up
ara

Yüksek Topuklar

Yüksek Topuklar Konusu ve Özeti

Yüksek Topuklar
Yüksek Topuklar kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Metis Yayınları
ISBN: 9789753423618
Sayfa: 528 sayfa
Bundan birkaç yıl önce yazmaya karar vermiştim bu öyküyü.Güzel ve uzun bir öykü olsun istemiştim. Her zamanki gibi onca iş, onca uğraş girdi araya; gündeliğin hayhuyunda başka öyküler, başka öykücükler; yalnızca yazılan, yazılmayı bekleyenler değil, yaşananlar da geçit vermedi... Sonunda, "Bir gün yazarım, nasıl olsa bir gün yazarım," diye beklettiklerimden biri olup çıktı bu da... Kimi zaman, yazdığımda, kim bilir nasıl müthiş bir kitap olacağını düşleyip, heyecanlandıklarımdan biri olarak geliyordu aklıma; kimi zaman da yazamadıklarımın yüreğimi daraltan ağır çeki taşlarından biri olarak... Bu tür "muhasebeler" içinde bulunduğum ruh haline göre değişiyordu; belki yazacağı onca şeyi üst üste yığıp yıllar boyu onlarla birlikte gezen bütün yazarlarda böyle oluyordur. Artık onları bilemem. Ama her zaman söylerim, yazıp da, düşlediklerinizin ne kadarını yazabildiğinizi görmektense, "bir gün yazdığımda nasıl müthiş bir şey olacak kim bilir!" diyerek kendinizi geleceğe ertelemeniz daha heyecan vericidir. Bilirsiniz, insanları heyecanları yaşatır.Buraya kadar söylediklerimden benim bir yazar olduğumu düşünmüş olmalısınız; hayır, değilim, ama öyle zannedilmek hoşuma gidiyor. Aslında yazıya gönül vermiş olduğumu, boş zamanlarımda, nasıl derler, "kendi çapımda" öyküler, öykücükler, çeşitli denemeler yazdığımı, ne yazık ki, ancak birkaç yakınım biliyor. Onların da pek ciddiye aldığını sanmıyorum. Başarılı bir grafikerim, işime çok asılmamakla birlikte fena para kazanmıyorum; bunların bana yettiğini düşünüyor olmalılar. Yazdıklarımdan, yazmaya çalıştıklarımdan kimselere pek söz etmem; hem kendimi sahiden bir yazar olarak görmeyişimden kaynaklanıyor bu -insan kendini bir yazar gibi hissetmezse, başkaları için nasıl ikna edici olabilir?-; hem de heyecanlarıma kapılıp birkaç kez anlatacak gibi olduğumda, karşılaştığım genel bir kayıtsızlık, umursamaz tavırlar ya da anlattıklarımın başkaları tarafından inançsız gözlerle dinlenmesi, beni bu konuda iyice ürkek yaptı. Ben de bu arzumu kendime saklamaya karar verdim. Eğer günün birinde iyi bir kitap yazabilirsem, hepsinden öcümü almış olacağım.
Tayfun

Tayfun

@sessizim

Cengiz Aytmatov’un hikâye ettiği birer “mankurt” yetiştiricisiyiz.
Sen o gün o mesajı atmasaydın, ben bugün bu cümleleri kurmazdım. İçimin kıyılmasına da aldırma, yaşı geçmiş kadınlarda olur böyle şeyler. Bunu da en iyi sen bilirsin?

“Kadınların ortak ittifakı bir başka kadın söz konusu olunca mümkün olur,” der yazar. Hep bir çekişme halleri, birbirinin üzerine basıp yükselme halleri, ağız burun büküp beğenmeme halleri ve hiçbir zaman bitmeyecek, tükenmeyecek yarış halleri. Peki, ne için, kimin için? Umarım sadece kendileri içindir.

Ülkemizde her ne kadar her bireyin bir olduğunu savunsak da bir olmadığının hepimiz farkındayız. Herkesin zevki ve dahi merakı başkadır. Kimisi kendisini kuytu bir köşeye çeker, kitabını alır ve o kitabın içerisinde kaybolur, kimisi ise televizyon karşısına geçer, hayatı full HD takip eder. Bu durumdan ise en çok yayıncılar, reklamcılar ve üreticiler kazanır. Toplum her zaman kaybeder.

“...eşyalar tarafından kuşatılmış hayatların boğuntusunu ancak yeni eşyalarla gidermeye çalışmanın beyhudeliği, sürekli yeniden ve yeniden üretilen bu doyumsuzluk hali, diri tutuyor olmalı tüketim toplumunun hem bunalımını, hem varlık nedenini...”

Kendi milletlerini körelte körelte yaparlar bu ticareti, eze eze ve bile bile yaparlar. Reklamlarda çıkan ürünlerin yüzde yüz doğru olduğuna inanan bir milletin evlatlarıyız. Vodafone’nin her yerde çektiğini, Vestel’in yüzde yüz yerli olduğunu, Beko’nun bir dünya markası ve daha nice markanın gıdısını bıdısını yalanda olsa biliriz.

Bu camekândan en çok etkilenende çocuklarımızdır. Gerçi aile için ne önemi var, aç televizyonu çocuk yeter ki “uzak dursun,” ver tableti çocuk yeter ki “sessiz olsun” diyen aileleriz. Tehlikeli olan her şeyi çok iyi biliriz, ancak bildiğimiz halde uygulamayız. Çünkü babayız yorgunuz, çünkü anneyiz ev işleri bitmek bilmiyor… Aslında neyiz biliyor musunuz? Bütün bu olanlar karşısında Cengiz Aytmatov’un hikâye ettiği birer “mankurt” yetiştiricisiyiz.

Kitap içerisinde beş yaşındaki bir kız çocuğunun – ki ben asla beş yaşında olduğuna inanamadım – beş günlüğüne Nermin adında bir reklamcı/grafikçi olan başkahramanımıza emanet edilmesi ve bu sürede yaşananlar konu edilmektedir. Nermin aynı zamanda romanın birinci tekil ağızdan anlatıcısıdır da…

Her yaşta yeni şeyler öğrenmek hayata farkındalık katar ve monoton olan hayat gidişatındaki heyecanı arttırır. Düşünsenize on beş yaşınızdasınız ve hayatta yapmadığınız hiçbir şey kalmamış. Bundan sonraki hayatınız geçmiş yaşantınızın aynı olacağının garantisidir. O sebeple hayatı basamak basamak ve zamanında yaşamak gerekir.

Beş bölümden oluşan eserimiz; Tuğde adlı beş yaşındaki kızımızın çokbilmiş ve burjuva tavırları ile sayfa sonuna kadar devam etmektedir. Bu bölümler arasında Nermin’in bütün arkadaşlarına taktığı lakaplar ve arkadaşlık, yaşanmışlık hikâyeleri, betimlemelerle, yer mekân gösterilerek, Nermin tarafından sürekli “beğenilmeyerek” anlatılmaktadır.

Beğenilmeyerek dediğim yer ise Nermin’in aslında her birimizin ailesinde, yakın çevresinde olan kadın ile erkek tiplerinin iticiliğinden, çıkar ilişkisinden ve çekişmelerinden bahsetmektedir. Yazım dili çok sade, herkesin anlayabileceği ve kendinden, çevresinden birçok şey bulabileceği bir türdedir.

Kitap içeriğinde yazarın çok iyi gözlemleri bulunmaktadır. Onun dışında kitap gerçekten benim için sıkıcı bir okuma oldu. Lakin gözlem ve çözümlemeleri gerçekten kitabı benim için okunabilir kıldı. Özellikle Nermin’in “çocukluk defteri” ve son bölüm benim için çok ama çok eğlenceliydi. Zaten çoğu yerinde trajikomik bir anlatım tarzı vardı. Nermin’in iç konuşmaları, duygu ve durumları en sevdiğim kısımlardı.

Kitap genellikle hep bir sosyal mesaj içerikli, okuyucusuna hep bir şeyleri parmağıyla gösterme derdindeydi. Kadın, kadın olmanın zorluğu, toplumda kadın olmak, erkek gözünde kadın olmak, yalnız bir kadın olmak ve kadınların kadınlara bakışı… Kitap 2002 yılında çıkmıştır ve o tarihten bu tarihe ise değişen hiçbir olumlu bir düzenleme yoktur kadınlar için.

Aykırı olduğum yerler ise; beş yaşındaki bir kız çocuğunun aslında çok daha büyük yaşlarda on/on iki yaşlarında bir izlenim vermesi, sanki bütün çevrenin çocuklarının gerçekten çok kötü bir ahlak ile ahlaksızca büyümesi ve on dört yaşında Boğaçhan adında bir çocuğun ise kitapta gay olarak lanse edilmesi benim çok tuhafıma gitti.

Sözün özü; sevmediğim bir tarz olduğu için kimi zaman sıkıldım. Yazarın şiirsel anlatım tarzı ve güzel çözümlemeleri ise dimağımda çok iyi bir tat bıraktı. Erkek bir yazarın kadınları bu kadar yakından, sanki bir kadınmışçasına kaleme alması ise gerçekten takdir ettiğim hususlardandı. Ben kitabı genel olarak beğendim ve okunası, tavsiye edilesi olduğunu düşünmekteyim.

Sevgiyle kalın.
ataç ikon Yüksek Topuklar
kitaba puan vermedi
0 yorum
Nesli

Nesli

@nesli

Okuduğum ilk Murathan Mungan romanı. Daha önce Şahmeran'ın Bacakları diye kısa bir öyküsünü okumuş, bayılmıştım. Yazarı ilk kez okuyacaklar bu kitapla başlamamalı. Ben okurken çok sıkıldım, günlerce elimde süründürdüm kitabı.
Genel kanı "kadınları, kadınlara anlatan en iyi kitaplardan biri" olduğu yönünde ama ben öyle düşünmüyorum. Hikayede kendimden bir şeyler buldum evet ama okuduğum çoğu şeyde de bulurum zaten. Bunun için okumuyor muyuz?
Kitap, Nermin diye bir kadının ağzından yazılıyor. Kendiyle, ailesiyle, çevresiyle, işiyle gücüyle kısacası hayatının her saniyesiyle sorunu olan bir kadın Nermin. Bu kadar düşünürken böyle boğulurken nasıl yaşıyor bu, diye sordum çoğu kez. Bir de Tuğde var. İnsanı çocuk sahibi olma düşüncesinden soğutur. Aslında yazar, burjuvalıkla sıradan bir hayatın (benimki gibi) birbirinden nasıl ayrıldığını çok iyi yansıtmış. Bu konuda eline su dökülemez sanırım. Kadın-erkek ilişkileri konusunda yaptığı çıkarımlar da hoştu. İnsan okuyunca bir aydınlanma(kokulu Hintlinin tekinden öğrendiğim enlightenment writing tamlaması kitabın tam karşılığı) yaşıyor diyebilirim. Ama tabi sıkı bir canınız varsa..
ataç ikon Yüksek Topuklar
kitaba 6 verdi
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"Bir de Tuğde var. İnsanı çocuk sahibi olma düşüncesinden soğutur. " Muhteşem bir tanım Tuğde hakkında...
12.04.15 beğen 1 cevap
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

YÜKSEK TOPUKLAR

Murathan Mungan; Metis Yayınları; 527 sayfa (8) (27 Haziran 2009)

YÜKSEK TOPUKLAR romanını devrettiğim iki yıl olmuştur (27.06.2009 günü itibarıyla...) yanılıyor olabilirim.

Bazı arkadaşlarımdan bu eserin yazarı hakkında övgü sözleri işitmiştim,tam olmasa da aşağı yukarı Murathan Mungan'ın kadın ruhundan iyi anladığını söylüyorlardı.Kız kahraman Tuğde ile onu çekemeyen,ona katlanamayan kadın kahramanı,Mungan o kadar iyi anlatıyordu ki...Arkadaşlarımın bu övgülerinin yetersiz kaldığını düşünmüştüm.Murathan Mungan kadın ruhundan iyi anlıyor, evet,,,ve kadın ruhlu dahası kadın beyinli imiş gibi düşünebiliyor.İyi yazar olabilmenin gerekliliklerinden biridir kendini kitap kahramanının ruh hâliyle görmek,yaşamak,hissetmek ve karşısındakine hissettirmek.Tuğde henüz küçük bir kız çocuğu olmasına rağmen,birlikte yaşanması zor idi.Yazarımızı tebrik ediyorum Tuğde'den gözümüzü korkuttuğu için.
ataç ikon Yüksek Topuklar
kitaba 8 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Bir kadın karakterin bir kız çocuğuyla geçirdiği 5 günü anlatan bu kitap ne yazık ki önerebileceğim kitaplar arasında yer almadı.. Okuduğum ilk ve tek murathan mungan kitabı olması sanırım benim şanssızlığım. İçi gereksiz detaylar ve ç konuşmalarla dolu olan bu kitabın sürükleyiciliği lmadığı gibi sıkıcı bile denilebilir. Zorlama şekilde uzatıldığını hissettiren kitabı elinizde varsa ve bolca boş zamanınız varsa okuyun, değilse hiç bir kaybınız yok. Madem bu kadar beğenmedin niçin 3 yıldız diyen olursa da yalnızca emek için o yıldızlar..
ataç ikon Yüksek Topuklar
kitaba 8 verdi
0 yorum
KaramelZeze

KaramelZeze

@karamelzeze

Murathan Mungan sevdiğim bir yazar ve ilk tanışmamız bu kitap sayesinde oldu. Bir bayan ve evine misafir olan küçük bir kızın çevresinde dönen bir hikaye. Baş karakter olan bayan insanlara, olaylara sürekli atıflarda bulunarak onları ve kendisini karşılaştırır. Yoğun iç konuşmalar vardır. Beklediğim etkiyi pek alamadım. Kitap içindeki hikayeye göre fazla kalın olmuş. Şimdi ne olacak? diye düşündürtmüyor zaten belli bir yerden sonra okuyucu ne olacak diye düşünmemeye başlıyor, rutin gidiyor çünkü. Okunur mu okunur, çok da elzem değil!
ataç ikon Yüksek Topuklar
kitaba 4 verdi
0 yorum

Yüksek Topuklar - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
zeynep gun

zeynep gun

@zeynepgun34

Araba kullanmak için ehliyet alınıyor, doktorluk, avukatlık yapmak için diploma isteniyor, herhangi bir işyeri için ruhsat belgesi şart koşuluyor, berber falan olmak için kalfalık, ustalık belgesi gerekiyor da, ana baba olabilmek için neden hiçbir yeterlilik belgesine gerek duyulmuyor?
Bu tür tartışmalarda çocuk sahibi olmanın tabiat gereğiyle açıklanmasına da bayılırım; günümüzde bu anlayışın herhangi bir geçerliliği kalmış gibi, Yüzyıllardır bütün dünyayı tabiata karşı giydirdikleri halde bir tek çocuk yapma konusundaki bu tabiatçılık sinirime dokunuyor doğrusu. Beşinci sınıf kooperatif evleri yapacağız, balkonunda mangal çevirip geğireceğiz diye beş yüz yıllık ağaçları hart hart doğrarlarken tabiat akıllarına gelmez; kanalizasyon borularını su kaynaklarının tam ortasından geçirirken de tabiat hatırlanmaz. Cinsellik ve türevleri söz konusu olduğunda ise bir tabiatçılık bir tabiatçılık ! Üstelik hiç kimse cinselliğini sahiden tabiatına göre yaşayamazken...
ataç ikon Yüksek Topuklar
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Zumrut Pulat

Zumrut Pulat

@zmrtpulat

"Yürüyüp geçeceksin, hep yürüyüp geçeceksin. Ben öyle yaptım. Hep yürüdüm. Herkesin her şeyi anlamasını bekleyemezsin. Sen yürüyüp gideceksin. Anlayan anlayacak, anlamayan anlamayacak; dünyanın hepsine yetişemezsin ki! Bilirsin ben iyi yürürüm."
ataç ikon Yüksek Topuklar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
elif

elif

@elif7

Kadın dediğin, başına gelenlerin üzüntüsüyle yetinmez, gelebilecek olan bela çeşitlerini de hayal ederek, derdini çoğaltır.
ataç ikon Yüksek Topuklar
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
zeynep gun

zeynep gun

@zeynepgun34

Dünyada başka hiçbir şey yapamadıklarından ancak çocuk yapmayı becerebilen, bunu da çok büyük bir marifetmiş gibi etrafa sıvaştıran kadınlardan her zaman nefret ettim. Bunlar bulundukları her yerde, çocukları aracılığıyla kendi egolarını yayarlar etrafa."Erol buraya gel, Ali oraya çıkma.." gibi gürültülerle kendi zavallı varoluşlarına dünyada bir yer açmaya çalışırlar. Dertleri kesinlikle çocukları değildir; çocukları aracılığıyla dünyanın dikkatini çekmek isterler yalnızca. Hayatta yapabildikleri tek marifet olan çocuklarını oraya buraya ittire kaktıra kendi zavallı varlıklarını duyurmaya, hissettirmeye çalışırlar.(...)
Hem çevreye ne kadar iyi bir anne olduklarını gösterme fırsatını kullanmak isterler, hem de bulundukları yeri yalnızca kendi egolarıyla işgal etmeye uğraşırlar. Çocuklarına ilişkin her şey; yemek yemeleri, uyumaları, çiş yapmaları abartılı bir seremoniye, çirkin bir teşhirciliğe dönüşür. Çocuklarından başka hiçbir şey konuşulmasın isterler.
Birçok alanda dışında sürüldükleri toplumdan alabilecekleri tek aferinleri de, tek intikamları da anne olmalarıdır.(...) İşin kötüsü toplum da zaten bu kadınların doğurup büyüttükleri çocuklardan oluştuğu için, ne kadar boktan anneler oldukları hiç bir zaman anlaşılmaz. Sonrakiler de, en az kendileri gibi boktan çocuklar yetiştirmeyi sürdürürler.
ataç ikon Yüksek Topuklar
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve Ceydanur Özcan

Merve Ceydanur Özcan

@merveceydanurozcan

Ayrılığın hangi çeşidi kolaydır ki?
ataç ikon Yüksek Topuklar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
164
KİTAP
Kadınların Okuması Gereken Kitaplar
Kadınları, yaşam tarzlarını, duygularını ve erkeklerden farklarını anlatan, her kadının içinde kendisinden bir parça bulacağı...
19
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Murathan Mungan Kitapları
Türk edebiyatının sevilen ve en çok okunan yazar ve şairlerinden biri olan Murathan Mungan'ın okunması gereken en iyi kitapla...
zemberek kuşu

zemberek kuşu

@zemberekkusu

Yaşayan ölüler haline gelen kadınların morgu; paylaşım fotoğrafı
Yaşayan ölüler haline gelen kadınların morgu;
“Kocasından, çoçuklarından, dünyadan kaçıp, mutfaklarına sığınan kadınlar...
Kimi zaman buzdolabının sesinde aranan huzuru, dış dünyanın bütün gürültüsünden, karmaşasından, tehlike ve tedirginliklerinin savuşturulma arzusu yatar. Kadınlar esir alındıkları yeri, korundukları yer sanırlar. Kadınlar için hem siper hem sığınaktır mutfak ve her zaman sıcak aile yuvasının içimizi ısıtan sembolü haline de gelmez; yaşayan ölüler haline gelen kimi kadınların morgudur aynı zamanda. Toprağa verilene kadar bekletildikleri yerdir. “
ataç ikon Yüksek Topuklar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Adı kadın
Anadır bacıdır kadın
Candır canandır, eşdir kadın
Eli öpülesidir, duygu selidir kadın
Anlattıkça çoğalan, çoğaldıkça güçlenen kadın
Adı kadın yüreği yangın, acılarla yoğrulan kadın
Gözyaşlarını içine akıtan kadın
Eşinin şekillendirdiği kalıba giren kadın
Sorgusuz sualsiz istenileni yapan kadın
Gözü yaşlı, bağrı yaslı kadın
Daha küçücük bir kızken gelin edilen kadın
Ne olduğunu anlamadan bebe karnına koyulan kadın
Küçücük bir çocukken çocuk doğuran kadın
Ummanda kaybolan kadın
Adı kadın
Yüreği yangın kadın...
21.11.18 beğen 10 cevap
Balık (@balikadam)
Bu 20 yıl öncede kaldı şimdi kadınların sığındıkları yer instagram bence, birbirleriyle olan gösteriş yarışlarını, hikayelerini gizlemekten usandım 😁
21.11.18 beğen cevap
Yonca Tezman

Yonca Tezman

@kitapokumakhuzurverir

Murathan Mungan paylaşım fotoğrafı
Murathan Mungan
Kadınlar kandırılacaklarsa eğer,
bunu bir erkeğin yapmasını isterler,
bir kadının değil.

Murathan Mungan - Yüksek Topuklar
ataç ikon Yüksek Topuklar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Orhan Şahin 🇹🇷 (@orhansahin)
- 🤦‍♂️
02.09.18 beğen 1 cevap
Derya Deniz

Derya Deniz

@deryadeniz41

Yeni kitabım paylaşım fotoğrafı
Yeni kitabım
*Yüksek Topuklar
ataç ikon Yüksek Topuklar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum