up
ara

Od

Od Konusu ve Özeti

Od
İskender Pala'nın çok satan tarihi romanı Od, şair Yunus Emre'nin hayatından bir kesiti ele alıyor. Kitap, birbirlerinden ayrı düşen Yunus Emre ile oğlu İsmail'in tekrar kavuşma çabaları üzerinden ilerliyor.
Yayınevi: Kapı Yayınları
ISBN: 9786054322848
Sayfa: 361 sayfa
Biliyorum,
"Biz bu ilden gider olduk,
kalanlara selam olsun," demişti...
Yine Biliyorum,
"Bizim için hayır dua kılanlara selam olsun." demişti...
Ve Sevgili'ye gittiği o geceden sonra adının dilden dile,
Aşkının gönülden gönüle dolaştığını da biliyorum...
Şimdilerde ona kimisi Âşık Yunus, Miskin Yunus...
Derviş "Yunus" Varsın onu da desinler.
Ve Türk yurtlarında, onu en çok "Bizim Yunus" diye çağırırlar.
Biliyorum...

Ten fânidir, can ölmez
Çün, gitti geri gelmez
Ölür ise ten ölür
Canlar ölesi değil

Od bir Yunus romanı. Tarihi kaynaklarda sadece yarım sayfa tutarındaki bilgilerin araları doldurulmuş, şair Yunus ete kemiğe bürünmüş sanki. Pala, kafalardaki Yunus portresini değiştirmeden onu zenginleştirmeye çalıştığını söylüyor. Pala'ya göre Yunus, Mevlânâ kadar büyük, ama toplum nazarında onun ulaştığı yerden uzak... İskender Pala ile Yunus'u, romanı, kültürel zenginliklerin sanata niçin yansımadığını konuştuk.Od fikri neyden doğdu, amacınız neydi?
Yunus'un 'Bir garip ölmüş diyeler/Üç günden sonra duyalar' dizeleriyle anlattığı gariplik... Mevlânâ'nın adı her yere yayılırken, ondan aşağı olmayan Yunus Emre'nin garip kalmasını istemedim. Üstelik de Mevlânâ ile aramızda dil perdesi varken... Mevlânâ'nın bulunduğu yerden çok bahtiyarım. Ama doğrudan kalbimize söyleyen Yunus'un da bilinmesini istedim.
Mevlânâ'dan aşağı değil derken... Şiiriyet mi, manevi anlamda mı?
İkisi de şiir söylüyor. Ama Yunus'un yaptığı Mevlânâ'nınkinden zor. Yunus çiftten-çubuktan başka şey bilmeyen insanlara yabancı oldukları bir dünyayı anlatıyor. Ben ikisini de birer güle benzetiyorum. Biri has bahçede açmış, her gün sulanır, budanır, bakımlıdır. Diğeri bir yamaçta dağ başında büyüyen bir gül, rüzgârını Allah estirir, gıdasını gönderir. İkisi de açar. Biri berrak bir safiyet kokar, diğeri işlenmiş bir zarafet... Onun için birbirlerine denktir diyorum.
Halkta karşılık bulmaları da birbirinden farklı mı?
Mevlânâ'dan ezberinizde bir şey yoktur bu coğrafyada. Ama hangi şehre, köye, eve hafızalarda Yunus'tan bir şey bulursunuz. Onun Mevlânâ'nın geldiği yere gelememiş olması 'garip'liğinden. 'Bir garip ölmüş diyeler/üç günden sonra duyalar' diye keramet izhar ediyor. Kerameti kendimce algılıyorum ve diyorum ki bir Yunus romanı yazmalıyım.

Tarihsel boşlukları nasıl doldurdunuz?
Yazdığım kitap bildiğimiz Yunus portresini bozmamalıydı. O bizim Yunus'tu, bizim evin çocuğuydu. Değiştirebilirdim, cengâver ya da Şeyh Yunus da yapabilirdim, şeyhti çünkü. Değiştirmedim, bütün kimliklerini coğrafyamızda ona atfedilen güzellikleri harmanlayarak portreyi zenginleştirmek istedim.

Kemal Tahir'in Devlet Ana romanında, Sabahattin Eyüboğlu'nun veya buna benzer diğer kitapların çizdiği Yunus tiplemesi bir değiştirme çabası mı?
O portreler birkaç Yunus şiirinin penceresinden bakarak oluşturulmuş. Ben Yunus'u bir şair olarak değil bir insan olarak anlattım: Rençber Yunus, Derviş Yunus bir de Işık Yunus... Yaşadığı çağı iyi okuyup orada yaşayacak olan Yunus'u irdeledim. Diğer kitaplar üç paragraf anlatım bir blok Yunus şiiri şeklinde, ben hiç şiir yazmadım.
Ama siz de şiirleri kullanmışsınız...
Anlatımların içinde erittim, şiirler üzerinden yürümedim. Şiir söyleme aşamasındaki Yunus'un vetiresini, tedahüllerini, renkten renge girmesini anlattım. Bazen kendini İsa gibi bazen Musa gibi, bazen kilise, bazen cami düşüncesiyle yetmiş iki millete bakışını... Çünkü insan hayatının en ucuz şey olduğu coğrafyada başka türlü Yunus olmazdı.
Sabri Koz ve oğlunuz Ahmet Alperen'e teşekkür var. Onların Od'daki rolü ne?
Bir yıl önce, ilk defa Sabri Koz, 'Hocam bir Yunus romanına ne kadar ihtiyaç var, bunu yazsanıza.' dedi. O sıralar Galip Dede'nin Hüsn-ü
Aşk'ını yazıyordum. Oğluma sordum. Onun tercihi de Yunus olunca Galip Dede'yi bıraktım. Devam edeceğim inşallah ona da.

Sonrasında nasıl gelişti süreç?
Araştırmaya başladım. Pek çok kaynağı yeniden gözden geçirdim. Bir dervişin hayatı çok da cazip değildi roman konusu olarak. Belki psikolojik roman yazarsınız ama o bile zor. İyimser düşündüm. Tarihi kaynaklarda Yunus'un İsmail isminde bir oğlu geçiyor. Karaman'da Yerce isminde bir köyü satın alıyor. İsmail üzerinden aksiyon kısmını vereyim diye düşündüm. Sonra Sitare önemli bir figür. Çünkü o kadının aşkından İlahi aşka doğru yükselen bir yol izlenmesi lazımdı.
Sitare, Yunus'un yıldızlı heybesi, Elif'in Sitare'ye dönüşmesi... O günlerde böyle aşklar var mıydı?
İnsan her zaman karşı cinsi sevme konusunda haddi aşmıştır. Haddi aşınca zaten o sevginin adı aşk oluyor. Her çağda hüzün dolu aşklar vardır. Leyla ile Mecnun hicri ikinci yüzyılın insanı, daha öncesi de var. Batı'da var böyle aşklar. 13. yüzyıl aşklara muhtaç olunan bir yüzyıl. Hayatlar o kadar savrulmuş, açlık, kıtlık, kuraklık, şiddetli kışlar üst üste gelmiş. Moğollar, haçlı şövalyeleri, Bizans... Kimin kime gücü yeterse onu alt ettiği bir çağda kadın için bir erkeğe tutunmak, erkek için bir kadını sahiplenmek önemliydi. Yunus mutlaka eşine çok âşıktı. Eşi öldüğü zaman dergâha Taptuk'un eşiğine varırken de içinde o aşkı taşıyordu.

Sitare'nin Yunus için anlamı nedir?
Bu özel bir aşk... Sitare yıldız demek. İleride o yıldızın ışığı hep yol gösteriyor. Sitare ölüyor, fakat yıldızı heybesinde, kalbinde, rüyasında... Onu yönlendiriyor.
Yıldızın peşinde güneşe ermek...
Eğer yıldızın peşine düşerse insan, yıldızı kaybetmeden daha fazla ışık bulabilir. Beşeri aşka tutulursa onu inkâr etmeden daha büyük bir aşka yelken açabilir. Yıldız, bir kadın, fakat o kadının aşkını, İlahi aşka gidince inkâr ettirmedim. Sufiler de etmiyor zaten. Güneş doğduğu zaman yıldız görünmez. Ama bu onun kaybolduğu anlamına gelmez.
(İskender Pala ile Od hakkında kısa bir röportaj: www.on5yirmi5.com sitesinden alıntıdır.)
RETA

RETA

@duyguuu

Evet sonunda bitirebildim. Bir Yunus Emre kitabı olduğunu biliyordum ama o kadar çok yorum okudum ki kitaba başlamadan önce, beklentim tavan yapmıştı. Bu tarz sevenler için harikulade bir kitap olabilir ama ben sıkılarak okudum açıkçası. İlgimi çeken çok az yer oldu. Yada gıdım gıdım okudum, -iş temposundan fırsat buldukça- o yüzden mi o kadar sıkıldım bilemiyorum.
Konusu hakkında anlatacak çokta bişey yok aslında, Yunus Emre'nin hayatı anlatılmış baştan sona; çocukluğuna sadece değinilmiş, gençliğinde yaptığı hatalar ve nihayetinde kemale erişi.. Kayıplarıyla nasıl başa çıktığı ve kazanımlarıyla nasıl huzura erdiği en ince ayrıtılarına kadar işlenmiş. Yunus'un Allah aşkı içinize işliyor. 'Bizim Yunus'un..
Eşine olan bağlılığı takdire şayandı. Günümüzde nadiren rastladığımız ve gitgide yok olan sadakat duygusu.

"Şöyle hayran eyle beni
Aşkın oduna yanayım
Her ne yana bakar isem
Gördüğüm seni sanayım"
ataç ikon Od
kitaba puan vermedi
0 yorum
The Animator

The Animator

@theanimator - İzmir

Bir Yunus Romanı
Okuduğum ilk İskender Pala kitabı. Eğer ki diğer kitapları da böyleyse son olacağını zannetmiyorum. Dili gerçekten çok akıcıydı, kelimelerin dizilişleri oldukça zekice kurgulanmış. Tazavvuf edebiyatından anlamayan biri bile çok rahat okuyabilir. Belli ki çok uğraşılmış, araştırma yapılmış. Belirtmek istediğim bir nokta da Yunus Emre'nin Mevlana'yla karşılaştığında, Mevlana'nın söylediği şu söz; "Derviş Yunus, artık iyice inandım ki bana yan ama tütme dediler. Sana yan ve yandır denilmiş!.. Sen bizi gizli yüzümüzden tanırsın. Başkasının gözle göremediğin sen kalp ile görürsün. Bahtın açık olsun!.." Yunus Emre'nin gerçekten de büyük, yüce bir kişilik olduğunu gözler önüne seriyor. Son olarak da kitabın bitiş cümlesine değinmek istiyorum. İlk İskender Pala romanım olduğu için mi bilmiyorum ama okuduğum kitaplar içerisinde en vurucu bitiriş cümlesine sahip kitap bu oldu. Gerçekten, noldu o tesbih iplerine?
ataç ikon Od
kitaba 10 verdi
2 yorum
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
Benim de Iskender Pala nin okuduğum ilk kitabı işte budur ve şimdi nerde Iskender Pala görsem alır okurum
17.08.15 beğen 1 cevap
A (@soul)
Saymayı bıraktılar :)
05.01.17 beğen cevap
Ahmet Salman

Ahmet Salman

@ahmetsalman - Ankara

13 yy anadolusunu gercekten tum cıplaklıgı ıle gozler onune serıyor ancak kurgu yaparken gercek dısı bılgılerın anlatılması bece olmamıs yanı haclı sovalyesı Arn ın hıkayeye sokulması sacma olmus molla kasım gercekten yunus ve ogluyla gorostumu yunusun oglu ısmaıl ve esı sıtare gercekden varlarmı ve oglunun basından gecenler yunus hakkında bıle dogru durust bılgı yokken oglunun hayatını anlatması tamam belkı kurgu ıcın gereklı ancak genede bunların bır gerceklıgı yok ve bu ınsanları yanlıs yonlendıre bılır bazı ınsanlar bunların gercek oldugunu dusune bılır kı bu durumda tarıhı yanlıs yonlendırmek olur daha sade ama daha dogru bır hıkaye daha dogru olurdu bence ancak gene de hocanın hakkını yemem gercekte donemı akıcı bır dılle ıslemesı ve yunusun sıırlerını yazdıgı hayatından kesıtlerı guzel olmus yanı kıtap okumaya deger - See more at: http://www.3nokta.com/od-iskender-pala-kitap-yorum/#sthash.gqDP37J2.dpuf
ataç ikon Od
kitaba 8 verdi
0 yorum
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum - Ankara

Bizim Yunus; "Bugün sohbet bizim oldu, bize bizim diyen gelsin" demiş . Meğer bilmediğim ne çok şey varmış "Bizim Yunus" hakkında. Okudukça öğrendim, öğrendikçe hayran oldum Yunus'a. ♥  "Acep şu yerde bencileyin garip var' m ola?" Bağrı başlı, gözü yaşlı..." Ve yine Yunus'u; İskender PALA öyle güzel ve öyle nadide bir şekilde işlemiş ki. Kitap bir su misali aktı gitti ruhuma.
Mana aleminde sohbetlere dalan, madde aleminden sıyrılan, hiç'likle yoğrulan, bilmezlikle kavrulan Bizim Yunustan öğreneceğimiz o kadar çok şey var ki. Zaten Tabtuk Sultan da ona bir görev vermiş. "Sen halka kendini anlatma, halka kendilerini anlat" diyerek. Bizim Yunus'a da, İskender PALA vesile olmuş bu görevinde. Gönlüne ve yüreğine sağlık diyorum, bize "Çırayla değil, aşkın Od'uyla" yanan Bizim Yunus'u anlattığı için. İyi okumalar..
ataç ikon Od
kitaba 10 verdi
1 yorum
(@)
Tekrar okumaktan sıkılmam.Eminim her okuyuşta yeni şeyler öğreneceğiz Bizim Yunus'tan.
13.05.14 beğen cevap
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek - İzmir

? Yunus Emre...? Tasavvufun ete kemiğe bürünmüş hali.
Sevginin tecelli bulmuş halinin temsili.
Tasavvufun en samimi hali.
Dini Aşk diye tanımlayan, insanın iç alemini yansıtan İsim.
Yunus gibi sevebilecekmisin insanları insan olduğu için.
Sevebilecekmisin sana zarar verebileni Allah yarattı diye...
Sev,
sevmek de ibadettir...
Sev,
Sevmek de Aşktandır Allaha olan...

ilk 100 sayfası beni yordu, ya kendimi veremediğim için ya da kafam dağınık olduğu için bilemiyorum. Ama okudukça açıyor kendini, zaten İskender palayı okuyan bilir, dili biraz edebidir. Okuyun hele de yunus Emre hakkında bilginiz yok ise Muhakkak okuyun, tasavvufun can bulmuş hali diyorum ben...

Birde saygı değer bir öğretmen arkadaşımla okumasam belki de bırakırdım ilk sayfalarda,aöa birlikte okuyunca bırakmıyor insan. ? teşekkür ederim ?
ataç ikon Od
kitaba 10 verdi
1 yorum
Hayâlet (@suveydaa)
İskender Pala kitaplarının özellikle romanlarının ilk 100 sayfası ağır oluyoruz sonra bir bakıyorsunuz ki kitabın içinden çıkamaz hale gelmişsin iz..
02.01.18 beğen cevap

Od - S41

İsmail tombul elleriyle annesinin yüzünü okşuyor, ağlamaklı sesle bir şeyler mırıldanıyordu. Aç yavrucak, sanırım mama istiyordu. O sırada Sitare'nin yanaklarından yaşlar süzüldüğünü gördüm. Beni duymuyor gibiydi. Tekrar seslendim:
_seda_ tarafından eklenmiştir.
ahmet-samsa

ahmet-samsa

@samsa - İstanbul

Tanrı'nın varlığını inkâr da, ispat da kişinin kalbindeki ışıktan güç alır.
ataç ikon Od
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Elif

Elif

@elifce - Sakarya

Burası kalbinin en değerli yeridir. Burada siyah bir nokta vardır. Canın canı, sevenin cananı buradadır. O nokta, kurumuş bir damla kandan ibarettir. Adına sevda denir, siyaha çalan rengi yüzünden ona sevda derler. Bütün tecelli denizleri, bütün aşk ve ihtiras fırtınaları işte o bir damla kanın içinde dalgalanıp çırpınır. Aşırı sevgi bu damlayı tahrip edip dağıtırsa parçaları bütün vücuda dağılır.
ataç ikon Od
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
1 yorum
Özer (@ozerdkb)
Sitareee ?
18.07.17 beğen cevap
ahmet-samsa

ahmet-samsa

@samsa - İstanbul

Kim deli olduğunu söylüyorsa elbette akıllıdır.
ataç ikon Od
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mehmet Ali Nalbant

Mehmet Ali Nalbant

@mehmetalinalbant

"Geçip gitmede ömür...Umutlar hep yarın, yarın, yarın! Tükenen zamanı dolduruyor hep kuru kavgalar, boş didişmeler, faydasız gürültüler...Aklını başına al kardeş! Günü, bugün say; ölüm ki kaşla göz arasında; ölüm ki dudakla söz arasındadır..."
ataç ikon Od
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sümeyye G.

Sümeyye G.

@s - Batman

Zift kadar kara olan , kar kadar beyaz olanı kavramakta zorlanıyor belki de.
ataç ikon Od
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
72
KİTAP
Ma vié - Benim Tarzım Kitaplar
Her yanı ile sizi tasvir eden, veya sizi anlatan bir kitap varsa yeri bu listededir. ...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
23
KİTAP
Tarih Meraklılarının Okuması Gereken En İyi Tarihi Romanlar
Tarihi kurgu romanlar okumaktan hoşlananların mutlaka göz atması gereken en iyi tarihi romanlar listesidir. Lütfen araştırma ...
✨UrsaMajor✨

✨UrsaMajor✨

@elifbirkadin - İstanbul

 paylaşım fotoğrafı
“ Mülkün sultanına kul olanlar,sultan bir sofra kurduğu zaman nimetlerden bolca istifade ediyorlar, gönlün sultanına kul olanlar ise her dakikada her hal üzerinde nimetle dolu sofrada gibiler. Birinciler, güzel giysi ve yiyecekler içinde iken bile o bir kilimi ele geçirmeye çalışıyor, ikinciler bir lokma bir hırka ile yedi iklimden taşıyorlar. Birinciler, ellerindeki yumurtaları birbirine ikram eden adamlar gibi sonunda ikisinin de elinde birer yumurta kalıyor; ama ikinciler gönüllerindeki sevgiyi birbirine sunan bilgeler gibi, sonunda ikisinin de kalbinde sevgi çoğalıyordu.”
ataç ikon Od
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 yorum
sinan tokkan (@sinanes26)
okuyun beğeneceksiniz :)
21.11.18 beğen 1 cevap
Rabia nl (@rabianl)
okumayı bekleyen kitaplarım arasında
21.11.18 beğen 2 cevap
Özgür Güreş (@sonbahar0)
Kitabı 3 sene kadar önce okumuştum. Tasavvufla ilgili bir şeyler okumak ve sıkılmadan öğrenmek isterseniz işe bu romanla başlamayı düşünebilirsiniz. Bu noktada tarihsel gerçeklerinin aktarılması bir yana karakterler arası olan diyaloglar da gerçekmiş hissi uyandırıyor. Aklıma takılan bir soru ise mağara içerisinde yaşanan mucizevi olay gerçekten yaşanmış mı?
22.11.18 beğen 1 cevap
Tolgahan Palak

Tolgahan Palak

@tolgahanpalak

Değerlendirme  paylaşım fotoğrafı
Değerlendirme
Yunus Emre’nin hayatına dair birçok şey öğrendiğim kitap olmasına rağmen betimlemerinde hayal kırıklığına uğradığım kitaptır. Örnek vermek gerekirse Yunus Emre’nin eşini ve oğlunu kaybetmesindeki acı açıkcası bana tam olarak geçemedi. Ama tarihi olarak bir çok şey öğrendiğim kitaptır. Örneğin Yunus Emre ve Hacı Bektaşi Veli’nin aynı zamanda yaşadığını bilmiyordum.
ataç ikon Od
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Hakan (@hakani)
Hepsi senin mi? Birazını da bize gönder.
16.11.18 beğen 2 cevap
Şahin Sevim

Şahin Sevim

@sahinsevim - Eskişehir

 paylaşım fotoğrafı
Yunus bir zaman yollara vurur kendini, gittiği yerlerde insanlar bunun ne kadar keramet sahibi olduğunu anlarlar.
ataç ikon Od
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hatiç🍀

Hatiç🍀

@hatic - Ankara

Alemde sevgiden büyük bir umut da, sevgiden öte bir korku da yoktur. Sevgiliden korkmak, korkunun en yüksek derecesi, sevgiliden umut etmek umudun en yüksek kertesidir. Sevgisi olmayan biri, yaşadığını sansa da yürüyen ölüden ibarettir.
ataç ikon Od
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
egnslm (@egnslm)
kalbin de sevgi olmayan biri ya ölüdür ya da deli.
20.09.18 beğen 1 cevap