up
ara

Kültürden İrfana

Kültürden İrfana Konusu ve Özeti

Kültürden İrfana
Kültürden İrfana kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750511899
Sayfa: 493 sayfa Basım Tarihi: 2012
Kültürden İrfana ile on iki ciltlik Cemil Meriç külliyatı tamamlanıyor.

Mefhumlar ve meseleler konusunda düşüncenin en ücra köşelerini yoklayan, yalınkat bir bilgi yerine kapsamlı, incelikli bir bilginin peşine düşen Cemil Meriç, Kültürden İrfana'da okurunu önyargıların köleliği yerine düşüncenin yoldaşlığına çağırıyor.

"Kültür, Batı'nın düşünce sefaletini belgeleyen kelimelerden biri: kaypak, karanlık, samimiyetsiz. Tarımdan idmana, balıkçılıktan medeniyete kadar akla gelen ve gelmeyen düzinelerce mânâ. Kelime değil, bukalemun. İrfan, düşüncenin bütün kutuplarını kucaklayan bir kelime. İrfan kendini tanımakla başlar. Kendini tanımak, önyargıların köleliğinden kurtulmaktır, önyargıların ve yalanların. Kültür, irfana göre, katı, fakir ve tek buutlu. İrfan, insanı insan yapan vasıfların bütünü. Batı, kültürün vatanıdır. Doğu, irfanın."
Ahmet

Ahmet

@benimadimahmet

Şaşkınlık
benimkisi bir şaşkınlığın dışavurumu. Meriç'i okuyanlar bilir ki sözlüksüz okunmaz. Cümleler kesiktir. kızının ya da oğlunun derlemiş olduğu cümlelere mutlaka rastlarız. Okurken çok mu zevk alıyorum, hayır. çünkü, temel kavramlarda ve Meriç' in bahsettiği konulara hakimiyetim zayıf.

Benim üzerinde durduğum bir konu var. Harf devrimi üzerine Türkiye. bu konuda üstadlar ne demiş ve ne diyor. Meriç, yer yer akademiden ve Fransız akademisinden söz eder. Toplumların geçmişi ile olan bağının dil yolu ile aktarımı onun için önemlidir. Biz 'ruhumuzu kaybettik' cümlesini söylerken elbette topraklarin kaybından bahsetmemektedir. Geçmişinde İslâm ile yönetilen ya da yönetilmeye çalışılan bir coğrafyada yaşayan toplum olarak Arap harflerinin bizim için önemli olduğunu düşünürken. Benim bu düşüncemi Cemil Meriç hüsrana uğratmış olduğunu belirtmek isterim. Ne de olsa biz batı dillerinden çok Arap diline daha yatkın bir toplum idik. Tabiki Osmanlı halkı Arapça konuşmuyordu. lakin en azından belli bir seviyenin var olduğu da yadsınamaz.

Meriç, Fransız akademisine benzer bir kurumun bizim topraklarda olmayışına hayiflanir.Dil onun için önemlidir, çünkü.

bir taraftan Batı' dan ışık doğmaz, Batı medeniyetinin tanrısı işkencedir der. diğer taraftan da bir Japonya' yi örnek göstermesi ve Türkçe' nin yanında bir batı dilini öğrenmemiz gerektiği hususunda öneri sunması bence tam bir ' ÇELİŞKİ '.
ataç ikon Kültürden İrfana
kitaba 10 verdi
7 yorum
Ahmet (@benimadimahmet)
Cemil Meriç' in üç kitabını bitirdim. hepsi bittiğinde uzun uzadıya konuşmak, tartışmak isterim. tabi isteyen olursa...
18.07.19 beğen cevap
Kevok (@rojj)
Ben de Cemil Meriç'in kitaplarını severek okuyorum. Ondan birkaç tane olsaydı bence şu an çok değişim, gelişim olurdu. Gözleri kör olmasına rağmen okuma aşkından asla vazgeçmeyen "fikir işçisi"olan o güzel adamın kitaplarının dili ağırdır da ayrıca. İlk okuduğum kitabı( ilk diyorum da sanki hepsini okumuş gibi konuştum..:) ben de üç tane okudum.) Bu Ülke onunla ilgili olan ön yargılarını tamamen alıp götürmüştü...
19.07.19 beğen 1 cevap
Kevok (@rojj)
[silindi]
19.07.19 beğen cevap
Kevok (@rojj)
Bahsettiğiniz kitabını daha okumadım onu da ekleyeceğim okuma listeme
19.07.19 beğen cevap
Elif Büşra Poyraz

