up
ara

İstanbul Hatırası

İstanbul Hatırası Konusu ve Özeti

İstanbul Hatırası
İşlenilen cinayetler intikamı, arkadaşlıkları, hayat bağlarını sorgulatacak düzeydedir. Katiller son dakikaya kadar saklanmayı çok iyi başarmaktalar. Kim olduklarını asla tahmin edemeyeceksiniz.
Yazar:
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9786051416601
Sayfa: 565 sayfa Basım Tarihi: 2010
İstanbul Hatırası Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
Ahmet Ümit'in 2010 yılında kaleme almış olduğu polisiye romanı, İstanbul tarihi hakkında pek çok bilgi içermektedir. Ahmet Ümit'in diğer romanlarında da yer vermiş olduğu ana karakterlerden birisi olan Başkomiser Nevzat, bu kitabında da bizlere eşlik ediyor.

Yazarın ünlü romanlarından seçilen en güzel alıntılara ulaşmak için Ahmet Ümit sözleri ve kitap alıntıları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Hatırası Kitabının Konusu
Birbiri ardına işlenilen seri cinayetler, Başkomiser Nevzat ve yardımcıları Zeynep ile Ali'ye İstanbul tarihi hakkında bilgi edinmelerini sağlayacaktır. Olaylar çözülmeye başlarken ise Nevzat, hayatını, arkadaşlarıklarını, pişmanlıklarını ve anılarını sorgulayacaktır.
Elbette ki katiller hiç beklemediğimiz kişiler çıkacaktır.

İstanbul Hatırası Kitap Özeti
Yardımcıları Zeynep ve Ali ile birlikte Başkomiser Nevzat, Sarayburnu’nda bulunan Atatürk heykelinin önünde elleri bağlı bir ceset bulur. Cesedin gözleri heykele çevrilmiş şekildedir. Elinde, Yunan harfleri ile İstanbul’un ilk adı yazan sikke vardır. Bulunan sikkede Byzantion yazmaktadır. Maktülün cüzdanı ve kırılmış cep telefonu olay yerindedir. Araştırmalar sonucunda maktülün 12 Ağustos 1959 doğumlu bir arkeolog olan profesör Necdet Denizel olduğu öğrenilir. Polisler cinayeti aydınlatmak üzere Necdet’in eski eşi ile iletişim kurarlar. Bir sonuç alamadıklarında Necdet’in eski eşinin sevgilisi ile de görüşürler. Namık Karaman, Çapa Tıp Fakültesi’nde cerrah olarak çalışmaktadır ve İstanbul’u Savunma Derneği’ne üyeliği bulunmaktadır. Eski eşi ve sevgilisi, Necdet’in ölümünden haberdar olmadıklarını söylerler. Polisler Necdet hakkında araştırmalarını devam ettirriken, ölümünden önce Byzantion ile ilgili araştırma yapmakta olduğunu öğrenirler. Katili bulmaya çalışırken diğer bir yandan da Byzantion hakkında çeşitli bilgiler öğrenirler.

Daha Necdet’in cinayeti aydınlatılamamışken, Çemberlitaş Sütunu’nun önünde yine avcunda bir sikke bulunan bir cinayet haberi daha alırlar. Maktül’ün avcunda Konstantin sikkesi bulunmaktadır. Maktül ise, 1950 yılı Riza doğumlu Mukadder Kınacı’dır. Kınacı, şehir planlamacısı olarak çalışmaktadır. Ceset, ok şeklinde bırakılmıştır ve bir yeri işaret etmektedir. Ceset morga gönderilir ve soruşturmalara devam ederler. Bu esnada Namık Kahraman’ın 12 Eylül döneminde iki polisi yaralamış olduğu ve polislerin birisinin oldukça ağır yaralandığını, kendisinin de kaçarken yaralandığını öğrenirler. Bu suç üzerine Namık, müebbet hapis cezası almıştır ama 10 yıl yattıktan sonra af kapsamında beraat etmiş olduğunu öğrenirler.

Komiser Nevzat ve yardımcılarının iki cinayetin sonunda ulaşabildikleri bilgi, kurbanların bir yerlerde katledildiği ve akabinde tarihi anlam ve önemi olan bir yerlere bırakıldıklarıdır. Maktüllerin avuçlarına sikke bırakılıp cesetlerin ok şeklinde kullanılması ise, bir sonra ki cesedin bırakılacağı yer hakkında ipuçları vermesidir. Polisler, Kınacı’nın ölümü hakkında araştırma yapmak üzere maktülün evine giderler. Kınacı’nın eşinden boşanmış olduğunu ve eşinin başka bir kadınla evlenmiş olduğunu öğrenirler. Başkomiser Nevzat, arkadaşları Demir ve Yekta ile görüşür. Yekta mimar ve şair olarak çalışmaktadır. Demir ise veterinerdir. Üç arkadaş, grubun dördüncü kişisi olan Handan’a aşık olurlar. Fakat, Handan Yekta ile evlenir ve Umut isminde bir oğulları olur. Umut ve Handan, üzerlerine yıkılan bir duvar altında kalarak hayatlarını kaybederler.

Katiller cinayetlerine hiç ara vermeden devam etmektedir. Üçüncü kurbanın cesedine Altınkapı’da ulaşılır. Gazetecilik yapan Şadan Duruca’nın cesedi üzerinde de Teodas sikkesi bulunur. Nevzat komiser ve ekibi, ipucu yakalamak için epey uğraşırlar fakat edindikleri bilgiler katillerin aynı kişiler olduğunu söylemelerine yetmez. Öldürülen kişilerin birbirleri ile olan ilişkilerini araştırırlar. Araştırma kapsamı tarikatçılardan sit alanında ki projelerine engel olmaya çalışan kişilere ve İstanbul mimarisini bozmaya çalışan kişilere kadar genişletilir. Ölenlerin hayatlarını kaybetmeden önce birbirleri ile tanıştıkları ortaya çıkar.

Dördüncü ceset ise Ayasofya’nın yan sokağına bırakılmış olarak bulunur. İstanbul’lu mimar Teoman Akkan’ın elinde de İmparator Jüstinyen’e ait bir sikke vardır. Yaptıkları araştırmalarda katillerin beyaz bir minibüs ile geldiğini ve cesetleri bıraktıkları görgü tanıklarınca öğrenilmiştir.

Beşinci ceset haberi Eski belediye başkanı yardımcısı Fazlı Gümüş’e aittir. Ceset, Fatih Sultan Mehmet türbesi yanına bırakılmıştır. Gümüş’ün elinde ise Fatih Sultan Mehmet için basılmış olan bir sikke bulunur. Polis ekibi bir sonra ki ceset yerini tahmin etmeye çalışmaktadır. Gazeteler de ilk sayfa haberi olarak cinayet haberleri yer almaktadır ve caniler de durmadan yeni cinayetler işlemeye devam etmektedir.

Altıncı ceset haberi Hukuk danışmanı olan Hakan Yamalı’ya aittir. Sikke tarihleri git gide günümüze yaklaşmaktadır. Yedinci cesedin nereye bırakılacağını artık tahmin eden Nevzat komiser ekibi ile birlikte olay yerine gider. Tüm cinayetleri işleyenlerin arkadaşları olan Demir ve Yekta olduğunu öğrenir ve bu cinayetleri işleme sebeplerini anlayamaz. Yedinci kurban turizm ile uğraşan Adem Yezdan’dan başkası değildir. Cesedi bıraktıkları esnada Demir’i yakalamaya çalışırırken, Demir ekipten bir polisi rehin alıp öldürmek ile tehdit eder. Demir bu esnada vurulup, etkisiz hale getirilir ve orada canını teslim eder.

Yekta’nın nereye kaçabileceğini tahmin eden Nevzat, yola çıkar. Yekta onu yanıltmamıştır, karısının ve oğlunun mezarının başındadır ve yaralıdır. Nevzat ve Yekta uzun bir konuşma yaparlar. Nevzat arkadaşını hastaneye gitmeye ikna edemez. Yekta kendi canına da kıyar. Nevzat komiser artık durumu çözmüştür. Demir ve Yekta, tüm cinayetleri intikam almak için işlemişlerdir. Hayata tutunma sebebi olan ailesinin ölümü ile ilgili bu kişileri suçlamaktadır. O kişileri tek tek bulup, sonra da kendi hayatına son vermiştir.
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol - Isparta

Güzel Bir Polisiye...
Kitabın konusuyla ilgili bilgiler içermektedir. ( Spoiler )

- İstanbul Hatırasından önce hiç Ahmet Ümit okumamıştım. Okuduğum ilk Ahmet Ümit romanıydı fakat son da olmayacak bundan eminim.

- Ahmet Ümit bir kitaba iki ayrı hikaye yüklemiş, birisi ön plandaki Komiser Nevzat ve bir polisiye vak'ası, diğeri ise arka planda kalan ama farkında olmadan insanı saran İstanbul Tarihi. Yazarın bu yönünü ve romanı bu şekilde kullanmasını çok sevdim.

- Diğer klasikleşmiş polisiyelere kıyasla tarihsel derinliği çok çok fazla. Tam bir tarih ziyafeti içeriyor. O güzel şehrin Byzantion olarak anıldığı dönemlerden günümüz İstanbul’una kadar geçirdiği evreler, dönemin olayları, karakterleri, eşsiz eserleri ve bir o kadar da eşsiz hikâyelerini anlatıyor. Tarihi mekânlar hakkında yazarın betimlemeleri çok harika. İstanbul'un tarihi mekânlarını da geziyorsunuz bir nevi okurken. Ya da gezip görmek isteyeceğinizden eminim. Bu yüzden de bilgiye aç okuyucuyu polisiyeden ziyade bu yönüyle çekiyor kendisine bence.

- İstanbul'u seven, orada yaşayanların eminim çok daha fazla ilgisini çekip; seveceği bir roman. Çünkü tüm şehir için ve insanlık için anlamlı bir konuda yazılmış.

- Ayrıca olayın kahramanlarının da içimizden birileri olması, içinde bulundukları ruh halleri, sevinçleri, üzüntüleri, onları benimsememize önemli birer etken olmuş. Bu yüzden de kitabın akıcı ve sürükleyici olması gayet normal. Bizden birilerini anlatıyor sonuçta.

- Kitabın kurgusu da genel olarak iyi. Hiç böyle kurguda olacağını düşünmemiştim. Beklentimin üstündeydi. Fakat finalde yazarın okuyucuyu şaşırtma çabasını biraz abartmış olduğunu düşünüyorum.

- Hele bir ara bana rahmetli Müzeyyen Senar’ı hatırlatıp şarkılarını açtırıp dinletmesi de harikaydı. Ruhu şad olsun. Son bölümde duygulandığımı itiraf ediyorum.

- Azıcık bir eleştirim olacak olursa. Edebi açıdan bence biraz yetersiz. İstanbul'u tanıtması, ilk bölümde mitolojik bilgiler vermesi açısındansa çok güzel. Cinayet romanından da dünya klasiği ağırlığında büyük bir beklenti de olmamalı tabi.

- Okumaya yeni başlayacak kitapseverler için harika bir kitap. Polisiye severlere ayrıca İstanbul tutkunlarına tarih severlere birebir bir kitap olmuş.

- Mutlaka okunmalı ve kütüphanenizde bulundurmalısınız. Lütfen eserlerimize, kültürümüze, tarihimize sahip diyerek bitiriyorum.

Son paragraftan alıntıyla:

“ Büyülü bir bulut gibi... Bir masal imgesi gibi... Yeni kurulmuş bir kent gibi... Taze bir başlangıç gibi... Genç, umutlu, güzel... İstanbul'a bakıyorduk denizden. Ölülerimizin yüzlerine bakıyorduk... Onların gözlerindeki kendi kederimize. Çaresizliğimize bakıyorduk, avuçlarımızda büyüyen zavallılığa, kanımızda filizlenen korkaklığa... Elimizden alınan hayata bakıyorduk... Güneşli günlerimize, umut dolu sabahlara, eğlenceli bahar akşamlarına... Sönen anılarımıza bakıyorduk, ölen hayallerimize, yıkılan düşlerimize... Sönen anılarımızı, ölen hayallerimizi, yıkılan düşlerimizi yüklenip yorgun bir şilep gibi bizden uzaklaşan şehrimize... Şehrimizle birlikte yitirdiğimiz kendimize bakıyorduk..."
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 10 verdi
3 yorum
Merve Yüksel (@merveyuksel)
Bende Ahmet Ümit'in bir kitabını okumuştum.Agatha'nın Anahtarı adında.Orda ayrı ayrı hikayeler şeklinde verilmişti bir çok konu vardı.Bu kitabının içinde ayrı 2 hikaye mi var sadece ? Sherlock Holmes serisinin kitaplarında seri şeklinde her kitapta ayrı olan hikayeler vardı bu kitapta tam olarak nasıl ? Cevaplarsanız sevinirim :)
08.11.15 beğen cevap
Kemal DEMİRKOL (@kemaldemirkol)
Yok ayrı ayrı değil iç içe. Aslında tek bir hikaye ama kitap içindeki bölümlerle onu siz ikiye böleceksiniz eminim. :)
08.11.15 beğen 1 cevap
Merve Yüksel (@merveyuksel)
Teşekkürler :)
08.11.15 beğen cevap
Nurda

Nurda

@ztrknrd - Erzurum

Mis gibi İstanbul kokuyor...
Daha önce hiç Ahmet Ümit kitabı okumayı düşünmemiştim çünkü polisiye tarzı kitapların edebi yönlerinin olay örgüsünün arkasında kalabileceği yanılgısına düşmüştüm. Ta ki bu kitap elime geçene kadar -Ya da söz konusu yazarımız Ahmet Ümit olunca kitabın polisiye olması kitaptaki tek özellik olmuyor. Çünkü kitabı okurken bir cinayet davasından ziyade kitap Ahmet Ümit' in o güzel anlatımıyla İstanbul' un ününe rağmen çok da bilinmeyen tarihine kapılar aralıyordu benim için.

İstanbul ve Bizantion' dan başlayan tarihi o kadar güzel anlatılmıştı ki kitabı bitirir bitirmez İstanbul tarihi kokan başka kitapların arayışı içinde buldum kendimi. (Şu anda okumam gereken İstanbul' la ilgili yaklaşık 20 kitap var listemde.)

İstanbul' un arka sokaklarında binlerce insan yaşıyor ama o sokakları Ahmet Ümit gibi anlatabilecek kaç insan var? Kitabı okurken o kadar çok "Keşke İstanbul'da yaşayıp okuduğum sayfalardaki her bir sokağı canlı canlı gidip görebilsem, anlatılan her şeyi gözümde canlandırabilsem" dedim ki. Geçen sene yaptığım İstanbul gezisiyle hayal dünyamı zorlasam da tekrar İstanbul' a gidince etrafa bir de Ahmet Ümit gözünden bakabilmeyi çalışacağım.

(Şunu da buraya not düşmek isterim; Ahmet Ümit kitabı yazarken Roma tarihi profesöründen, Topkapı Sarayı müdiresine; veterinerden, emniyet amirine; cami imamından, arkeolağa onlarca insanın da bilgisine danışmış. Yani dopdolu bir kitap)

Son olarak kitap son zamanlarda okuduğum en iyi kitaplardan hatta şimdiye kadar okuduğum kitaplar arasında en iyi ilk beş içerisinde diyebilirim, merak eden herkese şiddetle tavsiye edilir.
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 10 verdi
5 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"Keşke İstanbul'da yaşayıp okuduğum sayfalardaki her bir sokağı canlı canlı gidip görebilsem, anlatılan her şeyi gözümde canlandırabilsem" dedim ki. " En sondaki "ki" var mı,yok mu?
18.05.17 beğen cevap
Nurda (@ztrknrd)
@semih-oktay var ve yorumunuzun üzerine tekrar okuyunca fark ettim bir sıkıntı olduğunu. Konuşma dilince çok kulağı tırmalamıyor gibi durduğu için yazarken fark edememişim ama devamında bir cümle daha olması gerekiyor sanırım yanılmıyorsam ama üç nokta da işi görürmüş herhalde. ?
18.05.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Üç nokta işe yaramaz burada. O "ki" fazladan yazılmış! :)
18.05.17 beğen cevap
Nurda (@ztrknrd)
@semih-oktay en son yaptığınız yorumu yeni gördüm özür dilerim. Peki, uyarınız için teşekkür ederim.?
10.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Rica ediyorum Nurda.Özür dilemen için bir sebep yok.Aslında etiketlemek gerek galiba inceleme yazılarının altında bir arkadaşımıza bir şey yazdıysak @nurda-ozturk.
10.07.17 beğen cevap
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay - İstanbul

İSTANBUL HATIRASI

Ahmet Ümit; Everest Yayınları; Roman;2010,1. baskı, 565 sayfa (6)

28 Kasım 2010 Pazar günü devrettim İSTANBUL HATIRASI'nı.Roman çok kolay okunabiliyor; sürükleyici,akıcı...Yazım kurallarına uygun ayrıca tek bir yanlışlık dahi çarpmadı gözüme.Konu fena değil! Sonucu okumak istemiyorsanız bundan sonrasını okumayın,derim!

İstanbulumuz'a göz diken bir grup çıkarcıyı katleden iki kişi var.Fakat te-sa-düf çok büyük! Cinayetleri soruşturan 'sıkıcı başkomiser' Nevzat'ın arkadaşları çıkıyor katiller...Ne gerek varsa böyle bir kurguya; adam mı kalmadı cinayet işleyecek? Yazarımız Ahmet Ümit'in sıkıcı Başkomiserinin başını yemek gerekli miydi? Öyle konuya böyle soru! Dan Brown kokusu vardı romanda;Dan Brownvariydi. Henüz romanı okuyorken buna karar vermiştim ama bu yorumu okuduğumda buldum aradığımı... Melekler ve Şeytanlar adlı romanında Dan Brown nasıl Vatikan'da gezmediğimiz sokak bırakmadıysa Ahmet Ümit de İstanbul'u benzer bir tarzda anlatıyor bize bu romanında.En beğendiğim romanı KAVİM olmuştu.Dilerim güzel romanlar yazmaya devam eder Ahmet Ümit.
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 6 verdi
0 yorum
Seda Nur Sever

Seda Nur Sever

@alpike

'' Yokluğunda Üşümek

Sen yoktun.
Terkedilmiş bir İstanbul vardı.
Yaslanmış gökyüzünün umarsızlığına,
Eylül rüzgarlarıyla sararan
Bayram kartpostallarına benzeyen.
Sen yoktun
Bir çocuk ağlardı istasyonlarda,
Gece yarıları uykumu bölerdi hıçkırıkları,
Trenler geçerdi gözbebeklerimden,
Kirlenirdi bembeyaz umutlarım.
Sen yoktun.
Tüm dünyayı değiştirebilirdim,
Oysa aynalarda eskiyordu yüzüm.
Ne yana baksam karşımda bir anı,
Meğer İstanbul ne çok benziyormuş sana
Sen yoktun.
Omuzlarımda paramparça bir yürek,
Göğüs kafesimde karmakarışık bir kafa,
Kıvranarak olayların burgacında,
Gezinirim sensizlikle, deliliğin sınırlarında.
Sen yoktun,
Kanayan bir İstanbul vardı,
Yeryüzü ıssızlığında.

Bir vesileyle okuduğum bilmem kaçıncı Ahmet Ümit kitabı. Kitapta sevdiğim kısımlar hali hazırda ki gibi şiirle anlamlanan yerler ve İstanbul' un dünden bugüne tarihi değişim- gelişim! süreci hakkında verdiği kaba bilgi. Yani kısaca klasik Ahmet Ümit polisiyesi... ''
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 4 verdi
0 yorum
tlb

tlb

@tlb - Hatay / Antakya

İstanbul Hatırası: Ahmet Ümit
Kitabı dün bitirdim ve kitap ile ilgili izlenimlerimi aktarmak istiyorum, sizin de tahmin ettiğiniz gibi güzel kurgulanmış merakı taze tutan bir anlatımı var kitabın. Sizi sürekli tahminler yapmaya sevk eden olaylarla karşılaşıyorsunuz, elbetteki doğru tahmini yapabilmek oldukça zor ama imkansız değil. Benim asıl hoşuma giden şey ise İstanbul'un kadim tarihine ışık tutması ve okuyucuya istanbul ile ilgili harika tarihi ve efsanevi bilgiler aktarması oldu. Polisiye severler için Ahmet Ümit tavsiye ederim, çok başarılı bir yazar, Türkçe'yi kullanma kabiliyeti de harikaydı cidden, okurken birçok yeni kelimeyi de kelime dağarcığınıza ekleyebilirsiniz. Hatta önemsediğim ve tek anlamı olduğunu zannettiğim bir kelimeyi farklı cümlelerde kullanarak bu düşüncemi de düzeltmemi sağladı ki, bu da benim kitabı dikkatle okumamdan ya da yazarın dikkkati kitap üzerinde tutma kabiliyetinden geldiğini varsayabilirsiniz. Herkese saygılar ve sevgilerle...
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba puan vermedi
3 yorum
Sardunya (@sardunya26)
Bu romanı ben de birkaç yıl önce okumuştum. Uzun süredir Türk yazarlardan bu kadar başarılı bir kurgu oluşturmuş bir yazarla karşılaşmamıştım. Ahmet Ümit ise beni hikayesinin içinde esir edip, benim de seve seve orda yaşamak istediğim ender yazarlardan birisi. Ben de şiddetle tavsiye ediyorum. Tarih ve polisiye sevenler için tam da size göre bir eser. Arkadaşımızın da söylediği gibi: @tib "Polisiye severler için Ahmet Ümit tavsiye ederim, çok başarılı bir yazar, Türkçe'yi kullanma kabiliyeti de harikaydı cidden, okurken birçok yeni kelimeyi de kelime dağarcığınıza ekleyebilirsiniz".
25.03.18 beğen 2 cevap

İstanbul Hatırası - S41

"Emin değilim". Yüzüne düşen saçlarını yine eliyle geriye doğru taradı. "Eğer ölünün avucuna para koymayı eski Yunan mitolojisine göre yorumlarsak, katillerin Necdet'e iyilik etmeye çalıştığını bile söyleyebiliriz. Çünkü mitolojide, ölülerin gzüne ya da bedenlerine bırakılan para , onların yer sltı ülkesindeki Akheron ırmağı'nı rahatça geçmeleri içindi. Kharon ölü ruhları ırmaktan geçirmek için para alırdı. bu yüzden, ölülerin bedenlerine para bırakılırdı. sandalcı Kharon , ölünün üzerinde para buamazsa onları Akheron Irmağı'ndan geçirmez, böylece ruhlar Yeraltı Tanrısı Hades'in batalığına saplanır kalılardı."
Aysun Danışman tarafından eklenmiştir.
Nihal

Nihal

@nihaltasci - Ankara

Kalbin attığı sürece vücut iyileşebilir. Oysa ruhun bir kez darbe aldı mı, o yara dikiş tutmuyor.
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Göçebe

Göçebe

@gulkurusu

Evet, ruhun yarası hiçbir zaman tam olarak kapanmıyor. Beden daha çabuk onarıyor kendini . Kalbin attığı sürece vücut iyileşebilir. Oysa ruhun bir kez darbe aldı mı , o yara dikiş tutmuyor.Sonuna kadar kendi kendine kanamayı sürdürüyor. Ama öte yandan, hayat da devam ediyor. Ben yeniden başlayamam sanırdım. Başka bir kadın olmaz, başka birini sevemem sanırdım. Oluyormuş ...
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ruh-u revan.🍒

ruh-u revan.🍒

@the - İstanbul

"İnsan ruhunun yarası dikiş tutmaz..."
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Gökdeniz mert (@pote)
Her yara bir öncekinin açtığı yolu izler acısı dinle bile izleri yeter ruhu yakalamaya
16.03.19 beğen 1 cevap
Gölge

Gölge

@golge2010

Amacınız ne kadar yüce olursa olsun, kendi öz çocuğunuza bile zorla hiçbir şey yaptıramazsınız...
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
F.B.

F.B.

@fb - Ankara

İnsan pek de vefalı bir varlık değil.
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
182
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
162
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
bir kitap sever

bir kitap sever

@birkitapsever - İstanbul

Yokluğunda Üşümek paylaşım fotoğrafı
Yokluğunda Üşümek
Sen yoktun.
Terkedilmiş bir İstanbul vardı.
Yaslanmış gökyüzünün umarsızlığına,
Eylül rüzgârlarıyla sararan
Bayram kartpostallarına benzeyen.
Sen yoktun
Bir çocuk ağlardı istasyonlarda,
Geceyarıları uykumu bölerdi hıçkırıkları,
Trenler geçerdi gözbebeklerimden,
Kirlenirdi bembeyaz umutlarım.
Sen yoktun
Tüm dünyayı değiştirebilirdim,
Oysa aynalarda eskiyor yüzüm.
Ne yana baksam karşımda bir anı,
Meğer İstanbul ne çok benziyormuş sana...
Sen yoktun,
Omuzlarımda paramparça bir yürek,
Göğüs kafesimde karmakarışık bir kafa,
Kıvranarak olayların burgacında,
Gezinirim sessizlikle, deliliğin sınırlarında.
Sen yoktun,
Kanayan bir İstanbul vardı,
Yeryüzü ıssızlığında.
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ademkaraca

ademkaraca

@ademkaraca

akıcı sürükleyici bir eser paylaşım fotoğrafı
akıcı sürükleyici bir eser
💫Kendini mesleğine adamıştı Nevzat. Bu yolda en kıymetli yardımcıları Zeynep ve Ali polislik yıllarında yeni olsalarda olaylara meydan okurcasına çalışıyorlardı. Ve İstanbul...
Hepimizin gözdesi mucizelerle dolu o şehirde yedi katliam ve her biri İstanbul'un yedi önemli yerine bırakılıyor. Her bir kurbandan sonra diğerinin nereye bırakılacağı ise merak sorusu?
Nevzat'ın kaybettiği kızı ve eşi yüzünden yaşadığı travma bazen olayları içinden çıkılamaz bir hale getiriyordu. En yakın arkadaşları Yekta ve Demir küçüklükten beri yanındaydılar Nevzat'ın. Bozulmayan arkadaşlıkları yıllarca devam etmiş birde Nevzat'a ilgi gösteren ve seven Nevzat'ın da hislerinin karşılıklı olduğu bir kadın girmişti hayatına adı Evgenia her daim onun yanındaydı....
Cinayetler hızla sürerken ilginç olaylarıda beraberinde getiriyor şüphelilerin listesi gittikçe artıyordu.
Ve bir gece her şeyi bir kartla anlamıştı Nevzat. O gece bütün dağınık yap-boz parçaları yerine oturmuştu sanki. Daha önce fark edemediği o kadar ayrıntı vabütün ipuçları katili gösteriyordu peki ya katil kimdi? Neden böyle bir yol seçti insanları öldürmek için? Onları öldürmesinde ki amaç neydi? Ya da katil gerçekten katil miydi?
Soruların cevaplarını kitabı okuduğunuzda bekliyorum. Keyifli okumalar...
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 1 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
SteelRose

SteelRose

@goksugurses - Çanakkale

 paylaşım fotoğrafı
Bir kitap, yalnızlığımın bittiği yer..
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Beybun

Beybun

@heja

 paylaşım fotoğrafı
Kitabı yarıladım ama farkında değilim okursam bitecek diye korkuyorum şuan olaylar örgüsü olağanüstü bir dille anlatılmış 🌼
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 yorum
Ahmet Yılmaz (@ahmetyilmaz8010)
Kitap süperrrr
30.10.18 beğen 2 cevap
salih (@salihkzltp)
Heceliyerek oku çabuk bitmez 😀
30.10.18 beğen cevap
Ateş (@bartender)
Gercekten ahmet ümit in kitapları sürükleyici genelde polisiye
03.11.18 beğen 3 cevap