up
ara

Tante Rosa - Bütün Eserleri 1 Kitap İncelemeleri

Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Tante Rosa
Sevgi Soysal’ı tanımayan kızı Funda Soysal’ın yazmış olduğu Tante Rosa’dan Sevgi Soysal’a Yolculuk başlıklı yazı vardı kitabın başında. Açıkçası yazının içeriğindeki derinliği, kitapta bulamadım. Kızının, annesinin bu kitabı üzerine yazmış olduğu bu cümleleri, kitapla nasıl bağdaştıramadığıma oldukça şaşırdım.

Modern bir toplumda var olan, var edilen Tante Rosa beklediğim gibi olmadı. Düşünüyorum da...Acaba ne beklemiştim bu kitaptan? Ne beklemiştim de, umduğumu bulamamanın şaşkınlığını yaşıyordum? Herşeyden önce kadının iç seslerini duymak istedim. “Kadın”ı görmek istedim. Kendini fark ettirmesini bekledim. O kadının kendi kendini sorgulayışını bekledim. Sadece olaylar ve düşlerden oluşan bir yaşam yerine, hayatın gerçek yüzünü görmek, hissetmek istedim. Belki de yanlış düşünüyorum. Belki de modernlikle gelenekselliği iç içe barındıran bir kadın kimliğine yabancı olmadığımız bu asırda, sadece modernliği gördüğüm için eksik hissettim bu kadını.

Her kitapta olduğu gibi Tante Rosa’da da kitabın hissettirdikleri ve düşündürdükleri tamamen okura özgüdür. Bu açıdan bu kitabı okuyup, çok beğenenler de muhakkak çıkacaktır. Ben kendi düşüncelerimi yazmaya çalıştım. Kitapla ilgili olumlu tavsiyeler her yerde mevcut...Merak ediyorsanız, okuyun. Keyifli okumalar dilerim.
2 yorum
Mehmet (@yoldas)
Belirli kalıplara sıkışmış ahlaksızların var ettiği ahlak anlayışına biat eden, ve bunu kabul eden hanım hanımcık, bir kadın aradıysanız zaten Tante Rosa da bunu görmeniz mümkün değil. Kadına toplumunun, ailenin, geleneklerin, devletin, biçmiş olduğu kalıbın içindeki kadından başka kadınların olduğunu da görmek
ve bunu gösterirken müthiş özgün olmak. Modernlik gibi bir saçmalığa da başkaldırıdır aslında, en çok da modernlere dokunduruyor ya kitapta. Tante Rosa ne yazıldığı dönemde anlaşılabilmiş, ne şimdi anlaşılan bir eserdir. Türkiye'de en çok sansüre uğrayan, defalarca yargılanan, hapis yatan yazarımızı hazmedebilmek oldukça zordur. Dört puan bayağı acımasızca olmuş hocam :)
04.06.18 beğen 6 cevap
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

"Tante Rosa tüm kadınca bilmeyişlerin tek adıdır." diyen bir kitabın nereye gideceğini az çok tahmin edebiliyorsunuz. Bir kadının hayatından beklentilerinin aslında ne kadar naif ve tozpembe olduğunu, bunların gerçekleşmemesi durumunda bile o masalsı dünyasının bitmediğini, her yediği kesikten sonra bile hayallerine sarıldığını görebildiğimiz bir kitap. Bazı noktalarda gerçekten de kadınların kendilerini anlatamama durumundan ötürü bastırılmış olan tüm duyguların açığa çıkmış şeklidir Tante Rosa. Orospu olma hevesinin bile bu kadar üsturuplu ve tutkulu anlatıldığı başka kitap tanımadım. Ayrıca sıradan bir hayatın masalsı olmayan yanlarını prenses gibi yaşayan bir kadındı Tante Rosa. Sürekli yaşayan bir güzellik aramızda. Çok sevdim. Onların "Martı"sı varsa bizimde "Tante Rosa"mız var dedim. Okullarda ders olarak okutulması gerekirken, Ömer Seyfettin gibi saçma sapan bir yazarın kitaplarını okutan zihniyete bir duruştur Rosa. İyi ki tanıdım seni.
0 yorum
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum

Ben Sevgi Soysal ile Erdal Doğan'ın"Sevgi Soysal Yaşasaydı Aşık Olurdum" kitabıyla tanıştım ve Tante Rosa'yı okuduktan sonra Erdal Doğan'a hak verdim. Tante Rose; feminizmden öte dine, zamana, insanlara ve bir kadının diğer kadınlar tarafından ataerkil bir sistem içinde değerlendirilmesine bir başkaldırıdır.Çekip gitmelerin, özgürlüğün, kadınlığın, kadın doğmanın, kadın olmanın ve insan kalmanın romanıdır. Sevdim Sevgi Soysal'ı. Sevdim Tante Rosa'yı.
0 yorum
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum

Ben Sevgi Soysal ile Erdal Doğan'ın"Sevgi Soysal Yaşasaydı Aşık Olurdum" kitabıyla tanıştım ve Tante Rosa'yı okuduktan sonra Erdal Doğan'a hak verdim. Tante Rose; feminizmden öte dine, zamana, insanlara ve bir kadının diğer kadınlar tarafından ataerkil bir sistem içinde değerlendirilmesine bir başkaldırıdır.Çekip gitmelerin, özgürlüğün, kadınlığın, kadın doğmanın, kadın olmanın ve insan kalmanın romanıdır. Sevdim Sevgi Soysal'ı. Sevdim Tante Rosa'yı.
0 yorum
Halenin Haresi

Halenin Haresi

@haleninharesi

Bazen bir kitap okursunuz ve kendinize sorarsınız "Ben nasıl olur da bu yazarla daha önce tanışmam?" diye.. İşte Tante Rosa'yı okuduğumda kendime bu soruyu sordum. Böylesine değerli bir kadın yazarla yollarımız nasıl olupta kesişmemiş? Bir arkadaşımın, hem de okuma ve yazma yeteneğine hayran olduğum arkadaşımın önerisiydi Sevgi Soysal. uzun zamandır okuma listemdeydi, iyi ki sıra ona gelmiş, iyi ki okumuşum. Bir kadını anlatıyor, beraberinde kadını kadın yapan aşamaları, insanları anlatıyor. Bir kadının özgürlüğü peşinden koşmasını, ayaklarına batan dikenleri, adamları, durumları, olayları konu alıyor. İnsan olmanın zorluklarını, insan olmanın acılarını anlatıyor. Kendine özgü davranmanın kabul edilemez olduğunu, bir yere bir gruba, bir düzene ait olmamanın insanın ayağına nasıl prangalar taktığını anlatıyor. Hem de harika bir edebiyat diliyle, hem de bir kadının iç sesiyle, hem de evrensel bir söylemle. Yaşamda var olmayı, var olmanın zorluklarını, suyun üstünde kalmak için çırpınmanın güçlüklerini anlatıyor. Bir kadın olarak, bir yazar olarak, bir edebiyatçı olarak.
İyi ki okumuşum Tante Rosa'yı, iyi ki tanımışım Sevgi Soysal'ı hadi sizde bu aralar ne okusam diyorsanız bir Sevgi Soysal kitabı okuyun.. Kendinize bir Sevgi Soysal kitabı, zamanı hediye edin..
Şimdiden keyifli okumalar.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

