up
ara

Vurun Kahpeye

Vurun Kahpeye Konusu ve Özeti

Vurun Kahpeye
Vurun Kahpeye kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750707742
Sayfa: 187 sayfa
Romanımızın kilometre taşlarından Vurun Kahpeye, Kurtuluş Savaşı'nın sürdüğü cephelerden birinin, belki de en önemlisinin bağrında geçer: bir taşra kasabasında. Halide Edib Adıvar'ın son derece gerçekçi, ayrıntılara inen gözlem gücüyle yazılmış bu unutulmaz roman, Anadolu aydınlanmasının gerçek kahramanlarına, halkın aydınlanması için hayatlarını hiçe sayan kadınlara adanmış bir ağıt, dönüp dönüp yeniden okunacak bir belge niteliğinde.Bir yarıyıl ödeviydi Vurun Kahpeye: Okuyacak, özetini çıkaracak, belli başlı kişilerini tahlil edecektik. Bilmem böylesi ödevler yine veriliyor mu? Ödev dosyasında derlediğimiz ödevden, yazdıklarımdan, bugün tek satır, tek sözcük hatırlamıyorum. Ama Aliye'nin yemini -hemen hemen sözcüğü sözcüğüne- ezberimde: Toprağınız toprağım, eviniz evim; burası için, bu diyarın çocukları için bir ana, bir ışık olacağım ve hiçbir şeyden korkmayacağım; vallahi ve billahi!
1234

1234

@ercandurak

Etkileyici bir dil ile yazılmış ve cehaletin ne kadar acı sonuçlar doğurabileceğini gözler önüne seren bir roman. Kimilerine göre din karşıtı bir yazarlık sergilediği söylenmiş Halide Edib Adıvar’a. Yazarın inancını, dine bakışını bilmem ama bildiğim bir şey var ki, bir din gerçekten öğrenilememişse, din adına insanların nasıl yobazlaştığını, yobazlaşabileceğini yazar çok iyi anlatmış. Bu kitapta ve gerçekte de sorun dinin kendisinde değil, cahil, eğitilmemiş bir güruhun yobazlığıdır. Toplumsal olaylarda aynı zamanda cehaletin etkisiyle insanların ne kadar kolay provoke edilebildikleri ve edilebileceklerini romanın geçtiği tarihte geçerliğini koruduğu kadar, şimdiki zamanda belki de gelecek zamanda da bu gerçeğin değişmeyeceği düşüncesinde kaldım. Romanda başkarakter Aliye cesur, çağdaş, mert, çalışkan, güçlü vb. sıfatları alabilecek bir Türk kadınını ve Türk öğretmenini ifade ederken, öğretmenlik mesleğinin bir zamanlar toplum için ne derece önemli bir enstrüman olduğunu, şimdilerde ise sıradan bir meslek halini aldığını bir öğretmen olarak üzülerek ifade etmek zorundayım. Kurtuluş savaşı zamanında yaşananları aşağı yukarı benzer şekilde farklı hikâye altında okuma fırsatı bulurken, bende en çok iz bırakan genelde hep cehalet olmuştur. Okumadıysanız kesinlikle okumalısınız, tavsiye ederim.
ataç ikon Vurun Kahpeye
kitaba puan vermedi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Biçare Çocuk
Aliye...O biçare çocuk neyin bedelini ödedi?Hayatını adadığı aşkın bir memleket sevdalısında yok oluşunu izlerken vazgeçtiği sadece kendi benliği miydi?Evet gözlerimle gördüm tozun içinde parçalanmış bedeni, yüreğimde hissettim izbeleşmiş ama asla onurunu yitirmemiş emelini...Bu sayfalar ki din kisvesine bürünmüş cahilliği, kinden garabetleşmiş çirkin yüzleri, doğruyu ararken gözyaşlarında boğulan minik bedeni, avuçlarından kuş azad edermiş gibi ehemmiyeti görülmemiş candan öte canan edilmemişliği, merhametinden dualara sevk olmuş dilin ulviyetini ve perde arkasında izlermiş gibi okuyan bizleri içine hapseden zindandan farksız.Aliye ki ta en başında yalnızlığa mahkumluğuyla sonuna yol almayı da bilmişti, sonundan kaçmamayı da.Ancak Halide Edip şuuruna alkış tutturan bir roman.İşgal yıllarının ruhunu günümüze aksettirebilen bu yazar hala yaşıyor olsaydı da daha nice hayatlar gözlerimizden ebediyete yazılsaydı.Bana mutlak bir şeyler katmalı diyorsanız başucunuzda yerini çoktan almış olmalı..!
ataç ikon Vurun Kahpeye
kitaba 10 verdi
0 yorum
Ayşe Ü. Karabacak

Ayşe Ü. Karabacak

@ayseumitkarabacak

Vurun Kahpeye
Annesi babası olmayan, cesur, idealist, dikkat çekici güzelliği olan Aliye öğretmen Anadolu’nun bir kasabasına atanıyor. Öğrencileri, vatanı, sevdiği için her türlü fedakarlığı yapmaya hazır.
Bir yanda da gerici zıtlığını oluşturan eşraf, din adamları vs. Dini çarpıtarak yobazlaşanları, eğitimsizliği acı bir şekilde okuyacağınız satırlar.
Şuanda bile yabancı olmayan, maalesef ülkenin çoğu kesiminde karşılaşılabilecek sıkıntıları işlemiş Halide Edib. Türk edebiyatının önemli eserlerinden biri olan Vurun Kahpeye’yi mutlaka okumanızı öneririm.
ataç ikon Vurun Kahpeye
kitaba puan vermedi
0 yorum
Hickirik

Hickirik

@dieanotherday

Kitap Kurtuluş Savaşı yıllarında geçiyor. Aliye öğretmenin fedakarlıklarını okurken duygulandim. Ama çıkar ilişkisi yüzünden köylü halkı kandıran insanlardan nefret ettim. Herkesi okuması gereken bir kitap. Cahilligin ne kadar korkunç bir şey olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.
ataç ikon Vurun Kahpeye
kitaba 8 verdi
0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Kurtuluş Savaşı ekseninde geçen ve o dönem Anadolu insanını çok iyi yansıtan bir eser... Bir köy öğretmeni olan Aliye'nin vatanı için giriştiği mücadelelere ve fedakarlıklarına hayran kalacak, trajik sonu ile hüzünleneceksiniz.
ataç ikon Vurun Kahpeye
kitaba 10 verdi
0 yorum

Vurun Kahpeye - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Kendi Halinde Biri

Kendi Halinde Biri

@kendihalindebiri

Fakat Aliye, Tosun 'un hayatını sarsan bütün ihtiras içinde sadece bir parça, bir zerre idi. Zavallı küçük kız bilmiyordu ki, aynı kudretle birbirine bağlı olan büyük aşkların hepsi masallardadır.
ataç ikon Vurun Kahpeye
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kendi Halinde Biri

Kendi Halinde Biri

@kendihalindebiri

Nasıl olur da bu kadar beşeri(insani), bu kadar merhamet ve iyilikle dolu bir dinden Hacı Fettah Efendi o kadar kabusa benzeyen bir azap ve işkence çıkarıyordu.
ataç ikon Vurun Kahpeye
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gizem G

Gizem G

@gizemg

"Toprağınız toprağım, eviniz evim; burası için, bu diyarın çocukları için bir ana, bir ışık olacağım ve hiçbir şeyden korkmayacağım; vallahi ve billahi!"
ataç ikon Vurun Kahpeye
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kadirşinas

Kadirşinas

@zeynosn

Toprağınız toprağım, eviniz evim;burası için, bu diyarın çocukları için bir ana, bir ışık olacağım ve hiçbir şeyden korkmayacağım ;vallahi ve billahi!
ataç ikon Vurun Kahpeye
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Rosabeyza

Rosabeyza

@rosabeyza

..sevgi meşakatti.
ataç ikon Vurun Kahpeye
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
45
KİTAP
Kaç Yaşında Olursam Olayım Yeniden Okuyacağım Kitaplar
Bir kere okumakla yetinemediğimiz, aradan yıllar geçse de sıkılmadan tekrar tekrar okuyabileceğimizi düşündüğümüz en iyi kita...
312
KİTAP
Tavsiye Ettiğim Kitaplar
Kitap tavsiyesi arayanlar buraya! Herhangi bir kitap türüne bağlı kalmaksızın beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavs...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
hakan çotak

hakan çotak

@hakancotak

 paylaşım fotoğrafı
geç kalınmış kitaplardan başlıyalım o zaman
ataç ikon Vurun Kahpeye
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Seyna Yıldırım

Seyna Yıldırım

@seyna

Mevlana .. paylaşım fotoğrafı
Mevlana ..
Bugün saygıdeğer bir büyüğümüze yapılanlar bana Halide Edip Adıvar’ın Vurun Kahpe’ye adlı romanını hatırlattı...
ataç ikon Vurun Kahpeye
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum