up
ara

Od Kitap İncelemeleri

Gökhan

Gökhan

@gokhan478

Beklenenleri tam karşılamayabilir
Yunus emreyi, konu alan bir kitap, doğal olarak bir 6asavvuf tarikat tadında bekliyorsunuz... Son kısımlarında ilk kısımlarda sebep olduğu hayal kırıklığını (üslup olarak) telafi etmeye çalışıyor gibi... ama yine de bir tasavvuf romanı atmosferini yakalayamıyor. can alıcı birkaç nokta var ama bu yazarın üslubundan ziyede sonuçta konusunun Yunus Emre ve Dönemim Anadolu coğrafyasını olmasından kaynaklanmaktadır.
Netice olarak Moğol istilaso göneminde osmanlının kuruluş yıllaır civarına denk gelen dönemde, anadoluna yaşanan sıkıntıyı bir dervişin yaşadığı sıkıntı üzerinden anlatmaktadır. Bu amaçla okuyacaksanız okunabilir. Ama ben "Tasavvuf ve Yunus Emre" okumak istiyorum derseniz sizi tatmin etmeyecektir.
ataç ikon Od
kitaba 8 verdi
0 yorum
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

? Yunus Emre...? Tasavvufun ete kemiğe bürünmüş hali.
Sevginin tecelli bulmuş halinin temsili.
Tasavvufun en samimi hali.
Dini Aşk diye tanımlayan, insanın iç alemini yansıtan İsim.
Yunus gibi sevebilecekmisin insanları insan olduğu için.
Sevebilecekmisin sana zarar verebileni Allah yarattı diye...
Sev,
sevmek de ibadettir...
Sev,
Sevmek de Aşktandır Allaha olan...

ilk 100 sayfası beni yordu, ya kendimi veremediğim için ya da kafam dağınık olduğu için bilemiyorum. Ama okudukça açıyor kendini, zaten İskender palayı okuyan bilir, dili biraz edebidir. Okuyun hele de yunus Emre hakkında bilginiz yok ise Muhakkak okuyun, tasavvufun can bulmuş hali diyorum ben...

Birde saygı değer bir öğretmen arkadaşımla okumasam belki de bırakırdım ilk sayfalarda,aöa birlikte okuyunca bırakmıyor insan. ? teşekkür ederim ?
ataç ikon Od
kitaba 10 verdi
1 yorum
Hayâlet (@suveydaa)
İskender Pala kitaplarının özellikle romanlarının ilk 100 sayfası ağır oluyoruz sonra bir bakıyorsunuz ki kitabın içinden çıkamaz hale gelmişsin iz..
02.01.18 beğen cevap
RETA

RETA

@duyguuu

Evet sonunda bitirebildim. Bir Yunus Emre kitabı olduğunu biliyordum ama o kadar çok yorum okudum ki kitaba başlamadan önce, beklentim tavan yapmıştı. Bu tarz sevenler için harikulade bir kitap olabilir ama ben sıkılarak okudum açıkçası. İlgimi çeken çok az yer oldu. Yada gıdım gıdım okudum, -iş temposundan fırsat buldukça- o yüzden mi o kadar sıkıldım bilemiyorum.
Konusu hakkında anlatacak çokta bişey yok aslında, Yunus Emre'nin hayatı anlatılmış baştan sona; çocukluğuna sadece değinilmiş, gençliğinde yaptığı hatalar ve nihayetinde kemale erişi.. Kayıplarıyla nasıl başa çıktığı ve kazanımlarıyla nasıl huzura erdiği en ince ayrıtılarına kadar işlenmiş. Yunus'un Allah aşkı içinize işliyor. 'Bizim Yunus'un..
Eşine olan bağlılığı takdire şayandı. Günümüzde nadiren rastladığımız ve gitgide yok olan sadakat duygusu.

"Şöyle hayran eyle beni
Aşkın oduna yanayım
Her ne yana bakar isem
Gördüğüm seni sanayım"
ataç ikon Od
kitaba puan vermedi
0 yorum
Hayâlet

Hayâlet

@suveydaa

Şah ve Sultan kadar olmasa da güzel bir kitap..
Aşık bizim Yunus..
İsmail (Samuel)..
Sitare..
Tapduk Sultan..
Aslanlı Sultan..

Hoş bir sedâ bıraktın yüreğimde..
Gecenin karanlığını aydınlatan güneş gibi..
ataç ikon Od
kitaba 10 verdi
0 yorum
Özer

Özer

@ozerdkb

Çok çok çok güzeldi. Yüreğinize sağlık
ataç ikon Od
kitaba puan vermedi
4 yorum
SweetHexe (@glbn)
Tabiki benm yüreğime sağlık ;) @vareste
16.08.17 beğen cevap
SweetHexe (@glbn)
https://youtu.be/ilqa69ws8uE o zaman bu kutsal şarkı sana gelsin ;)
16.08.17 beğen cevap
kübra (@namtenahi)
Yunus Emre'nin yüreğine sağlık. Hatta üstat bu incelemeyi görmüş olsaydı gözünden yaşlar boşalardı.
16.08.17 beğen cevap
Özer (@ozerdkb)
Ha ha ha
24.08.17 beğen cevap
A

A

@soul

Muhteşem
Yine bir İskender Pala kitabı ve yine bir olağanüstü eser... Akıcı dili, sürükleyici kurgusuyla bir solukta okunabilecek kitaplar listesinde zirveyi zorlayabilecek nitelikte... Sonu başta söyleyip okudukça oraya nasıl gelindiğini sade bir üslupla anlatan ve merak uyandıran bir kitap.. Yunus Emre'nin -ki şu an bile Bizim Yunus demek istedim:) - tevazusu ve Bizim Yunus olma serüveni bu kadar güzel daha başka nasıl anlatılabilirdi bilemiyorum. En merak ettiğim soru Mevlana Celaleddin Rumi'nin Çelebi'nin kulağına ne söylediği olmuştu :) En sevdiğim söz diye yazabileceğim birçok söz olmasına karşın buraya yazabileceğim, beni can evimden vurdu dediğim söz "Bilmek çareyi gerektirir..."İdi. O kadar çok etkilendim ki kitaptan herkesin okumasını şiddetle tavsiye ediyorum :) Keyifli okumalar :)
ataç ikon Od
kitaba 10 verdi
0 yorum
Betül ısınlık

Betül ısınlık

@betulisinlik

Gerçek aşkı anlatan, Allah aşkını anlatan mükemmel bir kitap. Tekrar tekrar okunulması gereken bir kitap. Kitabı okudukça daha çok okuyasınız geliyor,elimden düşürmedim, gerçekten bir kaç günde bitirdiğim kitaplardan biridir. Anlatımı çok akıcı. Kitabın hiç bir yerinde sıkılmıyorsunuz. Bazen kendiniz için bazı yerlerin altını çiziyorsunuz. Sizi fani olan hayattan uzaklaştırıp ebedi hayatın güzelliğini gösteren,gerçek aşkın yangınıyla nasıl kavrulur bu kitapta bunun örneği var.
ataç ikon Od
kitaba 10 verdi
0 yorum
Ahmet Can

Ahmet Can

@ahmetcan0

BİZİM YUNUSU YANLIŞ TANIMIŞIZ
Bize okul sıralarında Yunus Emreyi, Tabduk Emre'nin dergahına sürekli odun çeken, bir halk şairi yada ozanı olarak anlatmışlardı. Kitabı okuduğunuzda Yunus Emre'nin sadece bir şair olmadığını ya da yazdığı şiirlerin öyle sıradan şeyler olmadığını anlayacaksınız. Tabi kitapta şiirlerine çok çok az yer verilmiş ee roman sonuçta. Yine çok beğenim çok başarılı. Tasavvufu anlamaya çalışanlar için bence iyi bir başlangıç olabilir. Bunun yanında İskerder Pala'yı da es geçmemek lazım her zamanki gibi harika.

Eğer kitapla eş zamanlı olarak TRT 1'de yayınlanan Yunus Emre Aşkın Yolculuğu dizisini ya da Yunus Emre Aşkın Sesi filmini izlerseniz biraz afallayabilir siniz. Zira KİTAP-DİZİ-FİLM birbirinden çok farklı.
ataç ikon Od
kitaba 7 verdi
1 yorum
Meursault Samsa (@meursaultsamsa)
Tabi(-) / Tabii(+)
19.08.16 beğen cevap
Seyda Özmen

Seyda Özmen

@seydaozmen

Iskender Pala'nın okuduğum 5. kitabı sanırım. Muhteşem bir yazar. Bizim Yunus'u tüylerim diken diken olarak okudum. Olağanüstü bir eser olmuş. Kesinlikle okunması gerekir.
ataç ikon Od
kitaba 10 verdi
0 yorum
Derya Y.

Derya Y.

@deryasin

İskender Pala'nın okuduğum ilk kitabı. Bu kadar geç tanışmamın nedeni dilinin çok ağır ve anlaşılmasının güç olduğunu söyleyen arkadaşlarımın yorumlarıyla oluşan önyargımdı. Od kitabında böyle bir zorlukla karşılaşmadım ve anlatım tarzını da çok beğendim.
Yunus Emre'nin eşi Sitare'yi kaybedişinden duyduğu acısı ve oğlunun Yunus Emre'yi arayışını kelime kelime içime işledi yazar. O dönemdeki tarihi olaylardan da bahsetmeyi unutmamış. İskender Pala'nın kaleminden "Bizim Yunus"u okumak keyifliydi, tavsiye ederim. Bu arada yazarlarımıza yaşarken de gereken değeri verelim!
ataç ikon Od
kitaba 8 verdi
0 yorum
Fatma Karagöz

Fatma Karagöz

@fatmakaragoz1

OD/ ATEŞ
Bu kitabım yazdan bu yana kitaplığımdaydı acabalarım vardı gerçekten okumak için geç kaldığıma üzülüyorum. Okunması gerektiğini düşünüyorum.
ataç ikon Od
kitaba 10 verdi
0 yorum
öykü deniz

öykü deniz

@oykudeniz

Od
yunusun hayatı ama bence sıkıcı bir kitap
ataç ikon Od
kitaba 10 verdi
0 yorum
Meltem Taşlı

Meltem Taşlı

@ismltm

İskender Pala ile tanışmam bu kitapla oldu. Bu kitap beni o kadar etkiledi ki başka kitaplarını da okumaya başladım. Acaba neyi nasıl anlattı diye. Bütün kitaplarında aynı tat farklı heyecan hissetirebiliyor okuruna.
ataç ikon Od
kitaba 10 verdi
0 yorum
Kitap-kurdu

Kitap-kurdu

@asliberilnz

Tavsiye ederim
İlk defa bir İskender pala kitabı okudum iyikide okumusum. Yunus emrenin yaşantısını anlatan güzel bir kitap.
ataç ikon Od
kitaba 8 verdi
0 yorum
toprak çiçek

toprak çiçek

@toprak89

Harika bir kitap mükemmel ötesiiiii
Tavsiye ederim Bu kitapta yunus emreyi bizim yunusu anlatmıştır.evlat acısı evlat özlemi sefalet kıtlık sıkıntıyı... anlatmıştır
ataç ikon Od
kitaba 10 verdi
0 yorum
/ 9