up
ara

Bilinç Kullanım Kılavuzu

- Consciousness. A User's Guide

Bilinç Kullanım Kılavuzu Konusu ve Özeti

Bilinç Kullanım Kılavuzu
İlk kitabı ile edebiyat dünyasına giren Adam Zeman tarafından kaleme alınan Bilinç Kullanım Kılavuzu kitabı Bilim, İnsan ve Toplum türünde okuyucusu ile buluşuyor. Metis Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789753425803 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bilinç Kullanım Kılavuzu isimli kitap 478 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Gürol Koca çevirmiştir. Bilinç Kullanım Kılavuzu kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Gürol Koca
Yayınevi: Metis Yayınları
ISBN: 9789753425803
Sayfa: 478 sayfa
Doğal bir oluşum olarak fiziksel ve biyolojik yasalara tabi olan beynimizde, nasıl olup da bilinç ortaya çıktı? Hangi biyolojik mekanizmalarla ortaya çıktı? Ya da insan bilinci ne işe yarar? "Bilinç İncelemeleri" alanı bu sorulara cevap arıyor. Son yıllarda farklı disiplinlerden -klasik bilim dallarının yanı sıra sinirbilim, bilgisayar bilimi ve genetikten, ayrıca zihin felsefesinden ve fenomenolojiden- yararlanan geniş bir araştırmacı topluluğunun bu alandaki çalışmaları şimdiden çok etkileyici bir literatür yarattı.

Bilinç, Kullanım Kılavuzu bu yeni araştırma alanıyla tanışmak için ideal kitap. Araştırmacılara olduğu kadar meraklı okura da hitap eden kitap, "bilinç" teriminin farklı anlamlarını açıklayan bir bölümle açılıyor. Sinirbilimin şaşırtıcı bulgularının, insanın farkındalık halinin temelinde yattığı düşünülen iki alandan kaynaklandığını öğreniyoruz: Uyku-uyanma bilimi ile görme bilimi. Kitabın bu bölümlerinde epilepsi, körgörü, halüsinasyonlar gibi çeşitli bozukluklar anlatılırken, okurun bilincin işleyişini daha yakından kavramasına imkân tanıyan vaka hikâyelerine de yer veriliyor.

İnsan bilincinin evrimini, insan kültürünün evrimiyle birlikte anlatan kapsamlı bir bölümden sonra, halihazırdaki bilinç kuramları, bilincin nasıl olup da deneyim üretebildiğiyle ilgili felsefi tartışmalar konu ediliyor.Beyin, beyin üzerine düşünüyor: Evrenin en hayret uyandırıcı bilimsel meselesinin tam da hiç sorgulamadan her gün "kullandığımız" kendi bilincimiz olduğuna ikna oluyoruz bu kitabı okurken.
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Bilinç Kullanım Kılavuzu
Harika bir ismi var değil mi? Bilinç kullanımını biliyor muyuz acaba? Yoksa biliyormuş gibi mi davranıyoruz?

Beyin ve bilinç ile ilgili birçok bilinmeyen bu kitapta anlaşılır biçimde anlatılmış.

Bilinç konusu uyku konusu, görme duyusunun bilinçle bağlantısı, zeka konusu, beyinde gerçekleşen olaylar, beyin patolojisi ( mesela epilepsi gibi) ele alınarak detaylı bir şekilde incelenmiş. Uyku konusu oldukça detaylı işlenmiş, bilinçle bağlantısı anlatılmış. Kitaptaki kimi kısımlar oldukça detaylı gelebilir size ancak ben her kitapta olduğu gibi bu kitapta da her insanın kendi bilgisi dahilinde ve kendi beklentileri dahilinde istifade edeceğini düşünüyorum.

İnsan türü olan Homo sapiens'in tarihsel gelişimi de özet bilgi şeklinde anlatılmış, henüz bitirmediğim "Hayvanlardan insanlara Sapiens" adlı kitapta insan türünün tarihi gelişimi oldukça detaylı bir şekilde anlatılmış. O'nu da bitirdiğimde o konuyla ilgili de detaylı bir inceleme paylaşacağımı belirtmek isterim.

