up
ara
‹ Küçük Kara Balık

Küçük Kara Balık Kitap İncelemeleri

Ozzy Yigit

Ozzy Yigit

@ozzyyigit

Her yas icin
Ilk olarak orta okul birinci sınıfta okumuştum. Yok hosuma gitmişti. Her ne kadar kitapta anlatılmak istenen her noktayi kavramasam da o yaslarda bile her anlatilana koru korune inanma olgusunu uzaklastirdi benden. Yetiskin olunca okunduğunda ise daha baska bir güzel geliyor ve insan çocuklarına okumak istiyor; 7 yaşındayken, 10 yaşındayken, 14 yaşındayken, 18, yaşındayken...

Hediye edilebilecek en iyi kitaplardan bence. Bir cirpida okunsa da, düşünmenize ve sorgulamanıza esin kaynağı olabiliyor. Genc beyinlere de bu lazım.
ataç ikon Küçük Kara Balık
kitaba 9 verdi
7 beğen · 0 yorum
Okuyan Baykuş

Okuyan Baykuş

@okuyanbaykus

Küçük Kara Balık Samed Behrengi
Son günlerde sıklıkla ismini duyduğum bir kitaptı , çocuk kitabı olarak geçiyor, masal hatta. İçerik olarak ise hani kendi aramızda bir espri yaparız ya bana 5 yaşındaki çocuğa anlatır gibi anlat diye . İşte Behrengi hayatı , düzeni , toplum dayatmalarını , hurafeleri , baskıları 5 yaşındaki bir çocuğa anlatır gibi anlatmış. Yaklaşık 12000 tane torunu olan yaşlı bir balık torunlarına bu masalı anlatıyor. Bir ırmakta annesi ile birlikte yaşayan Kara Balığın hikayesi. Kara Balık merak ediyor bu ırmağın sonu başı neresi , nereye gidiyor . Hep aynı yerde yaşıyorlar hep aynı şeyleri yapıyorlar her gün annesi ile birlikte. Sıkılıyor ve bulunduğu dünyanın dışında neler olduğunu keşfetmek için annesinden izin istiyor. Bu kararını duyan diğer balıkların her biri ayrı konuşmaya başlıyorlar tutucu, baskıcı bir tavır sergiliyorlar. Kara Balığımız ise düşündüklerini uygulamak üzere yola düşüyor. Bir sürü badireler atlatıyor anlatılan her bir olay hayatta karşımıza çıkabilecek olan engelleri anlatıyor. Aslında araştırmama göre Behrengi çok genç yaşta hayatını kaybetmiş nehirde ölü bulunmuş. Yazmış olduğu çocuk kitaplarında zamanının Şah yönetimini eleştirmiş baş kaldırmış insanları sorgulamaya , direnmeye ve örgütlenmeye yönlendirmiştir. Ölümü de çok şaibeli bulunmuş dolayısıyla.

Küçük Kara Balığımız da çıktığı bu yolculukta yanına kendisi gibi denizi , özgürlüğü merak eden bir çok arkadaş katmıştır. Amacı daha önce kendisi gibi bu baskıcı düzeni sorgulayan, direnen diğer balıkları bulup onlara katılmaktır. Kitap 7 yaş üzeri çocuklara uygun olarak yazılmış .

Ben severek okudum güzel bir yetişkin kitabı olarak gördüm. Keyifli okumalar . Kitaptan bir alıntı eklemek istiyorum. Aslında bütün kitabın anlatmak istediği de bu sözlerde gizli.

“Şimdi artık ölüm korkutmuyor beni,
ama yaşadıkça onu arayacak değilim.

Ölümle karşı karşıya gelince, ki bu sık sık oluyor,
kaçınılmaz bir gerçekle yüz yüze gelmiş olacağım.
Önemli olan bu değil. Önemli olan benim
yaşamamın ya da ölümümün başkaları
üzerinde bırakacağı etkidir … ”
ataç ikon Küçük Kara Balık
kitaba puan vermedi
13 beğen · 3 yorum
Reşat Karakaş (@resatkarakas)
Eline sağlık, güzel inceleme
23.01.18 beğen 1 cevap
ÇölKelebeği

ÇölKelebeği

@colkelebegi

Küçük Kara Balık , daha önce okuduğum Sergio Bambaren'in Yunus ve Richard Bach'in Martı kitaplarıyla benzerliği yönüyle dikkatimi çekti. Kitapta sadece bir balık değil; yaşamı olduğu gibi kabul etmeyip sınırları zorlayan bir canlının düşünceleri anlatılıyor. Dünya sadece bulunduğun yerden ibaret değil ! kitabın ön sözü olabilir .
ataç ikon Küçük Kara Balık
kitaba 7 verdi
6 beğen · 0 yorum
Fantastik okur

Fantastik okur

@fantastikokur

Süper
Çok güzel bir kitap çok sevdim
ataç ikon Küçük Kara Balık
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

Kendisinin çocuk kitabı olduğuna bakmayın, aslında büyüklere de çok şey anlatıyor, etrafımızdan ibaret değil bu hayat, sadece bulunduğumuz yerden ibaret değil ki hayat... Bumu anlatan minik ama kocaman bir kitap, dünyayı yaşadığınız yerden ibaret sanmayın... _
ataç ikon Küçük Kara Balık
kitaba 10 verdi
3 beğen · 4 yorum
Baran Yusuf (@baranyusuf)
Onlarca defa keyifle okudugum ve yine onlrca defa keyifle okuyacagim bir kitap. Elbette bir çocuk kitabi ama bu zamanda buyuklerin bu kitabi okumasina daha bir ihtiyaç var.
07.12.16 beğen 1 cevap
Betül Zeyrek (@betulzeyrek)
Kesinlikle katılıyorum size, sürekli el altında tutulması gereken bir kitap,küçük prens için de aynı şeyi söylüyorum, kendi küçük ama vermek istediği mesajı kocaman kitaplar @baranyusuf
08.12.16 beğen cevap
Baran Yusuf (@baranyusuf)
Küçük prensin yeri başka tabii ki de öyle ki duvarımda bile fotoğrafı durur :) . Geçenlerde bazı arkadaşlarla bu kitapları okumalarını tavsiye ettim , çocuk kitabı falan deyip kem küm ettiler okumak istemediler ama zorla da olsa okutturdum sonuçta . Hakkında konuşalım dedim sıradan çocuk kitabı işte ne konuşacağız hakkında demezler mi ? Muhabbeti kestim sonrasında . Yani anlatmak istediğim okuduğundan bir çıkarımda bulunamayan koca koca adamlar bile var .
08.12.16 beğen cevap
Betül Zeyrek (@betulzeyrek)
O sıkıntı işte. Bu gibi kitaplar aslında çocuklara yazılmış gibi görünen büyük ders içerikli kocaman kitaplar, benim elimin altında sürekli durup durup acıyorum sayfalarını, sonra hem kendi payıma düşeni alıyorum hemde kocaman bir tebessüm ediyorum. Bu şekilde düşünmeleri bile garip, @baranyusuf
09.12.16 beğen cevap
Nil

Nil

@nill

Sonunda boğulmak olsa da benim o sularda yüzmem gerek...
Küçük kara balığın, ona karşı olan yetişkinlere ya da dar görüşlülere, korkaklara, onu engellemeye çalışanlara... söylediği, bütün sivri ve net cevaplarını, sanki kendim söylemişim gibi çok büyük bir zevk alarak okudum.
Aslında hepimizin içinde saklı ve çok azımızın dışarı çıkarabildiği bir küçük kara balığı var bence. Önemli olan onu canlandırmak ya da canlı tutmak. Merak duygusu olmaksızın hayatımız sadece sıradan bir hayat olur. Ve hepimiz bu dünyaya geliş amacımızı bulmaya çalışması ve buna cesaret edebilmesi gerekir Küçük Kara Balık gibi...
Çocuk kitabı olarak geçse de literatürde, pek ala da yetişkinlere unuttuklarını hatırlatan ve onlara cesaret veren bir kitap olmuştur zamanla. Okumakta gecikmemek lazım bu kitabı benim gibi.
ataç ikon Küçük Kara Balık
kitaba 10 verdi
8 beğen · 0 yorum
hk

hk

@haticeee

küçük kara balık
kaç yaşında olursanız olun, sadece belki 15 dakikanızı bile almayacak bir zaman da bitirebileceğiniz ,belki de bu kitabı okuma eylemi ile bile bazı ön yargıları kırmanıza işe başlatacak. Masal içerisindeki küçük kara balık kadar olamamışım şu hayatta die düşündürüp sizi kendinize de küstürebilir ve yahut sizi çokça sınırlandırdığınız hayatınız için yüreklendirip umutlandırabilir.ben çok sevdim okudum sıkıldığımda açıyorum tekrar tekrar okuyorum .bulunmalı kütüphaneniz de yüreklendirecek masallara ihtiyacımız var zira :)
ataç ikon Küçük Kara Balık
kitaba 7 verdi
7 beğen · 0 yorum
KÜÇÜK KARA BALIK
Yaşça bazı insanlara uymasada herkesin okuyup sevebileceği bir kitap. Tek kelimeyle harika. Azmin sonunu gösteren bir kitap.Umut insanda hiç tükenmeyen bir duygu değildir ama sonuca ulaştırana kadar yanındadır
ataç ikon Küçük Kara Balık
kitaba 10 verdi
22 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

küçük kara balık
Küçük kara balığın çocuk kitabı olduğuna inanmıyorum
ataç ikon Küçük Kara Balık
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Fatoş Çetiner

Fatoş Çetiner

@fatoscetiner

Bu kitabı okumaya başladığımda bu kadar derin mesajlar veren bir kitap olacağını düşünmemiştim. Zaten 7 yaş üstü çocuklara masal kitabı olarak yazılmış. Ancak kitabı okuduktan sonra araştırma ihtiyacı hissettim ve çocuklara masal kitabı olmanın ötesinde adalet, eşitlik, dogmayı sorgulama, direnebilme kavramlarını vurgulayan bir kitap olduğunu, bu sebepten 12 Eylül sürecinde Türkiye'de yasaklandığını ve yazarın ülkesi olan İran'da ise halen daha yasak olduğunu öğrendim. Küçük Kara Balık için, "Dünyanın en devrimci balığı," demişler.
Keşke hepimiz de birer küçük kara balık olsak... Dünya daha güzel bir yer olabilirdi sanırım. Ayrıca kesinlikle Küçük Prens kadar değer görmesi gereken bir kitap.
ataç ikon Küçük Kara Balık
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
UĞUR

UĞUR

@ugur34

Her yaşta insanın okuyup seveceği küçük kara balığın büyük hikâyesi...
ataç ikon Küçük Kara Balık
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
ziya nur

ziya nur

@ziyanur

Bazen binlerce kelimeyi bir kelime, yüzlerce cümleyi bir cümle,yüzlerce olayı bir olay,yüzlerce kitabı bir kitap özetler. İşte Küçük Kara Balık kitabı bu şekilde yüzlerce kitabın,yüzlerce olayın ve yüzlerce durumun kısa özetidir.
ataç ikon Küçük Kara Balık
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Derya Y.

Derya Y.

@deryasin

Yine kısacık bir öyküden alınan birçok ders :) Küçük Kara Balık'ın cesareti, özgürlüğüne düşkünlüğü sizinde içinizde bir şeyler değiştirecektir. Okurken "Hayallerinin peşinden koş bir gün mutlaka yorulacaklardır." sözünü anımsattı bana :)
ataç ikon Küçük Kara Balık
kitaba 8 verdi
7 beğen · 0 yorum
Çelik Atik

Çelik Atik

@celikatik1

Mevcut durumuna başkaldırıp tek başına bir yolculuğa çıkan bir balık.Takıldığı engellere rağmen vazgeçmeyen bir balık.Her yaşa uygun ,evrensel bir kitap.
ataç ikon Küçük Kara Balık
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner

Özgürlük için başka sulara giden bir balığın maceraları anlatılıyor yazımda. Çocuk kitabı gibi görünsede kişisel gelişimimiz açısından da faydalı bilgiler göreceğiz sayfalar arasında. Başucu kitabı yapın
ataç ikon Küçük Kara Balık
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
/ 4