up
ara

En Son Yürekler Ölür

En Son Yürekler Ölür Konusu ve Özeti

En Son Yürekler Ölür
Birbirini çok seven bir kadınla adamın başlarından geçen trajik bir olayın ardından yaşanan, hayata tutunma çabaları, ilginç tesadüfler ve aşkın umulmadık bir şekilde yeniden ortaya çıkışı üzerine kurgulanmış etkileyici bir aşk hikayesi.
Yazar:
Yayınevi: Altın Kitaplar
ISBN: 9789752110595
Sayfa: 424 sayfa Basım Tarihi: 2009
En Son Yürekler Ölür Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
En Son Yürekler Ölür, 2005 yılında yayımlanan ve çok satan kitaplar listesine girmeyi başaran bir Canan Tan romanıdır.

Bugüne kadar yayımlanan romanlarıyla okurların duygu dünyasını derinden etkileyen Canan Tan, En Son Yürekler Ölür romanıyla yine okurun kalbine dokunmayı başarıyor.

En Son Yürekler Ölür Kitabının Konusu
, hayatın ölümle bitmediğini, insanın küçük mucizelerle hayata nasıl tutunduğunu anlatan aşk, ölüm ve organ bağışı üzerine kurgulanmış duygusal bir romandır.

En Son Yürekler Ölür Kitap Özeti
Nehir, 30 yaşında, İstanbul’da bir reklam ajansında çalışan bir kadındır. Annesi kendisini doğururken öldüğü için Nehir’i kendisinden 15 yaş büyük olan ablası büyütmüştür. Kızlarına karşı soğuk ve ilgisiz olan babaları Amerika’da çalışmaktadır. Bu nedenle iki kardeşin birbirlerinden başka kimseleri yoktur.

Bir sabah patronu Nehir’i odasına çağırır ve yeni bir iş aldıklarının haberini verir ve Sezen Şirketler Grubu’ndan Deniz Sezen ile Nehir arasında gerçekleşecek olan bir görüşme için randevu ayarlar.

Deniz Sezen, 34 yaşında, kendi aile şirketleri olan Sezen Şirketler Grubu’nda çalışan başarılı bir iş adamıdır. İlk defa bu iş görüşmesinde biraraya gelen Nehir ve Deniz, ilk görüşte birbirlerine aşık olurlar. Birliktelikleri kusursuz bir şekilde ilerler ve evlenirler.

İşlerinin yoğunluğundan dolayı balayına gidemeyen çift, düğünlerinden 2 ay sonra bir Antalya’da gerçekleştirilen bir seminer sonrası balayına çıkma fırsatı elde ederler. Balayında Deniz, Nehir’in hamile olduğunu öğrenir. Her şey yolunda giderken, balayı sonrası korkunç bir kaza geçirirler.

Nehir’in en son hatırladığı şey, kocasının ona “sıkı tutun” demesidir. Gözünü hastanede açtığında birkaç kırığının olduğunu öğrenir. Deniz ise beyin kanaması geçirmiş ve beyin ölümü gerçekleşmiştir. Doktorlar, organ nakli için Nehir’den izin isterler. Başta bu duruma çok sinirlenen Nehir, daha sonra kabul eder.

Acil kalp nakli bekleyen, 26 yaşında üniversite mezunu bir genç olan Arda, uygun organın bulunduğu haberini alır ve vakit kaybetmeden operasyona alınır. Arda’ya Deniz’in kalbi nakledilir.

Nehir, hastaneden taburcu edildiği gün tanışır Arda’yla ve daha sonra İsranbul’a döner. Eşini kaybeden Nehir, ailesinden kalan mirası reddederek kendi yoluna gitmeye karar verir. Bir süre sonra Arda, Nehir’i ziyarete gelir. Deniz’in kalbini taşıyor olması düşüncesine dayanamayan Nehir, onu görmek istemez başta, ancak Arda’nın ısrarına daha fazla dayanamaz. Bir gün Nehir, Arda’ya kendisinin de tıpkı onun gibi Deniz’in bir parçasını taşıdığını, hamile olduğunu söyler. Kendisi sevdiği adamın çocuğunu taşırken, bir başka adam ise onun kalbini taşımaktadır.
Şeyma Ovalıoğlu

Şeyma Ovalıoğlu

@seymaberre

Canan Tan bu romanında aşkın yanında birde organ nakli konusunda da kalemini konuşturmuş.
'Eczacı olmasaydın terimlere çok yabancı kalirdim.' demiş. Çok arastirmis bir çok prof. Doç. Konuğu olup aklında takılı kalan tüm sorulara cevap bulmuş ve masa başında asla yazilamayacak bu eseri yazmış.
Kitabın ortalarına kadar Nehir ile Deniz'in doludizgin aşklarını okuyorsunuz. İş hayatında tanışmış olan bu ikili zamanla birbirlerine aşık oluyorlar ve kısa sure içerisinde evleniyorlar.
Balayı için gittikleri tatilden dönerken, kırmızı olan spor arabaları kan kırmızıya boyaniyor ve masal ise burada başlıyor.
Bana kalırsa Canan Tan kesinlikle bir aşk romanı yazmayı değil organ naklinin ne derece hayati önem taşıdığını biz okuyuculara anlatmak istemiş ve bence çokta güzel başarmış.
Ben yalnızca kitabın sonunu begenmedim daha toparlanmış bu şekilde yarım bırakılmamış olsaydı keşke.
ataç ikon En Son Yürekler Ölür
kitaba 8 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

acıya dayanmak kolay değildir.. göz yaşlarınıza hakim olamayacaksınız
yüreğiniz dayanıklı mı acıya?? öncelikle bu soruya evet diyorsanız okuyabilirsiniz ancak pek acı çekmek istemiyorsanız etkilenmeden okumaya çalışın benden tavsiye .... Aşkın bu halini belki hiç tanımadınız ancak öyle etkileyici öyle sürükleyici ki bitirene kadar gözyaşlarınıza hakim olmak mümkün değil , bölüm bölüm olaylar anlatılıyor sıraya göre değil yazarın olayın akışına yeni bir yön verdiği şahane bir kitap . okumanızı kesinlikle tavsiye ederim ancak dediğim gibi baştaki soruda dürüst olmazsanız acı çekmeme gibi bir lüksünüz yok . . Bu kitaptan çıkarılacak en güzel ders herşeyi değerini vaktinde bilmeniz gerektiğidir ne demek istediğimi okuyunca çok iyi anlayacaksınız :)
ataç ikon En Son Yürekler Ölür
kitaba 6 verdi
0 yorum
Demet K.

Demet K.

@caramiooooooooo - İzmir

Duygu yüklü, sürprizlerle dolu, muhteşem bir roman...
Ancak varlıklı insanların zengin ve şaşaalı hayatlarını okumak bana sıkıcı geldi.Bu hikaye sıradan bir insanın başından da geçebilirdi belkide geçmiş tirde, zira bu kadar gerçekçi bir anlatımın ortaya çıkması olağan değildir...Yazar sanki kahramanlarının gerçek karakterleriyle görüşmüştü onların mahremiyetine ve özellerine dokunmadan kurgulamış kitabı...
Aşk romanlarını sevmeme rağmen bu kitabı çok beğendim Canan TAN aşkın en narin en saf en temiz halini aktarmış akıcı ve etkileyici bir dille...
Organ bağışı hakkındaki düşüncelerimde gözden geçirmeme vesile olan bu eseri herkese tavsiye ediyorum....
ataç ikon En Son Yürekler Ölür
kitaba 10 verdi
0 yorum
HD.K

HD.K

@satyagraha

Yaz tatilinde vakit geçirmek için okumuştum. İnsana pek bir bilgi katmayan bir kitap. Canan Tan'ın tarzı, yazdığı romanlarda kendini tekrarlıyor. Hikayeler güzel ama sevmediğim taraf, Canan Tan, benim tabirimle yüksek zümre edebiyatı yapıyor yani karakterleri hep zengin insanlar içinden seçiyor, karakterler yurt dışında okumuş, master yapmış, kokteyller falan.. bu kitapta da birbirini seven iki gencin ölümle sonuçlanan aşk hikayesi var. erkek ölüyor ve kalbi bir başkasına veriliyor. organ nakli konusuna yapılan vurgu abartılmış fakat önemi hasebiyle hoşuma gitti.insana çok bir şey katmamakla birlikte okunabilecek bir aşk romanı..
ataç ikon En Son Yürekler Ölür
kitaba 6 verdi
0 yorum
sedef can

sedef can

@sedefcan - Antalya

Konu derin ve anlatılmak istenen duyguyu okuyucuya ulaştırsa da Canan Tan'ın anlatım ve yazım tarzını pek beğenmedim bu kitapta açıkçası.. Daha gerçekçi ve net bir şekilde yazılsa daha doyurucu olurdu. Yeşilçam filmleri gibi konu her zaman ki gibi aşk... En son yürekler ölür romantik bir isim olsa da tıp da da böyle olduğunu detaylarına kadar anlatmış ve organ naklinin her cana yeni bir hayat olduğunu gözler önüne sermiş.. İnsan kabullenmek istemese de bir süre sonra alışıyor. Çevremizde bu olayların gerçeğini görüyor ve çoğumuz yaşıyoruz. Türk yazarlarımızın hakkını yememek gerek. Canan Tan' a teşekkürler...
ataç ikon En Son Yürekler Ölür
kitaba 8 verdi
0 yorum

En Son Yürekler Ölür - S41

Oysa Nehir, gerçekten de çok öfkeli. Bir önceki günün kötü izleri tüm canlılığıyla karşısında. Konuşulanlar yetmemiş demek! İçini yeterince dökememiş Deniz Bey... Gelip bir de buralarda, Nehir'in mekânında afra tafra yapacak.
Esra Patan tarafından eklenmiştir.
Gülizar Çalık

Gülizar Çalık

@gulizarcalik - Ankara

.“Sen, gözlerinden ateşler saçarak, zehirli oklarını bana yöneltirken, ben sana âşık oldum Nehir...
”“Sen, tüm şatafatlı tanımlardan sıyrılıp en doğal halinle, yaramazlık yapan çocuklar gibi boynunu bükmüş bağışlanmayı beklerken, ben sana âşık oldum Deniz...”
ataç ikon En Son Yürekler Ölür
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

"Dışarıya bakan rüyadadır, içine bakan uyanışta."
..,
"Tümüyle emin olduğum hiçbir şey yok. tümüyle inandığım bir şey de yok gerçekten. Tek bildiğim , doğduğum ve var olduğumdur."
...
"Yaşamım, bilinç dışının kendini gerçekleştirdiği öykülerden biridir."
ataç ikon En Son Yürekler Ölür
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Lalena

Lalena

@siyahkugu0

Sevgini hak edene sun yalnızca
Herkesin seni sevmesi gerekmiyor…
ataç ikon En Son Yürekler Ölür
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Şansım

Şansım

@umarsizgunce - Adana

Acıya alışmak dedikleri bu olsa gerek.
İyi ki böyle.
Düşünüyorum da, ilk gün ki acı aynı gücüyle kalsa, hiç kimse yaşayamazdı herhalde.
O kopkoyu acı, keder, kahroluş, pılını pırtını toplayıp, geldiği çabuklukla çekip gitmiyor aslında.
Olduğu yerde duruyor!
Şekil değiştiriyor yalnızca,daha katlanılır bir çehreyle çıkıyor karşımıza.
ataç ikon En Son Yürekler Ölür
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nazife Çörüş

Nazife Çörüş

@nazifecorus - Eskişehir

Dostların cinsiyeti olabilirdi, ama dostluklar cinsiyetsizdi.
ataç ikon En Son Yürekler Ölür
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
84
KİTAP
Aşka İnananların Okuması Gereken En Romantik Kitaplar
Aşkın gücüne inananların ve aşksız yaşayamam diyenlerin mutlaka okuması gereken en romantik kitapları bu listede paylaşıyoruz...
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
164
KİTAP
Kadınların Okuması Gereken Kitaplar
Kadınları, yaşam tarzlarını, duygularını ve erkeklerden farklarını anlatan, her kadının içinde kendisinden bir parça bulacağı...
bediaterzi

bediaterzi

@bediaterzii - Çanakkale

 paylaşım fotoğrafı
“Çünkü yaşamaya katlanabilmenin bazı koşulları vardı; okumak,öykü yazmak,arada bir dans etmek,sokaklarda başıboş dolaşmak.”-Aslı Erdoğan
ataç ikon En Son Yürekler Ölür
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
nmsy (@sorgulayan)
KLASİK TÜRK FİLMİ TADINDA BİR KİTAP VE SONUNU GÖREMEDİĞİM CANAN TAN KİTAPLARINDAN İKİNCİSİ...
06.11.18 beğen 1 cevap