up
ara

Momo Kitap İncelemeleri

elifce ✨

elifce ✨

@okuramayazamaz

O kadar içimizden bir kitap ki.. yaptığımız her işi alelacele ile bitirip sözde kendimize zaman ayıracağız diye nede çok koptuk severek, keyifle işimizi yapmakta.. sevgili momo sana ihtiyacımız var 🙏
ataç ikon Momo
kitaba puan vermedi
0 yorum
nilgün pamuk

nilgün pamuk

@nilgunpamuk

Ben nedense bu kitabı sevemedim. Zamanla ilgili olup da bu kadar sıkıcı bir kitap nasıl olur anlayamadım. Dili yalın ve akıcı bir anlatımı olmasına ve yazarın zekice çıkarımlar yapmasına rağmen yine de bütünsel olarak beni tatmin etmedi.
ataç ikon Momo
kitaba 6 verdi
3 yorum
Can (@canae)
Bu kadar güzel, yalın bir kitabı nasıl beğenmediniz ben de bunu anlamadım.
02.05.19 beğen 1 cevap
süleyha kahraman (@suleyhakahraman)
Kişiye göre değişebiliyor. Çok sevilen ve beğenilen bir kitap ancak ben de sevemedim
02.05.19 beğen cevap
Yolcu😉 (@yolcu93)
Benim çok sevdiğim bir kitaptı. Aynı dönem okuduğum küçük prens, çocuk kalbi, küçük ağacın eğitimi gibi kitaplar da çok güzel onları inceleyebilirsiniz
02.05.19 beğen cevap
Flankes

Flankes

@flankezsss

Zaman
Momo efsunlu bir çocuk gibi. Çocuk kitabı değil her yaşta okunacak bir kitap kilit noktası zaman sürükleyici bir yönü yok sadece düşündüren tarafları var. Okunmalı. Okuyun. Okumalısınız. 304 sayfacık...
ataç ikon Momo
kitaba puan vermedi
0 yorum
RUHASTASI

RUHASTASI

@ruhastasi679

Momo küçük bi kız mükemmel bi dinleyici fakat oturmayan imgeler var. Sanki yazar ortada kalmış gibi küçüklere mi hitap etse büyüklere mi ? Bu çeviriden kaynaklanmış olabilir bunu gerçekten bilmiyorum ayrıca son 30 sayfaya sığdırılmış sonları sevemiyorum fazla hızlı geliyo kitabı elime ilk aldığımda yaşadığım o heves yarıda kaldı beklentilerimi karşılayamadı.
ataç ikon Momo
kitaba puan vermedi
0 yorum
RUHASTASI

RUHASTASI

@ruhastasi679

Küçük prens gibi bi kitap çocuklar için yazılmış ,küçük prense oranla büyükler için olmasının sebebi de kitabın bu kadar kalın olması minik dostlarımız için bu kitap biraz kalın kaçmış olabilir. Cümleler belli bi bilgi seviyesine ulaşmış insanlar için fazla normal yani düz sıradan imgesiz cümleler küçük prens de bazen bi cümlenin üstünde saatlerce durup düşünebilirsin fakat bu kitaptaki cümleler fazla sıradan. Bu belki çeviriden kaynaklıdır bunu bilemem. Pek beğenemedim fakat yazarın kendine özgü bir sürükleyiciliği var.
ataç ikon Momo
kitaba puan vermedi
0 yorum
Tuğçe Durmuş

