up
ara

Dolambaç Kitap İncelemeleri

Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73 - Çorum

Yavaşlık.
Dolambaç adına uygun bir nitelikte roman. Ağır aksak seyrediyor, yavaş hiç acele etmeden ilerliyor. Sade bir roman. Yazar gereksiz tüm ayrıntılardan kaçınmış. Sizi Galler civarına götürüyor. Manzarası ve yaşam tarzını anlatıyor. Düğüm tıpkı Gordion düğümü gibi bir bilmecenin önüne oturtmuş yazar sizi. Bu düğümlerin bir kısmını çözmüş bir kısmını bırakmış sizin için. Bir kadın Galler bölgesine gelip kiraladığı evde kalmaya başlar. Bu ev bir çiftlik evi ve sahibi yakın zamanda ölü bulunmuş. Çiftlik ise tam bir hayvan insan karışımı bir oluşum. Bu ev gözler ve gönülden uzakta; istemediğin zaman kimsenin seni bulamayacağı bir noktada duruyor.
Kadın kendi hayatından kaçıyor. Bir sürü hatadan kaçıyor. Kimseye haber vermeden bir gün ansızın. Bir amacı yok burada olmasının daha çok düzenlemek derdi. İnsanlardan oldukça uzakta bir yerde kendine çeki düzen vermek. Ünlü şair Emily Dickinson’un şiirleri eşliğinde aktarıyor öyküyü yazar. Biraz zahmetli çünkü İngilizce şiirleri öylece bırakmış çevirmen; arkaya yazmış Türkçe karşılığını, açıp oradan okumanız gerekiyor. Bu şiirler ve doğa içinde kendi iç huzuru için iç dünyasını düzenleme işini bahçe düzenleme işi içine katıyor romanın kahramanı. Bu sırada hayatına giren nadir insanları da görüyorsunuz. Geri de bıraktıkları da boş durmayıp bu kadını arıyorlar. Hem eğlemlerinde hem düşüncelerinde hem de gerçek hayatta. Kocası ve ailesi de kendi ilişkilerini yani kadın ile olan ilişkilerini sorguluyor.
Kitap bir düz çizgide hafif salınan bir roman. Çok iniş çıkışlı değil. Bu noktada dili sade ve karakterleri az. Manzarası ise bol bir kitap. Okuması kolay bir kitap. Ama bu kadar kelime azlığı içinde duygu azlığı çektim kitapta. Mekanik bir yanı vardı. Duygular ve istekler hiç olmamış gibi ya da az olmuş gibi geldi bana. Biraz yavandı kitap. Keçiboynuzu çiğnediğimi hissettim okurken. Bir damla tat almak için bir sürü sayfa tükettim. Bir sürü kelimeyi sindirdim.
Keyifle okuyunuz diyemeyeceğim. Sabrınız ve zamanınız varsa okuyun.
ataç ikon Dolambaç
kitaba 6 verdi
0 yorum