up
ara

Başarıya Götüren Aile - Sınav Döneminde Anababalık

Başarıya Götüren Aile - Sınav Döneminde Anababalık Konusu ve Özeti

Başarıya Götüren Aile - Sınav Döneminde Anababalık
Başarıya Götüren Aile - Sınav Döneminde Anababalık kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Remzi Kitabevi
ISBN: 9789751411075
Sayfa: 142 sayfa
Bu kitap, çocuğunun başarılı olması için, "Çok çalış oğlum / kızım," demenin ya da tüm maddi olanaklarını seferber etmenin ötesinde bir şeyler yapmak isteyen anababalara yol göstermek amacıyla yazıldı.Her anababa, okul başarısı için çocuğuna yardımcı olmak ister. Ama öğrenme sürecinin bilimsel temellerini kavramadan atılacak her adım, iyi niyetli de olsa, çocuğu engelleyebilir.Başarıya Götüren Aile, sınav döneminde çocuklarına destek olmak için doğru ve etkili yöntemler arayan tüm anababalara kılavuzluk edecek.
Gölge

Gölge

@golge2010

Kitapla ilgili düşüncelerim az çok paylaşımlarımla belli oluyordur. Sayın Doğan Hocam'ı beş sene önce bir programda tanıdım. Ele aldığı konu hiperaktif çocukların davranışlarıydı. Kendisini büyük bir hayranlıkla dinledim. Çünkü o zamana kadar hiç böyle mimikleriyle komik bir şekilde ele aldığı konuyu anlatan psikoloji alanında iletişim uzmanı görmemiştim. O gün bugündür Doğan Hocamı takip ederim. Yakın bir zamanda da kendisini yüz yüze tanıma fırsatını yakaladım. Çok mütevazi biri olduğu hem o tanışmadan hem kitaplarından zaten belliydi. Gerçekten kendi ülkesinin insanını bu kadar iyi tanıyan birini görmedim. Bu kitabı ister çocuğunuz olsun ister olmasın kesin okuyun derim. Çocukların sınav sürecinde aileleriyle yaşadıkları o zorlu evreyi gerçekten tam anlamıyla yansıtmış. Kitabı okurken ben de bir ara çocukluğuma indim. Ben de o geçirdiğim sınav süreçlerini tekrar yaşadım sanki. Kitapta ayrıca kendi başından geçen olaylar da epey şaşırttı beni. Vay be Doğan Hocam sende mi demekten kendimi alamadım. Neyse daha fazla lafı uzatmadan şiddetle herkesin okumasını tavsiye ederim...
2 yorum
Adem ŞEN (@ultradem)
Şiddetle değilde,güzellikle okuyalım :)
11.02.15 beğen cevap
Gölge (@golge2010)
Yok okumayı tesvik icin arada siddet iyidir :D okuyanlara tabi ki guzellikle de okumayan kardeslerimiz icin azck zorlama iyidir :))
11.02.15 beğen cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Başarıya Götüren Aile adlı kitabı anne babalar okumali evet.Ben de 3 çocuk annesi olarak okudum ve Doğan Cuceloglu 'nun bir cok kitabinda oldugu gibi bunda da kendimce dersler cikardim.Cocuklarimiza karsi yaptigimiz hatalar davranışlar bir cogunun yanlis oldugunun farkinda olsakta bence onemli olan bunlara nasil bir son vermemiz olmali.Bu kitapta daha fazla ornek ve dahasinda neler yapilmasi gerektigi olsa daha iyi olurdu diye düşünüyorum.
"Çok çalış oğlum,kızım "demenin çocuk üzerinde hiçbir faydasının olmadığını.
Kostekleyen aile değil,destekleyen aile olmamız gerektiğini.
Okul,meslek,yaşam kalitesi biz bunların hangisine öncelik veriyoruz ayırt etmemiz gerektiği anladım.
Ama bunu okumak kolay gerçek yaşamda uygulamak zor bunu da gün geçtikçe daha iyi anlıyorum.
0 yorum
NEJLA GÜNEŞ MUCIK

NEJLA GÜNEŞ MUCIK

@nejlagunesmucik

Kişisel gelişim denilince akla ilk gelen yazar ve aynı zamanda psikoloji dalında bilim adamı olan Doğan Cüceloğlu üst sıralarda gelir tabi. Malum anne baba olunca da böyle olumlu yönde etkileyici kitapları okumak verimli olabilir. Daha çok sınav zamanlarında öğrenci çocuklarımıza yaklaşım, destek, özgüven aşılama gibi davranış biçimleri hatta yaşam biçimlerini kısa örneklemeler ile anlatılıyor. Kitap kısa olsa da, bazı bölümler tekrar tekrar anlatılması sıkıcı olabiliyor okurken. Anlatım dili bazı yerlerde de anne babayı sert ikaz eder nitelikte olunca sanki öğrencinin başarısızlığının tüm sorumluluğunu kayıtsız şartsız anne babaya yüklenmiş hissettim. Açıkçası zor bitirdiğim bir kitap oldu. Şahsi düşüncelerimdir.
0 yorum
Perizan

Perizan

@perizan

İnce olan bu kitap elimde bir ay boyunca gezinip durdu. Ve nihayetinde bitti... Bu, kitabın konusu hakkında iyi kötü bir bilgi sahibi olduğumdan kaynaklanıyor herhalde. Bu bilgiye çok fazla bir şey ekledi mi? Pek sayılmaz. Cümle tekrarları çok fazla gibi geldi bana.

Diğer yandan da anlatmaya çalıştığını basit ve somut örneklerle açıklaması, sınav sürecinde çocuğunun yanında olmak isteyen aileler için açık ve net olmuş bence. Zaten kitabı kimlerin okuyup kimlerin okumayacağını bilerek yazmış Cüceloğlu bu kitabı. Umarım okuması gerekenler de okur bu kitabı.
0 yorum
Seda BOYACIOĞLU

Seda BOYACIOĞLU

@sedathereader

Doğan Cüceloğlu yazın dünyamızdaki önemli bir boşluğu doldurmuş bence. Sınav döneminde ailelerin nasıl davranmaları gerektiğine dair bir eser koymuş ortaya. Bu kadar net bir amacının olması çok değerli yapıyor bu kitabı. Diğer yandan sadece sınav dönemine de değil aile içindeki genel yapılanmaya, ilişkilere, çocuğa bakış açısına kadar bir çok konuyu ele alıyor ilk bölümde. Her zamanki tarzıyla yani bol örnekli olarak ele almış konuyu da. Aileler için çok yararlı olacağını düşündüğüm, yol gösterici bir kitap.
0 yorum

Başarıya Götüren Aile - Sınav Döneminde Anababalık - S41

Arabanın direksiyonuna oturmanın bir sorumluluğu olduğu gibi, anne ve baba olmanın da bir sorumluluğu vardır. Ana baba olmanın sorumluluğunun bilincine varmamış birinin yaptığı kazaların bedelini, çocuklar yaşamları boyunca öderler; çocuklarının çektiği acıların sonradan farkına varan ana baba da, Ayşe'nin ve Ahmet'in ana babası gibi, ömür boyu vicdan azabı çeker.
Gölge tarafından eklenmiştir.
Gölge

Gölge

@golge2010

Gerçek özgürlüğün kaynağını, elinden gelenin en iyisini yapma gayreti ve yaparken coşkulu olma bilinci oluşturur.
0 yorum
Gölge

Gölge

@golge2010

Tanrım bana, değiştirebileceklerim için güç, değiştiremeyeceklerim için sabır, ama en önemlisi, ikisinin arasındaki farkı anlamak için akıl nasip et.
Çin Tapınak Yazısı...
0 yorum
Gölge

Gölge

@golge2010

Bir nazlı kuşa benzer
Çocuk dediğin.
Ev ister, ekmek ister
Öpülmek okşanmak ister.
Cahit Külebi
0 yorum
Gölge

Gölge

@golge2010

Sinir hücresi kavşaklarına 'sinaps' adı verilir. Sinapslar, öğrenmenin temelini oluşturur.
0 yorum
Gölge

Gölge

@golge2010

İyi insan, zayıf insan demek değildir. Aslında şunu büyük bir inançla söyleyeceğim, zayıf insan 'iyi insan' olamaz. Gerçekten iyi insan, güçlüdür. O nedenle, 'kurnaz, açıkgöz olan güçlüdür' görüşüne katılmıyorum.
0 yorum
107
KİTAP
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Üzerine Kitaplar
Anne babaların ve öğretmenlerin mutlaka okuması gereken, çocukların gelişimi ve eğitimi hakkında yazılmış en iyi kitaplar lis...