up
ara

İstanbul Hatırası Kitap İncelemeleri

Nurda

Nurda

@ztrknrd

Mis gibi İstanbul kokuyor...
Daha önce hiç Ahmet Ümit kitabı okumayı düşünmemiştim çünkü polisiye tarzı kitapların edebi yönlerinin olay örgüsünün arkasında kalabileceği yanılgısına düşmüştüm. Ta ki bu kitap elime geçene kadar -Ya da söz konusu yazarımız Ahmet Ümit olunca kitabın polisiye olması kitaptaki tek özellik olmuyor. Çünkü kitabı okurken bir cinayet davasından ziyade kitap Ahmet Ümit' in o güzel anlatımıyla İstanbul' un ününe rağmen çok da bilinmeyen tarihine kapılar aralıyordu benim için.

İstanbul ve Bizantion' dan başlayan tarihi o kadar güzel anlatılmıştı ki kitabı bitirir bitirmez İstanbul tarihi kokan başka kitapların arayışı içinde buldum kendimi. (Şu anda okumam gereken İstanbul' la ilgili yaklaşık 20 kitap var listemde.)

İstanbul' un arka sokaklarında binlerce insan yaşıyor ama o sokakları Ahmet Ümit gibi anlatabilecek kaç insan var? Kitabı okurken o kadar çok "Keşke İstanbul'da yaşayıp okuduğum sayfalardaki her bir sokağı canlı canlı gidip görebilsem, anlatılan her şeyi gözümde canlandırabilsem" dedim ki. Geçen sene yaptığım İstanbul gezisiyle hayal dünyamı zorlasam da tekrar İstanbul' a gidince etrafa bir de Ahmet Ümit gözünden bakabilmeyi çalışacağım.

(Şunu da buraya not düşmek isterim; Ahmet Ümit kitabı yazarken Roma tarihi profesöründen, Topkapı Sarayı müdiresine; veterinerden, emniyet amirine; cami imamından, arkeolağa onlarca insanın da bilgisine danışmış. Yani dopdolu bir kitap)

Son olarak kitap son zamanlarda okuduğum en iyi kitaplardan hatta şimdiye kadar okuduğum kitaplar arasında en iyi ilk beş içerisinde diyebilirim, merak eden herkese şiddetle tavsiye edilir.
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 10 verdi
5 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"Keşke İstanbul'da yaşayıp okuduğum sayfalardaki her bir sokağı canlı canlı gidip görebilsem, anlatılan her şeyi gözümde canlandırabilsem" dedim ki. " En sondaki "ki" var mı,yok mu?
18.05.17 beğen cevap
Nurda (@ztrknrd)
@semih-oktay var ve yorumunuzun üzerine tekrar okuyunca fark ettim bir sıkıntı olduğunu. Konuşma dilince çok kulağı tırmalamıyor gibi durduğu için yazarken fark edememişim ama devamında bir cümle daha olması gerekiyor sanırım yanılmıyorsam ama üç nokta da işi görürmüş herhalde. ?
18.05.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Üç nokta işe yaramaz burada. O "ki" fazladan yazılmış! :)
18.05.17 beğen cevap
Nurda (@ztrknrd)
@semih-oktay en son yaptığınız yorumu yeni gördüm özür dilerim. Peki, uyarınız için teşekkür ederim.?
10.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Rica ediyorum Nurda.Özür dilemen için bir sebep yok.Aslında etiketlemek gerek galiba inceleme yazılarının altında bir arkadaşımıza bir şey yazdıysak @nurda-ozturk.
10.07.17 beğen cevap