up
ara

Kadılar Kitabı

Kadılar Kitabı Konusu ve Özeti

Kadılar Kitabı
Dört Güzeller kitabının da yazarı İskender Pala tarafından kaleme alınan Kadılar Kitabı kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kapı Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789758950720 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kadılar Kitabı isimli kitap 100 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken İskender Pala Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Kadılar Kitabı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Kapı Yayınları
ISBN: 9789758950720
Sayfa: 100 sayfa Basım Tarihi: 1970
Kadılar Kitabı, bilimsel bir iddiadan öte, kültürel bir gaye taşır. Kadılarla ilgili birtakım anektodlar, epizotlar, uydurma da olsa tarihe yansımış öyküler ve fıkralar kenarda köşede kalmasın, derlenip iki kapak arasına girsin ve böylece okuyucu tarih boyunca hukuk serüvenimizle alâkalı fikirlerini kendisi oluştursun, eğer hukuk ile yakından ilgiliyse tavırlarını ona göre düzenlesin, eski meslektaşlarının hayatlarından kesitler görerek kendisini yeniden formatlayabilsin. Çünkü denilmiştir.Bulunmazsa adalet milletin efrâdı beyninde Geçer bir gün zemine, arşa çıksa pâye-i devlet Vatandaşlar arasında adalet ve eşitlik kaybolunca, itibarı arşa çıkmış olsa da, devlet, bir gün yerin dibine geçer.
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum - Ankara

Bir tarihte İstanbul kadısı rüşvet alır, hak yer olmuş. Kadının bu halini Şeyhülislama anlatmışlar, Şeyhülislam şaşırmış.
-Benim bildiğim, demiş, İstanbul kadısı kurdun kuşun hakkını bile yemez.
Mecliste bulunanlardan biri nükteyi yapıştırmış.
-Orası öylede, bizim bu kadı kurtlara kuşlara değil, insanlara kadılık yapıyor.

Eee..ne demişler; "Doktorun yanlışı gömülür, Hakimin yanlışı asılır"...Dünyanın en eski ve en önemli mesleklerinden birisi olan kadılar hakkında nükteli bir anlatımla akide şeker tadında bir kitap. Bir başladım, bir bitti....nasıl bitti bende anlamadım. Tadı damağımda kaldı. Keşke bitmeseydi diye düşündüm. Keşke biraz daha bir şeyler yazsaymış diye düşündüm. İyi okumalar.
ataç ikon Kadılar Kitabı
kitaba puan vermedi
0 yorum
Fatih S.

Fatih S.

@fsalim54 - İstanbul

Hepimiz, dönemim adaletini temsil eden kadıların hikayelerini anekdotlarını duymuşuzdur. İskender Pala, bu kitap da bu hikayeleri derlemiş ve kadılar hakkında bilgiler vermiş.
Hikayeler fıkra tadında ve çok eğlenceli. Kitabın tek kötü tarafı kısa oluşu.
ataç ikon Kadılar Kitabı
kitaba 10 verdi
0 yorum

Kadılar Kitabı - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
38
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken İskender Pala Kitapları
Divan edebiyatı araştırmacısı olan ve divan edebiyatının modern temsilcisi diyebileceğimiz Türk profesör ve yazar İskender Pa...