up
ara

Sefiller

Les Misérables

Sefiller Konusu ve Özeti

Sefiller
Jan Valjan'ın sadece bir ekmek çaldı diye kürek mahkumu olması ama daha büyük hırsızların hiç bir cezaya çarptırılmaması, Fransız devrimi sırasındaki Fransa'yı gayet güzel anlatıyor. Tıpkı günümüzde olduğu gibi; büyük çalarsan sana hiç bir şey olmaz.
Yazar:
Yayınevi: 1313
ISBN: 9789750511554
Sayfa: 1606 sayfa Basım Tarihi: 1862
Hayatın içinde yoksulluk ve çaresizlikle savrulanların, toplumun en alt kesimlerinde yaşayanların romanı...

Victor Hugo'nun 1862 tarihli başyapıtı Sefiller, ailesine ekmek götürebilmek için hırsızlık yapan ve bu yüzden kürek mahkûmiyetine çarptırılan bir adamın hikâyesi. Aldığı ağır cezanın bedelini ömrü boyunca ödeyen Jean Valjean'ı merkezine alan roman, yoksulluğu, toplumsal adaleti ve dayanışmayı anlatıyor. Tarihsel bir tuvalin ardına gömülen Sefiller, bir kaçak hayatı süren Jean Valjean'ın yaşamı çevresinde 19. yüzyıl Fransası'nın toplumsal ve politik kargaşasını gözler önüne sererek mücadelenin, hayatta kalmanın romanı olarak çıkıyor karşımıza.

"Sefiller bir merhamet kitabıdır, kendisine fazlasıyla sevdalı ve ölümsüz kardeşlik yasasını pek az dert eden bir topluma sersemletici bir hizaya gelme çağrısıdır... Yoksulların savunusudur."
-Charles Baudelaire-
Eren Yaşar

Eren Yaşar

@erenyasar

Herkes İçin Sefiller
Victor Hugo'nun kaleme aldığı Sefiller isimli roman, özünde Paris şehri ve romanın baş kahramanı olan Jean Valjean’dan ibarettir. Uzun bir kurgu içerisinde aralarda Paris'teki tarihsel olaylara da değinilir. Bu nedenle, romanı okurken o dönemde ki tarihî olayların meraklısı değilseniz eğer, romanın ortasında tam sıkılmaya başlarken birden bir bakıverirsiniz ki tüm bu tarihsel anlatım, ana kurgu ile son derece başarılı bir şekilde bağlanmış. En sonunda kurgu boyunca romana dahil olan tüm karakterlerin yazgısı Jean Valjean’e bağlanır. Bu örümcek ağı şeklini anımsatan dâhiyane kurgu, Victor Hugo’yu ne denli eşsiz bir yazar olduğunun açık bir kanıtı olarak çıkarır karşımıza. Bu sebepten dolayı bu eserin tam metin çevirisini okumak gerekir.

Roman, ailesini doyurmak için ekmek çalan ve bu yüzden kürek mahkumu olan, kaçma girişimleriyle beraber 19 yıl hapis yatan Jean Valjean adındaki bir adamın anlatımı ile başlar. 19 yıllık süre içerisinde kürek mahkumlarının insanlık dışı yaşama şartları Jean Valjean'ide insan dışı bir kişi haline getirir. Her türlü kötülüğün meskeni olur kişiliği. Cezasını bitirip şartlı tahliye edilince eline “tehlikeli ve güvenilmez” biri olduğuna dair bir belge verirler ve bu belgeyi gittiği her yere götürmesini şart koşarlar. Öyle ki ilk sığındığı kasabada ona karşı herkes, hırsızlık suçundan kürek mahkumu olması sebebiyle pek iyi yaklaşmaz. Girdiği hanlardan kovulur. Kapısını çaldığı evlerden kabul görmez.

Yoldan geçen birinin tavsiyesiyle bir papazın evine sığınmayı dener son çare olarak. Papaz ne olduğuna bakmadan onu evine alır, yemek ve kalacak yatak verir. Jean Valjean ise papazın tek mal varlığı olan gümüş takımlarını çalarak gece yarısı evden kaçar. Bu kaçış kısa süreli olur ve polisler tarafından yakalanır. Valjean’a gümüş takımlarını nereden bulduğu sorulunca papazdan aldığını söyler. Buna inanmayan polisler Valjean ile birlikte hırsızlık yaptığı teyit edilsin diye papazın evine giderler. Papaz onları karşılar. Ancak bu karşılama ne Valjean’ın ne de polislerin beklediği türden olur. Papaz gümüşlerinin çalınmadığını, misafirine kendisinin verdiğini ve hatta unuttuğu bazı gümüşler olduğunu söyler ve unuttuğunu söylediği gümüşleri de Valjean’e verir. Kendisine karşı yapılmış böylesine bir iyilik karşısında Valjean, yaşamının kırılma anını yaşar. Ve buradan itibaren roman, bu kürek mahkumunun yıllara dayalı yaşama tutunma mücadelesini ele alır en derin şekilde.

Eğer yaşamın gerçeklerini anlatan, bir toplumun vicdanını yansıtmış, iyilik ve kötülük gibi kavramları birçok yönüyle ele almış, olayların arka planında ki gerçekleri görmenize katkı sunacak ve dünya görüşünüzü etkileyecek bir kitap arıyorsanız, bu mükemmel eseri kesinlikle okumalısınız.

Sefiller’in öne çıkan birkaç tam metin çevirisi var. Ben okumak için Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkan Volkan Yalçıntoklu’nun çevirisini tercih ettim ve oldukça memnun kaldım. Bunun dışında, İletişim Yayınları'ndan çıkan Cenap Karakaya'nın çevirisini de tercih edebilirsiniz.
ataç ikon Sefiller
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
Emine 🍁

Emine 🍁

@solukbirgolge

Hangi kelime anlatır ki...
Victor Hugo'nun önemli başyapıtlarından biridir hiç şüphesiz. Zorlu bir süreç ve acılarla dolu yaftalanmış bir oluşumun temellerine dayanıyor Victor'un bu ölümsüz eseri.

Ailesini doyurmak isteyen ve bu uğurda sadece bir somun ekmek çalan Jean Valjean'ın başına gelecekleri özetleyen bu kitabı okurken tüm insani duyguları birebir yaşatıyor olması, kurgu ve yazılış olarak ne kadar başarılı olduğunu bizlere gösteriyor.

Haksızlıkların insan hayatını nasıl kararttığını bu kitabı okurken anlayabiliriz. Ruhu aydınlatmak için dini semboller kullanılmıştır. İnsana şevkat, merhamet , sevgi gibi, insan olmanın gerektirdiği tüm olguları hatırlatan bu kitabı iyi ki okumuşum.Mesajı doğru anlamak ve kitabı dikkatli okumak insanın bilinç düzeyini de artıracaktır.


Mösyö Thénardier ve Madam Thénardier;
Ne lanet insanlar onlar yahu. Merhametten ve sevgiden yoksun çıkarcı, acımasız , paragöz...
Éponine Thénardier daha merhametli anne babasına rağmen.
Keza, Gavroche Thénardier'de anne babasıyla alakasız şekilde çıkarsızca canını ortaya koyarak savaşan yürekli bir çocuk.

Fantine evladı için her zorluğa katlanan mükemmel bir anne bana göre. Çektiği acılar gözyaşlarıma sebep oldu.

Javert mesleğinde çok iyi fakat Jean Valjean'a karşı çok acımasız olduğunu hissettim çoğu zaman. Ta ki sonunda O'nu serbest bırakana kadar. Görevine olan bağlılığı ve kendi canını kurtaran insana karşı yapması gerektiği arasında kalarak hayatına son vermesi duygusal anlar yaşattı bana.

Ve Marius Pontmercy ve Cosette aşkı. Uzun bir süre uzaktan uzağa süren bu aşk yine bana ''işte gerçek aşk bu '' dedirtti. Ve mutlu sonla taşlandırıldı ki hakettiklerini düşünmüştüm en başından.

Piskopos ve Jean Valjean karakterlerini çok ama çok sevdim.Her ikisi de mükemmel ve hayran olduğum karakterler.
Öyle ki ; böyle bir dostum olmasını içten içe çok istedim. İnsanların ikinci bir şansı hakettiklerini düşünürdüm hep. Ve affetmenin gerekliliğini...
Bana bir kez daha ne kadar doğru düşündüğümü ispatlayan bu insanlar taktire değer. Herkesin dışladığı Jean Valjean'ı Piskopos kucak açarak mükemmel biri olmasını sağlamıştır.Ve romanda ismi geçen hemen herkese insanüstü denecek derecede faydalı olmuş tanıdığım en merhametli, kendinden başka herkesi düşünen koca yürekli biri.Kötü insan yoktur kötü huyları olan insanlar vardır ve onlara merhametle yaklaşılınca nasıl da değişebileceklerini gösterdi bu eser.

Hani iz bırakan kitaplar vardır ya, işte hayatımdaki en büyük izi bu kitap, kitaptan da öte bu kitaptaki yaşamlar bıraktı bende. keşke herkes okusa, Keşke herkese okutulsa, eminim herkesin kendini bulabileceği bir karakter, bir anı vardır bu kitapta.

Bir dünya klasiğidir ve mutlaka ama okunması gerekir.
ataç ikon Sefiller
kitaba 10 verdi
14 beğen · 1 yorum
Emine 🍁 (@solukbirgolge)
@deli-okur tavsiyene uydum ve sefiller'i en başa alıp okudum .incelemede belirttiğim gibi çok ama çok beğendim. Tavsiyen için teşekkürler :)
13.03.17 beğen cevap
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Ah Jean Valjean ah! Nasıl da içimi acıttı bu güzel adam. ? Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu eseri okuyacaksanız kesinlikle tam metin çevirisini okumalısınız. Zira kurgu öylesine şahane ki kopukluk olursa hiç bir manası kalmaz.

Ailesini doyurmak için ekmek çalan ve bu yüzden kürek mahkumu olan, beraberinde kaçma girişimlerinde bulunarak 19 yıl hapis cezası alan Jean Valjean adında bir adamın anlatımı ile başlıyor kitap. 19 yıl hapis yatan bu adam, yaşadığı zor şartlardan dolayı kötü bir insan olur. Cezası sonlandığında ise "tehlikeli" biri olduğuna dair bir belge verirler ve bu belgeyi her gittiği yere göstermesi zorunludur. E haliyle gittiği her yerdende kovulur. Son çare olarak bir papazın evine sığınmayı dener ve papaz onun belgesini umursamayarak evine alır, karnını doyurur ve yatacak yer verir. Fakat Jean Valjean bu iyiliğe kötülükle karşılık verir ve papazın gümüş takımlıklarını çalarak gece yarısı evden kaçar. Polisler yakalar ve Jean Valjean ile birlikte papazın evine giderler suçunu teyit etmek için. Papaz ise gümüşlüklerinin çalınmadığını, onları misafirine kendisinin verdiğini söyler. Kendisine karşı yapılmış böylesine bir iyilik karşısında Valjean, hayatının değişim noktasını yaşar. Bu kısımdan sonra okuduklarınız ise gerçekten çok etkileyici. Valjean o günden sonra hayatı boyunca iyilik için mücadele eder. ?

Kitapta Paris şehrinin tarihsel olaylarına da değiniliyor. Açıkcası o bölümleri okurken sıkılıyor olsanız da yazarın şahane kurgusuyla olay bir şekilde ana kurguya bağlanıyor ve oh be diyorsunuz. Ayrıca dönemin Fransa'sını betimlemeleriyle öyle güzel anlatıyor ki yazar o daracık sefalet kokan sokaklarda kendinizi hayal etmemeniz sanırım imkansız oluyor. ☺ Jean Valjean ile birlikte kitapta unutamayacağım çok karakter var. Mesela Cosette ve Fantine...

Ben Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nın, Volkan Yalçıntoklu çevirisini tercih ettim bu klasikte. İletişim Yayınları ve Can Yayınları'nın da tam metin çevirilerini tercih edebilirsiniz.

Yaşamım boyunca etkisinde kalacağım eserler arasında yerini çoktan aldı Sefiller. Mutlaka okuyun, okutun...
ataç ikon Sefiller
kitaba 10 verdi
13 beğen · 0 yorum
Anıl Şölen

Anıl Şölen

@anilsolen23

Sefiller
Kitabın klasik olduğunu söylememe gerek yok sanırım. O yüzden hemen eleştiriye geçmek istiyorum.

Kitaptaki her karakterin kendi içinde bir hikayesi var ve bu romanın tamamına klişeden uzak bir şekilde çok güzel oturtulmuş. Aslında iyi bir adam olduğu halde sırf ekmek çalıdğı için 19 sene kürek çeken Jan Valjan, sonunda intiharı tek çözüm olarak gören kötü ama onurlu polis Javert, kızı için hayat kadını olmaktan çekinmeyen Fantine, önüne çıkan herkesten bir şeyler koparmaya çalışan Tenardiyeler bir kaç örnek. Ayrıca yazarın, dönemin Fransa'sını anlatırken kullandığı betimlemeler o kadar güçlü ki, dar ve sefalet kokan o sokaklarda yürürken sizi takip eden bir kaç küçük dilenciyi hayal etmek hiç de zor değil. Diğer yandan, kitapta kullanılan üslup ve bazı yerlerdeki gereksiz tekrarlar ( Victor Hugo'nun burada şair olmasının da etkisi var) kimine göre edebi gelmiştir ama bana göre bayağı kasvetli ve ağırdı.

Bunların haricinde değinmem gereken bir kaç nokta daha var. Birincisi, Fransız halkının ne kadar nankör olduğu hakkında. Adamın biri şehrinize geliyor, fabrika açıp size iş ve aş veriyor,yoksullara yardım ediyor, darda olana elini açıyor, şehri adeta yaşanmaya değer kılıyor ama siz ne yapıyorsunuz "aaa bu Jan Valjan'mış. -Ne yapmış? +Ekmek çalmış terbiyesiz." deyip o kadar emeği anında satıyorsunuz. Böyle insanlık olmaz. İkincisi ise, dedesine atarlanan ergen hallerinde ve sürekli depresif bir modda gezen çakma baron Maryüs'ün, her seferinde ısrarla Tenardiye'yi affetmeye çalışıp, bin bir türlü acı yaşamış,feleğin çemberinden geçmiş, sevdiği kadının babası Jan Valjan'ı itip kakmasına çok sinirlendim. Senin için kendini ölüm tehlikesine atmış bir adama nasıl öyle davranırsın sen. Sözde kendisini hukuka adamış Javert'in ölüm döşeğindeki bir kadınla o şekilde konuşmasına da bir kaç şey derdim de konu çok uzadı zaten.

Sonuç olarak toplumun kişi üzerindeki etkisini tüm çıplaklığıyla anlatan, size kendi içinizde adalet nedir'in sorgulamasını yaptıran,artı ve eksileriyle mükemmel bir başyapıt. İyi okumalar.
ataç ikon Sefiller
kitaba 9 verdi
17 beğen · 2 yorum
Beyhude (@mamafih)
:D çok hoş bir inceleme. yüzümü güldüren ilk şey bu gün.
19.08.16 beğen cevap
Anıl Şölen (@anilsolen23)
:)
20.08.16 beğen 1 cevap
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

harika !
Ben kitabı İş Bankası Kültür Yayınlarından okudum, tam metin 1724 sayfa ancak sayfa fazlalığı sizi korkutmasın. Çeviri kesinlikle harikaydı beni hiç yormadı.

Ah Jean Valjean sen nasıl bir insandın. Nasıl içime işledin. Hayatımda unutamayacağım bir karakter daha eklendi. Kötü bir başlangıç kürek mahkumluğu ve toplumun ötekiletştirdiği bir harici. Ama ona değen kutsal el ve değişen bir yaşamın enfes öyküsü. Victor Hugo nun zekasına hayran kalmamak elde değil.

Kitap aynı zamanda buram buram tarih kokuyor. Bu kısımlar bazen beni yorsa da sanat toplum için düşüncesini burada sıkıca işlenmiş. Kitapla beraber Fransanın belli bir tarihi dönemine tanıklık ediyorsunuz. Ve yazar çok öngörülü verdiği mesajların günümüze de uygulanabilirliği takdire şayan.

Ve diğer karakterler, Cosette, Marius, Fantine, Gavroche, Eponine ve Javert. Yani beni en çok etkileyenler bunlardı. Ve kötülüğün diğer yüzleri Thenardierler.. Kitap iyilik ve kötülük etrafında dönerken karakterlerde buna eşlik ediyor. Fantine ve Eponine kadın karakterlerinin yaşadıklarını okumak çok kolay olmadı benim için. Peki ya Gavroche ? Şarkıları ile sizi bir hüzünlendirip bir güldürüyor. Ve bu kitap insanlığın üzerinde Tanrı nın ellerini hissettiriyor.

Yazar aynı zamanda kanalizasyon sistemlerinin önemi hakkında da detaylı bilgiler veriyor bu kısım beni oldukça şaşırttı çünkü ben çevre mühendisiyim ve biz ancak bölümümüzde bazı şeyleri detaylı görürken Victor Hugonun 1862 yılında bunca bilgiye sahip olması onun ne kadar zeki bir adam olduğunu da ortaya koyuyor ve okuyucu üzerinde farklı bir bilinçlenmeye sebep oluyor o kısımları okumak bana ayrıca bir zevk verdi :) Sanırım bu eseri okumayan çok şey kaybeder.

Herkese keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Sefiller
kitaba 10 verdi
12 beğen · 0 yorum

Sefiller - S41

- Beyefendi! Adam kaçmış, yok. Gümüşleri çalmış!... Ah ne alçaklık!
Piskopos biraz sustuktan sonra Bayan Magluar'a tatlı tatlı baktı
- Bu gümüşler bizim mi idi?
Bayan Magluar şaşırdı. Ne söyleyeceğini, ne yapacağını şaşırmış halde iken
Piskopos devam etti
Ersin ŞİMŞEK tarafından eklenmiştir.
Kamer Elcyr

Kamer Elcyr

@kamerelcyr

Kalabalıklar daima tehlikelidir. İçlerinde mutlaka ruhlarını ucuza satan alçaklar bulunur.
ataç ikon Sefiller
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
21 beğen · 0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Tanrı, hiç bir çocuğu kötü olsun diye yaratmaz! Onu kötü yapan, kötü eğitimdir!..Kötü anne-baba, kötü çevre, kötü yönetim balçık gibidir, zavallı yavruları da çekip yutar.
ataç ikon Sefiller
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
17 beğen · 0 yorum
Pelin

Pelin

@piko

''...yeryüzünde cahillik ve yoksulluk varoldukça, elinizdeki gibi kitaplar hala yararlı olma niteliğini koruyacaktır.''
ataç ikon Sefiller
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 beğen · 0 yorum
Emine 🍁

Emine 🍁

@solukbirgolge

“Garip değil mi ruhunu bile değiştirebilen insanoğlu, kaderini değiştiremiyordu.”
ataç ikon Sefiller
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
13 beğen · 0 yorum
Pelin

Pelin

@pelinnn

Ne kadar içten ve temiz yürekli olursak olalım, bu temizliğin üzerinde küçük bir yalanın çatlağı vardır.
ataç ikon Sefiller
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
11 beğen · 0 yorum
39
KİTAP
Tekrar Okunması Gereken Kitaplar
Okumak büyük bir bağımlılıktır. Okumanın keyfini tadanlar kolay kolay bu bağımlılıktan vazgeçemezler. Bu listede, okuma bağım...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
1129
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
Tamer Öztürk

Tamer Öztürk

@tamerozturk38

Victor Hugo  paylaşım fotoğrafı
Victor Hugo
Tüm zamanların en büyük yazarlarından Victor Hugo, bugün 217 yaşında!

"Notre Dame'ın Kamburu" ve "Sefiller" gibi başyapıtlarıyla toplumsal vicdanının sesi olan Hugo, sadece kendi kuşağını değil, kendinden sonraki tüm kuşakları da derinden etkileyerek dünya edebiyatının vazgeçilmez ismi olmuştur.
ataç ikon Sefiller
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Kübra Koca

Kübra Koca

@kubrakoca

Vicdan hayallerin , aşırılıkların , eğilimlerin kaosu , düşlerin fırını , utanç verici düşüncelerin barınağı , safsataların batakhanesi , tutkuların savaş alanıdır.
ataç ikon Sefiller
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
15 beğeni · 2 yorum beğen ikon
turanizm (@turanizm)
Savas alanindaki her seye ragmen alinan yenilgidir galiba :)
08.02.19 beğen cevap
Batuuu (@batuuu)
6 bölümlük bir dizisi çıktı izlemedysenz tavsiye ederim oldukça başarılı
08.02.19 beğen cevap
yeni.BAŞTAN

yeni.BAŞTAN

@yenibastan

 paylaşım fotoğrafı
Yılbaşına ramak kala yılbaşı çiçeğimiz de açtı . Mevzu ama Kitaplar dimi 😜 yeni bir hikayeye daha kış modunda devam bir klasik le . SEFİLER hiç içeriğine bakmadım sürpriz olsun ..
ataç ikon Sefiller
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
17 beğeni · 5 yorum beğen ikon
Elfida (@elfidam)
Severek okuman dileğiyle...🍃
29.12.18 beğen 1 cevap
yeni.BAŞTAN (@yenibastan)
Daha ilk sayfalarında girdap gibi çekti içine .. ilk oturmam da 50 sayfayı geride bırakmışım bile taki önüme çekirdek yermisin teklifi gelene dek ☺️okumayanlara öneriyorum daha şimdiden😀
29.12.18 beğen cevap
nazlı selvi (@nazliselvi)
Sefiller... güzel bir kitap severim
29.12.18 beğen 1 cevap
Kitap Aşığı

Kitap Aşığı

@aleynayaglidereli

Seyahat etmek , her an doğup ölmek gibidir. Belki de yolcu bu değişen ufuklarla insan yaşamı arasında bir yakınlaşma yapıyordu . Hayatta birçok şey bizden kaçmaktadır . Gölgeler aydınlığı kovalar. İnsan bakar , koşar durmak ister, el uzatır lakin geçenleri yakalayamaz .
ataç ikon Sefiller
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum beğen ikon