Elif Büşra Poyraz

@elifbusrapoyraz

Cemil Meriç’i okumalıyız. Okuyanlarımız dönüp yeniden okumalıdır. Onda çok şeyler bulacağız. Duygu ve düşünce ufkumuz genişleyecektir. O dehânın aklımıza, yüreğimize akıtacağı billûrdan bilgi ve ses damlacıklarıyla kanatlanacağız.
ataç ikon Kültürden İrfana
kitaba 10 verdi
0 yorum

Kültürden İrfana - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Misafir

Misafir

@misafir000

Televizyon kültürü diye bir mefhum tanımıyorum. Televizyon, aylak, şuuru iğdiş edilmiş, hiçbir zaman okumak ve düşünmek alışkanlığı kazanmamış sokaktaki adam için icat edilmiş bir nevi afyondur.
Televizyon, şuurdaki son pırıltıları da yok eden bir cehennem makinesidir. Kişiyi gerçek hayattan koparan ve bir hayal dünyasında yaşatan hissi bir istimna...
Tam bir kaçıştır televizyon. Yokluğa, boşluğa, şuursuzluğa açılan bir kapı... Bu korkunç tiryakilik, kurbanlarını batılılaştırmaz batırır.
Kültürün dün de, bugün de, yarın da tek taşıyıcısı vardır: Kitap. Hiçbir düşünce emeksiz fethedilemez. Şahikalara ancak dikenli patikalardan tırmanılabilir. Tefekkür, sürekli bir cehdin hak edilmiş mükafatıdır. Kısaca televizyon kültürü, kültürle münasebetlerini kesmeye karar verenlerin uydurduğu bir yalandır. Batının bütün fuhşiyatını haremimize taşıyan bu kanalizasyonun hayırlı bir işe yarayacağını ummak büyük iyimserlik olur. Sirenlerin şarkısı çok masum bir hayal... Televizyonu dinlerken şuurumuz yarı uykudadır. Bu itibarla seslerin ve renklerin cümbüşü ile bir kat daha sarhoşlaşır ve kendimizden geçeriz. Eskiler "medenileşmek frengileşmek"dir (La civilisation c'est la syphilisation) demiş. Televizyonun cömertçe dağıttığı medeniyet de bu çeşit bir medeniyet.
ataç ikon Kültürden İrfana
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Tarihimiz mührü çözülmemiş bir masal hazinesi. Ne batıyı tanıyoruz, ne doğuyu. En az tanıdığımız ise, kendimiziz. Hadis-i Kudsi, "Nefsini bilen, Rabbini bilir" buyurur.
ataç ikon Kültürden İrfana
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Batı tarihindeki her kepazeliği yüceltirken, kendi geçmişimizde karşımıza çıkan minnacık kusurlara takılıp kalıyoruz. Bu ne şuursuzluk! İslamiyet bir yerde insaftır. İnsafını kaybedenler hiçbir hakikati bütünüyle kavrayamazlar.
ataç ikon Kültürden İrfana
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Gözümüzde o kadar büyüttüğümüz batının kültürce en gelişmiş saydığımız ülkesi Fransa, bir kara cahiller yurdudur. Oysa tanınmış Amerikan romancısı Upton Sinclair, bir Amerikalı, bir Avrupalının doğarken sahip olduğu kültürü ancak elli yaşlarında elde edebiliyor diyordu.
ataç ikon Kültürden İrfana
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür. İnsanlığın bütünü aşağı yukarı aynı durumdadır ve azgelişmişlik bize mahsus bir vasıf olmaktan uzaktır.
ataç ikon Kültürden İrfana
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahmet

Ahmet

@benimadimahmet

 paylaşım fotoğrafı
okudukça gülüyorum. sen iyiki yaşamışsın Cemil dayı 🙃 'Fransa, kara cahiller yurdudur'
ataç ikon Kültürden İrfana
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum