up
ara

Sirk Müdürünün Kızı

Sirk Müdürünün Kızı Konusu ve Özeti

Sirk Müdürünün Kızı
Sirk Müdürünün Kızı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Pan Yayıncılık
ISBN: 9789758434886
Sayfa: 240 sayfa
"Sirk Müdürünün Kızı, Sofie'nin Dünyası'nın yazarı Jostein Gaarder'in çağımız aile ve eğitim düzenini eleştirdiği bir roman...Petter, hayalperest bir çocuktur. Ne çocukken ne de sonraları standartlaştırılmak istenen insan modeline uyacaktır. O da zengin hayal gücünü paraya dönüştürmenin bir youlunu bulur ve konu bulamayan yazarlara roman ve hikâye konuları satmayı iş edinir. Yüzlerce kitabın gölge yazarı olan bu yalnız hayalperest, hayal ve gerçeğin iç içe geçtiği romanda, çocukken uydurduğu sirk müdürünün kızı Panina Manina'nın öyküsünü defalarca anlatacak ve yaşayacaktır...Her satırı okuru hayrete düşürecek bir roman..."
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Kaotik popüler kültür
Sofinin Dünyası yazarından beklemediğim bir roman. İçinde daha çok felsefe olmasını beklerdim ama bu roman daha çok kurgu ile ön plana çıkıyor. Hayal fabrikası kurmuş bir hayalet yazarın öyküsü. Yazarın tanımı ile örümcek ağını kurmuş ve ortasında tek başına duran bir örümceğin öyküsü. Kurgu muhteşem doğrusu ve kaotik yanı bir sarmal içinde pek çok öyküyü anlatmış yazar. Bence bu tür yeni bir tür olmaya aday öyküsel roman çünkü. Usta yazar öykülerini roman kurgusu içine çok güzel yerleştirmiş doğrusu. Beni rahatsız eden yan ise tekrar çoktu kitabın içinde. Sürekli roman kahramanının kendi narsist dünyası anlatılıyordu. Birkaç yerde yeter anladım demek geçti içimden. Sonu çarpıcı olabilirdi ama o kadar çok tekrar etti ki yazar sonuç benim için çokta sürpriz olmadı doğrusu.
ataç ikon Sirk Müdürünün Kızı
kitaba 6 verdi
0 yorum
Saturnine

Saturnine

@saturnine

Bazı yazarları ilk kez en iyi, en ünlü kitaplarıyla okuyup tanıdığınızda sonra hayal kırıklığına uğrayabiliyorsunuz. Ben de Sophie'nin dünyasından önce bu kitabı okumaya karar verdim. İyi de yapmışım. Çok akıcıydı, kahramanın yazarlara sattığı özetlerin bazılarını görmek keyifliydi. Tek sorun sık tekrarlardı ama o da fazla rahatsız etmedi beni. Sonu da sürpriz olmadı ama başka nasıl bitebilirdi ki zaten?
ataç ikon Sirk Müdürünün Kızı
kitaba 9 verdi
0 yorum

Sirk Müdürünün Kızı - S41

Daha on bir on iki yaşlarındayken çok bilgiliydim. Evde hem Aschehoug hem de Salmonsen yayınevlerinin toplam 43 ciltlik ansiklopedileri bulunurdu. O günkü moralime ve isteğime bağlı olarak ansiklopedilere üç farklı yaklaşım tarzım vardı. Ya uzun zamandır aklımı kurcalayan özel bir konuya ilişkin bölümü okurdum ya rasgele bir yer açar saatlerce okurdum. Örneğin Aschehoug ansiklopedisinin XII. cildinde kum'dan lin'e kadar ya da Salmonsen ansiklopedisinin XVII. cildinde Nordalbingier'den Oedasos'a kadar okumuştum. Annemin oturma odasında onlarca ilginç ansiklopedi ve kitaptan oluşan bir kütüphanesi vardı. Ben özellikle sadece bir konuyu bütünüyle kapsayan eserleri daha çok seviyordum, örneğin Sanat Dünyası; İnsan Vücudu; Francis Bull'un Dünya Edebiyat Tarihi; Bull, Paasche, Winsnes ve Hoem'in Norveç Edebiyatı Tarihi; Falk ve Torp'un Norveççe ve Danimarkaca kelimeleri karşılaştırdığı Norveç ve Danimarka Dillerinin Etimoloji Sözlüğü. Ben on iki yaşındayken annem bana Charlie Chaplin'in Hayatım isimli kitabını hediye etmişti. Bu kitap nesnellikten uzak da olsa bir tür ansiklopedi niteliğindeydi. Annem ger seferinde aldığım kitapları rafa geri koymadığım için kızıyordu, sonunda odamda bir defada dört kitaptan fazlasını tutmamı yasakladı. "Bir kerede bir kitaptan fazlasını zaten okuyamazsın." diye söyleniyordu. Sanırım aynı konu hakkında birden fazla kitapta neler yazdığını karşılaştırdığımı anlamıyordu. Galiba annemin kaynak araştırma bilici yeterince gelişmemişti.
Aredhel Isilrá tarafından eklenmiştir.