up
ara
‹ Tüm Momo İncelemeleri

Momo Kitap İncelemeleri

pigletcanim

pigletcanim

@pigletcanim

Git bir Momo’ya uğra
Momo

Avrupa Gençlik Kitap Ödülü Şeref Listesi’ne girmiş olan bu eser birçok dile çevrilmiştir. Momo Kitabı, insanların çok çalışıp etrafındaki güzellikleri nasıl unuttuğunu ve insanın nasıl makineleştiğini masalsı bir üslupla anlatıyor.Sistemi ve moderniteyi eleştiren kitap yetişkinlere derin mesajlar veriyor.
Momo terkedilen eski bir tiyatro harabesinde yaşamaktadır.
Kendisine ait üstündeki giysilerden başka hiçbir şeyi olmayan Momo, bulduğu ve onu seven arkadaşlarının getirdiklerini yiyerek karnını doyurmaktadır. Momo’nun her insanda bulunmayan bir özelliği vardır;Çok iyi bir dinleyicidir. Misafiri hiç eksik olmaz, dostları sürekli ona uğrar, Momo’ya bir şeyler anlatırlardı. gün içinde Momo’yla konuşmamış biri olursa ‘‘Git bir Momo’ya uğra’’ denilirdi. Zaman içerisinde bu cümle kalıplaşmış ve ‘‘Her şey gönlünüzce olsun’’ der gibi ‘‘Git bir Momo’ya uğra’’ diyorlardı. Momo’ya derdini anlatan herkes Momo’nun yanından ayrılırken kendini hafiflemiş hissediyordu. Momo bütün gününü çocuklarla oyun oynayarak ve dostlarını dinleyerek geçiriyordu. Zaman içerisinde kente Duman Adamlar geldi ve yavaş yavaş kenti, Momo’nun oyun arkadaşlarını ve dostlarının zihinlerini ele geçirmeye başladılar. Kitabın geri kalanında Momu’nun Duman Adamlar’la nasıl mücadele ettiğini anlatıyor.
Günümüzde, ulaşım araçları, makinalar, üretim alanları ve bir çok şey zamandan tasarruf edebilmemiz için tasarlandı, eskiden bir günde gidebileceğimiz bir yolu artık 1 saatte gidebiliyoruz, ürünlerimizi daha hızlı toplayabiliyor ve fabrikalarda kolayca işleyebiliyoruz fakat yinede bize yetmeyen bir şey var sevdiklerimize, çevremize, kendimize ayırmadığımız, zaman.
“Zaman tasarruf edeyim derken aslında başka şeylerden tasarruf ettiğinin kimse farkında değildi. Yaşamlarının gittikçe daha zavallı, daha tekdüze ve daha soğuk geçtiğini kavramak istemiyorlardı. Bu gerçeği sadece çocuklar, taa yüreklerinde hissettiler.”
ataç ikon Momo
kitaba puan vermedi
8 beğen · 0 yorum