up
ara

Sarı Zeybek

Sarı Zeybek Konusu ve Özeti

Sarı Zeybek
Sarı Zeybek kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750715297
Sayfa: 224 sayfa
"Saat 9.05. Vefat etmişlerdir."Sarı Zeybek ilk yayımlandığında ilkokul çağında olanların, şimdi ilkokul çağında çocukları var. Arada yanıma gelip, "Belgeselinizi okulda gözyaşlarıyla izlemiştim, şimdi çocuğuma izletiyorum," diyorlar.Sarı Zeybek yayımlandıktan 20 yıl sonra, şimdi ikinci kuşakla buluşuyor.Bir belgeselci için daha büyük mutluluk olabilir mi?Belgeselden bir yaş küçük olan kitap, ondan biraz daha geniştir. Ek bilgilerle takviye edilmiş, belgesele sığmayan tanıklıklara yer vermiştir.Benim hayatımda çok önemli yeri olan ilk kitabımın yeni baskısını şimdi Can Yayınları, yeni fotoğraflar eşliğinde sunuyor sizlere...Kitap, geçen 20 yıl içinde Çinceden Makedoncaya kadar değişik dünya dillerine çevrildi.Türkiye'de de onu, yazıldığından hayli farklı bir konjonktürde yeni(den) okuyacak olanlarda, bambaşka duygular uyandıracağını ve Atatürk'ü yüreklere daha da yaklaştıracağını umuyorum.Atatürk'ü ölüme götürecek hastalığının geçmişi, tedavi süreci, Gazi'nin ayakta kalmak için umutsuz ama yiğitçe verdiği mücadele ve o henüz gözlerini ka­pat­madan başlayan iktidar kavgası...Sarı Zeybek, Atatürk'ün son 300 gününü, tanıklıklar ve en yakınındakilerin anıları ışığında anlatarak, Büyük Önder'in ardındaki insanın belki de en gerçekçi, en insani, en dokunaklı portresini çiziyor. Kitabın arkasında Sarı Zeybek belgeselinin DVD'sini de bulacaksınız.
Ahu Kader

Ahu Kader

@ahukader

Katıldığım okuma şenliğinde Atatürk ile ilgili bir kitap okumam gerekiyordu. Bende bu yüzden Can Dündar'in yazdığı Sarı Zeybek kitabını seçtim.
Bu güne kadar 100 kere bu kitabın belgeselini seyretmiş olsamda yine aynı yerleri burnum tıkanarak, gözlerim dolarak okudum. Sen rahat uyu.
***

Notlar:
Bize pek anlatmadıkları, öğretmedikleri bir Atatürk'tü bu... Okulda anlatılanlar kadar güçlü ve heybetli değildi belki, ama sıcak ve yakındı. Hasta yatağında doktorlara küçük yalanlar söyleyecek kadar muzip, korumalarını atlatıp, saraydan kaçarak sahil meyhanelerinde horon tepecek kadar yalnız, hayatını ortaya koyup, yurt gezisine çıkacak kadar gözü pek, ölüm döşeğinde nutuk dikte ettirecek kadar güçlü, Ankara'ya, başkentine gidemeyince ağlayacak kadar insandı. Bizim gibiydi.

20 kasım 1937 'Doktorumu terk ederim, rakımı terk etmem" ilk kriz bir kasım günü gelmişti. İlk ateş de bir kasını günü geldi. Tıpkı son sancının bir kasım sabahı geleceği gibi...

"İlaçlar temin edilmiş ve Ankara'ya yollanmıştır... İlaçların bedeli 750 frank, posta masrafı 246 franktır..."

Bu, hakikaten bir kahramanlık ayini idi. 'Rejime riayet ederse en çok 9 ay yaşayabilir' teşhisi konulan ve bunu bilen bir adam, dizlerini yere vura vura zeybek oynuyordu.
ataç ikon Sarı Zeybek
kitaba 10 verdi
0 yorum
Ayşe Ayvaz Midilli

Ayşe Ayvaz Midilli

@ayvazmidilli - İzmir

İlk önce belgeseli girdi hayatıma, ilkokuldaydım, okulda öğretmenimiz izletmişti. Ağlamaktan gözlerim kan çanağına dönmüştü. Taa o zamanlardan belliymiş benim Atatürk'e olan bağlılığım. Sonra kitabını okudum çok kez, hep aynı duyguları yaşattı bana bu kitap. Sanki oradaymışım gibi, bende olayların canlı tanığıymışım gibi.
Okunası...
ataç ikon Sarı Zeybek
kitaba 10 verdi
0 yorum
kiana

kiana

@ozdebagci - Ankara

Bir dönem her 10 kasım haftası okuduğum ve gözyaşlarıma hakim olamadığım Can Dündar kitabı. M. Kemal hakkında samimiyetle yazılan kitaplardan biri. Özellikle son bölümleri içimi sızlatıyor. Her kelimesinde özlemim daha da büyüyor Ulu Önderimize...
ataç ikon Sarı Zeybek
kitaba 10 verdi
0 yorum
Hilal Aşcı

Hilal Aşcı

@hilalasci

Atatürk ün son 300 gününde onun yanındaymışsınız gibi hissettiren, sizi gözyaşlarına boğan bir kitap. Türk olan ve atasını gerçekten tanımak isteyenlere tavsiye ederim. ayrıca kitabın arkasında bir de belgesel cd si var, bu da hoş bir sürpriz..
ataç ikon Sarı Zeybek
kitaba 10 verdi
0 yorum
Elifin teki

Elifin teki

@dmrelif - İstanbul

Sanırım beni en çok son sayfaları oldu. Hani hemen hepimizin okulda kitaplarda gördüğü Atatürk' ün son resimleri vardır ya sanki o resimler gözümün önünde canlandı,hareketlendi.
ataç ikon Sarı Zeybek
kitaba 10 verdi
0 yorum

Sarı Zeybek - S41

25 Ocak 1937 günü Kurun gazetesinde ilginç bir makale yayımlandı.Makalenin altında Asım Us imzası vardı.Konusu,Hatay sorunuydu.Şöyle diyordu:
"Başbakan İsmet İnönü 15 gün evvel Hatay sorunu üzerinde konuşurken '15 gün bekleyiniz'demişti.Türkiye Cumhuriyeti devletine ve onun hükumetine hitap ediyoruz:16.gündeyiz.Vaziyet nedir?Bizi,Türk milletini yeniden aydınlatınız."
merve büyükköroğlu tarafından eklenmiştir.
Hilal Aşcı

Hilal Aşcı

@hilalasci

''bütün maddi, manevi varlığında bir göçüş hali seziyorduk. Atatürk, sonsuz bir ölüm ülkesinin eşiğinde idi. onun bir dönülmez yolda bizden uzaklaştığını yana yakıla anlıyorduk.''
ataç ikon Sarı Zeybek
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Valdezgeliyor

Valdezgeliyor

@valdezgeliyor - Bursa

'Bu yatı(savanora), bir çocuğun oyuncağını beklemesi gibi beklemiştim. Meğer bana bir hastane olacakmış..'(Mustafa Kemal-s:131)
ataç ikon Sarı Zeybek
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris - İstanbul

'Bu yatı (savanora), bir çocuğun oyuncağını beklemesi gibi beklemiştim. Meğer bana bir hastane olacakmış..'

Sayfa: 131
ataç ikon Sarı Zeybek
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
44
KİTAP
Okunması Gereken Tarih Kitapları
Tarih tutkunlarının ve tarih öğrencilerinin okuması, öğrenmesi ve incelemesi gereken kitaplar listesidir. Okurken tarihi olay...
23
KİTAP
Vazgeçilmezlerim Dediğim Kitaplar
En sevdiğimiz kitaplar sorulduğunda aklımıza ilk gelen, asla unutamayacağımız ve vazgeçemeyeceğimiz favori kitaplarımızı bu l...