up
ara

Yaşlı Adam ve Deniz

Yaşlı Adam ve Deniz Konusu ve Özeti

Yaşlı Adam ve Deniz
Uzun zamandır balık tutamamış olan yaşlı bir balıkçının açık denizde tek başına büyük bir balığın peşine düşerek gösterdiği cesaretin ve başarının öyküsü.
Çevirmen: Orhan Azizoğlu
Yayınevi: Bilgi Yayınevi
ISBN: 9789752201682
Sayfa: 136 sayfa Basım Tarihi: 2006
Yaşlı Adam ve Deniz Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
Yaşlı Adam ve Deniz, Çanlar Kimin İçin Çalıyor kitabının yazarı Ernest Hemingway’in 136 sayfadan oluşan, kısa fakat derin ve etkileyici bir eseridir.

Ernest Hemingway’in bu ölümsüz eseri, 1958 ve 1990 yıllarında Yaşlı Adam Ve Deniz (The Old Man And The Sea) adıyla beyaz perdeye uyarlanmıştır.

Yaşlı Adam ve Deniz, 100 Temel Eser arasında bulunmaktadır.

Yaşlı Adam ve Deniz Kitabının Konusu
Kübalı bir balıkçı olan ve günlerdir balık tutamamış olan ihtiyar bir adamın dev bir kılıçbalığının peşine düşmesi ve açık denizde verdiği cesaret dolu mücadele anlatılmaktadır.

Yaşlı Adam ve Deniz Kitap Özeti
Santiago, sandalıyla balıkçılık yapan Kübalı ihtiyar bir adamdır. Denize açılırken kendisine eşlik eden Manolin adında küçük bir yardımcısı vardır. Manolin, hem denize bulundukları süre içinde hem de akşam eve döndüklerinde yaşlı adama yardımcı oluyor, sandaldaki malzemeleri eve taşıyor, yaşlı adamın yemeğini ve gazetesini getiriyor, sonra da evine gidiyordu. Ancak yaşlı adam 84 gündür bir tane bile balık yakalayamamıştı. Küçük çocuk, yaşlı adamı çok sevmesine ve bırakmak istememesine rağmen ailesinin baskısıyla başka bir balıkçının yanında çalışmaya başlar. Buna rağmen fırsat buldukça yaşlı balıkçıyı ziyaret edip elinden geldiğinde kendisine yardımcı olmaya devam eder.

Diğer tüm balıkçılar, bol bol balık tutabilirken yaşlı balıkçı bir tane bile tutamıyordu. Bu nedenle hepsi onunla dalga geçiyordu. O ise umutluydu ve hava açıldığı zaman herkese iyi bir balıkçı olduğunu kanıtlamaya kararlıydı.

85. gün yaşlı adam balık tutmaya çok kararlıydı. Tek başına denize açılır ve herkesten daha ileri gider. Kıyının gözükmediği ve suların koyu renge döndüğü yerlere kadar kürek çeker. İpleri suya bıraktıktan sonra beklemeye başlar. Derken iplerden bir tanesinin hareket ettiğini fark eder. Yaşlı adam ipi çekmeye çalışsa da başaramaz, çünkü yakaladığı şey çok ağırdır. Büyük bir balığa denk geldiğini anlayan ihtiyar balıkçı onunla mücadele etmeye başlar.

Yaşlı adam, balığı yakalayabilmek için önce yorulması gerektiğini düşünerek sandalı sürüklemesine izin verir. Balık, gece olana kadar saatlerce tekneyi sürükler. Balığın ona çok para getireceğini ve itibarını artıracağını düşünen yaşlı adamın balığı bırakmaya niyeti yoktur.

Balıkçı yorulmaya başlar ancak balık bir türlü yorulmaz ve sabahın erken saatlerine kadar sandalı sürüklemeye devam eder. Balıkçı, güneşin ilk ışıklarıyla beraber su yüzeyine çıkan balığı görme şansı elde eder. Oldukça büyük olan balığın 600-700 kilo edeceğini düşünen yaşlı adamın heyecanı daha da artar. Denizde bir gün daha geçer ve yine gece olur. Yorulan balıkçı artık bir şeyler yapması gerektiğine karar verir ve balığı zıpkınla kalbinden vurur. Ölen balığı tekneye bağlar ve geri dönmek için yola koyulur. Ancak geri dönüş yolunda karşısına bir köpekbalığı çıkar ve büyük balığın kuyruğundan kocaman bir et poarçasını ısırarak koparır. Yaşlı adam son zıpkınıyla onu da vurur. Daha sonra yolda karşısına başka köpekbalıkları daha çıkar. Yaşlı adam hepsiyle baş etmeyi becerir. Fakat koca balıktan geriye neredeyse sadece başı kalır.

İhtiyar adam en sonunda kıyıya ulaşmayı başarır ve balığı sandala bağlı olarak bırakarak evine gider. Yorgunluğunu üzerinden atana kadar uyumaya karar verir.

Ertesi sabah, sandalı gören herkes şaşırıp balığın büyüklüğünden bahsetmeye başlar. Balıkçı büyük bir cesaret göstererek balığı bir şekilde karaya getirmeyi başarmış ve itibarını yeniden kazanmıştır.
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Av ve Avcı
Avcı toplayıcı atalarımızdan bu yana süregelen bir gerçek avlanmak. Daima bir varoluş biçimi, bir güç gösterisi, bir kazanç kapısı ve bir sosyal kabul ediliş miti olmuştur av. Toplumsal yaşamı destekler ve sürdürebilirliği sağlar aynı zamanda bireyselliğe izin verir. Çünkü av; avcı ve av arasındaki derin mücadeledir. Bu mücadele pek çok açılıma sahip. Bunlardan en bilinmezi insanın avlanma davranışı. Çünkü doğadaki tüm piramit hayatta kalmak üzerine inşa edilmiştir. En önemli avcılar bile ihtiyaçlarına göre avlanır. Oysa insanın av davranışı totariter tarımla birlikte yerini çiftliklere, mandıralara ve silolara bıraktı. Hele günümüzde artık marketlere ve alışveriş merkezleri ihtiyaç giderme yerleri haline gelmiş durumda. Ama elbette av bir “spor” olsa da sosyal statü sembolü olmaya devam etmekte. Kitap bunların dışında Amerika’nın ekonomik buhranlı yılların da yazılmış bir roman.
Zor yıllar ve kapitalizm hüküm sürerken bir balıkçı kasabasının var olmaya çalışan küçük insanları içinde bir yalnız yaşlı balıkçı. Kabul edilmiş ve fakat sonradan lanetlenmiş. Av yapamadığı için uğursuz sayılmış.
“Talih insana her an, hiç tanınmayacak biçimlerde gelen bir şeydir.”
Bir çocuk asi, insancıl ve inatçı. İki insan arasındaki ilişkinin labirenti arasında gidip gelen bir av olma sorunu. Av olma sorunu diyorum çünkü avcıların ve avın kavramı da değişken elbette; zaman ve mekana göre. Avcı bir toplumda avlanamazsanız artık bir avsınızdır. Sosyal statünüzü kaybettiğiniz noktada görünmez olursunuz. Kendinizi ispat etmeniz istenir sizden daima. Tek çıkışınız vardır ispat etmek; hem kendinize hem de sosyal çevrenize. Bir de yanınızda örnek olmanız öğretmeniz gereken bir çocuk vardır. Bu yaman bir çelişkiyi doğurur, şansızlığını uğursuzluğunu bulaştırmak istemez bu çocuğa ama avlanması yeniden hayat bulması için gereklidir bu çocuk.
Sonra av başlar işte o zaman da başka bir soru başlar av kimdir avcı kimdir. Vahşi doğada güç kavramı çok değişken. Şarta ve adaptasyon yeteneğine bağlı. Bir kayık, yaşlı adam, av malzemeleri ve bir av; büyük istenen ve arzulanan bir av. Ama durumu değiştiren parametre ise tecrübe ve sabır. Fiziksel mücadele ile geçen günlerin ardında eve dönüş...
Keyifle okuyunuz!
ataç ikon Yaşlı Adam ve Deniz
kitaba 9 verdi
8 yorum
Red Red (@khaos)
Uzun zaman evvel okumuştum, bu güzel incelemeyle hatırlamak iyi oldu. Geçenlerde yazarın Kilimanjaro'nun Karları'nı okudum fakat bir iki öyküsü dışında aynı tadı bulamadım. Uygun zamanda yazarın diğer kitaplarına da el atmak istiyorum, bakalım, popüler olduğu kadar da etki bırakabilecekler mi?
01.03.18 beğen 2 cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Güzel inceleme olmuş her zamanki gibi, teşekkür ediyorum ve okunacaklar listeme ekliyorum :)
01.03.18 beğen 1 cevap
AFD

AFD

@afd

Balık var, adam var, kayık var, deniz var.
Ernest Hemingway'in okuduğum dördüncü kitabı. İlk okuduğum kitabı "Güneş de doğar" idi. "Güneş de doğar" kitabını yarıda bıraktım çünkü gerçekten hiçbir şey anlamadım zaten yazarın ilk kitabıymış. Sonra bir daha nasıl Ernest Hemingway okudun diye soracak olursanız Metallica grubunun "For Whom The Bell Tolls?" adlı klasikleşen şarkısını çok sevdiğim için ve bu şarkının sözlerinin Ernest Hemingway'in "Çanlar kimin için çalıyor?" kitabından uyarlandığını ve bu kitaptan etkilenilerek bestelendiğini öğrendiğimden hep aklımda olan bir kitaptı. O kitabı okuduğumda işte Ernest Hemingway'i Ernest Hemingway yapan buymuş dedim. Çok iyi bir kitap, kitap gibi kitaptı. Sonra "Kazanana Ödül Yok" ve nihayet "Yaşlı adam ve deniz" kitabını okudum.

Öncelikle kitap hikaye nedir sorusuna verilebilecek bir cevap niteliğinde. Yaşlı, yalnız ve geçimini balık tutarak sağlayan bir adamın oltasına takılan dev kılıç balığı ile yaşadığı, bizim için sadece bir hikaye, yaşlı adam içinse onur, adeta ölüm kalım meselesi kıvamında bir öykü içeriyor. Balık var, adam var, kayık var ve deniz var. Dili gibi kitap da bu kadar sade ve basit, hayat kadar basit. Belki hayatımızda gökdelenler, bilgisayarlar, işler, dersler, trafik var. Hayatımız bu hikayeye kıyasla karmaşık gibi gözüküyor ama hayat sonuç olarak, ve hayat basittir. Yemek yemelisin, bunun için avlanmalı ya da para kazanmalısın, barınmalısın ve uyumalısın, hayat budur.

Böyle düşündüğüm zaman kafenin bahçesinde kitabımın son sayfasına gelip kitabı bitirdiğimde oturduğum masanın yaşlı adamın kayığından, kafenin denizden, insanlarınsa balıktan farkı yoktu. Kitabın sonunda yaşlı adam ile benim yaptığımız şey aynıydı. Geç olmuştu ve evlerimize gidip günün yorgunluğunu atmak için güzel bir uyku çekmeliydik.
ataç ikon Yaşlı Adam ve Deniz
kitaba puan vermedi
0 yorum
Anıl Şölen

Anıl Şölen

@anilsolen23

Yaşlı Adam ve Deniz
Öncelikle, balık tutmanın ve oltanın misinasıydı, iğnesiydi uğraşmanın hayattaki en sıkıcı olaylardan biri olduğunu düşünmekteyim. Saatlerce bir kayıkta otur, yorulunca bir koldan öbür kola oltayı al, belki şanslıysan günün sonunda bir şeyler yakala, ki o da şanslıysan.

Kitaba da bu duygularla başladım açıkçası. Başlarda da çok sıkıcı olduğunu görünce hak verdim kendime. Ama Hemingway'in eserleri; adeta son düzlükte açılan bir arap atı, adeta geç çıkış yapıp son 20 metrede herkesi tokatlayarak altın madalyayı alan bir Usain Bolt. Yazar, nasıl yapıyor ediyor neredeyse hiçbir aksiyonun olmadığı bir yerde, o atmosferin içine sizi çekmeyi başarıyor. Yaşlı Adam'ın, tüm gücü tükenmişken, tam pes edeceği sırada balığa ve kendi kendine söylediği sözler hayatta bize en çok lazım olan şeyler belki de.

Ayrıca kitapta sinir olduğum ve beni adeta çılgına çeviren köpekbalıklarının tavrına da değinmeden edemeyeceğim. Balıkçılıkla geçimini sağlamaya çalışıp ,günlerini tahtadan dar bir klübede mütevazi bir şekilde süren,kendi işinde gücünde olan bu amcamız , günler sonra binbir zahmetle yakaladığı balığı kıyıya taşımaya çalışıyor. Ama sanki bir avustralya veya bir miami sahilinde avlayacak şımarık ve zengin sörfçü kalmamış gibi bu serseri ve başıboş köpekbalıklarının adamın yaşına başına hürmet etmeden fütursuzca saldırması beni çileden çıkardı.

Sonuç olarak,bunu okudum hayatım değişti diyemem. Kimsenin bir kitapla hayatı değişmez. Ama hayat hakkında verdiği ipuçları gerçekten okumaya değer. Yazarın bu eserle Nobel aldığını da hatırlatayım. İyi okumalar.
ataç ikon Yaşlı Adam ve Deniz
kitaba 7 verdi
0 yorum
Aslı

Aslı

@asliberber

Tamamen sembolik bir kitap ama önce biraz konusuna değinirsek;

Santiago isimli bir balıkçı vardır. Yaşlı bir adamdır ve günlerdir balık avlamaya çıktığı halde hiç balık tutamaz.Yanındaki küçük yardımcının bile (yaşlı adamın talihsizliğinden) ailesi artık onunla çalışmasını istemez.

Tabi birgün tek başına denize açıldığında oltasına çok büyük bir balık gelir balıkla olan mücadelesini onu kaybetmemek için yaşadıklarını anlatır Hemingway.

Yalnız bu sadece bir balık yakalama ve denizci hikayesi değildir. Metafor anlatım tercih edilmiştir. Mesela;

Hemingway sıkı bir dindar olmasına rağmen hikayedeki denizcinin dini inançları kendisinin de itirafı ile azdır. İnatçı bir umut taşır balıkçı; ''Yenilmedim aslında belki biraz fazla açıldım o kadar.''
Yaşlı adamı İsa ile özdeşleştirenler de olmuştur. Ne de olsa bir yelken direğini sırtına alıp İsa'nın çarmıhı gibi sırtında taşımak,uyurken çarmıhtan indiriliş sonrası yatış pozisyonu almak gibi...
Bu arada yeni öğrendiğim üzere Santiago İspanyolca'da Aziz Yakup'a verilen isimdir ve çile çekişin sembolüdür.

Tabi benim gibi eline olta dahi almamış insanlara başta çok sıkıcı gelebilir hikaye ama bir süre sonra bunun bir balıkçı romanı olmadığını anladığınızda kitaba odaklanabilirsiniz.

Bu arada bu Kübalı balıkçı da gerçektir. 2004 yılında 104 yaşında ölmüş bir balıkçıdır.
ataç ikon Yaşlı Adam ve Deniz
kitaba 8 verdi
0 yorum
Deniz

Deniz

@denizalftn

Güzel bir kitap
Kitap bir balıkçının bir kılıçbalığı ile günler süren mücadelesini anlatıyor. Başlarda sıkılmakla birlikte hikayenin içine girdikçe kendimi denizin ortasında o zorlu mücadelenin içinde buldum. Denizin sakinliği, dinginliği; balıkçının işine olan bağlılığı, inancı, çabası, kararlılığı beni çok etkiledi. Öyle odaklanmış ki hedefine, hiçbir şey onu yolundan döndürmüyor.Acıları duymuyor, açlığını, susuzluğunu görmezden geliyor, olumsuz düşünceleri kafasından atıp işine tertemiz bir zihinle odaklanıyor. Çocuk yanında olmadığı için duyduğu yalnızlığı bazen kendiyle bazen balıklarla bazen de denizle konuşarak gideriyor. Başarıya ulaşırken odaklanmanın gücünü gösteriyor. Bütün bu mücadelede kafasının içini ferah tutmayı amaçlıyor.Kafa sakinse ve kalpte cesaret varsa başarmamak için hiçbir sebep yoktur. Hedefe ilerlerken her zorluğun üstesinden gelmek,sabretmek ve asla pes etmemek gerekir.Yaşlı adam inancı her azaldığında umut etmenin, doğrulmanın bir yolunu buluyor.Ve sonuç olarak kendini hem kendine hem başkalarına kanıtlayarak bir başarı kazanıyor. Kitabın açık, yalın, sade bir dili var. Kalple okunduğunda birçok ders alınabilinecek cinsten.
ataç ikon Yaşlı Adam ve Deniz
kitaba 8 verdi
0 yorum

Yaşlı Adam ve Deniz - S41

"Balığın işi tamamdır, diye düşündü yaşlı adam. Ömür boyu böyle gidemez ya!"
Ahmet Aykut tarafından eklenmiştir.
Nil

Nil

@nill

"Anlamıyorum ki" diye düşünüyordu ihtiyar balıkçı. "Her seferinde bir yolunu buluyor. Anlamıyorum. Ama ne olursa olsun bir daha deneyeceğim."
ataç ikon Yaşlı Adam ve Deniz
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nil

Nil

@nill

Zaten her şey şu ya da bu biçimde başka bir şeyi öldürmekle meşgul.
ataç ikon Yaşlı Adam ve Deniz
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nil

Nil

@nill

"İnsan yenilmek için yaratılmadı" dedi dokunaklı bir sesle; "Ademoğlu mahvolur ama yenilmez."
ataç ikon Yaşlı Adam ve Deniz
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nil

Nil

@nill

"Hep bunu bekliyorduk." diye düşündü. "Şimdi yüzümüzün akıyla çıkalım içinden."
ataç ikon Yaşlı Adam ve Deniz
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
sena

sena

@senatasoz

Talih insana her an, hiç tanınmayacak biçimlerde gelen bir şeydir.

Sayfa 121
ataç ikon Yaşlı Adam ve Deniz
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
249
KİTAP
Kısacık, Okunası Kitaplar
Kısa ama etkili kitaplar bu listede. Sayfa sayısına bakmayın. Kısa ama yoğun kitaplar. Az zamanınız mı var? Kısacık bir kitap...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
312
KİTAP
Tavsiye Ettiğim Kitaplar
Kitap tavsiyesi arayanlar buraya! Herhangi bir kitap türüne bağlı kalmaksızın beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavs...
149
KİTAP
Tüm Zamanların En İyi Kitapları
Hem okurların hem de yazarların büyük bir kısmı tarafından başarılı bulunmuş, kitap tavsiyesi istendiğinde akla ilk gelen, tü...
S

S

@bukleli

 paylaşım fotoğrafı
"Balık," diye söylendi. "Seni seviyorum, sana saygı duyuyorum. Ama bilmiş ol ki gün bitmeden seni öldüreceğim."
ataç ikon Yaşlı Adam ve Deniz
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Aslı

Aslı

@aslimay1905

 paylaşım fotoğrafı
Sevdiklerimden biri...❤
ataç ikon Yaşlı Adam ve Deniz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 yorum
Sojen (@sojen)
Eee, bir değerlendirme yok mu ama?
17.03.19 beğen cevap
Hssrhn (@hssrhn)
Daha dün gördüm kitabı D&R’da nasıl beğendiniz mi ? Konusu nasıl ? :)
17.03.19 beğen 1 cevap
İbrahim (@ibrahimfermanci)
Vay be Niğde gazozunu görünce duygulandım şimdi.
17.03.19 beğen 2 cevap
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
“Yatak en yakın arkadaşımdır benim. Ah bir yatak olsa şimdi” diye düşündü. “ Yataktan iyi bir şey var mıdır be? “
ataç ikon Yaşlı Adam ve Deniz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 yorum
Hakan (@hakani)
Küçükken okuduğum favori kitaplarımdan biri. Filmini de izlemiştim.
29.10.18 beğen 1 cevap
Batuuu (@batuuu)
sin zamanlarda çok sık karşılaştığım bir kitap. kony hakkında bilgi verir msnz
29.10.18 beğen cevap
Elsa Rose

Elsa Rose

@elsarose

 paylaşım fotoğrafı
'Böyle balık ne gördüm, ne de duydum doğrusu. Ne olursa olsun onu öldürmek zorundayım. Yıldızları öldürmeye kalkmadığımıza iyi ediyoruz, ya bir de onu yapsaydık.'
ataç ikon Yaşlı Adam ve Deniz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 yorum
Mehmet Can (@mcan)
Zamanında 10 liraya almıştım bunu ilkokulda şu an 10 lira mı acaba merak ettim 🤔
18.09.18 beğen cevap
Elsa Rose (@elsarose)
18 lira ama bn sahaf olduğum için bedava😂
18.09.18 beğen 3 cevap
tutimucizeguyem (@elas)
Sahaflık ne güzel meslek imreniyorum gerçekten:)
19.09.18 beğen 3 cevap