up
ara

Taht Oyunları

Game of Thrones - Game of Thrones

Taht Oyunları Konusu ve Özeti

Taht Oyunları
Taht Oyunları kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Sibel Alaş
Yayınevi: Epsilon Yayınevi
ISBN: 9789944824354
Sayfa: 847 sayfa
Yazların on yıllar, kışların bir insan ömür sürebildiği diyarda, dehşetli ve soğuk zamanlar yaklaşmaktadır. Kışyarı'nın kuzeyindeki buzul topraklarda, Yedi Krallık'ı koruyan Sur'un ötesinde tehditkâr doğaüstü güçler toplanmaktadır. Savaşın tam ortasında, doğdukları topraklar kadar sert, boyun eğmez Starklar vardır.

Acımasız soğuğun hüküm sürdüğü kuzeyden, uzak güneydeki sıcak zevk yurduna uzanan, leydiler, lordlar, savaşçılar, büyücüler ve katillerle dolu öykü, korkunç kehanetlerin işaret ettiği bir devirde başlamaktadır. Komplo, trajedi, ihanet, zafer ve dehşet dolu olayların ortasında Starklar'ın, dostlarının ve düşmanlarının kaderi bıçak sırtındadır. Hedef, en ölümcül savaş olan taht oyununda muzaffer olmaktır.George R. R. Martin türünün sınırlarını zorladığı ile bir şaheser ortaya koyuyor.

Dünyanın dört bir yanındaki fantastik edebiyat okurlarını kesinlikle memnun edecek epik serinin ilk cildi gizem, entrika, aşk ve macera dolu sayfalarıyla büyülüyor.Kendisinden her zaman en iyi işleri beklediğim George R. R. Martin beni asla şaşırtmıyor.
-Robert Jordan

Muhteşem bir öykü, muhteşem bir tarihi fantastik yapıt! Göz kamaştırıcı.
-Anne McCaffrey

Muhtemelen gelmiş geçmiş en iyi epik fantastik eser.
-Marion Zimmer Bradle-

Döneminin başat fantastik kitabı Okumamak mümkün değil.
-The Denver Post

George R. R. Martin en iyi bilim kurgu yazarlarımızdan. da onun en iyi kitaplarından biri.
-Raymond E. Feist

Hem romantik hem gerçekçi.
-Chicago Sun-Times
Misafir

Misafir

@misafir000

Kitabını okuyanlardan çok diziyi seyredenler tarafından oluşturulan bir baskı var etrafta ve ben bu baskıya dayanamayıp kitabı alanlardanım. Tabii “abi nasıl izlemezsin yaa” sözlerinin sebep olduğu “ne var lan bu dizide” hissiyatının getirdiği bir merak da vardı ama oluşturulan baskının yanında küçücük kalıyordu bu merak. Halen daha diziyi izlemedim ve dizi fanatiği arkadaşlarım tarafından şimdiye kadar linç edilmediğim için mutluyum.

Fantastik edebiyat okumuşluğum yok. Ne Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi serisini okudum (tamam vurmayın), ne de Rowling’in Harry Potter’ını, ne de bi başkasını. O sebepten karşılaştırma usulünden bir yorum yapamayacağım lakin şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; Taht Oyunları gerçekçi bir fantastik eser. Ne demek gerçekçi? Şöyle ki, ortada krallar, kraliçeler, lordlar, şövalyeler, bilge adamlar, köleler var; altında süpürgesiyle pır pır uçan cadılar veya elfler veya troller veya abra kadabracılar yok. Bildiğin etten kemikten insanlar ve onların entrikaları, planları, ihanetleri, savaşları yer alıyor kitapta. Tümüyle bambaşka bir dünyanın içerisine koymuyor bizi yazar, iyi yapıyor.

Kitap, karakter odaklı yazılmış. Dönüşümlü olarak ana karakterler arasında geçişler yapılıyor. Her bir bölümde bir karakterin zihnine yerleşip oradan olayları görüyor, yaşıyor; karakterin düşüncelerine ve duygularına şahit oluyoruz. Point of View tekniği deniliyormuş buna. Bizdeki kahraman bakış açısından farkı, olayların birinci tekil ağzından değil de üçüncü şahıs ağından anlatılıyor olması. Örnek vermek gerekirse; adamın kafasını uçurdum değil, kafasını uçurdu.

Diziyi izlemeyen biri olarak şunu söylemeliyim ki, karakter fazlalığı okuru yoracak cinsten. Bir de bunların iç içe geçmesi de cabası. Kim kimin kızı, kim kimin kanlısı, metresi, baldızı, kayınçosu, küçük eniştesi, anlamak cidden zor. 80-90 sayfa sonra, hah tamam diyebildim ben. Kitabın arka kısmında her bir hanedanın çetelesi var ama sürekli dön-bak-çevir yapmaktansa, bir kağıt alıp köşesine yazmak ve kimdi lan bu denilen yerde kağıda bakmak daha bi yarar sağlayacaktır. Naçizane tavsiyem.

Kitabın konusu ile ilgili iyi bir bilgi vermek isterdim ama içerik hakkında kendimi tutamayıp bi şeyler söylerim diye susmayı tercih ediyorum. Lakin şu kadarını diyebilirim; dünyayı üçe bölün.. kuzeyde koca bir duvar ve gözcüleri, krallığı o duvarın ötesinde bulunduğu düşünülen bir takım tehlikelerden koruyor.. güneyde bitmeyen bir takım taht oyunları dönüyor.. doğuda, denizlerin ötesinde ise önüne geleni yakıp yıkan vahşi atlılar koşturuyor.. İşte bu üç durum sürükleyici bir üslup ve düşmeyen bir tempo ile ilerliyor. Klişe geldi biliyorum ama cidden hiç duraksama yok kitapta.

Eksik olarak çeviriyi gösterebilirim. “matah, tanrı razı olsun” gibi söz ve söz öbeklerinin bu tarz bir kitapta ne işi var, okurken cidden merak ettim. Belki aşırı fazla değil ama eksik kelimeler ve yazım hataları da yer alıyor kitapta. İyi ki takıntılı bir dil anlatım hocası değilim, yoksa canım kitabın bazı yerlerini çizittirmiştim.

Sonuç olarak kitap bahsedildiği kadar güzel. Fantastiği sevdirdi, daha da ötesi ilgimi diğer örneklerine de çekmeyi başardı.

Ve karar; gelsin Kralların Çarpışması…
ataç ikon Taht Oyunları
kitaba 10 verdi
0 yorum
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

George R R Martin'in bence fantastik romanların şahı olan "Buz ve Ateşin Şarkısı" serisinin ilk kitabı taht oyunları. Serinin tv dizisi de adını bu kitaptan alıyor (Game Of Thrones). Toplam 7 kitaptan oluşacak olan serinin 5. kitabı yayınlandı en son. Yazar arada serinin yan kitaplarını yazmakta, bazı kitaplara editörlük yapmakta ve tv dizisinin bazı bölümlerinde de senarist olarak görev almakta. Dolayısıyla henüz 6. kitabı bitirebilmiş değil. Bittiği andan itibaren de Sibel Alaş'ın çevirisini yapmasını ve epsilon'un yayınlamasını beklememiz gerekecek. Seri şöyle:

1. Taht Oyunları (A Game of Thrones)
2. Kralların Çarpışması (A Clash Of Kings)
3. Kılıçların Fırtınası (A Storm of Swords)
4. Kargaların Ziyafeti (A Feast of Crows)
5. Ejderhaların Dansı (A Dance with Dragons)

Kalan iki kitap ise:

6. Kış Rüzgarları (The Winds of Winter)
7. Bahar Rüyası (A Dream of Spring)

Serinin anlattığı hikaye bambaşka bir evrende, her bir mevsimin yıllarca sürebildiği bir dünyada yaşanıyor. Bu dünyanın kıtalarından biri olan Westeros'un krallık tahtı mücadelesini ele alıyor. Bu mücadele bu kitapla başlamış değil aslında, çok daha uzun bir geçmişi var ve bu sürecin bir yerinden başlamakta ana hikaye. Kitabı okumayıp diziyi izleyenler de birçok ayrıntıyı kaçırmış olsalar da ana hikayeden haberdardırlar.

Yazarın Tolkien'in orta dünyasından ve hikayedeki temalardan etkilendiği çok açık. Ama sonuçta (bence) etkilendiği ve belki de alıntıladığı bu yazardan çok daha iyisini ortaya çıkarmış, üstelik bunu henüz seri tamamlanmadığı halde rahatlıkla söyleyebiliyorum. Yüzüklerin Efendi'si belki fantastik edebiyatta zirvedeki yerine devam edecektir ama ben o seriden bu tadı alamadım bir türlü. İki seri arasındaki temel bir farkı George R R Martin bir söyleşide ortaya koydu zaten. "Yüzüklerin efendisini siz yazmış olsaydınız hikayede neyi değiştirirdiniz?" sorusuna cevaben "o kahramanların çoğunu öldürürdüm herhalde" dedi :) Gerçekten de Martin yarattığı kahramanlara acımıyor ve çaat diye öldürüveriyor. O yüzden okurlar her kitapta onlarca teori üretiyor ve hemen her teori bir sonraki kitapta çürüyor. Gaddar bir yazar yani bu adam :)

Buz ve ateşin şarkısı hikayesini kısa bir inceleme olarak ele almak çok zor. Hikaye çok dallı budaklı. Entrikalar, ihtiraslar, danışıklı dövüşler ve gerçek hayatta var olan diğer her şeyin yanısıra dünyamız doğasında var olmayan bazı fantastik öğelerle de süslenmiş bir hikaye. İlk 5 kitabı okuduktan sonra bir yandan 6 ve 7. kitap bir an önce yazılsa da okusam dedirtirken bir yandan da hiç bitmese dedirtebilmekte.

Okuduğum (ve hatta sanırım bundan sonra da okuyacağım) tüm kitaplar içerisinde en iyisi budur...
ataç ikon Taht Oyunları
kitaba 10 verdi
0 yorum
Mert Şenyuva

Mert Şenyuva

@mertvekendisi

Ah, biri bana gelip "15 günde 830 sayfa kitap okuyacaksın" deseydi büyük ihtimalle "Acelem ne ki böyle koştur koştur okuyayım?" diye cevap verirdim. İşin doğrusu 500 sayfadan fazla kitapları da biraz göz korkutucu bulurum. Ama Temmuz ayı başında Taht Oyunları serisinin DVD'sini alıp ilk sezonu 3 gün gibi bir sürede bitirdikten sonra kafamı duvarlara vurarak bir an önce bu seriye başlamalıyım diye kendi kendimi yemeye başlamıştım. Zira bu kadar güzel bir dizinin romanında çok daha güzel bir hikaye, çok daha derinlikli karakterler ve detaylı bir geçmiş öykü bulacağımdan emindim, öyle de oldu doğrusu.

Fantastik kitaplar kategorisinde değerlendirmek zorundayız bu kitabı, buna pek itiraz edemeyiz belki ama buradaki fantastikliğin boyutu gerçekten de göz ardı edilebilir seviyede. En azından ilk kitap için bunu söylemek mümkün. Hayata geri dönen ölüler, ejderhalar vb. doğaüstü varlıkların yanında insanlık tarihi kadar eski ve gerçek konseptlerle bezeli bu roman bir oya gibi: onur, gurur, aile, intikam, hırs, kıskançlık, öfke, sevgi... Ve esasında kitabın sayfalarını çevirip öyküyü kronolojik bir şekilde akıtırken aralarda verilen bilgilerle beraber esas merak uyandıran şey, bu hikayeden yüzyıllar önce yaşanmış olaylar. Lord of the Ring serisine bir ön-kitap olarak var olan Hobit misali Taht Oyunları'na da bir ön kitap yazılsa hiç de fena olmazdı zira bu kitabın başlangıcından önceki kronolojik süreç örgüsü için de en az bu kitap kadar emek harcanmış, bunu görmek mümkün.

Diziyi seyrettikten sonra kitaba döndüğüm için bu inişli çıkışlı, heyecanlı ve gerçekten de şaşırtıcı dönüşlere sahip hikaye örgüsünün bünyemde yaratacağı şaşırma ve şok olma hissiyatlarından arınmış bir şekilde okudum kitabı ki bu gerçekten acı vericiydi. Eğer ki bu satırları diziyi seyretmeden okuyorsan eğer sevgili kullanıcı, beni dinle, kulağını ve gözlerini kapat ve koşarak bir kitapçıya git ve seriye başla. Gerekiyorsa kitap bittikten sonra diziye başlarsın. İnan bana, sonrasında bana teşekkür edeceksin.

Aileler, ailelerin amblemler, sözleri gerçekten de iyi bir roman için çok güzel bir çerçeve çiziyor, bu açıdan yazar kutlanmalı. Bir diğer kutlanması gereken kişi de kitaptan uyarlama şekilde diziyi çeken ekip olmalı zira bir çok yerde cümlesi cümlesine kitaba sağdık kalınarak çekilmiş sahneler vardı dizide. Genelde bu tarz bir sadakat pek görülmez televizyon sektöründe.

Şimdi bana düşen, serinin diğer kitaplarına geçip ardı ardına okuyarak televizyon dizinin önüne geçmek. Ancak bundan sonra huzur bulabilirim sanırım zira şu anda etrafımız gerçek anlamda bir *spoiler* cenneti. Umarım başarabilirm :)
ataç ikon Taht Oyunları
kitaba 10 verdi
0 yorum
ruh-u revan.🦋

ruh-u revan.🦋

@the

taht oyunları
Taht Oyunları Ortaçağ Avrupasını andıran Westeros'un Yedi Krallığında geçmektedir. Westeros'ta mevsimlerin değişmesi seneler alır.

Romanın geçtiği zamandan 15 yıl öncesinde Yedi Krallık, "Robert'ın İsyanı" ya da "Gaspçının Savaşı" olarak da bilinen bir iç savaşla parçalanır. Rhaegar Targaryen Lyanna Stark'ı kaçırarak ailesini ve nişanlısı Robert Baratheon'u öfkelendirir. Babası ve ağabeyi Lyanna'nın güvenli bir şekilde geri dönmesini talep ettiklerinde Deli Kral, Aerys II Targaryen ikisini de idam eder. Ortanca kardeşi Eddard çocukluk arkadaşı Robert Baratheon ve gözetiminde yetiştikleri Jon Arryn'e Targaryen hanedanlığı'na karşı açtıkları savaşa dahil olur. Böylece haneler arası yapılan evlilikler sayesinde Tully ve Arryn hanelerinin de ittifakı sağlanmış olur (Lord Eddard Catelyn Tully ile Lord Arryn ise Lysa Tully ile evlidir). Etkili bir hane olan Tyrell Hanesi kralı desteklemeye devam ederken Lannister ve Martell haneleri Targaryenler tarafından uğradıkları hakaretlerden dolayı tarafsız kalmayı tercih eder. İç savaş Rhaegar Targaryen, Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda Robert Baratheon tarafından öldürüldüğünde doruğa çıkar. Lannisterlar sonunda Kral Aerys'i desteklemeye karar verirler fakat sonrasında Kral Toprakları'nda başkenti yağmalayarak karşı tarafa geçerler. Kral Muhafızlarından Jaime Lannister Kral Aerys'e ihanet eder ve onu öldürür. Lannister Hanesi Robert Baratheon'a bağlılık yemini eder. Tyrelller ve diğer kral taraftarları da boyun eğer ve Robert Baratheon Yedi Krallığın Kralı ilan edilir. Savaş sırasında Lyanna Stark bilindiği kadarıyla esir tutulduğu kalenin kardeşi tarafından ele geçirilmesinden kısa bir süre sonra hastalanmasından dolayı maalesef ölür. Bu yüzden Robert Baratheon Lannister Hanesi ile bağlılığını güçlendirmek için Cersei Lannister ile evlenir. Robert'ın zaferine rağmen Deli Kralın küçük oğlu Viserys Targaryen ve tek kızı Daenerys Targaryen sadık hizmetlileri tarafından Dar Deniz'in ötesine götürülerek güvenlikleri sağlanır. Prens Doran'ın kız kardeşi Elia Martell (Prens Rhaegar'ın eşi) ve küçük çocukları başkentin taarruzu sırasında Lannister hanesine bağlı şövalyeler tarafından öldürüldüğü için savaş sonrasında Martell Hanesi kendini soyutlama yolunu seçer.

Altı yıl sonra Kral Robert Demir Adalar'ın Lordu Balon Greyjoy'un isyanı'nı bastırarak rüşdünü ispat eder. Balon'un büyük ve ortanca oğulları öldürülür ve küçük oğlu Theon rehin olarak Eddard Stark'ın gözetimine verilir. Verdiği Puan:10
ataç ikon Taht Oyunları
kitaba puan vermedi
0 yorum
Sultan Nur KORKUSUZ

Sultan Nur KORKUSUZ

@sultannurkorkusuz

Efsanenin Doğuşu
Diziyi izlemeye mi başlayacaksınız? Durun, izlemeyin. Kitapçıda kitabı alacağım sırada gençlerin bana önerisi önce kitabı okumam yönündeydi. Sonuna kadar haklılarmış, önce kitabı okuyun.

Fantastik türdeki Taht Oyunlarını okurken George R.R. Martin'e dediğim tek şey 'Sen neymişsin be abi?' oldu. Öncelikle şunu netleştirelim, kitap öyle çok fazla mekan betimlemesi yapmıyor. Yani benim gibi betimlemelerden sıkılan bir insansanız ve sırf betimleme yoğunluğundan dolayı bir kitabı okumaktan vazgeçiyorsanız, size garanti ederim ki Taht Oyunları'nı kesinlikle köşeye kaldırmayacaksınız.

Kitapta yeni geniş bir dünya oluşturulduğu için çok fazla karakter var diye başlamak istemeyebilirsiniz. Ama inanın okurken 'Bu kadar karakteri nasıl aklımda tutacağım?' derdine hiç girmedim. Okurken karakteri Google'da aratıp dizideki aktör/aktrise bakıp hemen kapadım, böylece karakterler aklımda daha rahat kaldı.

Kitabın dili baya akıcı, cümleler boğmuyor ve çevirmen Sibel Alaş da müthiş bir çeviri yapmış. Kitapta bölümler ana karakterlerin adıyla ayrılmış ve her karakterin sırası tekrar geldiğinde bölümü başlıyor. Bölümler 10-15 sayfaya ayrılmış, dolayısıyla yolda veya kısa bir arada okunduğunda yarım kalmıyor. Hikaye gerçekten muazzam, o kadar ki, benim gibi seri okuyamayan bir insan bile biter bitmez devam kitabına başladı.

Şahsen ben ilk 500 sayfayı okuduktan sonra diziye başladım, kaldığım yere kadar izleyip okumaya devam ettim. Öyle daha çok zevk verdi bana kitap ve dizi.

Kitabı neden okumalısınız? Kitapta dizide olmayan diyaloglar var ve dizide bazı sözler sahipleri tarafından söylenmiyor. Ayrıca karakterlerin akıllarından geçenleri kitapta öğrenebiliyorsunuz. Melesa bir yerde Tyrion babasının dediğinin tersini neden yaptı, aklından ne geçiyordu? gibi. Savaş sahneleri, mücadeleler kitapta daha geniş olunca diziyi izlerken iyi ki kitabı okumuşum diyorsunuz. Taht Oyunları gerçekten harika, elinizden bırakamayacaksınız. Çok yazdım biliyorum ama kitap üzerinde çokça konuşulmayı hak ediyor. İyi ki başlamışım diyorum, şiddetle tavsiye ediyorum.

Dipnot: Kitap dizinin 1. sezonunu içeriyor.
ataç ikon Taht Oyunları
kitaba 9 verdi
0 yorum

Taht Oyunları - S41

"Işık Tanrısı şehir sularımızı bir milyon Dothraklı'dan korumaya yeter de artar, Kırmızı rahipler böyle söylüyor... ama risk almaya ne gerek var? Onların dostluğunu kazanmak bize çok daha ucuza mal oluyor üstelik."
Büşra Çenberci tarafından eklenmiştir.
Kübra Özket

Kübra Özket

@kozket

Korku kılıçtan derin keser.
-Arya Stark
ataç ikon Taht Oyunları
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Fatma Betül Demirel

Fatma Betül Demirel

@fatmabetuldemirel

Nereden geldiğini, kim olduğunu asla unutma, çünkü etrafındaki kimse unutmaz bunu.Kendi gerçeğini güce çevir. Böylece hakkındaki gerçek asla zayıf noktan olmaz. Gerçeğin zırhın olsun ki, kimse seni o gerçeği kullanarak incitemesin.
ataç ikon Taht Oyunları
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gaye Şahin

Gaye Şahin

@gayesahin

Jon Snow: Annem kimdi bilmiyorum.
Tyrion Lannister: Şüphe yok ki bir kadındı, genellikle öyle oluyorlar.
ataç ikon Taht Oyunları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
RT.D.

RT.D.

@312

Bizler sadece insanız ve tanrılar bizi sevebilen yaratıklar olarak tasarlamış.
Sevgi bizim en büyük zaferimiz ve en büyük trajedimiz.
ataç ikon Taht Oyunları
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
RT.D.

RT.D.

@312

Kahkaha korkunun ilacıdır.
ataç ikon Taht Oyunları
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
396
KİTAP
Fantastik Evrenlerin Kapılarını Aralayan En İyi Fantastik Kitaplar
Okurları gerçek dünyadan koparıp bambaşka diyarlara götüren, hayal gücünün sınırsızlığını kanıtlar nitelikteki en iyi fantast...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
Senem

Senem

@kitapvekahve

 paylaşım fotoğrafı
Not:Dizisini izlemeye başlamadım ⚔️
ataç ikon Taht Oyunları
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum