up
ara

Tante Rosa - Bütün Eserleri 1 Kitap İncelemeleri

Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Tante Rosa
Sevgi Soysal’ı tanımayan kızı Funda Soysal’ın yazmış olduğu Tante Rosa’dan Sevgi Soysal’a Yolculuk başlıklı yazı vardı kitabın başında. Açıkçası yazının içeriğindeki derinliği, kitapta bulamadım. Kızının, annesinin bu kitabı üzerine yazmış olduğu bu cümleleri, kitapla nasıl bağdaştıramadığıma oldukça şaşırdım.

Modern bir toplumda var olan, var edilen Tante Rosa beklediğim gibi olmadı. Düşünüyorum da...Acaba ne beklemiştim bu kitaptan? Ne beklemiştim de, umduğumu bulamamanın şaşkınlığını yaşıyordum? Herşeyden önce kadının iç seslerini duymak istedim. “Kadın”ı görmek istedim. Kendini fark ettirmesini bekledim. O kadının kendi kendini sorgulayışını bekledim. Sadece olaylar ve düşlerden oluşan bir yaşam yerine, hayatın gerçek yüzünü görmek, hissetmek istedim. Belki de yanlış düşünüyorum. Belki de modernlikle gelenekselliği iç içe barındıran bir kadın kimliğine yabancı olmadığımız bu asırda, sadece modernliği gördüğüm için eksik hissettim bu kadını.

Her kitapta olduğu gibi Tante Rosa’da da kitabın hissettirdikleri ve düşündürdükleri tamamen okura özgüdür. Bu açıdan bu kitabı okuyup, çok beğenenler de muhakkak çıkacaktır. Ben kendi düşüncelerimi yazmaya çalıştım. Kitapla ilgili olumlu tavsiyeler her yerde mevcut...Merak ediyorsanız, okuyun. Keyifli okumalar dilerim.
2 yorum
Mehmet (@yoldas)
Belirli kalıplara sıkışmış ahlaksızların var ettiği ahlak anlayışına biat eden, ve bunu kabul eden hanım hanımcık, bir kadın aradıysanız zaten Tante Rosa da bunu görmeniz mümkün değil. Kadına toplumunun, ailenin, geleneklerin, devletin, biçmiş olduğu kalıbın içindeki kadından başka kadınların olduğunu da görmek
ve bunu gösterirken müthiş özgün olmak. Modernlik gibi bir saçmalığa da başkaldırıdır aslında, en çok da modernlere dokunduruyor ya kitapta. Tante Rosa ne yazıldığı dönemde anlaşılabilmiş, ne şimdi anlaşılan bir eserdir. Türkiye'de en çok sansüre uğrayan, defalarca yargılanan, hapis yatan yazarımızı hazmedebilmek oldukça zordur. Dört puan bayağı acımasızca olmuş hocam :)
04.06.18 beğen 6 cevap