up
ara

Turfanda Mı Yoksa Turfa Mı?

Turfanda Mı Yoksa Turfa Mı? Konusu ve Özeti

Turfanda Mı Yoksa Turfa Mı?
Turfanda Mı Yoksa Turfa Mı? kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Bilge Kültür Sanat
ISBN: 9786055261184
Sayfa: 320 sayfa Basım Tarihi: 1970
Mansur, yüzyıllar boyunca Cezayir'de yaşamış bir Osmanlı ailesinin oğludur. Cezayir, Fransız sömürgesi hâline geldiğinde Fransa'ya tıp öğrenimini yapmaya gitmiştir. Roman, Mansur'un öğrenimini tamamlayıp İstanbul'a ayak basmasıyla başlar. Mansur, İstanbul'da amcası Şeyh Salih Efendi'yi bulur ve orada kalır. Daha sonra Mansur, bir devlet dairesinde memur olarak işe başlar. Yazar Osmanlı toplumunda, özellikle yönetimde gördüğü aksaklıkları Mansur Bey'in aracılığıyla dile getirir. Aşk ve evlilik konularının sık işlendiği Tanzimat romanlarına bakarak eserin son derece önemli tarafları olduğunu söyleyebiliriz. Tanzimat döneminde Fransa'ya eğitim için gönderilen gençlerin seçiminde ne gibi yanlışlıklar yapıldığının cevabını da bulacağınız eser Tanzimat döneminin okunması gereken kitaplarından biridir.
Suat Ö.

Suat Ö.

@suatov

Hikaye güzel ama tasvirlerle çok vakit harcanmış. Bu da harekettliliği iyice azaltmış. O yüzden bazı bölümlerde çok sıkıldım.
Klasiklerin okunması gerektiği kanısındayım. Ayrıcı Osmanlıda o günün şartları hakkında bilgi sahibi olduğum için memnunum.
0 yorum

Turfanda Mı Yoksa Turfa Mı? - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle