up
ara

Fedailerin Kalesi Alamut

Fedailerin Kalesi Alamut Konusu ve Özeti

Fedailerin Kalesi Alamut
İlk kitabı ile edebiyat dünyasına giren Vladimir Bartol tarafından kaleme alınan Fedailerin Kalesi Alamut kitabı Tarihi Roman, Orta Doğu türünde okuyucusu ile buluşuyor. Koridor Yayıncılık yayınevinden 2015 yılında 9786054188970 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Fedailerin Kalesi Alamut isimli kitap 510 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Ender Nail çevirmiştir. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Fedailerin Kalesi Alamut kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Ender Nail
Yayınevi: Koridor Yayıncılık
ISBN: 9786054188970
Sayfa: 510 sayfa Basım Tarihi: 2015
Hasan Sabbah'ın, Alamut Kalesi'nin, fedailerin ve cennet bahçelerinin hikâyesi. Bir tarafta Hasan Sabbah'ın yeryüzü cennetiyle yeni tanışan güzel köleler, diğer tarafta onun en güvenilir savaşçıları olan fedailer. Sabbah'ın yarattığı cennetin içinde gözleri açıldığında hepsinin hayatı hiç umulmadık bir şekilde değişir.

Hikaye 11. yüzyıl İranı'nda, kendini peygamber ilan eden Hasan Sabbah'ın, seçilmiş bir grup insanı intihar suikastçısına dönüştürerek bölgede hakimiyet kurmak için çılgınca ve aynı zamanda zekice bir plan tasarladığı Alamut Kalesi'nde geçmektedir.

Güzel kadınların, yemyeşil bahçelerin, şarap ve haşhaşın göz boyadığı sanal bir cennet yaratan Sabbah, genç savaşçılarını emirlerine uydukları takdirde bu cennete gidebileceklerine inandırır. Kendilerini onun yoluna adayan, ölmeyi de öldürmeyi de göze almış olan bu küçük orduyla hükümdar sınıfına gözdağı verebileceğini düşünür. Sabbah kendi deyimiyle insanların saflığını kullanıp dine adanmışlığı politik emellerine alet eder. Artık kapılar onun için ardına kadar açılmıştır.
okunmuş kütüphane

okunmuş kütüphane

@okunmuskutuphane - Konya

Okuduğum bir kitapla ilgili okurken bir sürü şey geliyor aklıma. Şunu da yazsam bunu da yazsam diyorum hep. Fakat düşündüklerimin birçoğunu not almadığım için aklımdan uçup gidiyor. Bu kitabın bana hissettirdiği birçok duygu oldu. Aklımda kalanları yazıyorum. ( https://okunmuskutuphane.blogspot.com.tr )
Kitabımız Vladimir Bartol'un Fedailerin Kalesi Alamut isimli kitabı. Yazarı Sloven bir şahsiyet. Kitap Halime isimli bir kölenin veya cariyenin tarihin tozlu sayfalarının meşhur bir ferdi olan Hasan Sabbah'ın eline düşmesini konu edinmekte. Ancak tam da aynı zamanlarda İsmaili olan İbni Tahir'de Hasan Sabbah'ın emrine girmiştir. Kitabın genel işleyişinde olaylara bir Halime'nin gözünden bir de İbni Tahir'in gözünden bakıyorsunuz. Aslında Hasan Sabbah'ı bilmeden bu kitabı okumuş olmak biraz eksik kalır.
Hasan Sabbah 1034-1124 yıllarında Büyük Selçuklu Devleti döneminde yaşamış bir tarikat lideri. Tarikatı önceleri İsmaili olarak bilinirken sonrasında Hasan Sabbah ile haşhaşi olarak bilinmeye başlamış. Kendisinin en önemli özelliği müritlerine verdiği haşhaş ile onları uyutarak kurduğu sahte cennetlere götürmesi ve sahte cennetlerin her türlü nimetlerinden müritlerini faydalandırarak onların kendisine sıkı sıkıya bağlanması sağlamış olmasıdır. Bu sahte cennetlere giren müritler oradaki güzel kızlar, bahçelerin güzelliği ve yediklerinden içtiklerinden etkilenerek gerçekten de cennete geldiklerini sanıyorlar ve sonrasında liderleri olan Sabbah'ın yanına döndüklerinde ona inanılmaz bir bağlılık ile bağlanıyorlardı. İşte bu kitap o sahte cennetin yani Alamut'un hikayesini anlatır.
Kitap genel olarak bu cennetten bir dönemi ve Hasan Sabbah'ın felsefesini anlamakta. Alamut'un bir köşesinde sahte cennetlere gönderilmek ve sıkı bir fedai olması hedeflenen İbni Tahir ve kendisini gibi fedai arkadaşları vardır. Diğer köşesinde gizli bir bahçede ise Hasan Sabbah'ın sahte cennetinin belki de en önemli unsuru olan güzel köle kızları vardır. Fedailer, Alamut'ta her yönden sıkı bir eğitimden geçirilirler. Alamut'un gizli köşesindeki bahçelerde ise Halime ve arkadaşları fedailere sunulmak üzere bir kadının erkeklerin nasıl hoşuna gidebileceği konusunda sıkı bir eğitim almaktadırlar. Hasan Sabbah, nam-ı diğer Seyduna yetiştirdiği fedailerden üçünü bu bahçelere, cennetine(!) adam gönderme yetkisini kullanarak gönderir ve fedailer bu sahte cennetin ve huri zannetikleri kızlara aşık olarak kalenin fedailer bölümüne tekrardan Seydunaya tam bir itaatle dönerler ve arkadaşlarına da cennetten geldiklerini anlatırlar. Sonuç... Hasan Sabbah'ın sahte cennet numarası tutmuş ve kendisine körü körüne bağlı fedailer yetişmiştir artık. Hasan Sabbah bu fedaileri belki de devri değiştirecek olaylar için kullanacaktır. Burada bir ipucu vermek istiyorum. Avrupa dillerindeki "assasinate" kelimesi suikast anlamına gelmekte ve bu yabancı kelime ise haşhaşi kelimesinden türemiş yazılanlara göre. Gerisi kitapta...
Kitabın ana hatları böyle. Ancak ben bir de yazarın tarzına ve yukarıda anlattığım olayları nasıl somutlaştırdığına gelmeyi özellikler istiyorum.
Bu kitabı okurken ben Hasan Sabbah'ın sahte cennetindeydim. Ara sırada fedailer köşesindeydim. Ama en çok cennet bölümünde olduğumu söyleyebilirim. Kitabın dili çok sade. Kelime oyunları ve sizi düşündürecek cümleler yok. Fakat olay bir cennet hayali olunca kitabı elimden bırakmak istemedim. Yazarın cümleleri ile kimi zaman Halime kimi zaman Meryem kimi zaman Sara'nın yanındaydım. Orada bir köşede, minderlerin üstünden o sahte cenneti gözlüyordum. Hatta olayların bizzat içindeydim. Ya da keşke içinde olabilseydim demek daha doğru olur. Kitap, sizi sahte cennetin hurilerinin narin elleriyle sarıyor ve bırakmak istemiyorsunuz. Kitap, belki de birçok kişi için felsefi bir kitap olabilir. Ama ben kitaba o kadar kaptırdım ki işin felsefi yönünü geçtim ve yaşamaya başladım. Bu yazarın anlatım başarısından mıdır yoksa her insanın cennet hayalinin somut olarak önüne sunulmasından mıdır bilemedim. Ama çok çok güzel, bir çırpıda bitebilecek bir kitap. Kesinlikle okunması gerekir ancak özellikle erkek okuyucuların kitaba fazla dalmasını tavsiye etmem :)
Şiddetle tavsiye ettiğim bir kitap. İyi okumalar.

https://okunmuskutuphane.blogspot.com.tr
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 9 verdi
2 yorum
Nur (@bibliophilenur)
Şu an bende başka bir yazarın dilinden Hasan Sabbah'ı okuyorum , aslında amacım dediğiniz kitabı okumakti yani Vladimir 'in dilinden . Bir öneri üzerine başladığım için ben yazarları karıştırmistim ama daha sonradan inceleme yaptiginiz kitap ile okumakta oldugum kitabı ve yazarların dilini karşılaştırmak fırsatım olur düşüncesiyle diğer kitabı da almaya karar verdim . Böyle güzel ve açıklayıcı bir inceleme eklediğiniz için teşekkür ederim, çok faydalı oldu
11.10.18 beğen cevap
S.Ahmet

S.Ahmet

@samet0

okuması rahat!!!
-Öncelikle şunu söylemek isterim kitap açık ve yalın bir dille anlatıldığı iddia edenler varsa, karakterlerin büründüğü kişilikler tam bir bilinç altı diye tabir edilen saf insani ihtiyaçlar (seks, yemek,güvenlik, merak vb...) dan oluşuyor, fakat bunların bi tık üste çıkarıldığı ayrıca orta katman da diye söylebileceğim bir ideolojiye (şiilerin ismaili mezhebi,vb...) bağlanması olay örgüsünü daha da çeşitlendiriyor. En üst katmanda ise tamamen hayalle gerçeğin karıştığı ilahi üstünlüğü (peygamberlik) farketmeye doğru okuyucuyu yönlendiriyor. Sabbah'ın kendini ilahi katta görmesi kitap içinde ki yaşanılan dönemlerde şaşkınlık, korku, kafa karışıklığı ve bilinmezlik yaratıyor. İşte bu bilinmezlikten "cennetin anahtarı bende istediğim an onu açıp kapatabiliyorum. İnanmayan buyursun gelsin göstereyim." demesi insanları manipüle diyor.
-Türkler tarafına gelince hikayenin geçtiği zamanlar şii-sünni çatışmasının olduğunu düşündüren Selçuklu dönemlerinden ibaret. Türklerin öncü birlikleri olan atlılarıyla çok güçlü bir ordusunun olduğunu ve savaş bölgelerine ilk giren-son çıkan bir askeri yapısından üstünkörü de olsa bahsediliyor.
-Tamamen gizlilik ve sızma üzerine kurulmuş bi tarikat yapısından bahsediliyor. Gizlilik o kadar ileri ki birbiriyle yaşayan karakterlerin arasında bile bir gizlilik hakim. Hakim olan bu gizlilik yapısında ortaya çeşitli kandırmalar ve peygamberin (seyduna) amaç doğrultusunda müritlerin islam da benimsenen ölümden sonra yaşam ilkesinin aslında dünyadan bile görebileceğini algılamasını sağlıyor. Zaten buna Kuran dan inanan mürit (fedai) çeşitli manipülasyonlarla ve kurgulanan sahnelerle bu dünya da buna ulaşabildiğini görünce, öldüğünde de oraya gideceğini varsayıyor. Bu yüzden ölüm gibi bir son, fedailere yeni bir başlangıç ve ödülmüş gibi sunuluyor.
-Güzel bir kitap tek nefeste, tık nefes olmadan okunabileceğini düşünüyorum. Olay örgüleri karışık değil, karakterler net. Saygılarımla.
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 7 verdi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

11.yy Iran'inda ,kendini peygamber ilan eden Hasan Sabbah,Nişaburlu Ömer Hayyam'la ettiği sohbeti anlatırken insanlar uzerin uygulamak istediği devasa deneyi şöyle anlatır.
_"Evet,insanlar masallara ,uydurulmuş hikayelere bayılırlardi.Gözlerini kör edecek şeyler onları mutlu kılıyordu...Insanın körlügünün sınırlarını son noktaya dek zorlayacaktim.Bu körlükten istifade edecek mutlak bir kudrete sahip olacak ,müthiş bir ayrıcalık elde edecektim!Hakikati öyle bir tahrip edecektim ki torunlarimin torunları dahi bundan bahsedeceklerdi."

Ve böylelikle Hasan Sabah yani kitaptaki adıyla Seyduna kafasında canlandirdigi bu masalı gerçekleştirmek için Alamut'a gelir.Kendince bir cennet yaratır ve o cennete girecek ziyaretçileri bekler.Seyduna cennetin anahtarını elinde tuttuğunu iddia eder.Allah "Ibni Sabbah peygamberimiz ve elcimizdir"buyurmuscasina soylevlerde bulunan ,sapkin bir lider olan Sabbah 'in Ismaili ogretisi 👉"Hicbir sey gerçek degil,her şey mübah! "düsturudur.

Fedaileri Kalesi Alamut uzun zamandır okumayı beklettiğim bir kitapti.Okumayı düşünen arkadaşlarım varsa kesinlikle bekletmemelerini tavsiye edeceğim, uzun süre unutmayacaginiz bir kitap olacak garanti veriyorum.
Hasan Sabbah haşşasilerin lideri olarak nam salmış, Selçuklu Hükümdarlariyla mücadele etmiş, en sonunda Mogallarin istilasiyla uzun yıllar sonra kalenin çöküşü gerçekleştirilmiştir.Kurmuş olduğu tarikat tehlikeli olup,tarikata körü körüne bagli inananlarin Seyduna 'ya olan bağlılıklarını okuyacak dehşete düseceksiniz.Akıl almaz kurnazliklarla dolu bu hikayeden eminim etkileneceksiniz.
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 10 verdi
4 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Rabbim bu günlerin Hasan Sabbahları'ndan esirgeye bizleri. Âââmin.
02.06.19 beğen 1 cevap
ilyas seyhan (@ilyasseyhan)
Her yanımız Hasan Sabbah olmuş bile
Kurtuluyor kurtuluyor yine bulaşıyoruz
Bu kitabı çok merak etmedim değil lakin eminim Bugün ülkemde yaşananların birebir kopyasıdır
03.06.19 beğen 2 cevap
E.D

E.D

@yabanci

- İlk sayfalardan itibaren kendinizi olayların içinde buluyorsunuz. Gereksiz tasvirler ya da betimlemeler yok. Bu sayede kitap sizi sıkmıyor. Yazar sade ve akıcı bir dil kullanmış. Çeviri başarılı.

- Kitapta ana karakter yok. Her karakter tarafsız olarak ele alınmış. İyi ya da kötü olduklarına siz karar veriyorsunuz. Yanı karar okuyucuya bırakılmış. Yazar bu noktada tarafsız bir tutum sergilemiş. Hatta anlatıcı olarak bile ortada yokmuş gibi hissediyorsunuz. Sanki olayların içinde bizzat yer alarak izliyormuş hissi uyanıyor.

- Diyaloglar ve olaylar ön planda.

- Türkler barbar bir kavim gibi anlatılıyor. Kitapta hoşuma gitmeyen tek kısım bu oldu.Yine de fazla kötüleme yok. Hatta yazarın gizliden gizliye Selçuklulara hayranlık duyduğunu bile söyleyebilirim.

- Kitapta altını çizdiğim bir çok cümle oldu. Hem edebi olarak, hem de felsefi olarak doyurucu bir kitap. Kurgu ile tarih güzel bir şekilde harmanlanmış. Gerçek olaylardan yola çıkılarak yazılması da kitaba artı değer katıyor.

// Son söz; ben kitabı keyifle okudum.Yaklaşık 500 sayfa olan bu kitabı okurken sayfalar nasıl aktı farkına varamadım. Beni düşündürdü, hayal kurdurdu, sorgulattı, yeni şeyler öğrenmeme, araştırma yapmama sebep oldu. Bu kitabı mutlaka edinin, okuyun. Pişman olmayacaksınız.

*** İnceleme notum: 8
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 8 verdi
3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Fedailerin Kalesi Alamut başlıklı Vladimir Bartol'un bu romanını 2008 yılı sonlarına doğru devretmişim.7 puan vermişim.O günden bu güne 8 yıl geçmiş olmasına rağmen romanı unutmamışım,,,sıkı bir esermiş demek ki! Verdiğin puanı gelecekte artırma ihtimalin olabilir @yabanci
12.04.16 beğen cevap
Gölge (@golge2010)
ben ilk başta biraz sıkıldım gibi ama daha sonra gerçekten de olaya kendini kaptırıyorsun o Alamuttaki fedailerin Dailer tarafından aldıkları eğitim, talim vs.
28.09.16 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,
30.09.16 beğen cevap
Hüseyin Başaran

Hüseyin Başaran

@hb - İstanbul

Bu kitap için söylenecek çok şey olduğu kesin. Hasan Sabbah'ı merak ediyordum. Konuyla ilgili hangi kitabı okumak gerek diye düşünürken her yerde bu kitapla karşılaştım ve okuduktan sonra anladım ki bu konuyu işleyen bundan daha iyi bir kitap yoktur.
Hikaye, Sabbah'ın emrinde çalışacak olanların kaleye getirilmesiyle başlatılmış ki bu hikayeyi anlamak için harika bir başlangıç. Ancak bu bölümler biraz sıkıcı gelebilir okuyana. İlerledikçe kafanızda bir şekil oluşmaya başlıyor ve sonlara doğru heyecanınız artıyor. Fedaileri, Cennet Bahçeleri ve Hasan'ın yalanları üzerine kurulan sistem oldukça başarılı bir şekilde karşımızda. Olumsuz bir yorum olarak da, başlangıçta çok güçlü karakter olarak beklediğim kişiler sonunda çok zayıf kaldılar hikayede. Nizamül Mülk'ün öldürülmesi kitapta doğru işlenirken Melikşah'ın da aynı şekilde öldürülmesini çözemedim. Melikşah'ın ölümü daha farklı diye biliyorum. Son olumsuz yorumumsa, bu yayınevinden mi, çevirmenden mi anlamadım ama Koridor Yayınlarından 2012 de çıkan ilk baskı da yazım hataları var özellikle kitabın başında ve sonlarda birkaç yerde. Bütün bunlara rağmen çok başarılı bulduğum bir kitap oldu. Hasan Sabbah'a olan merakımı giderdi. Herkese tavsiye ediyorum arkadaşlar, muhakkak okuyun.
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 10 verdi
0 yorum

Fedailerin Kalesi Alamut - S41

...kızların ve hadımların davranışları aklından çıkmıyordu.Kendini bildi bileli uzak diyarları, mucizevi maceraları düşleyen Halime böylesi bir yerdeydi işte.
Burcu tarafından eklenmiştir.
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Batman

''İnsan dünyadaki en garip yaratık. Kartallar gibi uçmak istiyor ama kanatları yok. Aslan gibi kuvvetli olmak istiyor ama pençeleri yok. Bir de yetmezmiş gibi bizlere kendi acizliğimizi idrak etme gücü verilmiş.''
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Batman

''Hiçbir şeyin lüzumsuz olmadığı bu dünyada güneş; kaplanın, kuzunun, filin, sineğin, akrebin, kelebeğin, yılanın, güvercinin, tavşanın, aslanın, çiçeğin, meşe ağacının, dilencinin ve kralın üzerinde eşit derecede parıldar. Hastalık iyiyi, kötüyü, güçlüyü, zayıfı, akıllıyı, aptalı aynı şekilde vurur. Ne zaman mutlu olacağımız ne zaman acılarla boğuşacağımız belli değildir. Ve yaşayan herkesi aynı son bekler. Ölüm. ''
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
E.D

E.D

@yabanci

Sana şu kadarını söyleyeyim; çölde açlıktan ölmekte olan bir çakal kafesteki karnı tıka basa tok bir aslandan daha mutludur.
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Batman

''Sana şu kadarını söyleyeyim; çölde açlıktan ölmekte olan bir çakal kafesteki karnı tıka basa tok bir aslandan daha mutludur.''
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
E.D

E.D

@yabanci

Kainat senin içinde. Sen de kainatın içindesin.
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
Batuuu

Batuuu

@batuuu - Ankara

 paylaşım fotoğrafı
Okuyanlar kitap hakkında yorum yapabilir mi. Yine bir incelemeden etkilenip okumaya karar verdigim bir kitap
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 yorum
CANER SUDA (@cnersud)
HASAN SABBAH
22.12.18 beğen 1 cevap
zemberek kuşu (@zemberekkusu)
Ömer Hayyam ve Nizamülmülk’le birlikte işlenen bir Hasan Sabbah. Genel anlamda dili akıcı, Sabbah’ın yarattığı cennet sizi hayallere sürükleyebiliyor ama bence kitap fedailere fazlaca ağırlık vermiş, Sabbah biraz yavan kalmış. Gönül isterdi ki Nizam’la aralarındaki hesaplaşma daha çok yer aldın. Onun dışında söylenecek pek şey yok. Keyifle okumanızı dilerim.
22.12.18 beğen 1 cevap
ruken al (@rukenal)
Misal bu kitaptan sonra hassan sabaha sempati duyan ben yıldızların efendisi hayyam kitabından sonra aaa bu açıdan hiç bakmamıştım diyebildim:) güzeldi. Dinin, yapay cennetin afyon olarak havarilere sunulduğu güzel mi güzel bir kitaptı:)
22.12.18 beğen 2 cevap
yeşim menteşe

yeşim menteşe

@yesimmentese

 paylaşım fotoğrafı
📚Kitaplara güvenin...İnsanlar güvenilecek gibi değil... ALAMUT ;Bir tarafta Hasan SABBAH’ın güzel köleleri,diğer tarafta onun en güvenilir savaşçıları fedailer...İran’da,kendini peygamber ilan eden Hasan SABBAH...Seçilmiş bir grup insanı intihar suikastçısına dönüştürerek bölgede hakimiyet kurmak için zekice bir plan tasarladığı Alamut Kalesine geçmektedir...Sabbah kendi deyimiyle insanların saflığını kullanıp dine adanmışlığı politik emellere alet eder. #alamut #kitap #kitapkurdu #kitapkokusu #koridoryayınları #instabook #book #kitapönerisi
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 yorum
ruken al (@rukenal)
Çok severim❣️
28.11.18 beğen 1 cevap
hakan (@hakan937)
Okudugum bir kitap.Meryeme aşık olmuştum :)
28.11.18 beğen cevap
Elif K.

Elif K.

@elifk - İzmir

 paylaşım fotoğrafı
Bir Hasan Sabbah hikayesi.. okuyalım bakalım
EK 1: Okuyan arkadaşlar henüz başladım ama kitapla ilgili yorum ve tartışmaları merak ediyorum. Ben okudukça fikirlerimi paylaşacağım. Sizlerdende bekliyorum ☺️ 30.09.18
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
15 yorum
Edipcm (@edmathersjr)
sanirim okuyali bi sekiz sene oldu baya iyidir
30.09.18 beğen 2 cevap
Taha Özgün (@tahaozgun)
Kitap raflığına ekledim teşekkürler.
30.09.18 beğen 2 cevap
Elif K. (@elifk)
Şuanda bitirmedim daha devam ediyorum okumaya ama şuana kadar benim için çok iyi gidiyor. İyi bir kitap olduğuna eminim 👍
05.10.18 beğen 1 cevap
tayfur

tayfur

@cokgezencokokuyan - İstanbul

 paylaşım fotoğrafı
İtalya’da d’orta gölü, kesinlikle çok güzel...
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum