up
ara

Bir Dinozorun Anıları

Bir Dinozorun Anıları Konusu ve Özeti

Bir Dinozorun Anıları
Bir Dinozorun Anıları kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789753638326
Sayfa: 353 sayfa
İngilizce edebiyatı "duayenimiz" Mina Urgan "Bir Dinozorun Anıları"nda açıkyürekli, yalın ve naif bir dille anlatıyor; kendini, çevresindekileri ve bir coğrafyada olan biteni... Halide Edip, Necip Fazıl, Abidin Dino, Neyzen Tevfik, Sait Faik, Yahya Kemal, Ahmet Haşim, Atatürk ve başka pek çok isimle zenginleşmiş bir ömrü..."Oğuz Atay'ı ayaküstü ve o kadar az gördüm ki, onunla ilgili ancak bir tek izlenim edindim: Koskocaman bir kediye benziyordu tıpkı. Çok kocaman ve çok güzel bir kediye öyle benziyordu ki, ona elimi uzatınca 'miyaaav' diyeceğini sandım. Miyavlayacağı yerde 'tanıştığımıza memnunum' deyince şaşırıp kaldım."Mina Urgan'ın anılarını bazen coşkuyla bazen buruklukla ama hep gülümseyerek okuyacaksınız.
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

BİR DİNAZORUN ANILARI/MİNA URGAN

Severek okuduğum bir kitap oldu Bir Dinazorun Anıları.Kitap için hikaye-anı-deneme türü diyebiliriz.
Bu kitapta Mina Urgan’ın sadece hayatını okumuyor, tarihten bir kesitte okuyorsunuz ayrıca.
Cumhuriyet tarihini yaşamış, cumhuriyet aydınlarıyla birlikte olmuş, geçmişten gelmiş geleceği yakalamış, her medeniyetin gerektirdiği her türlü yeniliğe ve değişime ayak uyduracak bir eğitimi almış ve bunu herkesle paylaşmak isteyen, çevresini aydınlatmak için uğraş veren aydın bir Türk kadınının yazdığı bu kitap öyle bir içtenlikle, öyle bir açık yüreklilikle yazılmış ki okuyanın yüreğini ısıtıyor. Her yaştan ve her düşünceden insanın bu kitabı okumasını isterim.
Hayat hikayesine sondan, yani yaslilik kismindan baslamis.Yasliligin herkesin tahmin edebilecegi kotu yanlari disinda nasil guzel de olabilecegini anlatıyor.Yaslilik kismi bitince annesinin ve babasinin hayatlarindan baslayarak ailesini anlatiyor.Çocuklugu, gencligi ve olgunlugu sonrasinda tanidigi unlulerden,(bahsettigi ünlülerin hemen hepsi edebiyat dünyasından, Halide Edip Adivar,Necip Fazıl,Ahmet Hasim, Yahya Kemal, Behice Boran, Aziz Nesin, Abidin Dino, Arif Dino, Sait Faik, Sabahattin Eyuboglu, Nazim Hikmet, Mustafa Kemal, Neyzen Tevfik)bu kisilerin hangilerini sevip hangilerini ne sebeplerden sevmedigini, hangisinden neyi nasil ogrendigini, beraber neler yaptiklarini anlatmış.Sonrasında hayatini cizen siyasi goruslerinden bahsederek devam ediyor ve sonunda da müthiş bir fotoğraf albümüyle son buluyor kitap.

Mina Urgan gercekten bir dinozor mu bilmem ama yazar dinozorluğunu şöyle tanımlıyor kitabında : “Çağımıza uymak zorundayız palavrasına da hiç mi hiç inanmıyorum. Eğer yaşadığım çağın en yüce ideali köşeyi dönmekse; eğer yaşadığım çağ toplumsal adaletsizlik üstüne kuruluysa; eğer yaşadığım çağ inandığım her şeyi yadsıyorsa; eğer yaşadığım çağa bayağılık ve çirkinlik egemense ben böyle bir çağa neden ayak uydurmak zorunda kalayım? Tam tersine baş kaldırırım, direnirim böyle bir çağa karşı. Bu yüzden dinozorlukla suçlanmam da vız gelir bana. Çünkü ben dinozoru tarih öncesi çağların nesli tükenmiş bir hayvanı olarak değil; geçmişin doğruluğu kanıtlanmış ve yadsınamaz değerlerini yeni sentezler yaparak geleceğe taşımayı amaçlayan bir yaratık olarak tanımlıyor, dinozorluğumla övünüyorum."

"İş hayatında başarı sağlamak için bile E.I.Q. (Emotional Intelligence Quotient) gerektiğini, Amerikalılar bile anladılar artık. Bu duygusal zekâ ise, kitap okuyarak, müzik dinleyerek, tablolara bakarak, yani sanatla gelişebilir ancak."

"Tek ölümsüzler sanatçılardır, şairlerdir, yazarlardır, düşünürlerdir. Şimdi ünlü olmasalar bile, ileride değerleri anlaşılacaktır. Çamurlu bir su birikintisine, bembeyaz, ışıl ışıl ışıldayan çok güzel bir çakıltaşı atmışlardır onlar. Çamurlu sular nasıl olsa bir gün çekilecek, o güzel çakıltaşı gün ışığına çıkacaktır."
ataç ikon Bir Dinozorun Anıları
kitaba 8 verdi
0 yorum
Laila Sahin

Laila Sahin

@laila

Bir kadin dusunun 11 yasinda Mustafa Kemal Ataturk ile dans etmek serefine nail olmus olsun, bir kadin dusunun Halide Edip'ten Orhan Veli'ye, Neyzen Tevfik'ten Sait Faik'e Turk Edebiyat dunyasina anlam kazandirmis pek cok isim ile yakinligi olan. İste o kadin Mina Urgan...

Bir Dinazorun anilari yogun bir haftada yol arkadasligi yapti bana. Ozellikle Ataturk ile ilgili satirlari okurken cok keyif aldigimi soyleyebilirim.

Mina hanimin yasadiklarinin isiginda edebi ve siyasi bir kronoloji yakalamaniz mumkun. Siyasi gorusunu siksik burnumun dibine sokmasi hissi ve bir iki yerde kendini tekrarlamasi disinda rahatsizlik veren bir yonu yoktu satirlarin. Son sayfalara geldigimde sohbetimiz sona ermis de Mina Hanim gitmis gibi hissettim. Farkli seyler dusunsek de fikirlerimizi paylasmisiz gibi bir duyguydu... Sanki karsilikli oturmustuk da o anlatmisti ben dinlemistim...


Edebiyat severlerin yazarlara bakisinda sayfa actiracak bir kitap... Bu yuzden 4 yildizi hakediyor benim gozumde.

Ps: NFK fanatiklerinin okumasi gereken onemli bolumler icermekte diye de notumu dusmus olayim. ;)
ataç ikon Bir Dinozorun Anıları
kitaba 8 verdi
0 yorum
Valdezgeliyor

Valdezgeliyor

@valdezgeliyor

Sıkıldığım yerleri de oldu. Kitabı okuyacaklar anlatımından çok anlattıkları şeyler üzerinde durmalılar. Mina Urgan'ın anlattıklarıyla tarihi şahsiyetler, edebiyatımızın biricik kahramanları birer isim olmaktan çıkarak ete kemiğe büründü. Mina Urganın ta çocukluk döneminden beri taşıdığı yaşlılığında sağlık sorunlarıyla uğraşırken bile hiç kaybetmediği, içine derin kökler saran umut ve mücadele ruhu her satırda kendisini hissettiriyor. Bu ruh hali sadece şanslı bir çevrede doğmanın getirdiği bir özellik değil. Kendisininde söylediği gibi o ve onun gibiler ütopyaların gerçekleşebileceğini görmüş Cumhuriyetin kuruluşuna ve devrimlere şahit olmuş,o yıllarda yaşamış bir neslin mensupları. Öyle ki onlar bu halleriyle orta yaşlarına girmiş olan ve bezginlikten nasibini almış ben benim gibilerden vücuden olmasa bile ruhen daha gençler. Yaşlılık onlar için bu ruh haliyle bir problem değil. Kitapta beni en çok etkileyen bu ruh hali oldu...
ataç ikon Bir Dinozorun Anıları
kitaba 6 verdi
0 yorum
Perizan

Perizan

@perizan

Üzgünüm...
Mina Urgan'ın bu kitabı çıktığında ben orta sondum ya da orta okul bitmişti. Ve o dönem gerçekten epey popülerdi. O zamandan yabancı dille uğraşmaya karar vermişken, İngiliz Edebiyatının en iyilerinden birinin kitabını geç okumuş olduğum için gerçekten üzgünüm. Gerçi ta o zamadan belliymiş popüler olana karşı oluşum ve bundan dolayı geç kaldım bu kitabı okumaya. Edebiyat ve edebiyatın içinde yer almış kişilerle geçen hayatını anlatırken, Mina Urgan'a özenmedim desem yalan olur.

Gerçekten dolu dolu geçmiş bir yaşam, kendinden taviz vermeyen, düşüncelerini sonuna kadar savunan, yeri geldiğinde kendini ti'ye alabilen bir kadın var bu kitapta. Aynı zamanda yakın tarihe de tanıklık ediyorsunuz bu anılarda. Okunması gereken kitaplardan bence.
ataç ikon Bir Dinozorun Anıları
kitaba 10 verdi
2 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
size aynen katılıyorum...
25.05.15 beğen cevap
Perizan (@perizan)
Bana da teşekkür etmek düşer. :)
25.05.15 beğen cevap
Berfe Yıldız

Berfe Yıldız

@berfee

Mina Urgan gibi harikan bir kadını anılarıyla tanıdığım için çok mutluyum.
I. Dünya savaşında çocukluk yıllarını, Cumhuriyet döneminde gençliğini yaşayan, ıı. Dünya Savaşında Fransa'da bulunan cesur bir kadın.
Çocukluğunda Atatürk ile dans etme şansı bulabilen şanslı bir kadın da üstelik...
Behice Boran, Yahya Kemal, Halide Edip, Halikarnas Balıkçısı gibi önemli insanlarla arkadaşlık, yakınlık, dostluk kurmuş donanımlı bir İngiliz Dili Edebiyatı Filozofu.
Mİna Urgan'ın anılarını okurken kendi hayatımın ne kadar da basit olduğunu fark ettim ve bu beni biraz da üzdü doğrusu :D
Okuduğum ilk anı kitabıydı ve MUHTEŞEMDİ!
ataç ikon Bir Dinozorun Anıları
kitaba 10 verdi
0 yorum

Bir Dinozorun Anıları - S41

Benimkisi biraz megalomani belki; ama,bu işçi tulumlarının şimdiki blucinlerin biraz hantalca bir atası olduğu konusunda ısrar ediyorum. Bikini modasını ise şöyle icat ettim :Gençliğimde yunus balıkları adalara giden vapurlarla yarış ederdi.
Misafir tarafından eklenmiştir.
Momo

Momo

@momo

Gençliğin mutluluğu, gençlerin kendileri dışında neredeyse herkesin inandığı koca bir yalandır. Hiçbir gengin, " genç olduğum için aman ne mutluyum" dediği duyulmamıştır. Ama her nedense ihtiyarlar "ah! gençken ne mutluydum!" diyerek kendilerini aldatıp dururlar. Ailesi ve çevresi tarafından az çok korunan bir çocuk, on altı on yedi yaşına varıp, kimliği henüz gelişmeden, kendini savunma mekanızması henüz işlemeye başlamadan; toplumun, insanların, cinselliğin gerçekleriyle ansızın karşı karşıya gelince , nasıl mutlu olabilir ki?
ataç ikon Bir Dinozorun Anıları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ahmet-samsa

ahmet-samsa

@samsa

Çünkü herkesin ara sıra yoğun mutluluk anları vardır ama, sürekli olarak kişisel mutluluk peşinden koşmak, bir kepazelikten başka bir şey değildir. Böyle bir dünyada, bunca felâket, bunca yoksulluk, bunca haksızlık ortasında, ancak inekler kadar kafasız ve duyarsız olanlar -yani gerçekten insan sayılamayacak yaratıklar- kişisel açıdan mutlu olabilirler.
ataç ikon Bir Dinozorun Anıları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ahmet-samsa

ahmet-samsa

@samsa

Kafa işi yapanlarla kol işi yapanlar arasında ekonomik uçurumların açılmasına katlanamıyorum. Çünkü, kendi suçu olmadan, salt ailesinin ekonomik durumundan ötürü, kol işçisi Ahmet Efendiden kafasını işletmek olasılıklarının esirgendiği için, onun benim gibi profesör değil de çöpçü kaldığını düşünüyorum ve bu yüzden de ömrü boyunca benden daha az para kazanarak cezalandırılmasına gönlüm râzı değil.
ataç ikon Bir Dinozorun Anıları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ahmet-samsa

ahmet-samsa

@samsa

Çok yakında öleceklerini bilenler, çevrelerine garip bir sis yayarak, herkesi uzakta tutarlar sanki.
ataç ikon Bir Dinozorun Anıları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ahmet-samsa

ahmet-samsa

@samsa

Çağımıza ayak uydurmalıyız palavrasına hiç mi hiç inanmıyorum. Eğer yaşadığım çağın en yüce ideali köşeyi dönmekse; eğer yaşadığım çağ toplumsal adaletsizlik üzerine kuruluysa; eğer yaşadığım çağ inandığım herşeyi yadsıyorsa; eğer yaşadığım çağa bayağılık ve çirkinlik egemense, ben böyle bir çağa neden ayak uydurmak zorunda kalayım?
ataç ikon Bir Dinozorun Anıları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
Tatile çıkmadan önce oku okuyabileceğin kadar :)
ataç ikon Bir Dinozorun Anıları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Yase..✏️

Yase..✏️

@yase

 paylaşım fotoğrafı
Mina Urgan. ?
ataç ikon Bir Dinozorun Anıları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum