up
ara
‹ Tüm Fedailerin Kalesi Alamut Sözleri

Fedailerin Kalesi Alamut Sözleri ve Alıntıları

ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

''Bildiğiniz gibi'' diyordu ''Allah Adem'i 4 maddeden yaratmıştır. Önce toprak kullanmıştı ama bu çok sertti ve çabuk parçalanıyordu. Toprağı toz haline getirerek ikinci bir element olan su ile karıştırdı. Toz ve suyun karışımından bir kitle yaptı ve bu kitleye insan biçimini verdi. Ama yaptığı figür çok dayanıksızdı ve en küçük bir dokunuşta şeklini yitiriyordu. Bunun üzerine, yaptığı insan figürünün dış kabuğunu kurutmak için ateşi yarattı. İnsan böylece kıvrak ve hareketli tene sahip olmuştu ama bedeni çok ağırdı. Bu nedenle göğsünün ortasından bir miktar malzemeyi geri aldı ve boş kalan yerin insan vücudunun sağlamlığını tehdit etmemesi için, oraya hava üfledi. Böylece dört ana maddeden oluşan insan vücudu, son şeklini aldı: toprak, su, ateş ve hava.''
''İnsan vücudunun yaşam kazanması için'' diye devam etti hekim ''Allah ona bir ruh üfledi. Ruhun kaynağı ilahi olduğu için, vücudu oluşturan dört madde arasındaki uyum son derece büyük bir öneme haizdir. Maddeler arasındaki denge bozulur bozulmaz, ruh da kaynağına, yani Allah'ın kendisine geri döner.
Maddeler arasındaki dengenin bozulması, dört çeşit ölüm biçimine neden olabilir. Eğer vücut bir yaralanma neticesinde çok fazla kan kaybederse, temel maddelerden olan su çok azalır ve ölüm gerçekleşir. Eğer birisinin boğazı sıkılırsa veya herhangi bir şekilde soluk alması engellenirse, vücudun hava maddesi ile olan ilgisi kesilir, kişi boğulur. Soğuktan donan birisi, vücudundaki ateş maddesi kaybetmiş olur. Ve sonunda, vücudu parçalanan bir kişinin sağlam maddesi dağılır ve ölüm, kaçınılmaz olur.
Geriye kalanlar ise tıbbi ölüm adını verdiğimiz, gizemli ölümlerdir.
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum