up
ara

İslamsız Dünya

İslamsız Dünya Konusu ve Özeti

İslamsız Dünya
İslamsız Dünya kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Hasan Kaya
Yayınevi: Profil Yayıncılık
ISBN: 9789759962913
Sayfa: 352 sayfa Basım Tarihi: 1970
Eğer İslam dini olmasaydı dünya nasıl bir yer olurdu? Bazılarına göre bu cevabı çok basit bir soru. Medeniyetler çatışması olmazdı, cihat olmazdı, teröristler olmazdı. Graham E. Fuller ise tam aksini iddia ediyor. İslamsız Dünya'da Fuller tarihten dine, jeo-politikten siyasete kadar aydınlatıcı ve bilgilendirici bir yolculukla bugünkü uluslararası sorunların merkezinde İslam dini olup olmadığını sorguluyor. Fuller İslam'ın doğuşundan Roma'nın yıkılışına, Osmanlı İmparatorluğu'nun yükselişinden çöküşüne kadar olan dönemi ince bir üslupla anlatıyor. Terörizmin kökenlerini, İsrail'deki çatışmayı, anti - emperyal mücadeleyi destekleme ve harekete geçirmede İslam'ın rolünü inceliyor ve analiz ediyor. Provakatif bir şekilde birçok politikacının, düşünürün, ilahiyatçının ve askerin aksine İslamsız Dünya'nın bugünkü dünyadan çok da farklı olmayacağını, hatta daha kötü olacağını iddia ediyor. Etkileyici ayrıntılar ve muazzam analizlerle İslamsız Dünya Batı'nın İslam'la olan ilişkilerini yeniden tartışmaya açıyor."Mutlaka Okunması Gereken Bir Çalışma. Graham Fuller'in İslamsız Dünya kitabı küresel Müslüman politikalar hakkında en yetkin bilgiye sahip bir uzmanın yazdığı bilgi turu. Fuller'in ustalık derecesindeki bu kitabı İslam'ın yükselişinden itibaren Müslüman - Batı ilişkilerinin karakterini analiz ediyor. Ayrıca medeniyetler çatışmasından terörizmin kökenlerine, Filistin - İsrail çatışmasının öneminden ABD dış politikasına kadar temel meselelere önemli ve değişik katkılar sağlıyor."-John L. Esposito-, George Town Üniversitesi Din ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Profesörü
Kafası1Dünya

Kafası1Dünya

@kafasi1dunya

İslam hiç olmasaydı Doğu-Batı arasındaki sıkıntılar yine yaşanır mıydı? Çoğu kişiye göre sorunun kökeni İslam'a dayanıyor. Graham Fuller ise bu anlayışı reddediyor. Fuller kitabında "İslam olmasaydı da bu sıkıntılar yaşanırdı" diyor ve bu görüşünü mantıklı gerekçelerle ortaya koyuyor.

İslamofobi tartışmaları hız kazanmışken okunması gereken iyi bir çalışma.
ataç ikon İslamsız Dünya
kitaba 8 verdi
0 yorum
İslamın değiştirdiği ve dönüştürdüğü şeyler ve islama isnat edilen olumsuzlukların gerçek sebebinin ne olduğunu anlatmaya çalışan, tarhi gerçekler ve olaylarla harmanlanmış faydalı bir kitap. tavsiye ederim.
ataç ikon İslamsız Dünya
kitaba 8 verdi
0 yorum

İslamsız Dünya - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Elif Ateş

Elif Ateş

@drelifates

Dinler ve bu dinlere mensup kişiler arasındaki ayrılıklar çoğunlukla belirli teolojik farklılıklardan ziyade bu farklılıkların siyasi ve sosyal yönden taşıdığı anlamlardan kaynaklanmaktadır.
ataç ikon İslamsız Dünya
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
24
KİTAP
En Çok Etkilendiğim, Beni Geliştirdiğine İnadığım Kitaplar
Bittiğinde kendini gelişmiş ve olgunlaşmış hissettiğin, bilgi bakımından doyurucu, düşünce yapını kuvvetlendiren en etkileyic...