esprili ve okuması hoş
Bir internet testinde tante rosa karekteri ile eşleştirilmiştim. Bu yüzden merak edip okudum. Yazarın anlatım tarzını çok beğendim sanırım bütün kitaplarını okuyacağım. Bu Kitaba gelince tüm güçlüklere rağmen hayatta kalmaya çalışan birazda keyfine düşkün bir kadının hayatını okuyacaksınız. Kitabın önsözünde sevgi soysalın teyzesinden esinlenerek yazdığı yer alıyor. Hem çok gülüp hemde karaktere acıyabilirsiniz. Ama genel olarak esprili ve okuması hoş bir kitaptı.
ataç ikon Tante Rosa - Bütün Eserleri 1
kitaba puan vermedi
3 yorum
Yase..✏️ (@yase)
sen oku daha iyilerini yaz o zaman.
27.07.15 beğen cevap
Yase..✏️ (@yase)
buraya inceleme eklerken herkes istediğini yazabilir. Kimseye beğendirme çabası yok.
27.07.15 beğen cevap
Yase..✏️ (@yase)
(tamam sen haklisin, ozur dilerim. ) Bu yorumu ben yazmadım!
27.07.15 beğen cevap
kevser

kevser

@kevsersagiroglu

Tante Rosa. Rosa Teyze yani. Sevgi Soysal'ın okuduğum ilk kitabı. Ondan önce hayatını okudum. Kısa süren, dolu geçmiş bir hayat... 40'ında son bulmuş.

Tante Rosa'yı inceleyenler Rosa'nın kadınlara rol biçen topluma karşı baş kaldırdığını söylüyorlar. Evet, toplum kurallarına karşı bir yaşam sürmüş Roza. Fakat bence pek bir anlamsızca. İnceleyenler, eleştirmenler "Toplumun biçtiği rollere girmeyi reddedenlerin de mutlu olabileceğini" söylüyorlar. Bu mümkün olabilir. Yalnız seçilen hayat Tante Rosa'nın hayatıysa mutlu olmak pek mümkün değil bence. Karşı duruş adına yapılan bütün anlamsız seçimleri kutsamaktır bu yapılan. Ve samimi değildir, gerçek hiç değildir. Yanlış yönlendirir.

Toplum bize bazı roller biçmiştir ve bunları elbette kabul etmek istemeyebiliriz. Fakat toplumun bize gizliden biçtiği rollere kapılmayı da reddetmek gerekir. Neyi seçersek seçelim toplumun içindeyiz. Dolayısıyla seçimlerimiz de toplumun var ettiği seçeneklerdir.

Tante Rosa'dan benim çıkardığım sonuç hoş değil. Bencil bir yaşam, bile isteye yaşanan yanlışlar, sıkıntılı zamanlar. Öyle bir hayatı seçip de yaşamaya karşı bu kadar istek duyan biri olacağını pek zannetmiyorum. Dolayısıyla gerçekçi değil.

Sevgi Soysal'ın üslubuna gelince, şiirsel bir dili var. Çok hoşlandığımı söyleyemeyeceğim. Fakat dilinin alaycılığı eğlendirici bir kitap olmasını sağlamış. Diğer kitaplarını okumak için istek uyandırdı bu kitabı. Tante Rosa sadece okunabilir, bir yazarın düşüncelerine, hayal gücüne tanıklık etmek için. Çok büyük anlamlar çıkarmayı beklemek yanlış olur. Dediğim gibi gerçekçi değil.
0 yorum
Merve Arslanalp

Merve Arslanalp

@mervearslanalp5

Edebiyatın her zaman asi kadınlarına bayılmışımdır. dayatılan normları kabul etmeyen kendi gibi olmaya çalışan kadın tiplemeleri anlatan kitapların olması gerektiğini ve kesinlikle okunması gerektiğini düşünen biri olarak Sevgi Soysal'a ilk bu kitabıyla başladım. farklı biçimde anlattığı bi kadın tipi Tante Rosa. herkesin sevebileceği bir karakter değil ama ben okumaktan böyle bi kadın tiplemesinin olmasından ziyadesiyle memnun oldum. Sevgi Soysal'ın üslubu da oldukça dikkat çekici. bence okunmalı
0 yorum