up
ara

Fedailerin Kalesi Alamut Kitap İncelemeleri

Batuuu

Batuuu

@batuuu

Hasan Sabbah ,Alamut Kalesi ve Fedailerin oluşumunu anlatan bir kitap. Ama Semerkant kitabı sonrası okumak hayal kırıklığı yarattı. Dili daha basit geldi bu kitabın. İki kitabı okumayı düşünen önce bunu okusun
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 6 verdi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

11.yy Iran'inda ,kendini peygamber ilan eden Hasan Sabbah,Nişaburlu Ömer Hayyam'la ettiği sohbeti anlatırken insanlar uzerin uygulamak istediği devasa deneyi şöyle anlatır.
_"Evet,insanlar masallara ,uydurulmuş hikayelere bayılırlardi.Gözlerini kör edecek şeyler onları mutlu kılıyordu...Insanın körlügünün sınırlarını son noktaya dek zorlayacaktim.Bu körlükten istifade edecek mutlak bir kudrete sahip olacak ,müthiş bir ayrıcalık elde edecektim!Hakikati öyle bir tahrip edecektim ki torunlarimin torunları dahi bundan bahsedeceklerdi."

Ve böylelikle Hasan Sabah yani kitaptaki adıyla Seyduna kafasında canlandirdigi bu masalı gerçekleştirmek için Alamut'a gelir.Kendince bir cennet yaratır ve o cennete girecek ziyaretçileri bekler.Seyduna cennetin anahtarını elinde tuttuğunu iddia eder.Allah "Ibni Sabbah peygamberimiz ve elcimizdir"buyurmuscasina soylevlerde bulunan ,sapkin bir lider olan Sabbah 'in Ismaili ogretisi 👉"Hicbir sey gerçek degil,her şey mübah! "düsturudur.

Fedaileri Kalesi Alamut uzun zamandır okumayı beklettiğim bir kitapti.Okumayı düşünen arkadaşlarım varsa kesinlikle bekletmemelerini tavsiye edeceğim, uzun süre unutmayacaginiz bir kitap olacak garanti veriyorum.
Hasan Sabbah haşşasilerin lideri olarak nam salmış, Selçuklu Hükümdarlariyla mücadele etmiş, en sonunda Mogallarin istilasiyla uzun yıllar sonra kalenin çöküşü gerçekleştirilmiştir.Kurmuş olduğu tarikat tehlikeli olup,tarikata körü körüne bagli inananlarin Seyduna 'ya olan bağlılıklarını okuyacak dehşete düseceksiniz.Akıl almaz kurnazliklarla dolu bu hikayeden eminim etkileneceksiniz.
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 10 verdi
4 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Rabbim bu günlerin Hasan Sabbahları'ndan esirgeye bizleri. Âââmin.
02.06.19 beğen 1 cevap
ilyas seyhan (@ilyasseyhan)
Her yanımız Hasan Sabbah olmuş bile
Kurtuluyor kurtuluyor yine bulaşıyoruz
Bu kitabı çok merak etmedim değil lakin eminim Bugün ülkemde yaşananların birebir kopyasıdır
03.06.19 beğen 3 cevap
Gülizar Şirin Yürektürk

Gülizar Şirin Yürektürk .

@gulsirinyurekturk

Bu kitabı okuyup bitirdiğiniz zaman; Hasan Sabbah kimdir? Arastirmaya başlıyorsunuz. En başta felsefi temeli mükemmel. katılırsınız katılmasınız orasını bilemiyorum ama en azından bir kulak vermeniz gerekiyor. İkincisi ise, gerçekten kurgusu, karakterleri çok güzel bir dille anlatılmış.
Hasan sabbahın zekasına hayran olmamak mümkün degil. Hem o kadar zalim ve aklını iyi yönetebilen birisi karşısında duygu ve düşünceleriniz cok karmaşık hale geliyor. Ama kesinlikle okunması gereken bir kitap. Bu şekilde tarihi olayları farklı ve akıcı olarak anlatan kitaplar hep hoşuma gitmiştir..
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 10 verdi
0 yorum
Yağız Can Kısacık

Yağız Can Kısacık

@yagizcankisacik

Sabbah’ı merak ediyorsanız.
Hasan Sabbah’ı merak edenler için okunacak kitapların başında geliyor.Biyografik makale nesnelliğinde olmaması , aksine bir roman şeklinde romantizm ve duygu işleyişlerine yer verilmesiyle kendinizi karakterlere yakın hissetmeniz sağlanmış, böylece anlamaya ihtiyaç duyduğunuz Sabbah’ı daha yakından tanıma fırsatı bulmuş oluyorsunuz.
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 8 verdi
0 yorum
okunmuş kütüphane

okunmuş kütüphane

@okunmuskutuphane

Okuduğum bir kitapla ilgili okurken bir sürü şey geliyor aklıma. Şunu da yazsam bunu da yazsam diyorum hep. Fakat düşündüklerimin birçoğunu not almadığım için aklımdan uçup gidiyor. Bu kitabın bana hissettirdiği birçok duygu oldu. Aklımda kalanları yazıyorum. ( https://okunmuskutuphane.blogspot.com.tr )
Kitabımız Vladimir Bartol'un Fedailerin Kalesi Alamut isimli kitabı. Yazarı Sloven bir şahsiyet. Kitap Halime isimli bir kölenin veya cariyenin tarihin tozlu sayfalarının meşhur bir ferdi olan Hasan Sabbah'ın eline düşmesini konu edinmekte. Ancak tam da aynı zamanlarda İsmaili olan İbni Tahir'de Hasan Sabbah'ın emrine girmiştir. Kitabın genel işleyişinde olaylara bir Halime'nin gözünden bir de İbni Tahir'in gözünden bakıyorsunuz. Aslında Hasan Sabbah'ı bilmeden bu kitabı okumuş olmak biraz eksik kalır.
Hasan Sabbah 1034-1124 yıllarında Büyük Selçuklu Devleti döneminde yaşamış bir tarikat lideri. Tarikatı önceleri İsmaili olarak bilinirken sonrasında Hasan Sabbah ile haşhaşi olarak bilinmeye başlamış. Kendisinin en önemli özelliği müritlerine verdiği haşhaş ile onları uyutarak kurduğu sahte cennetlere götürmesi ve sahte cennetlerin her türlü nimetlerinden müritlerini faydalandırarak onların kendisine sıkı sıkıya bağlanması sağlamış olmasıdır. Bu sahte cennetlere giren müritler oradaki güzel kızlar, bahçelerin güzelliği ve yediklerinden içtiklerinden etkilenerek gerçekten de cennete geldiklerini sanıyorlar ve sonrasında liderleri olan Sabbah'ın yanına döndüklerinde ona inanılmaz bir bağlılık ile bağlanıyorlardı. İşte bu kitap o sahte cennetin yani Alamut'un hikayesini anlatır.
Kitap genel olarak bu cennetten bir dönemi ve Hasan Sabbah'ın felsefesini anlamakta. Alamut'un bir köşesinde sahte cennetlere gönderilmek ve sıkı bir fedai olması hedeflenen İbni Tahir ve kendisini gibi fedai arkadaşları vardır. Diğer köşesinde gizli bir bahçede ise Hasan Sabbah'ın sahte cennetinin belki de en önemli unsuru olan güzel köle kızları vardır. Fedailer, Alamut'ta her yönden sıkı bir eğitimden geçirilirler. Alamut'un gizli köşesindeki bahçelerde ise Halime ve arkadaşları fedailere sunulmak üzere bir kadının erkeklerin nasıl hoşuna gidebileceği konusunda sıkı bir eğitim almaktadırlar. Hasan Sabbah, nam-ı diğer Seyduna yetiştirdiği fedailerden üçünü bu bahçelere, cennetine(!) adam gönderme yetkisini kullanarak gönderir ve fedailer bu sahte cennetin ve huri zannetikleri kızlara aşık olarak kalenin fedailer bölümüne tekrardan Seydunaya tam bir itaatle dönerler ve arkadaşlarına da cennetten geldiklerini anlatırlar. Sonuç... Hasan Sabbah'ın sahte cennet numarası tutmuş ve kendisine körü körüne bağlı fedailer yetişmiştir artık. Hasan Sabbah bu fedaileri belki de devri değiştirecek olaylar için kullanacaktır. Burada bir ipucu vermek istiyorum. Avrupa dillerindeki "assasinate" kelimesi suikast anlamına gelmekte ve bu yabancı kelime ise haşhaşi kelimesinden türemiş yazılanlara göre. Gerisi kitapta...
Kitabın ana hatları böyle. Ancak ben bir de yazarın tarzına ve yukarıda anlattığım olayları nasıl somutlaştırdığına gelmeyi özellikler istiyorum.
Bu kitabı okurken ben Hasan Sabbah'ın sahte cennetindeydim. Ara sırada fedailer köşesindeydim. Ama en çok cennet bölümünde olduğumu söyleyebilirim. Kitabın dili çok sade. Kelime oyunları ve sizi düşündürecek cümleler yok. Fakat olay bir cennet hayali olunca kitabı elimden bırakmak istemedim. Yazarın cümleleri ile kimi zaman Halime kimi zaman Meryem kimi zaman Sara'nın yanındaydım. Orada bir köşede, minderlerin üstünden o sahte cenneti gözlüyordum. Hatta olayların bizzat içindeydim. Ya da keşke içinde olabilseydim demek daha doğru olur. Kitap, sizi sahte cennetin hurilerinin narin elleriyle sarıyor ve bırakmak istemiyorsunuz. Kitap, belki de birçok kişi için felsefi bir kitap olabilir. Ama ben kitaba o kadar kaptırdım ki işin felsefi yönünü geçtim ve yaşamaya başladım. Bu yazarın anlatım başarısından mıdır yoksa her insanın cennet hayalinin somut olarak önüne sunulmasından mıdır bilemedim. Ama çok çok güzel, bir çırpıda bitebilecek bir kitap. Kesinlikle okunması gerekir ancak özellikle erkek okuyucuların kitaba fazla dalmasını tavsiye etmem :)
Şiddetle tavsiye ettiğim bir kitap. İyi okumalar.

https://okunmuskutuphane.blogspot.com.tr
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 9 verdi
2 yorum
Nur (@bibliophilenur)
Şu an bende başka bir yazarın dilinden Hasan Sabbah'ı okuyorum , aslında amacım dediğiniz kitabı okumakti yani Vladimir 'in dilinden . Bir öneri üzerine başladığım için ben yazarları karıştırmistim ama daha sonradan inceleme yaptiginiz kitap ile okumakta oldugum kitabı ve yazarların dilini karşılaştırmak fırsatım olur düşüncesiyle diğer kitabı da almaya karar verdim . Böyle güzel ve açıklayıcı bir inceleme eklediğiniz için teşekkür ederim, çok faydalı oldu
11.10.18 beğen cevap
Emine K

Emine K

@evelyn

Manüpülasyonun sözlükten çıkıp insanlar üzerinde nasıl uygulandığının en büyük örneği bu kitap olsa gerek. Hasan Sabbah, muhteşem bir zekânın göstergesi olarak kurduğu sahte cenneti ve cennetine kabul edeceği müritlerini eğitme şekli şüphesiz tarihin en zekice planlarından biri. Kitapta kurulan tarikatın yanısıra Hasan Sabbah’ın Selçuklu ile yaptığı mücadelelere de yer verilmiş. Okunmalı. Okutulmalı.
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 8 verdi
0 yorum
Mehmet BaraN ?

Mehmet BaraN ?

@visalengiz

Haşhaşi lideri Hasan sabbahın Büyük Selçukluya karşı yıllarca yaptığı plan
Akıl almaz bir deha ile uzun yıllar süren planlar. Acımasız, duygusuz vicdansız ama gözü sadece hedefinde bir adam. Hasan Sabah Ona göre Hiçbir şey doğru değildir her şey mübahtır. Yetiştirdiği adamların en zayıf yönlerini, cehaletlerini kullanarak onları birer ölüm makinesine dönüştürüyor. En korkulan görevlere bile gözü kapalı gitmelerini sağlıyor. İşin ilginç yanı bu din ile oluşturduğu kontrol mekanizması öyle geniş bir ağa dönüşüyor ki. Kısa zamanda yaptıklarına hayret edeceksiniz.
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba puan vermedi
0 yorum
Zeynep donmez

Zeynep donmez

@zeynepdonmez0

Cehennemden Gelen Evliya
Sabbah'ın dünyasını okurken gizem sizi içine çekiyor. İbni Tahir gibi değişken bir ruh haliyle kitabı okudum hatta nerdeyse Ibni Tahir'in başından geçenleri yaşadım. Üzüntü,hayret, öfke, hayranlık ve anlayış yazarın Cehennemden çıkıp geldiğine şüphe etmeyecegimiz birine sempati duymamımı sağlaması aklımda kalan tek şey olcak bu kitapla ilgili. Yine de Sabbah'in dediği gibi kimseyi çok yüceltme ve hor da görme her şeye karşı ön yargılı ol.
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 6 verdi
1 yorum
mehjin (@meh)
Merhaba ben de Alamut' un Efendisi kitabını yeni bitirdim Hasan Sabbah ve batınileri anlatıyordu ben de çok etkilendim. Benim okuduğum kitap beni o zamanlara taşıdı diyebilirim. O kadar güzel ele alınmıştı ve anlatılmıştı.(Pol Amir'in kitabı)
30.03.19 beğen cevap
S.Ahmet

S.Ahmet

@samet0

okuması rahat!!!
-Öncelikle şunu söylemek isterim kitap açık ve yalın bir dille anlatıldığı iddia edenler varsa, karakterlerin büründüğü kişilikler tam bir bilinç altı diye tabir edilen saf insani ihtiyaçlar (seks, yemek,güvenlik, merak vb...) dan oluşuyor, fakat bunların bi tık üste çıkarıldığı ayrıca orta katman da diye söylebileceğim bir ideolojiye (şiilerin ismaili mezhebi,vb...) bağlanması olay örgüsünü daha da çeşitlendiriyor. En üst katmanda ise tamamen hayalle gerçeğin karıştığı ilahi üstünlüğü (peygamberlik) farketmeye doğru okuyucuyu yönlendiriyor. Sabbah'ın kendini ilahi katta görmesi kitap içinde ki yaşanılan dönemlerde şaşkınlık, korku, kafa karışıklığı ve bilinmezlik yaratıyor. İşte bu bilinmezlikten "cennetin anahtarı bende istediğim an onu açıp kapatabiliyorum. İnanmayan buyursun gelsin göstereyim." demesi insanları manipüle diyor.
-Türkler tarafına gelince hikayenin geçtiği zamanlar şii-sünni çatışmasının olduğunu düşündüren Selçuklu dönemlerinden ibaret. Türklerin öncü birlikleri olan atlılarıyla çok güçlü bir ordusunun olduğunu ve savaş bölgelerine ilk giren-son çıkan bir askeri yapısından üstünkörü de olsa bahsediliyor.
-Tamamen gizlilik ve sızma üzerine kurulmuş bi tarikat yapısından bahsediliyor. Gizlilik o kadar ileri ki birbiriyle yaşayan karakterlerin arasında bile bir gizlilik hakim. Hakim olan bu gizlilik yapısında ortaya çeşitli kandırmalar ve peygamberin (seyduna) amaç doğrultusunda müritlerin islam da benimsenen ölümden sonra yaşam ilkesinin aslında dünyadan bile görebileceğini algılamasını sağlıyor. Zaten buna Kuran dan inanan mürit (fedai) çeşitli manipülasyonlarla ve kurgulanan sahnelerle bu dünya da buna ulaşabildiğini görünce, öldüğünde de oraya gideceğini varsayıyor. Bu yüzden ölüm gibi bir son, fedailere yeni bir başlangıç ve ödülmüş gibi sunuluyor.
-Güzel bir kitap tek nefeste, tık nefes olmadan okunabileceğini düşünüyorum. Olay örgüleri karışık değil, karakterler net. Saygılarımla.
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 7 verdi
0 yorum
Black Butterfly

Black Butterfly

@blackbutterfly

Fedailer&Cariyeler
Alamut...Biri bu kitabı bana sorsa;ağzımı açıp bir süre bekledikten sonra geri kapatırım,bir şey diyemem.Çünkü Hasan Sabbah'ın korkunç,bir o kadar da zekice planını anlatabilmek bir yana gerçek hayatta da insanların ne kadar basit düşünceli olduğunu anlatabilmesi apayrı bir durum.Tüm kitap boyunca 'Neden her zaman bir amaç uğruna yaşıyoruz?'dedim.Fedailer,cennet uğruna;cariyeler,öğrendiklerini iyi uygulamak için;Hasan Sabbah intikam için.Kitaptan günlerce bahsetmek isterim ama ne kadar konuşursam konuşayım hep eksik bir yeri kalacak gibi.Demem o ki Kesinlikle okumanız gereken bir kitap,nedenini okuyunca anlarsınız.
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba puan vermedi
0 yorum
Yavuz Can Madencioğlu

Yavuz Can Madencioğlu

@ycm

Ne yalan söyliyim ben okurken çok sıkıldım sanırım bu tarz kitapları sevmememden kaynaklı ama okunabilir bir kitap baya bi ilginç :D
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 6 verdi
2 yorum
lavina (@lavina)
Niye sıkıldınız ki ...başı biraz sıkıcı ama sonrası çok rahat gidiyor..@ycm
11.01.17 beğen cevap
Promiyer (@pronuyer)
@lavina ya katılıyorum. Niye sıkıldın?
12.01.17 beğen cevap
Sevda

Sevda

@sevda123

Kesinlikle okunmalı!
Kitap 11. yy da geçiyor olsa da aslında günümüzde de hala aynı olayların yaşandığını gösteriyor bize. Ufuk açıcı bir tarih romanı olmuş. Karakterler çok yerinde ve iç dünyaları çok güzel betimlenmiş.
Uzun zamandır hiç bir kitaptan bu kadar etkilenmemiştim.
İlk 100 sayfaya kadar sıkıcı gelebilir ama sonra olayların içinde buluyorsunuz kendinizi.
Filmi yapılası bir roman.. Mutlaka okuyun derim.
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 10 verdi
0 yorum
Sevda Sen

Sevda Sen

@sevdasen

Fedailerin Kalesi Alamut.
Kurgu mu gerçek mi yoksa efsane mi tam bilmiyorum ama bir Hasan Sabbah efsanesi var.Müthiş bir zekâ, şeytanca bir plan ve ona inananlar. 20senelik hayali, fedaileri, cennet bahçesi aldatmacasi. Semerkanti okurken de çok merak etmiştim. Daha 17 yaşında gerçeği arayışı başlayan Hasan, yaşadığı hayal kırıklıkları sonrası kendi yolunu çizmeye karar verir ve planı çok büyüktür. Gerçekten de herkese bu büyük planıyla korku salan biri olmuştur. ve gerçekten eğer inanmaya müsaitseniz şeytanın aklına gelmiycek bir düşünce. Tavsiye etmekte haklilarmiş. Başka bir dünya sanki. Okunmali bende tavsiye ederim
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 9 verdi
0 yorum
Nazlı

Nazlı

@selamalbatros

Bitti..
Yaklaşık 10.günümü alan bu kitabın son 140 sayfasını bu gece soluksuz okudum...
Ve kendimi Alamut kalesinde yaşayan biri gibi hissettim. Onlarla birlikte büyük lider Hasan Sabbah'ı korkuyla izledim. Zeka ve hırsın ulaşabileceği en son mertebeyi gördüm..
Yek kelime ile muhteşem bir kitaptı. Alamutun haşhaşı bende kafa yaptı..
Ama fazlasıyla uyandım..
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 8 verdi
0 yorum
Yusuf Soylu

Yusuf Soylu

@yusufsoylu

Seyduna
Hasan Sabbah kıvrak zekasıyla ele geçirdiği Alamut Kalesini , bu kalede yetiştirdiği fedaileri ve Alamut arkasındaki Deylem Krallarının bahçelerinde yarattığı sahte cennetin hikayesini okuyorsunuz.
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 8 verdi
0 yorum
/ 7