up
ara

Hep O Şarkı

Hep O Şarkı Konusu ve Özeti

Hep O Şarkı
Hep O Şarkı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789754705669
Sayfa: 178 sayfa
"Yüksek zümrelerin son zenginlik günleri..." Yazar toplumu ve toplumsal sorunları gözlüyor; önemsediği "Konak"ın son direnişine tanıklık ediyor. Kent yaşamının konutu, konak. Yazlık köşk, yalı gibi konutlarda daha dingin, daha sessiz bir yaşam sürerken konak olaylara, sorunlara sahne oluyor. Nafi Molla Konağı'na gelin giden Münire'nin dramı.
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

Yakup Kadri en sevdiğim Milli Mücadele yazarlarındandır. Her kitabını elime alışımda farklı bir heyecan kaplar beni. İşte yine böyle bir heyecanla kapağını araladım Hep O Şarkının. Bitmesini istemediğim bir nağmenin kulaklarımda daima asılı kalacağını umarak. Hissettiklerimi izahata yetecek kadar söz öbeği yoktu lakin bu kitabı okurken Münire sanki bendim. Derinden tutkuyla bağlandığın bir adamı kavuşamayacağını bilerek beklemek... O tatlı ama keskin duyguyu her satıra nota gibi işleyen Münire'nin anlattıklarında bulabilirsiniz. Aşkın ilk çocuksu hâli... Nasıl da kalbe yuva yapmış, ta ki kıskançlığın çığlığıyla uyanana kadar.
Kitabın girişinde biraz afalladım açıkçası. Çünkü bir erkeğin kaleminden giriş ummuştum. Münire'yle karşılaşınca bir bocalama oldu bende. Yazarın bu romanını diğerlerinden ayrı kılan özelliklerinden biri de bu: Sadece bu eserinde hikâyeyi kadın karakter olan Münire'nin birincil ağzından aktarıyor. Açıkçası ilk defa karşılaştığım bir durum. Her ne kadar Yakup Kadri toplumsal olaylara değinerek romanlarını ele alsa da bu romanında daha sade olaylar ve kişiler üzerinde durarak kavuşamamış âşıkların ızdırabını Münire'nin kaleminden çıkan bir kitap yazmasıyla ele alıyor. Romandaki karakterler diğer romanlarına oranla daha sıradan ve öyle çok da dişe dokunur derecede sıkıntı çektikleri yaşantıları yok. Varsa bile görünür bir şekilde bunu romanında yansıtmamış. Dikkate değer diğer bir unsur ise yazarın kahramanları yalılarda ve konaklarda oturtması. Yani olayların geçtiği mekanlar yalı ve konaklar. Münire, yalıda oturduğu vakitlerde hayatının en güzel ve en aydınlık dönemlerini yaşarken; konakta oturduğu vakitlerde ise hayatının en karanlık ve çekilmez dönemlerini yaşıyor. Aynı şekilde erkek kahraman olan Cemil ve diğer karakterler de. İyi şeyler yaşandığında yalıya, kötü şeyler yaşandığında konağa atıfta bulunuyor. Haricinde, zamanın değişen gelişmelerini vurgulamak için de değişimi simgeleyen semboller kullanıyor. Ayrıca tamamen üst zümrelerin hayatını ele alıyor.
Çok fazla olay beklentisi içinde olmadan okunması gereken, tamamen âşkın getirdiği güzellikleri ve ızdırapları yalın bir anlatımla ele alan buna rağmen ufak atıflarını da eksik etmeyen bir kitap. Kavuşma ihtimaliniz olmayan bir âşka düşmüşseniz romandan biraz daha fazla etkilenebilirsiniz.
ataç ikon Hep O Şarkı
8.4 (29 oy)
0 yorum
Kahve Kitap Kurabiye

Kahve Kitap Kurabiye

@kahvekitapkurabiye

Yakup KADRİ'nin okuduğum ikinci kitabı: Hep O Şarkı. İlk'i Yaban'dı.

Adı ile uyumlu bir kitap; Hep O Şarkı.
Kitabı elime aldığım o ilk anda içimde, kitap'da anlatılanın "Ümitsiz ve Çaresiz Bir Aşk" olduğunu adımı bildiğim gibi bildiğimi hissettim.

Kitabı nasıl anlatayım ki size :

Hani Klasik olmuş kitaplar için söylenen pek bildik bir söz vardır ya; Klasikleri gençken okuduğunuzda bir pencereden bakarsınız yıllar sonra aynı kitabı tekrar okuduğunuzda ise önünüzde bambaşka bir pencere ve bambaşka bir manzara belirir. Elbetteki ne kitap değişmiştir ne de kitapta yazılanlar. Ama siz değişimişinizdir, düşünce şekliniz değişmiştir,yaşınız değişmiştir ve en önemlisi Hayat'a bakışınız ve onu algılayışınız değişmiştir. İlk okuduğunuzda size anlamsız gelen o satırlar, yıllar sonra ikinci okuyuşunuzda ise kafanıza dank eden en vurucu cümle olacaktır. Belkide tam tersi.

işte bu kitap "Hep O Şarkı" öyle bir kitap; .

13 yaşında ilk aşkı tadan ve 35 yıl boyunca aynı Aşka (aynı şarkıya) sığınarak, tutunarak yaşayan (güya yaşayan) Münire'nin (kendi ağzından) hüzünlü hikayesini anlatıyor ; Hep O Şarkı..

Munire henüz 13 ünde bir genç kız iken gönlünü komşu köşkün haşarı çapkını Cemil'e kaptırır. Ve hikaye başlar.

Bu satırları ve daha sonra kitabın bütününü 13,15,17 yaşlarında bir genç okuduğu zaman hissedeceği hisler ve duygular ile bu kitabı 30 larının sonu 40 larının başında okuyacak kişinin hisleri kesinlikle aynı olmayacaktır. Belki her iki nesil de yer yer Münire ye kızacak yer yer ona hak verecek. Ve çokça kendini onun yerini koyacaktır.
ataç ikon Hep O Şarkı
8.4 (29 oy)
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Osmanlı'nın son dönemlerinde konak yaşamına değinen bu roman aşkın içinde sorumluluklar ve sorumlulukların verdiği dramlar silsilesi.Münire çıkmazların içinde sürüklenip duran kahramanımız.Kim tutar ellerinden bilinmez.Yakup Kadri okurlarına anlam ve duygu yoğunluklu satırlar sunuyor.Tam bir Türk Klasiği.Beklentilerimi tamamen karşılamış olmasa da okumadan geçemezdim.Döneme açıklık getiren tarafları için bile okumaya değer.Münire olmamak onu anlamamak değildi, nitekim boğulduğu noktalarda satırlardan ellerini uzattığını görür gibiydim..!
ataç ikon Hep O Şarkı
8.4 (29 oy)
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Nadire'nin kaleminden yazılmış daha önce Ankara Yaban ve Kiralık Konak'ı da okumuştum 4. kitap olunca biraz sıktı fakat gayet güzeldi
ataç ikon Hep O Şarkı
8.4 (29 oy)
0 yorum
Aaa

Aaa

@mutluluk

Sayfaları öyle meraklı meraklı çevirmedim belki ama elime alıp okumaya başladığım zaman o kadar hızlı ilerlerdi ki. Şaşırdım.
ataç ikon Hep O Şarkı
8.4 (29 oy)
0 yorum

Hep O Şarkı - S41

Bir yanda seyis Ali'ye, öbür yanda, Cafer Ağa'ya bir kalenin gözcüleri gibi nöbet bekletirdi. Buna rağmen... evet, buna rağmen, Cemil Bey'le ben yine birbirimiz görmenin yolunu bulurduk. O vakit, bütün vücudumu tatlı bir ürperme kaplardı. Yüreğim, sanki göğsümü delip ona doğru uçacakmışçasına çırpınmağa başlardı.
DND tarafından eklenmiştir.
Aaa

Aaa

@mutluluk

''Bana acıyan var mı ki bu evde?.''
ataç ikon Hep O Şarkı
8.4 (29 oy)
0 yorum
DND

DND

@dnd

Lâkin, bütün bu saadet kırıntıları yalnız yaz mevsiminin nimetleriydi.
ataç ikon Hep O Şarkı
8.4 (29 oy)
0 yorum
Emel Kırıkçu

Emel Kırıkçu

@terliksihavyar

Frenkler " Gençlik bilseydi, ihtiyarlık yapabilseydi, " derlermiş. Ne doğru söz.
İnsan, yaşla hakikate eriyor amma, onu kullanmak, ona göre yaşamak gücünü kaybettikten sonra...
ataç ikon Hep O Şarkı
8.4 (29 oy)
0 yorum
DND

DND

@dnd

Her şeyi, o şarkı ile, ulu orta, bir ilanı aşka lüzum göstermeyecek kadar, açığa vurmuş bulunuyor muydu?
ataç ikon Hep O Şarkı
8.4 (29 oy)
0 yorum
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

''Demek ne dün vardı ne de yarın! Mazi bir hayal, âti bir hülya idi ve insan ömrü hep bu kısacık anlardan ve belki sadece tek bir andan ibaretti. Nitekim, ben, bundan otuz yıl evvel hayatımın bütün tadını, bütün saadetini bir şarkının devam müddetince tatmış ve en büyük acısını, en büyük felaketini de yine aynı şarkıyı dinlerken duyup çekmiştim.''
ataç ikon Hep O Şarkı
8.4 (29 oy)
0 yorum
Kahve Kitap Kurabiye

Kahve Kitap Kurabiye

@kahvekitapkurabiye

Ve HEP O ŞARKI paylaşım fotoğrafı
Yeni bir kitap , tanıdık bir hayat, bildik bir acı ve HEP O ŞARKI ...

https://youtu.be/mYVckxZVI_g
ataç ikon Hep O Şarkı
8.4 (29 oy)
5 yorum
aisling (@aisling)
Ay lise travması yaşıyorum yakup kadrinin resmi ve bu renkler kitabın yaban olmadığını bir kaç saniye sonra anladım
27.04.19 beğen 1 cevap