Kitabı tavsiye ediyorum,
ataç ikon Bilinç Kullanım Kılavuzu
kitaba 10 verdi
8 beğen · 2 yorum
Recep (@okuryzr)
Gerçi detaylı incelendiğini yazmışsınız ama epilepsi ile ilgili yazılanlar ne kadar yer kaplıyor acaba? Geçen hafta bitirdiğim kitaplardan Özge epilepsinin nadir ve çok ağır bir türüne yakalanan bir kız çocuğu hakkındaydı. Gerçek bir hikaye. Eskiden hiç bilmezdim, artık epilepsi ile ilgili hiçbir şeye kayıtsız kalamıyorum.
20.08.15 beğen cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Evet Recep bey, epilepsi konusu oldukça detaylı işlenmiş. Farklı türleri tek tek incelenmiş,ilgileniyorsanız okumanızı tavsiye ederim.
21.08.15 beğen cevap
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum

Deneyimi ve beyni arasında ki ilişkiyi merak edenlere yazılmış bir kitap. Tıbbi açıklama çok fazla..ama isterseniz bu bölümleri atlayabilirsiniz. Bu seferde bilimsel açıklama bombardımanına tutulursunuz. Bana aşırı bilimsel geldi. Fakat yararlandığım yerlerde oldu mutlaka. "Beni ben yapan zihin, bedenden tamamen ayrıdır." (Descartes) Özbilinç, bilinç, vicdan birbiriyle akraba kelimeler. Özbilinç; kendi bilincinde olmaktır, bilincin daha gelişmiş halidir. Tanrı bizi ikamesi , yani vicdanlarımız aracılığıyla yönetir. Bilincimiz ise bizi kendimize ilişkin meleklerin katına çıkarır, ama tam da bu yüzden bizi hayvan akrabalarımızın çoğundan, belkide hepsinden ayırarak düşünsel bir sürgüne yollar. Ahlakın temeli ise, sana yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapmadır. Bilinç, yani insan, ruh boyutunda açıklanmaya çalışılmıştır. Tüm detaylarıyla. Çok fazla bilimsel. Yaralanmak isteyenlere iyi okumalar.
4 beğen · 1 yorum
Recep (@okuryzr)
Yazdıklarınıza bakılırsa bilimselden çok felsefi olmalı. Eğer öyleyse daha güzel. Zihin-beden ikiliği sorunu bugünlerde merak edip okuduğum konular arasında. Kartezyen düalizmin eleştirisini yapan görüşler tartışılıyor mu kitapta?
20.08.15 beğen cevap

Bilinç Kullanım Kılavuzu - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Görme, öğrenilmesi gereken bir sanattır: Bakmakla göremeyiz.
Sir William Herschel
ataç ikon Bilinç Kullanım Kılavuzu
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
Esas Adam

Esas Adam

@esasadam

BİLİMSEL BİLGİ daima geçicidir: Sürekli gözden geçirme süreci içinde hangi inancın tutunacağı, hangisinin geçersiz kılınacağı belli değildir. Yüzyıl başında Oxfordlu Sir William Osler’ın ‘yeni mezun doktorları’ uyarırken söylediği gibi: “Baylar, bayanlar ! Sizlere şunu söylemek isterim ki, öğrendiğiniz şeylerin yarısı yanlış ve o yarının hangisi olduğunu biz de bilmiyoruz.”
ataç ikon Bilinç Kullanım Kılavuzu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Şüphesiz, zihinsel faaliyetimizin büyük bir kısmı, başkalarının
zihin durumlarını anlamaya ve bunları etkilemeye ayrılmıştır: Bir
yeniyetme "beni seviyor, sevmiyor..." diye kafa yorarken, anne-baba
çocuğunun neden kendini yere atıp tepindiğini merak ederken,
bir politikacı gazetelerde yazan korkunç bir hikâyeyi kendi lehine
çevirmeye çalışırken, bunu yapar.
ataç ikon Bilinç Kullanım Kılavuzu
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Dört yaşındaki bir çocuk, kendinden emin bir edayla: "Ben her şeyi
biliyorum."
Babası, şüpheyle: "Pisagor'un teoremini bile mi?"
Dört yaşındaki çocuk, endişeyle: "Sevmedim ben onu. Isırır mı?"
ataç ikon Bilinç Kullanım Kılavuzu
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Görmeyi anlamamız için ışığı biraz tanımamız gerekir.
ataç ikon Bilinç Kullanım Kılavuzu
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum