up
ara

İstanbul Hatırası Kitap İncelemeleri

Aleyna Türkoğlu

Aleyna Türkoğlu

@aleynaturkoglu

Bir polisiye roman olmasının yanı sıra mitoloji ve İstanbul tarihi hakkında bilgiler veren bir kitap, şahsen mitolojiye ilgi duymamın nedenlerinden biridir.
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 10 verdi
0 yorum
mine doğar

mine doğar

@minedogar

Ahmet Ümit’in yazdığı en iyi roman diyebilirim.Altıyüz küsür sayfanın son 30 sayfası hakikaten hoş olmuş.Ancak o zaman bu kadar tarihe şuna buna Ne gerek vardı demekten de kendini alamıyorsun.
Sonuç olarak keyifle okuduğum bir romandı.
Teşekkürler
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba puan vermedi
0 yorum
Senem

Senem

@kitapvekahve

Ahmet Ümit'i ilk bu kitapla tanıdım ve beni çok etkiledi. Gerek cinayetlerin işleniş biçimi gerekse kitabın sonu beni çok şaşırttı. İstanbul tarihini baştan sona anlatan, okurken o yerlerin hepsini gezme isteği uyandıran kitap gerçekten güzeldi.
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 9 verdi
2 yorum
mine doğar (@minedogar)
Ahmet Ümit Bey’in en iyi kitabı gibi
20.12.18 beğen cevap
müfit selimoğlu (@mufitselimoglu376)
Bütün romanları çok etkileyicidir..
20.12.18 beğen cevap
Eda Yazıcı

Eda Yazıcı

@edaayazicii

Bana kitap okumayı sevdiren kitaplardandır. Özellikle çözümleme kısmı o kadar akıcı ve heyecanlı ilerledi ki 40-50 sayfayı 1 dakikada bitirmiş bile olabilirim.
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 10 verdi
0 yorum
tlb

tlb

@tlb

İstanbul Hatırası: Ahmet Ümit
Kitabı dün bitirdim ve kitap ile ilgili izlenimlerimi aktarmak istiyorum, sizin de tahmin ettiğiniz gibi güzel kurgulanmış merakı taze tutan bir anlatımı var kitabın. Sizi sürekli tahminler yapmaya sevk eden olaylarla karşılaşıyorsunuz, elbetteki doğru tahmini yapabilmek oldukça zor ama imkansız değil. Benim asıl hoşuma giden şey ise İstanbul'un kadim tarihine ışık tutması ve okuyucuya istanbul ile ilgili harika tarihi ve efsanevi bilgiler aktarması oldu. Polisiye severler için Ahmet Ümit tavsiye ederim, çok başarılı bir yazar, Türkçe'yi kullanma kabiliyeti de harikaydı cidden, okurken birçok yeni kelimeyi de kelime dağarcığınıza ekleyebilirsiniz. Hatta önemsediğim ve tek anlamı olduğunu zannettiğim bir kelimeyi farklı cümlelerde kullanarak bu düşüncemi de düzeltmemi sağladı ki, bu da benim kitabı dikkatle okumamdan ya da yazarın dikkkati kitap üzerinde tutma kabiliyetinden geldiğini varsayabilirsiniz. Herkese saygılar ve sevgilerle...
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba puan vermedi
3 yorum
Sardunya (@sardunya26)
Bu romanı ben de birkaç yıl önce okumuştum. Uzun süredir Türk yazarlardan bu kadar başarılı bir kurgu oluşturmuş bir yazarla karşılaşmamıştım. Ahmet Ümit ise beni hikayesinin içinde esir edip, benim de seve seve orda yaşamak istediğim ender yazarlardan birisi. Ben de şiddetle tavsiye ediyorum. Tarih ve polisiye sevenler için tam da size göre bir eser. Arkadaşımızın da söylediği gibi: @tib "Polisiye severler için Ahmet Ümit tavsiye ederim, çok başarılı bir yazar, Türkçe'yi kullanma kabiliyeti de harikaydı cidden, okurken birçok yeni kelimeyi de kelime dağarcığınıza ekleyebilirsiniz".
25.03.18 beğen 2 cevap
Betül Bayrak

Betül Bayrak

@betulbayrak

Ahmet Ümit'in okuduğum ilk kitabıydı ve beni kendine bağlayan 600 küsür sayfadan sonra rahatlıkla söylebilirim ki asla son olmayacak :)
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 8 verdi
0 yorum
F7#

F7#

@qf

Psikoloji
Önyargılarınız ile oynar.Dikkat :)
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba puan vermedi
0 yorum
Nurda

Nurda

@ztrknrd

Mis gibi İstanbul kokuyor...
Daha önce hiç Ahmet Ümit kitabı okumayı düşünmemiştim çünkü polisiye tarzı kitapların edebi yönlerinin olay örgüsünün arkasında kalabileceği yanılgısına düşmüştüm. Ta ki bu kitap elime geçene kadar -Ya da söz konusu yazarımız Ahmet Ümit olunca kitabın polisiye olması kitaptaki tek özellik olmuyor. Çünkü kitabı okurken bir cinayet davasından ziyade kitap Ahmet Ümit' in o güzel anlatımıyla İstanbul' un ününe rağmen çok da bilinmeyen tarihine kapılar aralıyordu benim için.

İstanbul ve Bizantion' dan başlayan tarihi o kadar güzel anlatılmıştı ki kitabı bitirir bitirmez İstanbul tarihi kokan başka kitapların arayışı içinde buldum kendimi. (Şu anda okumam gereken İstanbul' la ilgili yaklaşık 20 kitap var listemde.)

İstanbul' un arka sokaklarında binlerce insan yaşıyor ama o sokakları Ahmet Ümit gibi anlatabilecek kaç insan var? Kitabı okurken o kadar çok "Keşke İstanbul'da yaşayıp okuduğum sayfalardaki her bir sokağı canlı canlı gidip görebilsem, anlatılan her şeyi gözümde canlandırabilsem" dedim ki. Geçen sene yaptığım İstanbul gezisiyle hayal dünyamı zorlasam da tekrar İstanbul' a gidince etrafa bir de Ahmet Ümit gözünden bakabilmeyi çalışacağım.

(Şunu da buraya not düşmek isterim; Ahmet Ümit kitabı yazarken Roma tarihi profesöründen, Topkapı Sarayı müdiresine; veterinerden, emniyet amirine; cami imamından, arkeolağa onlarca insanın da bilgisine danışmış. Yani dopdolu bir kitap)

Son olarak kitap son zamanlarda okuduğum en iyi kitaplardan hatta şimdiye kadar okuduğum kitaplar arasında en iyi ilk beş içerisinde diyebilirim, merak eden herkese şiddetle tavsiye edilir.
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 10 verdi
5 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"Keşke İstanbul'da yaşayıp okuduğum sayfalardaki her bir sokağı canlı canlı gidip görebilsem, anlatılan her şeyi gözümde canlandırabilsem" dedim ki. " En sondaki "ki" var mı,yok mu?
18.05.17 beğen cevap
Nurda (@ztrknrd)
@semih-oktay var ve yorumunuzun üzerine tekrar okuyunca fark ettim bir sıkıntı olduğunu. Konuşma dilince çok kulağı tırmalamıyor gibi durduğu için yazarken fark edememişim ama devamında bir cümle daha olması gerekiyor sanırım yanılmıyorsam ama üç nokta da işi görürmüş herhalde. ?
18.05.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Üç nokta işe yaramaz burada. O "ki" fazladan yazılmış! :)
18.05.17 beğen cevap
Nurda (@ztrknrd)
@semih-oktay en son yaptığınız yorumu yeni gördüm özür dilerim. Peki, uyarınız için teşekkür ederim.?
10.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Rica ediyorum Nurda.Özür dilemen için bir sebep yok.Aslında etiketlemek gerek galiba inceleme yazılarının altında bir arkadaşımıza bir şey yazdıysak @nurda-ozturk.
10.07.17 beğen cevap
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Ahmet Ümit'in nirvanası dediğim romanıdır ve aynı zamanda en sevdiğim Ahmet Ümit kitabı.. Tarih ancak bu kadar güzel kurgulanabilirdi polisiye ile.. İstanbul hakkındaki tarih bilgimin %50'sini bu kitaptan aldığımı düşünüyorum, zira şöyle bir huyum vardı; Bu tarz bilgi birikimi çok olan kitaplar okurken yanımda bir sayfa ve kalem olur ki araştıracağım şeyleri not edebileyim. Bu kitabı okurken o sayfa komple dolmuş taşmıştı.
Üzerine çok fazla söyleyebileceğim şey yok gerçekten, herkese şiddetle tavsiye ettiğim bir roman. Üstelik sonu da her zamanki gibi TERS KÖŞE :)
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 10 verdi
0 yorum
Fadime Eren

Fadime Eren

@fadimee

Ahmet Ümit'ten okuduğum ilk kitap. Tarihi ve polisiyeyi birlikte konu alan kitap. Bu kitap sayesinde sanırım tarihe ilgim arttı ve bilmediğim bir çok şeyi öğrendim. Kitap akıcı ve merak uyandırıcıydı. İstanbul'da gerçekleştiren cinayetler örgüsü. 7 tepe 7 ceset 7 tarihi yer 7 imparator...
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 10 verdi
1 yorum
Meursault Samsa (@meursaultsamsa)
bir çok(-) / birçok(+)
19.08.16 beğen cevap
Kelebek

Kelebek

@kelebek250

Kitabin sonu beni biraz hayal kirikligina ugratti. O kadar tarihî bilgi, ic ice esrarengiz olaylar okuyorsunuz insan sonunu daha carpici bekliyor. Sonuc son derece basit geldi bana. Fakat Ahmet Ümit uslubunda farkli bir tat var. Oyle ki hala karakterlerinin tesiri uzerimde. Kurgusu, uslubu yine de bu kitabi sevmeme yetti.
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 5 verdi
0 yorum
Gölge

Gölge

@golge2010

Sisler içinde İstanbul sisler içinde Hayat
Okuduğum ikinci Ahmet Ümit romanı. Romanı aldığım gün başladım. Her bir sayfasını merakla okudum. Katillerin bulunma süreci boyunca yaşanılan olayları kişileri kendimce analiz etmeye çalıştım. Ama beklenmeyen bir sonla karşılaştım. Hiç beklemediğim insanlar seri katil çıktı. Başkomiser Nevzat'a mi yoksa en sevdiklerini kaybeden ve sonunda kendi hayatlarına son veren Demir ve Yekta'ya mi üzülsem bilemedim. Günümüz sorunlarına güzel bir gönderme yapmış sayın Ahmet Ümit. Polisiye romanlarına ilgi duymamı sağlayan yazar kendisi. Ha bu arada âşık olduğum şehir İstanbul'a ait tarihi bilgileri de okuma fırsatını buldum. Kitaplarını okumaya devam edeceğim....
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 10 verdi
0 yorum
Mavi

Mavi

@burcistan

Her sayfa başka dehliz.
Her romanında, tarih bilgilerimi tazeleme şansı bulduğum, OLMAZSA OLMAZLARIMDANdır Ahmet Ümit. Ezberci eğitim sistemimizin zamana yenik düşürdüğü TARİH BİLGİLERİMİZİ fazlasıyla yerine koyan... Ve dahası TARİH SEVGİMİZİ yepyeni bir anlayışla yeniden şekillendiren USTA bir kalem..
Romanlarında başvurduğu kaynaklar, bilgiyi bu kadar sıkmadan nasıl verebildiğine şaşırtıyor insanı.
Hem bir solukta okunan, hem bilgilendiren bir kitap İSTANBUL HATIRASI...
Polisiyenin heyecanının gölgesinde kalmadan, çok dengeli harmanlanmış dopdolu bir tarih..
Kesinlikle okunmalı... Okutulmalı diyorum.. NACİZHANE..:))
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 10 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Ahmet Ümit'ten okuduğum ilk kitap. Tarihi ve polisiyeyi birlikte konu alan kitap. Bu kitap sayesinde sanırım tarihe ilgim arttı ve bilmediğim bir çok şeyi öğrendim. Okurken sıkıldığım birkaç bölüm oldu onun dışında akıcı ve merak uyandırıcıydı. İstanbul'da gerçekleştiren cinayetler örgüsü. 7 tepe 7 ceset 7 tarihi yer 7 imparator ve katiller hiç umulmadık yerden...
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 8 verdi
0 yorum
Seyda Özmen

Seyda Özmen

@seydaozmen

Ahmet Ümit'in okuduğum ikinci kitabı. Bu kitapta da yine rüyalar var. Başkomser Nevzat'ın gereksiz uzatılan rüyaları ve "Şuphelendiğimi belli etmemeliydim" vs gibi sürekli tekrarlanan kelimeler her ne kadar biraz sıkmış olsada arkeolojiye olan ilgim nedeniyle kitabı beğendiğimi söylemeden edemeyeceğim.
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 8 verdi
0 yorum
/ 10