up
ara

İnsanlığın Mahrem Tarihi

- An Intimate History of Humanity

İnsanlığın Mahrem Tarihi Konusu ve Özeti

İnsanlığın Mahrem Tarihi
İnsanlığın Mahrem Tarihi kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Elif Özsayar
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
ISBN: 9789755395746
Sayfa: 480 sayfa
İnsanlığın Mahrem Tarihi, insanlık hafızasını tazelemeyi amaçlayan bir unutulmuşlar derlemesi, tarihe geçenlerden çok geçmeyenlerin tarihi. Zeldin, insanlığın unutulmuş anılarını gün ışığına çıkararak, köşeye sıkıştığı noktalardan çıkış yolları bulabilmesi için insanoğlunun ufkunu genişletmeyi ve modern zihinlere yerleşmiş yanılsamaları yıkmayı deniyor. Zeldin'e göre her kuşak, tıpkı kendisinden önceki sayısız kuşak gibi, dünyaya kendi çağının gözlüklerinden bakarak binlerce yıllık insanlık deneyimini boşa harcıyor. Kendi atalarının sınırlı ve kolay kolay değişmeyen hafızasını kullanmayı tercih ederken, geçmişin karanlığına gömülüp giden koca bir insanlık hafızasından yararlanma fırsatını kaçırıyor. Bu fırsatta yatan en değerli hazine, hayatın kendi çağımızın ışığıyla aydınlanmış görüntüsünün değişmez bir son durak değil, beklenmedik dönüşler yaparak ilerleyen insanlık tarihinin rastgele bir noktası olduğunu keşfetmek. Zeldin'in unutulmuşlar tarihi, insanların hayata ve kendilerine ezelden beri bugünkü gibi bakmadıklarını göstermekle kalmıyor, umudun tükenmeye yüz tuttuğu noktada insanlığın imdadına yetişen şeyin her zaman yeni bakış açıları, yeni düşünce biçimleri ve yeni yaklaşımlar olduğunu hatırlatıyor.Kayıp insanlık hafızasının içinde kolayca tarihe gömülen bu zikzaklı geçmiş, Zeldin'e göre, insanlığın gelişiminde her zamankinden daha umutsuz olmamızı gerektiren bir noktada durmadığımıza işaret ediyor. İnsanların tarih boyunca aşka, dostluğa, sekse, korkuya, mutluluğa, zamana ve yalnızlığa karşı pek çok farklı bakış açısı geliştirdiğini, iyimserlikle kötümserlik, merhametle acımasızlık, hoşgörüyle bağnazlık, diğerkâmlıkla bencillik, merakla uyuşukluk arasında her zaman gidip geldiğini bilmek, çağın gözlüklerinden kurtularak yeni gözlükler edinme fırsatını hazırlıyor. İnsanoğlunun duygular dünyasında keşfe çıkmaya her zamankinden daha istekli olduğu bir çağda Zeldin, duygular tarihinin kuytularına ışık tutarak, insanlık hafızasını tazeliyor. Son iki yüz yılın etkileyici teknolojik patlamasına rağmen insanoğlu, özel hayat kulvarında pek çok bakımdan hâlâ emekleme çağını sürüyor. Zeldin bize kıyamete doğru sürüklenmekte olmadığımızı, bildik insanlık mücadelesini sürdürdüğümüzü haber veriyor ve özel hayata yönelik yeni bakış açıları, insanlar arası ilişkilerde yeni bağlılıklar, amaç duygumuzu yeniden kazanmakta kullanabileceğimiz yeni yöntemler öneriyor. Kötümserliğe direnenler İnsanlığın Mahrem Tarihi'ni sevecekler...
Ferda Nihat Köksoy

Ferda Nihat Köksoy

@ferdanihat

THEODORE ZELDIN, Filozof, UK-1994, TR-1998, Ayrıntı Yayın, Çeviri: Elif Özsayar, 480 sf.
http://www.kitabinomurgasi.com/2013/09/insanligin-mahrem-tarihi-theodore-zeldin.html

-Sefaletin doruğu, BAŞKALARININ MÜLKÜ GİBİ olduğunun fark edilmesidir.

-KARMAŞA arttıkça, içinden geçilebilecek ÇATLAKLAR da artar.

-İNSANLAŞMAK, TÜM İNSANLIK HAFIZASINI KULLANABİLMEKTİR.

-BİLİMSEL KEŞİF, DAHA ÖNCE YAN YANA GELMEMİŞ FİKİRLERİN BİRLEŞTİRİLMESİDİR.

-İnsanların EŞİT olmaya başlaması, KARŞILIKLI KONUŞMA ve DİNLEMEYİ öğrenebilmeleri ile olabilir.

-Çağdaş insan, Çinli gibi doğayı anlayan, Moğol gibi gezen ve İranlı gibi romantik olma özleminde olan insandır.

-KİŞİNİN YOLCULUĞU, ÇAĞ VE SINIR FARKI GÖZETMEKSİZİN, KENDİNİ YAKIN HİSSETTİKLERİNİN YANINADIR.

-Cesaret, karşınıza çıkan sürprizlerden zevk alabilmektir.

-İNSANLIĞIN ve YARATICILIĞIN USTALARI, EMİR ALIP VERMEKTEN HOŞLANMAYAN ve 'İŞBİRLİĞİNDEN' ÖTE HIRSLARI OLMAYANLARDIR.

-Entelektüel, BİLGİ-DUYGU ve KAMUSAL-ÖZEL bağlarını kurmanın peşinde olmalıdır.

-GERÇEĞİ ARAMAK, yani BİLİMLE uğraşmak, güç peşinde koşmak değil, HAYATIN KEYFİNE varmak ve sevilebilir olan her şeyi ANLAMAYA ÇALIŞMAK demektir (Humboldt).

-Ne denli BİLGİLİ, ne denli YARATICI ve ne denli CESUR olursanız, o denli DÜŞMANINIZ olur.

-İnsanlar hayatlarında KİMSENİN KENDİLERİNDEN HİÇBİR ŞEY BEKLEMEDİĞİ BOŞ ZAMANLAR bırakmadıkça, kendilerini nasıl ÖZGÜR hissedebilir ki?

-DEĞİŞİMİ, MÜTEVAZİ ve KUSURLARININ BİLİNCİNDE olanlar becerebilir.

-BİLGİ, PAYLAŞILMADIKÇA ve KULLANILMADIKÇA, KUYRUĞUNU YİYEN YILANA ve ZİHNİ UYUŞTURAN TEKRARCILIĞA döner.

-Üstün beyinliler, UZLAŞMACI DEĞİL, GERÇEK İÇİN ISRARCIDIRLAR.

-HOŞGÖRÜ, arkasında küçümseme-lütuf-kulak tıkama yani FIRTINA taşır.

-Tüketim toplumunun EN ÇOK ARZULANAN ve EN PAHALI OLAN alışverişi SEVGİ ve SAYGI'dır.

-OKUMAK VE GEZGİNCE GEZMEK, SERVET ve KUDRET ENDİŞESİNDEN KAÇMAK ve HAYATA GALİP GELMEK demektir.

-GEZMEK, MUTLAKA UZAĞA GİTMEYİ GEREKTİRMEZ; TARİHE VE BEYİNLERE YAPILAN SEYAHATLER, BÜYÜLEYİCİ OLANLARDIR.

-MERAK, amaç olmanın ötesine geçirilebildiğinde, amaç duygusunu üreten bir ENERJİye dönüşür.

-MERAK ARAŞTIRMAYA, ARAŞTIRMA BİRİKİME, BİRİKİM YARATMAYA GEBEDİR.
0 yorum
Fezza

Fezza

@feyzayt

Çevirisi yapılan bir kitapta bu denli uzun cümlelere ilk rastlayışım sanırım. Kitap ilgi uyandırıyor ancak akıcılığı yok malesef...
ataç ikon İnsanlığın Mahrem Tarihi
kitaba puan vermedi
0 yorum

İnsanlığın Mahrem Tarihi - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Fezza

Fezza

@feyzayt

Dünyanın gürültüsü sessizliklerden kurulu.
ataç ikon İnsanlığın Mahrem Tarihi
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Fezza

Fezza

@feyzayt

Tüm dinlerin nihai amacı insanları biraraya getirmek olmuş, ama bugüne kadar dinler, insanları birleştirdiği kadar ayırmıştır da. Dinsel çekişmenin tarihi henüz kapanmış değil. Dinlerin, yalnızca birbirleriyle değil, inançsızlarla da paylaştığı ortak ruhani değerler üzerindeki anlaşmazlıkların ötesine bakmaya çalıştım.
ataç ikon İnsanlığın Mahrem Tarihi
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ahmet Aykut

Ahmet Aykut

@birdirbir

Belkide insanlar sisli bir denizde sürüklenen birer gemiden başka bir şey değiller, ara sıra uzaklarda birbirlerinin ışıklarını görüyorlar ve yan yana geçip giderken kısacık bir süre selamlaşıyorlar.
ataç ikon İnsanlığın Mahrem Tarihi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Fezza

Fezza

@feyzayt

Öldüğünde, biri sırtındaki olmak üzere yalnızca iki elbisesi, iki gömleği ve her konuda kitaplardan oluşan sevgili bir kitaplığı bulunan El Greco'nun resimlerinde bugün tüm insanlık kendinden bir şeyler bulabilir. Onun sayesinde herkes, bir ölçüde kendini Toledolu hissedebilir. El Greco, insanoğlunun ortak noktalarını keşfetmiş kişilere bir örnektir. Görünürde birbiriyle ilgisi olmayan, hatta aralarında yüzyıllar olan insanlar arasındaki bağların nasıl kurulduğunu ya da ortaya çıkarıldığı meselesini daha derinden ele alacağım...
ataç ikon İnsanlığın Mahrem Tarihi
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Fezza

Fezza

@feyzayt

Şu güne dek, birbirlerini anlayabilecek ya da harekete geçirebilecek olan, yalnız başına kalkışamayacakları serüvenlere yönelmek için el ele verebilecek olan insanların pek azı karşılaşma fırsatı buldu... Yeni insanlarla karşılaşma olasılığı, günümüzde, umudu ayakta tutmaya yarayan en önemli kaynağı oluşturuyor.
ataç ikon İnsanlığın Mahrem Tarihi
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum