up
ara

Sefiller Kitap İncelemeleri

Küçüklüğümde beni -kısa metni- en çok etkilemiş kitaptı. Birkaç sene önce tam metnini bitirdim, müzikalini, tiyatrolarını izledim ve tam anlamıyla bu kitabın bir bağımlısıyım. Her alıntısını gördüğümde içimi hüzünle karışık nostalji hissi kaplar.
Kendim için olan değerini bi kenara bırakacak olursak edebi açıdan da büyük bir baş yapıt. Kitap -hugonun diğer kitapları gibi- birkaç karakter üzerinden anlatılıyor. Karakter derinliği ve kişilik analizleri muazzam. Kitaptaki bütün kişiler aşırı gerçek. Olay bir kürek mahkumunun; hapisten çıktıktan sonra bir rahibin, kendisine gösterdiği merhameti karşılığında iyi bir adam olma çalışması üzerinden işleniyor. Bu olay çerçevesinde ayrıca da bir devrim çabası ile yazarın siyasal görüşünü izliyoruz. Olay örgüsü ve işleniş açısından; bir nevi edebiyat açısından usta bir başyapıt olmasının yanı sıra yazarın iç dünyasını bize yarı kapalı bir şekilde gösteren bir eser. Okunmalı.
ataç ikon Sefiller
kitaba 10 verdi
0 yorum
Artemis

Artemis

@artemiss

Yaklaşık 500 sayfalık bir versiyonunu 12 yaşındayken bir haftada okumuştum. O yaşlardaki hayal gücüyle kendimi o kadar kaptırmıştım ki. Sanki ben yaşadım tüm kurguyu. Üzerinden yıllar geçse de tüm olayları hatırlıyorum. En kısa zamanda tam halini okumak istiyorum. Umarım kısmet olur.
ataç ikon Sefiller
kitaba 10 verdi
2 yorum
Hande Ç. (@handec)
Heyy maşallah umarım olur benimde gazap üzümleri ilk okudugum roman
14.07.19 beğen 1 cevap
Miran Pürnek

Miran Pürnek

@miranpurnek

Orijinali iki ciltten oluşuyor. Genelimizin okuduğu özetin özeti aslında.
ataç ikon Sefiller
kitaba 8 verdi
0 yorum
Hatice ERKAN

Hatice ERKAN

@haticeerkan162

Fakirliğin getirdiği bir yudum suya muhtaç bir çocuğun hikayesi
ataç ikon Sefiller
kitaba puan vermedi
0 yorum
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum

Benim okuduğum kitap 304 sayfaydı. Yani özetin özeti gibi bir şey. Tamamını okumadığım için pişman olduğum bir yapıt Vıctor Hugo'nun Sefiiler adını verdiği kitap. Cidden sefillik içinde geçen daha doğrusu sefilliğe itilen onurlu bir hayat mücadesi okuyacaksınız. Kitabın sonuna yazmışım "sadece ağlanır".
ataç ikon Sefiller
kitaba 8 verdi
0 yorum
şiirler

şiirler

@siirler

ÇOK GÜZEL BİR ROMAN
HEMDE AKICI OKUMAKDAN ZEVK ALIYORUM
ataç ikon Sefiller
kitaba puan vermedi
0 yorum
Oytun Burak Gökçen

Oytun Burak Gökçen

@oytunburakgokcen

Romana dair akılda kalan belki de iki şey varsa o da Paris ve baş kahraman Jean Valjean dersem abartmış olmam. Oldukça uzun bir kurgu diyebilirim. Sıklıkla olmasa da ara ara tarihsel bir perde ile de karşımıza çıkıyor roman içinde. Okurken tam sıkılmaya başladığımız anlarda ki meraklısı değilseniz tarihsel anlatım ana kurgu ile başarılı bir şekilde bağlanmış. En sonunda ise kurgu boyunca romana dahil olan tüm karakterlerin yazgısı Jean Valjean’a bağlanır. Bu örümcek ağı şeklini anımsatan kurgu Victor Hugo’nun ne denli iyi bir yazar olduğunun açık bir kanıtı olarak görüyorum.
ataç ikon Sefiller
kitaba 9 verdi
0 yorum
yeni.BAŞTAN

yeni.BAŞTAN

@yenibastan

Okumayanlar a öneriyorum muhakkak ama muhakkak okunacaklar arasındaki listeye ekleyin ve yakın zamanda okuyun... çok akıcı heyecanlı bir Okadar da acıklı roman .
ataç ikon Sefiller
kitaba puan vermedi
0 yorum
Barış Altınbıçak

Barış Altınbıçak

@barisaltinbicak

Toplam 2.ciltten oluşan Hasan Ali Yücel Klasik serisinde 1.cildi zaman zaman sıkılarak zaman zaman yüreğim parçalanarak bitirdim. Ama sıkıldığım bölümler daha fazlaydı diyebilirim. Fransız tarihi ile ilgili bölümler özellikle de bir sürü tanımadığım sokak ve insan isimleri baygınlık geçirtti. Waterloo savaşında çok fazla ayrıntıya girilmesi de zaman zaman yüreğimi daralttı. Umarım 2.ciltte böyle bölümler azınlıktadır.

Genel anlamda olay örgüsüne baktığımızda karakterler, ruhsal özellikleriyle olayın içine çok güzel serpiştirilmiş. Sefaletin en saf şekli beni etkilemeyi başardı. Birçok ana karakter olması ve bu ana karakterlerin detaylı incelemesi yapılıp daha sonra tek bir potada başarılı bir şekilde
toplanması yazarın ustalığını gözler önüne seriyor.

2.ciltte Jean Valjean, Cosette, Marius gibi karakterlere, tarihi ve kültürel bölümlerden daha sık yer verilmiş olmasını umuyorum.
ataç ikon Sefiller
kitaba 8 verdi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Sefiller sen nasıl güzel bir esersin böyle😍😍😍Dünya klasikleri olmayı fazlasıyla haketmiş ✌✌✌✌ Victor Hugo Sefiller adli kitabını 1851'de Fransa topraklarini terkederek __yirmi yıllık gönüllü bir sürgünü geçireceği ___Channel Adalarinda yazmıştır.
_____________________________________________
Romanın kahramanları kürek mahkumu Jan Valjan ile Polis Müfettişi Javer 'in üzerine kurulu olsa da ,Marius benim için kitabin baş kahramanlarindan sayılır.Ilk sayfadan son sayfaya değin heyecan nefes kesici bir eser.Henüz okumamış olanlar vakit kaybetmeden okusunlar.
_____________________________________________
Hasan Ali Yücel Klasikleri 1800 sayfa okuyan sevgili arkadaşlarım @goknuradair ve @d.brky.b Benim kitabim sizin kitabın yanında 420 sayfa ile yavrucak kaldı lakin guzel anlaşılır bir ceviri idi.@beyazbalinayayinlari çıkan bu kitabi ön yargı ile elime alsamda 👉👉👉tamam eksik hikayeler betimlemeler illaki vardır ama okudugum bu kitapta çok güzeldi.Kafamda eksik kalan anlamadigim bir mevzu yoktu.Diyeceğim şu ki Sefiller o okuyun kitap dostlarım.
ataç ikon Sefiller
kitaba 10 verdi
4 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Nilgün günaydın. :) Nasılsın? "(...) Marius benim için kitabin baş kahramanlarindan sayılır." Ya Gavroş? Gavroş senin için de sıkı bir roman kahramanı değil miydi yani? Çok kitap okumaya başladın Nilgün şu sıralar! Başka siteye geçmeyi düşünmüyor musun acaba?! Beni geçtin,geçiyorsun! Olmuyor ama : Tahtım sallanıyor!
12.10.18 beğen 1 cevap
İbrahim

İbrahim

@ibrahim80

Haksızlıkların insan hayatını nasıl kararttığını bu kitabı okurken anlayabiliriz. Ruhu aydınlatmak için dini semboller kullanılmıştır. İnsana şevkat, merhamet , sevgi gibi, insan olmanın gerektirdiği tüm olguları hatırlatan bu kitabı iyi ki okumuşum.Mesajı doğru anlamak ve kitabı dikkatli okumak insanın bilinç düzeyini de artıracaktır.
ataç ikon Sefiller
kitaba puan vermedi
0 yorum
Fatma

Fatma

@sosyologclara

Kitaptan bahsedecek olursam, tövbekar bir hırsız ve kimsesiz bir kız üzerinde 1804'lü yılların toplum yapısını anlatıyor.

Kralcılar ve Napolyon'cular diye ayrılmış insanlar. Zengin tam zengin fakirler çok fakir. Ve sanki zenginlerin bu yoksulluktan haberi yok gibi, öyle bir duvar var aralarında.

İhtilal özgürlüğü beraberinde getiriyor gibi görünse de fazla özgürlük ahlaksızlığı başıboşlugu da beraberinde getiriyor.

Zaman zaman sıkılsam da güzeldi.
ataç ikon Sefiller
kitaba puan vermedi
0 yorum
Rümeysa

Rümeysa

@rumysssaaa

Ve bir kitap daha
gözyaşları ile kapatıldı.
ataç ikon Sefiller
kitaba puan vermedi
0 yorum
Blackrose

Blackrose

@blackrose

Hayatımda 1 tane klasik kitap okuma şansım olsa seçeceğim kitap bu olurdu herhalde..

Tek bir olayla bir insanın hayatının değişmesi..
Jan Valjan ile başlıyor olaylarımız bir rahip değiştiriyor hayatını gerisi domino taşı gibi geliyor herkes birbirini etkiliyor annelik aşk suç ceza hepsinin bir arada verilmiş olduğu Victor Hugo'nun baş yapıtı..
Hayatınızda ölmeden önce okumanız gereken kitap
ataç ikon Sefiller
kitaba puan vermedi
0 yorum
1919 MAVİ

1919 MAVİ

@1919mavi

Sefillerin bende iletişimden çıkan çevirisi vardı. Onun geçen yıl ilk 20 sayfasını okumuş ve sıkılmıştım. Çevirisinin dili ağırdı.Yabancı bir roman sıkıcıysa ben çevirmeni suçlarım. Eser kadar kullanılan dilde önemli benim için. Volkan yalçıntoklu, tahsin yücel'den sonra en sevdiğim fransız çevirmenlerden biri.

Kitaba anlamam ve alışmam bir kaç gün sürdü. 1697 sayfa.. dile kolay! Dört kitaba bedel.. ama bana çok şey kattı. Okuduğun kitap sayısı değil önemli olan sana kattıkları. Öyle etkilenmişim ki kitaptan; fantine gibi jean valjean'ı bekliyorum. gavroche gibi taze ekmeği kemirdiğimi hatırlıyorum.

Jean valjean...benim fedakar ve çilekeş adamım... javertten çek, thendierlerden çek, cosette'den çek,yetmiyormuş gibi romantik devrimci marius'den çek. Sonra da yaşlılıktan ve üzüntüden öl! Keşke bıraksaydın da thendierler nankör cosette'yi ezmeye devam etselerdi! Keşke bıraksaydın da romantik devrimci Marius'u bıraksaydın da ölseydi...
ataç ikon Sefiller
kitaba 10 verdi
0 yorum
/ 13