Tuğçe Durmuş

@tugcegolludurmus

Yetişkinler ve Çocuklar İçin Bir Değişik Masal Momo
Momo nereden geldiği bilinmeyen küçük bir kızdır. Tiyatro harabesine yerleşir ve herkes Momo'ya yardım eder. Kimi yemek getirir kimi kıyafet getirir kimi de Momo'nun tiyatro harabesinde sığındığı evini tamir eder. Zamanla da herkesle arkadaş olur Momo. Momo çok iyi bir dinleyicidir. Hatta öyleki kentte yaşayan birçok insanın sorununu sadece dinleyerek çözmüştür.Herkes Momo'yu çok sever.Hatta kentte artık "afiyet olsun" ya da "her şey gönlünce olsun" gibi kalıplaşmış bir cümle türemiştir "Git bir Momo'ya uğra!". Çocuklar da Momo'yla oynadıkları oyunlardan ayrı bir tat alırlar. Momo'nun iki çok dostu vardır. Çöpçü Beppo ve hikayeci Gigi.
Gel zaman git zaman ortaya Zaman Tasarruf Şirketinden olduklarını söyleyen "duman adamlar" denilen hayaletimsi topluluk ortaya çıkar. Bu duman adamlardan biriyle karşılaşır Momo ve duman adam Momo'nun dinleme yeteneği karşısında gerçekleri ağzından kaçırıverir. Momo ve arkadaşları duman adamları yenebilecek mi dersiniz?
🦋🦋🦋🦋🦋🦋🦋🦋🦋🦋
Kitabın başlarında yazarın babasının sürrealist olmasından etkilendiğini ve kitabın imgelerle dolu olduğunu düşünüyordum. Ama yine de imgeler kafamda oturmuyordu bir türlü. Kitapta sonlara geldikçe girdap gibi çekti içine. Son 30 sayfada hikayenin sonuç kısmına girilmesini sevemedim. Yazarların giriş kısmını uzun uzun anlatıp son sayfalarda gelişme ve sonucu sıkıştırmasını hiç sevmiyorum. Bu kitapta da öyle hissettim. Ama buna rağmen kitabın arkasına eklenen yazarın kısa son sözü beni büyüledi. Ve Hora ustayı çok sevdim. Bu kitabı 10-11 yaş ve üstü okuyabilir. Ama yetişkinler için de harika bir kitap. Hiçbir zaman sokağı ve hiçbir yerde evi diye bir yer var mıdır bilinmez ama hayalimde orası mükemmel bir yer...
ataç ikon Momo
kitaba 10 verdi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

MOMO
Momo çocuk kitabi olarak adlandirilsada biz buyuklerin uzerinde dusunmesi gereken bir kitap.Masalimsi anlatimiyla Zaman kavramini vurgayan,dünyanın işi bitmez ,hayatta ne yapiyorsan keyf alarak yap Yaptigin mesleği çok daha fazla para kazanmak için değil sevdiğin için yap ideolojisini taşıyan bir kitap.
Kitabımız kahramanı Momo küçük bir kız. Arkadaşları Gigi ve Çöpcu Beppo ile Duman Adamlar 'in farkına varır.Duman Adamlar, insanlara zaman tasarruf etmesini söyleyen onların durmaksızın çalışmasını sağlayan,surekli sigara icen varlıklar.

Momo 'yu kandiramayan Duman Adamlar işi başka türlü çözmeye çalışır.Burada devreye Hora Usta ve Kaplumbağa Kassiopeia girer .Dahasini yazmayayim merak edenler de ya da geç okuyacaktir.
ataç ikon Momo
kitaba 7 verdi
0 yorum
pigletcanim

pigletcanim

@pigletcanim

Git bir Momo’ya uğra
Momo

Avrupa Gençlik Kitap Ödülü Şeref Listesi’ne girmiş olan bu eser birçok dile çevrilmiştir. Momo Kitabı, insanların çok çalışıp etrafındaki güzellikleri nasıl unuttuğunu ve insanın nasıl makineleştiğini masalsı bir üslupla anlatıyor.Sistemi ve moderniteyi eleştiren kitap yetişkinlere derin mesajlar veriyor.
Momo terkedilen eski bir tiyatro harabesinde yaşamaktadır.
Kendisine ait üstündeki giysilerden başka hiçbir şeyi olmayan Momo, bulduğu ve onu seven arkadaşlarının getirdiklerini yiyerek karnını doyurmaktadır. Momo’nun her insanda bulunmayan bir özelliği vardır;Çok iyi bir dinleyicidir. Misafiri hiç eksik olmaz, dostları sürekli ona uğrar, Momo’ya bir şeyler anlatırlardı. gün içinde Momo’yla konuşmamış biri olursa ‘‘Git bir Momo’ya uğra’’ denilirdi. Zaman içerisinde bu cümle kalıplaşmış ve ‘‘Her şey gönlünüzce olsun’’ der gibi ‘‘Git bir Momo’ya uğra’’ diyorlardı. Momo’ya derdini anlatan herkes Momo’nun yanından ayrılırken kendini hafiflemiş hissediyordu. Momo bütün gününü çocuklarla oyun oynayarak ve dostlarını dinleyerek geçiriyordu. Zaman içerisinde kente Duman Adamlar geldi ve yavaş yavaş kenti, Momo’nun oyun arkadaşlarını ve dostlarının zihinlerini ele geçirmeye başladılar. Kitabın geri kalanında Momu’nun Duman Adamlar’la nasıl mücadele ettiğini anlatıyor.
Günümüzde, ulaşım araçları, makinalar, üretim alanları ve bir çok şey zamandan tasarruf edebilmemiz için tasarlandı, eskiden bir günde gidebileceğimiz bir yolu artık 1 saatte gidebiliyoruz, ürünlerimizi daha hızlı toplayabiliyor ve fabrikalarda kolayca işleyebiliyoruz fakat yinede bize yetmeyen bir şey var sevdiklerimize, çevremize, kendimize ayırmadığımız, zaman.
“Zaman tasarruf edeyim derken aslında başka şeylerden tasarruf ettiğinin kimse farkında değildi. Yaşamlarının gittikçe daha zavallı, daha tekdüze ve daha soğuk geçtiğini kavramak istemiyorlardı. Bu gerçeği sadece çocuklar, taa yüreklerinde hissettiler.”
ataç ikon Momo
kitaba puan vermedi
0 yorum
melankolik

melankolik

@melankolik

Yaşanılan gün içinde çok büyük bir sır vardır. Bu büyük sır zamandır. Onu ölçmek için saatler ve takvimler yapılmıştır, ama bunlar hiçbir şey ifade etmez. Herkes çok iyi bilir ki, bazen bir saatlik süre insana ömür kadar uzun gelirken, bazen de göz açıp kapayıncaya kadar geçip gider. Çünkü zaman, yaşamın kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir.

Momo bir çocuk kitabı olarak anılsa da kesinlikle büyüklerin de okuması gereken bir kitap olduğuna inanıyorum. Kitapta büyüklerin zaman tasarrufu yapmak için sürekli uğraştığı ve bunu yaparken aslında ne çok şeyi kaçırdığı anlatılmış.

Okurken zaman tasarrufu tuzağına aslında neredeyse her gün düştüğümü ve aslında çok şey kaçırdığımı anımsadım. Şimdi şu sınava hazırlanayım sonra eğlenirim tarzındaki bahanelerim hiç tükenmedi ve tükenmeyecek gibi görünüyor.
ataç ikon Momo
kitaba 7 verdi
0 yorum
Özgür Koçak

Özgür Koçak

@inziva05

Kitap her ne kadar bir çocuk kitabı da olsa konusu(zaman) itibari ile herkese hitap ediyor. Kitabı okurken küçüklüğümde hafta sonu izlediğim fantastik çocuk filmleri aklıma geldi durdu. Sürükleyici bir o kadar da akıcı. Zaman, zaman tasarrufu, vakit geçirmek gibi konularda çok güzel şeylere değinse de anlatımında abartıya kaçtığı yerler, gereksiz ayrıntılar oldukça fazla. Ki zaman konusunda verdiği mesajın aynı konuda olan diğer kitaplardan pek bir farkı yok. Tek fark olarak şunu söyleyebilirim: fantastik,masalsı bir anlatım tarzı. İyi okumalar.
ataç ikon Momo
kitaba 5 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Bir çocuğun bakışıyla büyüklerin dünyasını izlemek gerçekten harikaydı. Zamanın değerini anlatan, zamandan kazanmanın değil de, hissederek yaşayıp zamanın kendisini kazanmanın önemli olduğunu anlatan derin ve bir o kadar anlamlı bir kitap oldu benim için Momo. Yüreğimi ısıttı, unuttuğum birçok değeri hatırlattı. Çocuk, yetişkin herkesin okuması gereken bir kitap diye düşünüyorum.

Birbirinize zamanınızdan ikram edin dostlar. ? Sevin, sevilin, kıymet bilin. Ve tabi kitapla kalın. ?
ataç ikon Momo
kitaba 6 verdi
0 yorum
aslı seloğlu

aslı seloğlu

@asliseloglu

Momo; konusunu bilmeden okumak istediğim bir kitaptı. Çoğu kez bir kitabın iyi olduğunu iki üç kaynaktan duyduysam, konusunu tarzını çok da araştırma gereği duymam. Okurken konu tam da beni vuran tarzda çıkınca aldığım keyif artar çünkü.

Kitabın konusu zaman. Ve zaman her zaman ilgimi çeker :). Bazı alakasız zamanlarda Tanpınar'ın Ne İçindeyim Zamanın şiirinin aklıma birden gelmesi de bundandır. Üzerine ne kadar düşünülürse düşünülsün hep başa dönülen, asla tam olarak anlamlandıramayacağımız, bir formüle kalıba koyamayacağımız bir olgu. Ondan değil midir ki hala filmlere kitaplara konu olur, olunca da olay bir gizeme kavuşur. Üstelik bu mevhum olağanüstü anlatılır ancak oldukça sıradandır, çünkü her an içindeyizdir zamanın, en iyi tanımamız gereken şey zamandır aslında. Böyle de bir zıtlık barındırır bünyesinde.Ama bu kitapta görüyoruz ki bir çoğumuzun soyut olarak fark ettiği ancak dile getiremediği zamana dair farkındalıklar somutlaştırılmış. Fark etmeyenlerin bile fark edebileceği bir hale getirilmiş. Örneğin şu düşünce benim yeni fark ettiğiklerimden; "Şimdiyi görmek istediğimizde ya geçmişi ya geleceği görüyoruz."

Ayrıca kitabı okudukça sanki daha önce o satırlara gözlerim değmiş gibi bir hisse kapıldım, tıpkı Hora ustanın şu cümlede dediği gibi; " Zaman içinde günler, geceler, aylar ve yıllar boyunca geriye doğru giden aslında sen kendinsin. Birgün çıkıp geldiğin o sihirli kapıya doğru yaşamın boyunca geri gidiyorsun ve sonunda da yine oradan çıkıp gideceksin." Deja vu da bu tanımın içine giriyor bence :)

Kitapta yaklaşık bir elli atmış sayfa okuyup da bu kitabın çocuk kitabı değil bir yetişkin kitabı olduğunu anlamamı sağlayan cümlelere geldiğimde bir an durup karşımdaki duvara boş boş bakakaldım. Acıklı şeylerden bahsetmiyordu ama gözlerim doluverdi. Böyle bir tokata hazırlıklı değildim anlaşılan. Esasen masalımsı anlatımlar ya da doğaüstü betimlemeler okuyucunun her şeyi olağanmış gibi kabul etmesiyle ilerleyebiliyor. Yani ayı da çıkabilir, taş da düşebilir :) . Bunları sorgulamaya kalkamayız. Ve bu bilinçaltına öyle işler ki -yani bana öyle geliyor ki- yapıtın ana fikri de bu sessiz kabullenişle beraber içimize daha kolay işler, bizden habersiz içselleştiririz. Ve daha vurucu olur. Bu açıdan masallar çok değerli.

Bundan sonra kitabın detaylı incelemesine geçiyorum. Bildiğiniz spoiler yani, aman dikkat!

Kitaptaki karakter isimlerinin gizli bir anlamı olabileceği sezdiriliyor size. Nitekim kitaptaki zamanın kaynağı Hora Usta'nın esas adı; Secundus Minutius Hora. Türkçesi; Saniye Dakika Saat demekmiş. Bu bilgi kitapta açıklanmakta. Fakat diğer isimlerle ilgili herhangi bir detay yok. Ama mesela Gigi'nin uydurma hikayesindeki şu karakter bariz isim göndermesiydi: Amerika'da dünyayı kendi görüşleri doğrultusunda değiştirmek isteyen ve Kızıl diye anılan acımasız, zalim despot Marksentius Kommunus karakteri, eski dünyayı yeni dünya yapmaya çalışıyor ancak yaptığı şey eski dünyanın aynısı. Yazar burada sosyalizm eleştirisi yapmış ama gereksiz bir ayrıntı olduğunu düşünüyorum. Ya da mesela kaplumbağamızın adı Kassiopeia. Kendisi Momo'yu zamanın kaynağı Hora ustaya götürdüğü için acaba dedim Kassiopeia saatle alakalı olup Casio saat markasına bir gönderme miydi :D Ve fakat öyle değil herhalde, çünkü baktım Kassiopeia bir takımyıldızının ismiymiş. Bu da kitapta bahsi geçen yıldız saatine gönderme olduğunu gösteriyor, Casio markasına değil. Yıldız saati denilince de insanın aklına uzay zaman ve solucan delikleri geliyor ve kitapta da oluşan zaman bükülmeleri geliyor. Bu açıdan yıldız saati tabirinin de bilerek kullanıldığını düşünüyorum. Ve şu çıkarımımda da yanılmadım sanıyorum; zamanın hızlı akması ve çalınması vurgusu yapılan bir kitapta kurtarıcı kahramanlardan birinin en 'yavaş' hayvan olan kaplumbağa olması da benim hü'snükuruntum olamaz :) Bunların dışında başka gizli anlamlar gelmedi aklıma. Eğer buraya kadar okumuşsanız ve ekleyeceğiniz bu tarz dip notlar olursa yorumlara beklerim.

Ve son olarak kitap bittikten sonra en nefret ettiğim ve bir daha kullanmayı düşünmediğim cümle: "Vaktim yok!" oldu. Herkes ne çok kullanıyor bu cümleyi değil mi?
ataç ikon Momo
kitaba 10 verdi
19 yorum
ayse gülce (@aysegulce)
Çok güzel bir inceleme olmuş @asli-seloglu. Benim kitabı bitirmem haftalar sürebilir. Karışık okuyorum çünkü. 7-8 kitap bir arada :) Bakalım ben neler bulacağım ? ;)
14.11.17 beğen 3 cevap
Semih (@sc)
İstek listemdeki kitaplardan bir tanesi. Genelde incelemeleri kitap okuduktan sonra okurum ancak takip ettiğim kişilerin incelemeleri ister istemez gözüme çarpıyor. Kitaptan alacağım tadı riske atarak incelemenizi okudum. Spoiler belirtmişsiniz çok şükür! :) Herkes aynı inceliği gösteremeyebiliyor. Teşekkür ediyorum, başarılı bir inceleme olmuş.
21.11.17 beğen 1 cevap
c

c

@tennesseewhiskey

"Momo bir çocuk kitabı değildir."
Momo ile her karşılaşmamda aklıma takılan bu cümle bir inceleme yazısındandı. Hakikaten Momo bir çocuk kitabı değil, her yaşa modernliği, geçmişi, geleceği sorgulatacak değerli ve akıcı bir metin. Bu kitap her an usulca okunabilecek biçemde ve sadelikte. Hem okumalar arasında benim " dinlenme" adını verdiğim okumalardan, yani keyifle ve merakla okunacak, sapsade diliyle diğer okumalar arasında bir mola istasyonu görevi üstlenecek kitap. Momo bunlardan biri oldu aynı zamanda. Yazarın da çevirmenin de ellerine sağlık.
ataç ikon Momo
kitaba puan vermedi
0 yorum
ayşe

ayşe

@abb

Zamanı insanlara geri getiren çocuğun tuhaf öyküsü
Güzel başlayan ama zamanla sıkıcı gelen bir kitaptı benim için. Ama okunmaya değer bir kitaptı. Moderniteyi, kapitalizmi eleştiren kitapları severim genelde. Kitap böyle bir eleştiri açısından çok da ahım şahım bir kitap değildi. Tabi yetişkinler için. Bu eleştirinin hikayeyle anlatılması çok güzel olmuş. Çocukken okusaydım ufkumu çok açardı eminim. Çocuklar muhakkak okumalı. Gerçek hayatta da duman adamları, zamanı olmayan insanları ve en ölümcül can sıkıntısı hastalığına yakalanmışları, hayal yoksunlarını görebiliyoruz. Hayatta en kötü şey gerçekleşmiş hayallerdir diyor ya Gigi kitapta, bizim zamanımızda en kötü şey peşine düşülen hayallerin bile olması. Momolarda az değil gerçi ama bütün insanlara zamanı geri verecek bir Hora Usta yok. Yol bizim içimizde, zaman bizim içimizde. Şu hayatta herşey gönlümüze düğümlü.
ataç ikon Momo
kitaba 8 verdi
0 yorum
Emine ARSLAN

Emine ARSLAN

@earslan

Zaman
Momo, bu yıl okuduğum kitaplar arasında en iyilerden biri olarak yerini aldı. Çocuk kitabı olduğu yönünde görüşlerle karşılaştım, hatta incelemelerde de değinilmiş ama ben aynı kanıda değilim.
Zaman zaman zaman…
Biz yetişkinler dayatmasak çocukların zaman kavramıyla ilgilendiklerini sanmıyorum. Günümüz koşullarında hepimiz zamanla yarışır olduk, bir yerlere yetişme çabası, geç kalma korkusu, zamanı yetiştirememe endişesi ile boğuşur buluyoruz kendimizi. Momo da tam olarak bu noktaya değiniyor…
Bu kadar değer verilen zaman hepimizi neye dönüştürüyor? Kendi hayatlarımıza baktığımızla saatle çalışır makinelere döndüğümüze tanık oluyoruz. Mikrodalga fırın gibi süreyi ayarla ısıtsın.. Bizim yaşamlarımız da bu şekilde. Saat 9 akşam 6 çalış, işten çık eve gitmek için strese gir, büyük şehirlerde yaşayanlar daha çok bilir bu eve gidebilme stresini… Sonunda birbiriyle sohbet etmeyi görev olarak gören ve zor bela bir arada bulunabilen insanlara dönüyoruz.
İşte Momo da, tam bu noktaya parmak basıyor. Göremediğimiz zaman hırsızlarından kurtarıyor insanlığı. (keşke kitapla kalmasa gerçek dünyamıza gelse Momo)

Momo modern hayatın bir eleştirisidir. Momo okunmalıdır. Okuyun ve kendinizi sorgulayın…
ataç ikon Momo
kitaba 9 verdi
2 yorum
Pelin (@pelinnn)
ellerine sağlık, çok güzel inceleme olmuş :)
10.05.17 beğen cevap
Emine ARSLAN (@earslan)
Teşekkür Ederim Pelincim ;)
10.05.17 beğen cevap
/ 5