up
ara

Yaşlı Adam ve Deniz Kitap İncelemeleri

AFD

AFD

@afd

Balık var, adam var, kayık var, deniz var.
Ernest Hemingway'in okuduğum dördüncü kitabı. İlk okuduğum kitabı "Güneş de doğar" idi. "Güneş de doğar" kitabını yarıda bıraktım çünkü gerçekten hiçbir şey anlamadım zaten yazarın ilk kitabıymış. Sonra bir daha nasıl Ernest Hemingway okudun diye soracak olursanız Metallica grubunun "For Whom The Bell Tolls?" adlı klasikleşen şarkısını çok sevdiğim için ve bu şarkının sözlerinin Ernest Hemingway'in "Çanlar kimin için çalıyor?" kitabından uyarlandığını ve bu kitaptan etkilenilerek bestelendiğini öğrendiğimden hep aklımda olan bir kitaptı. O kitabı okuduğumda işte Ernest Hemingway'i Ernest Hemingway yapan buymuş dedim. Çok iyi bir kitap, kitap gibi kitaptı. Sonra "Kazanana Ödül Yok" ve nihayet "Yaşlı adam ve deniz" kitabını okudum.

Öncelikle kitap hikaye nedir sorusuna verilebilecek bir cevap niteliğinde. Yaşlı, yalnız ve geçimini balık tutarak sağlayan bir adamın oltasına takılan dev kılıç balığı ile yaşadığı, bizim için sadece bir hikaye, yaşlı adam içinse onur, adeta ölüm kalım meselesi kıvamında bir öykü içeriyor. Balık var, adam var, kayık var ve deniz var. Dili gibi kitap da bu kadar sade ve basit, hayat kadar basit. Belki hayatımızda gökdelenler, bilgisayarlar, işler, dersler, trafik var. Hayatımız bu hikayeye kıyasla karmaşık gibi gözüküyor ama hayat sonuç olarak, ve hayat basittir. Yemek yemelisin, bunun için avlanmalı ya da para kazanmalısın, barınmalısın ve uyumalısın, hayat budur.

Böyle düşündüğüm zaman kafenin bahçesinde kitabımın son sayfasına gelip kitabı bitirdiğimde oturduğum masanın yaşlı adamın kayığından, kafenin denizden, insanlarınsa balıktan farkı yoktu. Kitabın sonunda yaşlı adam ile benim yaptığımız şey aynıydı. Geç olmuştu ve evlerimize gidip günün yorgunluğunu atmak için güzel bir uyku çekmeliydik.
ataç ikon Yaşlı Adam ve Deniz
kitaba puan vermedi
0 yorum