up
ara

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı Konusu ve Özeti

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı
Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9786051140957
Sayfa: 336 sayfa
Sultan II. Abdülhamid 33 yıl boyunca etrafı "kurtlar"la çevrili bir ülkeyi sağ salim sahile çıkarmanın mücadelesini verdi. Hasta Adam'ın mirasının paylaşılması konusu 1850'lerde gündeme gelmişti. 1878'de Rusya karşısındaki ağır yenilgimiz, emperyalizmin iştahını kabartmıştı ve Türkiye'de darbe üstüne darbe yapılıyordu. Önce Sultan Abdülaziz'e yapıldı darbe, sonra V. Murad'a. Sanıldı ki, Osmanlı'nın kaderi pamuk ipliğine bağlı. Nitekim Sultan Abdülhamid tahta geçtiğinde İngiliz Dışişleri Bakanı, kendisini tehdit etmiş, 'Ayağını denk alsın, ona da öncekilere yaptığımızı yaparız' demişti. Çöküş için gün sayılırken, bu 34 yaşındaki adam, 30 yılını adayacağı bir icraatın düğmesine basıyordu. Ülkeyi bir barış dönemine sokarken, kazanılan zamanda demiryolu ağından eğitim yatırımlarına kadar bir dolu projeye imza atıyordu. Kendisini feda etmişti ama 30 yılda yetiştirdiği nesil, Çanakkale'den Sina çölüne kadar emperyalizme karşı Akif'in deyişiyle 'kıta kapma' oyunu oynayacaktı."Kızıl Sultan" demişlerdi ona. Kendi açılarından haklıydılar. Çünkü Osmanlı'nın paylaşımını pahalıya getirmişti Avrupa'ya. Kansız olacağını sandıkları Osmanlı gövdesindeki ameliyat, 30 yıllık gecikme sayesinde Avrupa'nın kanlı bir iç savaşına dönüşmüş ve bir dünya meselesi haline gelmişti.Osmanlı tarihini yeniden yazmaya koyulan Mustafa Armağan'ın titiz ve akıcı kaleminden Son Sultan'ın Kurtlarla Dansı... Kitabı okuyunca dansın bugün de devam ettiğini fark edeceksiniz...
HD.K

HD.K

@satyagraha

İlk olarak, üstad Necip Fazıl ''Abdülhamit Han'ı anlamak, her şeyi anlamak olacaktır'' demişken, bir çok araştırmacı, tarihçi buna ömrünü adayıp yine de tam anlamıyla anlayamamışken, bizim bir iki kitap okuyarak Abdülhamit Han'ı anladık dememiz akla,mantığa aykırı olur..

İkinci olarak, yazar hakkında, hükümetin teşviğiyle öne çıkmıştır ve benzeri şeyler söylendi, bu konuya pek girmek istemiyorum ancak kimin teşviğiyle öne çıktığı bence doğruları yazıp yazmadığının yanında pek bir önem arz etmiyor. A kişisi, B partisi, C kurumu kim teşvik etmiş olursa olsun, önemli olan doğruları söylemiş olması ki benim aldığım siyasi tarih ve türk siyasal sistemleri dersinde gördüklerimle okuduklarımla birebir örtüşüyor. Ayrıca yazar verdiği her bilgiye kaynak göstermiş, kaynak gösteremediği bilgiler için de onlardan emin olmadığını ya da rivayet edildiğini yazmış. Bu bakımdan haksızlık etmemek gerek. Ama yine de bunun hakkında son ve kesin kararı verebilmek için, farklı görüşten belki beş belki on yazar daha okumak ve ondan sonra sentezini yapmak gerek..

Üçüncü ve son olarak, kitaptan teknik olarak bahsedeyim..
Kitap beş ana başlıktan ve pek çok alt başlıktan oluşuyor. Her bir ana başlıkta Abdülhamit'in ayrı bir yönü verilmiş.Siyasi politik konulardan tutun da Abdülhamit'in insani yönü, hobilerine varana kadar geniş yelpazede anlatılmaya çalışılmış, yazarın da dediği gibi.Bazı yerlerde sayfalar nasıl akıp gitti anlayamadım, bazı yerlerde ise belki aynı cümleyi on defa okudum. Öyle ilginç bir akıcılığı vardı, belki de konuların bendeki ilgi çekiciliklerine göre bir akıcılık oldu.
Puanım, sıkıcılığından ve hep bilgi vermesinden dolayı 3.
Tavsiye eder miyim? Bir roman, bir kurgu beklentisine girmeden okumanız ve bitirince de farklı kaynaklardan araştırmanız şartıyla, evet..
2 yorum
Çevik Olsun (@no_u8039)
ellerinize sağlık..
10.07.14 beğen cevap
HD.K (@satyagraha)
Teşekkürler..
10.07.14 beğen cevap
Vedat BAYSAL

Vedat BAYSAL

@vbaysal

"......Ondan sonra Abdülhamid meselesi artık iki tarafın hararetli bir tonda tartıştığı, sevenler ve karşı olanların saflarını belirlediği bir Ulu Hakan-Kızıl Sultan tartışmasına dönüşür....."
".............Daha çok ideolojik temellendirmeler, hatta karşı tarafa tarih üzerinden yöneltilmiş silahlardır bunlar. Bir başka deyişle herkez kendi konumunu II.Abdülhamid üzerinden temellendirme telaşındadır....."
Yukarıdaki satırlar kitabın 129-130. sayfalarından alınmıştır. (1.Baskı)
Mustafa Armağan'ın kendi tespitinden yola çıkarak "Ulu Hakan" tarafında olduğu ve bunu ispata çalıştığı aşikar. Ancak özellikle 99. sayfada yer alan
Nişancılığı başlığı altında "Silah kullanmakta pek mahirdi. Nişan alarak kendi ismini yazar, havaya attığı madalyaları kurşunla ortasından delerdi." tespiti bana çok fazla zorlama geldi.
Yine bence doğal yada normal olarak yorumlanabilecek bazı olaylar yazar tarafından bir büyüklük olarak aktarılmış.
II.Abdülhamid Han'ı seven birisi olsamda kitap "Ulu Hakan" penceresinden yazılmış subjektif bir eser ve korkarım bu nedenle inandırıcılığını kaybedebilir.
0 yorum
beytullah aslan

beytullah aslan

@beytullahaslan

İlk Mobese
Evet. Dünyadaki ilk Mobese’nin Ulu Hakan ile ne alakası var diyecekseniz.
Hemen konuya gireceğim.
1800’lü yıllar. Kol Saati yok. Köstekli saatlerde yaygın fakat millette alacak para Yok.
Ulu Hakan, şehir meydanlarına halkın saat ihtiyacını gidermek yaptırdığı saat kuleleriyle, hem halkın saat ihtiyacını giderdiğini hem de zamana ne kadar kıymet verdiğini anlıyoruz.
Evet. Zamana göre büyük bir hizmet; ama iş sadece hizmet değil.
O saat kulelerinin içinde Yıldız Saray’ı tarafından özel olarak görevlendirilmiş hafiyeler şehri gözetliyor. Dikkat çeken bir şey olduğu zaman Saray’a Bilgi veriyorlar. yani istihbarat.

Evet. Ulu hakan’ın ne denli bir zekaya sahip olduğunu ve kızıl sultan diyenlere inat onu koyamaya kadar rahmetle, minnetle , gururla
ataç ikon Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı
kitaba puan vermedi
0 yorum
Mahmut Okumus

Mahmut Okumus

@mahmutokumus

Bu kitap fazlasıyla romantik bir Aldülhamid portresi sunuyor. 80'den sonra iyice güdükleşip bayağılaşan ve mevcut konjonktürde garip bir özgüven kazanan Türk Sağ Entelejansiyası'nın(!) tatsız meyvelerinden bir tanesi.

Mustafa Armağan'ın ciddiye alınamayacak derecede yüzeysel tarihçiliğini de hesaba katınca tarihi bir kişiliğin hakkında bilgi veren bir eserden çok, duymak istediklerini okuyunca haz duyan bir kitleye sunulan bir Abdülhamid Güzellemesi olduğunu düşünüyorum.

Cumhuriyet'in resmi tarih yazımından ne kadar tiksiniyorsam bir süredir hasıl olan yeni tarih yazıcılığı dalgasından da aynı ölçüde tiksiniyorum.

Dolayısı ile bu kitabın Aldülhamid'i ve dönemini anlamak açısından okunmaya değer bir kitap olmadığını düşünüyorum.
0 yorum
Suhanserâ..

Suhanserâ..

@suhansera

Neler varmış tarihe dair bilmediğimiz... Abdulhamid'e dair bilmediğimiz.. Şuanki çöplüklerin zamanında gül bahçesi olduğunu bilmediğimiz.. Şuan ki güzelliklerin Abdulhamid'in filizleri olduğunu bilmediğmiz.. Neler varmış.. Neden bu kadar beklemişim bu kitabı okumak için.. Nice insanlar tarafından iftiralara maruz kalmış bu yüce insan.. Ve sonrasında yokluğunun verdiği hezimetle pişmanlıklara boğulan insanlar.. Diyorum ki Abdulhamid, ahirette muhabbetine dahil olmak istediğim şahsiyetler arasına geçmiş bulunmaktadır. Geçmişiyle yaşayanların MUTLAKA okuması gerekiyor, gerçeklerin görülmesi ve bilinmesi adına.
ataç ikon Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı
kitaba puan vermedi
0 yorum

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı - S41

Bütün bu spekülasyonlar o mahrem dünyaya bir türlü nüfuz edememenin, derununa sızamamanın sıkıntılarıyla üretilmiş propaganda eserleridir aslında. Zira elimizde Sultan Abdülhamit'le görüşmüş veya onu görmüş olan muhtelif büyükelçilerden ve Bayan Max Muller'den İngiliz gazeteci M. de Blowitz'e, Nobel Ödüllü yazar Knut Hamsun'a kadar yerli ve yabancı yüzlerce kişinin dosyalar tutan birinci el tanıdıkları var. Bu tanıdıklar onun insan tarafı, entellektüel kişiliği, hobileri, liderlik ve devlet adamlığı ile ilgili birçok karanlık noktayı aydınlatmış bulunuyor.
Mürşid YAZAR tarafından eklenmiştir.
Ecdad Torunu

Ecdad Torunu

@ecdadtorunu

Zannedildiğinin tersine Siyonizm bütün dünya Yahudilerinin,hatta İsrail'de yaşayan bütün Yahudilerin kabul ettikleri,destekledikleri benimsedikleri bir siyasi ideoloji değildir.Daha çok 19.yüzyılda Avrupa Yahudilerinin kendilerine vatan arayış mücadelesi içinden doğan ve İsrail'in kurulmasını sağlayan milliyetçi bir siyasi akımdır. (Mustafa Armağan)
ataç ikon Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
HD.K

HD.K

@satyagraha

Nizamettin Nazif Tepedelenlioğlu, Mustafa Kemal ile arasında geçen konuşmayı anlatıyor..

1937 yılında idi. Yaz aylarından biri.
Doğrudan doğruya kendi kontrolündeki bir gazetede 'Makedonya' adlı bir eserim tefrika ediliyordu. Bir akşam üstü başyaver Celal Bey beni telefonla aradı. Dolmabahçe sarayına davet edildim ve saraya gidince de, hemen hiç bekletilmeden üst kata çıkarıldım. Bir kapı açıldı, kendimi büyük bir adamın karşısında buldum. Saygılarımı bildirince mutad bir iki nezaket cümlesi ile beni taltif etti. Sonra:
-Yazını okuyorum, dedi. Hürriyetin ilan edildiği zaman küçük bir çocuk olman lazım. Fakat tebrik ederim, o günleri iyi canlandırıyorsun. Yalnız Abdülhamid'i hiç sevmediğin belli
Biraz durdu. Elindeki renkli kalemi, önünde açık duran kalın ciltli bir Fransızca kitaba dikine vurarak düşünür gibi oldu.Ben susuyordum. Bu hal bir iki dakika devam etti. Sonra birden şu sözler çıktı ağzından:
-Sevme Abdülhamid’i. Gene de sevme ! Fakat sakın hatırasına hakaret edeyim deme. Senin neslin biraz daha temkinli kararlar vermeye alışmalı. Bak çocuk! Şahsi kanaatimi kısaca söyleyeyim:
-Tecrübe göstermiştir ki, toprakları üstünde yaşayan insanların çoğunun ahvali meşkuk (ne olacakları şüpheli) ve hudutları yalnız düşmanlarla çevrili bir büyük devlette Abdülhamid’in idare tarzı, azami müsamahadır (en yüksek hoşgörüdür). Hele bu idare, ondokuzuncu yüzyılın sonlarında tatbik edilmiş olursa..
Bunun üzerine ayrılmama müsaade buyurmuşlardı. Saygılarımı tekrarlayarak huzurlarından uzaklaşmıştım.
ataç ikon Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ecdad Torunu

Ecdad Torunu

@ecdadtorunu

Necip Fazıl'ın, Cumhuriyet devrinde Abdülhamid'i ilk savunan kalem imtiyazını göğsüne asma gayretine rağmen,şimdiki tespitlerime nazaran ilk karşı atağa geçen aydınımız Nihal Atsız'dır.(Mustafa Armağan)
ataç ikon Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ecdad Torunu

Ecdad Torunu

@ecdadtorunu

Abdülhamid fakir ve muhtaç halkın koruyucusu olduğu izlenimini basın ve yayın yoluyla güçlendirmeye özel önem vermiştir Örneğin 1894 büyük İstanbul depremi felaketzedeleriyle bizzat ilgilenmiş bunlardan muhtaç olanlara birçok bağışta bulunmuş ve daha da önemlisi yaptığı yardımların özellikle gazeteler aracılığıyla duyurulmasına dikkat etmiştir.(Nadir Özbek)
ataç ikon Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ecdad Torunu

Ecdad Torunu

@ecdadtorunu

İngiltere en tehlikeli Avrupalı kuvvettir ve İngilizler çıkarlarına uygun gördüklerinde Osmanlı devletini parçalamakta bir dakika bile tereddüt etmeyeceklerdir.(Sultan Abdülhamid)
ataç ikon Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
23
KİTAP
Tarih Meraklılarının Okuması Gereken En İyi Tarihi Romanlar
Tarihi kurgu romanlar okumaktan hoşlananların mutlaka göz atması gereken en iyi tarihi romanlar listesidir. Lütfen araştırma ...
51
KİTAP
Okunması Gereken Tarih Kitapları
Tarih tutkunlarının ve tarih öğrencilerinin okuması, öğrenmesi ve incelemesi gereken kitaplar listesidir. Okurken tarihi olay...
5
KİTAP
Her Türk Gencinin Okuması Gereken Kitaplar
Türk dünyasını yakından inceleyen, Türk tarihi ile ilgili, kendisini Türk olarak tanımlayan her bireyin okuması gereken kitap...
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks

Büyük Komutan Hamid paylaşım fotoğrafı
Büyük Komutan Hamid
Düşmesi an meselesi olan başkentin Bursa'ya taşınması kendisine iletilince, Ulu Hakan söyle demiştir;
'Konstantin teslim olmaktansa cirpinarak ölmeyi tercih etmisti. Onun kadar da mı cesaretimiz kalmadi? Bana bir tüfek verin, tek başıma düşmanla savaşmaya hazirim. Hiçbir yere gitmiyorum.'
Nur içinde yat ULU HAKAN.
ataç ikon Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum