up
ara

Anne Kafamda Bit Var

Anne Kafamda Bit Var Konusu ve Özeti

Anne Kafamda Bit Var
İlk kitabı ile edebiyat dünyasına giren Tarık Akan tarafından kaleme alınan Anne Kafamda Bit Var kitabı Otobiyografi, Sanat türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 2001 yılında 9789750701566 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Anne Kafamda Bit Var isimli kitap 136 sayfadan oluşuyor. Kitap Okuduğum En Güzel Kitap listesinde de yeralmaktadır. Anne Kafamda Bit Var kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750701566
Sayfa: 136 sayfa Basım Tarihi: 2001
Tarık Akan, 12 Eylül 1980 askerî darbesinin hemen ardından, 1981 başlarında Almanya'da yaptığı bir konuşma yüzünden yurda dönüşünde tutuklandı. Tutuklanmanın nedeni, sağcı bir gazetenin manşete çıkardığı yanlı ve yalan haberdi. Böylece uzun bir yargılanma süreci başladı. Siyasi Şube, sorgulanmalar, itilip kakılmalar, aşağılanmalar, soğuk hücreler, bitli fareli koğuşlar, sağcılar, solcular, devrimciler, idamlıklar...Uzun zaman sonra aklanıp serbest kalan Tarık Akan, o günlerin baskılarını, acılarını hiç unutmadı ve yaşadıklarını kâğıda döktü. Anne Kafamda Bit Var, o zorlu günlerin bir tutanağı. Bu kitap, Türk sinemasının nitelikli filmlerinde unutulmaz oyunlar çıkaran Tarık Akan'ın pek bilinmeyen bir yönünü anlatıyor.Anne Kafamda Bit Var'da, 12 Eylül dönemindeki yargılanma sürecinin yanı sıra Atıf Yılmaz, Şerif Gören, Zeki Ökten gibi yönetmenler, Burhan Apaydın gibi hukukçular, pek çok tanınmış ad ve olayla ilgili anılar da yer alıyor; Yılmaz Güney cezaevindeyken gizli saklı çekilen Yol filminin serüveni de sayfalar arasında...
lila

lila

@nenuphar

Bir dakika, beni nereye götürüyorsunuz?
Tarık Akan’ın 1981 yılında yaptığı bir konuşmanın bir gazetede yayınlanması üzerine tutuklanmasıyla başlayan yargılama sürecindeki yaşadıklarını içten, yalın bir şekilde anlattığı kitaptır Anne Kafamda Bit Var. Bir dönemin belgesi niteliğindedir.

Tutuklandığı andan itibaren yaşadıkları, maruz kaldığı aşağılanmalar, tehditler, cezaevinde uyuma, tuvalet, yemek, yıkanma gibi en basit insani ihtiyaçlarını karşılamaya yetmeyen koşullar, ailesiyle haberleşememesi, mahkumların gördüğü fiziksel ve psikolojik şiddet, gardiyanların kötü davranışları -genç bir mahkumu öldüresiye dövmesi, yapma diyerek uyarmasına rağmen büyük bir mutlulukla abisinin ölüm haberinin bulunduğu gazeteyi mahkuma göstermesi- gibi daha birçok acı olayı anlatmış Tarık Akan.

Beni en çok etkileyen, çaresizliği derinden hissettiren idamlık mahkumlarla ilgili bölümlerdi. İdam edilecek kardeşini son defa görmeye gelen ağabeyin acısı, kardeşinin onu teselli etmesi, oradaki herkesin ölüm sessizliğine bürünmesi. Ne yazık ki bunlar kurgu değil, yaşananlar...

Yakın zamanda kaybettiğimiz sanatçıyı saygı ve sevgiyle anıyorum.
İyi ki Yeşilçam’ın kartpostal çocuğu olarak kalmamış, iyi ki halkın sanatçısı olmuşsun Tarık Akan.

52 yıllık arkadaşıyla yapılan söyleşiyi okumak isterseniz:
http://www.haberturk.com/...-tarik-akanli-yillar
ataç ikon Anne Kafamda Bit Var
kitaba puan vermedi
8 beğen · 1 yorum
kader.cmln (@naturmort)
Tarık Akan i hep Yeşilçam ın yakışıklı oyuncusu olarak bilirdim fakat şuan tutuklanmasını dahi yeni öğrendim. Kaleminize kuvvet çok da güzel yazmışsınız:)
11.12.18 beğen 1 cevap
sîdar ronahî

sîdar ronahî

@sidarronahi

Tarık Akan
İşkence edebilirsiniz, öldürebilirsiniz ama fikirlere kurşun işlemez. Fikirleri öldüremezsiniz.
.
Tarik Akan, asıl adı Tarık Üregül. Yılmaz Güney'in yol filminde oynayıp daha sonra kültür emperyalizminin de savaşta yenileceğini söylediği bir zamanda dönemin gazetesi Tercüman ın yalan yanlış, karalamalar dolu, hedef göstererek, yalancı tanıklar uydurarak Tarık Akan'ın uzun süre yargılanmasına neden olmuştur.
.
Tarık Akan bu süre zarfında hücrelerde nasıl ne şekilde insani davranışların yanından dahi geçmeyen uygulamalara tanık olduğunu, gencecik erkeklere kadınlara sosyalist, solcu diye işkenceler edildiğini hücrelerdeki yaşanamamazlığı kelimelerine dökmüş.
.
Medyanın ne kadar tehlikeli bir şey olduğunu Tarık Akan kendi dava süreciyle anlatmış.
.
Kafasına, vücuduna yerleşen bitler, pireler, sirkelerin kurtulunamayacak kadar çok olduğunu ve buna karşı yapabilecekleri hiçbir şeyin olmadığını söylüyor.
.
Cannes Film Festivali'nde ülkede nin ilk uluslararası ödülünün kazanmasına dahi sevinemeyen bir aktör olmuş Tarık Akan.
ataç ikon Anne Kafamda Bit Var
kitaba puan vermedi
3 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

TARIK AKAN VE 12 EYLÜL
12 Eylül sonrası yaşanan baskıcı rejim sonucuyaşanan insan hakları ihlallerinin hangi boyutlara vardığını anlatan güzel bir kitap. Anlatımı çok iyi, bu yüzden hiç kitap yazmamış Tarık Akan’ın bu kitabı yazdığına pek inanamadım. Yetenekliymiş diyeceğim ama sonra da bird aha kitap yazmamış. O dönemde Tarık Akan gibi herkes tarafından tanınan ve sevilen biri bile bunlara maruz kalabilmişse, diğerlerini düşünmek bile istemiyorum. Biz rahat yatağımızda yatarken, bazı vatandaşlarımız hem de hiç hak etmedikleri halde ne işkencelere katlanmışlar, inanılır gibi değil. Sadece okumak bile insanın içini titretiyor. Ama inandığı doğrular için insan (ama gerçek insan) neleri göze alıp, katlanabiliyor…

Bu arada Leonardo di Caprio’nun Oscar alan son filminde kullandığı hayatta kalma yöntemi de daha önce “Yol” filminde kullanılmış, onu da öğrenmiş oldum…
ataç ikon Anne Kafamda Bit Var
kitaba 9 verdi
8 beğen · 1 yorum
Baran Yusuf (@baranyusuf)
Yıllar önce okuduğum bir kitaptı , hatırladığım kadarıyla cezaevindeyken yazdığı bir kitaptı ve kitapta cezaevi günlerine de sıkça değinmişti.
07.06.16 beğen cevap
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

12 Eylül sonrası, bir tarafta baskı rejimi, insan hakları ihlalleri; diğer tarafta idamlıklar, sokağa çıkma yasağı ihlalcileri, sağcılar, solcular... Hepsinin ortak buluşma yeri Selimiye...

80 Darbesi'nin bilinen hikayeleri, sopalar, işkenceler, acılar, umutsuzluklar. Çarpıtılan bir konuşması nedeniyle bunların arasında kalan Tarık Akan. Daha havaalanında tutuklanma anıyla birlikte insanoğlunun iyi ve kötü yanlarını gizlice öne seriyor kitap, kimi dostları yüzçeviriyor, kimileri destek oluyor.

Yol Filminin çekim koşulları, sansürden geçiş sürecinden Cannes'da ödül almasına kadar ki sürece de değinmiş, ama atın öldürülme sahnesine . koyuyor yorum yapmıyorum.

Kitabın dili yalın fakat uslubu biraz zayıf. En beğendiğim yönü ise mütevaziliği. Gördüğü işkencelerden hiç bahsetmiyor, daha çok durumu anlatmakla yetinmiş.
ataç ikon Anne Kafamda Bit Var
kitaba 8 verdi
4 beğen · 0 yorum
Ayşe erol

Ayşe erol

@ayseerol

#KitapÇılgınları

Tarık Akan 80 askeri darbe sonrası Almanyada yaptığı bir konuşmadan dolayı Türkiye'ye döndüğünde havaalanında tutuklanır. Uzun tutukluluk süresi sorgulamalar ve zor şartlar altında geçer. Kendisiyle birlikte aynı kaderi paylaşan bir çok insanında yaşadıklarını (işkence,psikolojik baskı vs.) anlatıyor kitapta.

Yol filminin uzun ve zorlu yapım sürecine de epey yer vermiş kitabında ve altın palimiyeye layık görülmüş film.
Kitabı okuduktan sonra Tarık Akan'ın neden sosyal içerikli filmlere daha çok önem verdiğini de anlamış bulunuyorum :)

Anlatım evet zayıf ve dümdüz ama zaten Tarık Akan yazar değil bu kitap o günleri yaşayan birinin günlüğü gibi olaylara yaşatılanlara yakından bakmak için o dönemi merak edenlerin ilgisini çekecek bir kitap tavsiye ederim :)
ataç ikon Anne Kafamda Bit Var
kitaba 9 verdi
9 beğen · 0 yorum

Anne Kafamda Bit Var - S41

Sabah tuvaleti, bakkal faslı... Sekiz kişiden
yalnızca iki ya da üç kişinin parası vardı. En çok
para veren bendim. Paralar kutuya atılıyor, siparişi
bir kişi yapıyordu. Aramızda komün hayatı başlamıştı;
olan olmayana verecekti. "Sosyalizmi yaşatıyoruz,"
diye espriler yapıyorduk.
sinem demir tarafından eklenmiştir.
Beyzade

Beyzade

@koraycem

“Saat 10 dolaylarında ilk kez gördüğüm bir polis hücreye geldi:

“Hadi bakalım Tarık, gel!”

Elim ayağım kesildi. Midemden yola çıkan ılık bir yumru tüm bedenimi dolaştı. Yutkundum. Hüseyin’le göz göze geldik; bakışlarımızla vedalaştık.

Ayakkabılarımı giydim. Polis koluma girdi. A’nın kulübesinin yanındaki büyük demir kapının yanında yüzümü duvara çevirdi, gözlerimi bağladı. Demir kapı açıldı. Polis koluma girdi, yürüdük. Ara sıra, “Merdiven var”/ “Merdiven bitti” gibi şeyler söylüyordu.

Durmadan yürüdüm. Günlerce hiç hareket etmediğim için soluk soluğa kalmış,yorulmuştum. Yanımdan geçenlerle birkaç kez çarpıştık.

“Başını eğ” Başımı eğiyorum. “Basamak” ayağımı kaldırıyorum. Sonunda durduk. Gözlerimi açtılar. Bir yazıhanedeyim. Her yer lambri kaplıydı. “Müdür” yazan bir kapının önünde dikiliyorduk. İçeriye birileri girip çıkıyordu. Sonunda beni de içeriye soktular. Müdür T. masada oturuyordu, tam karşısında Uğur Dündar duruyordu. Onu Bakırköy’den tanıyordum. Kapının yanında ayakta dikildim, ama hiç halim yoktu, sırtımı duvara yaslamıştım.

Uğur bana döndü:

“Geçmiş olsun Tarık”

Müdür mesafeli bir yakınlık göstermeye çalışıyordu.

“Nedir bu halin Tarık, perişan görünüyorsun?”

“Aşağısı bit ve pire kaynıyor, geldiğim günden beri ne sorgum yapıldı, ne bir şey.”

Müdür;

“Oğlum biraz dayanıklı ol. Bak aşağıdaki ibnelere, ne kadar dirençliler.”

“İnsanlıkdışı koşullarda yaşayıp etkilenmemek dayanıklılık ya da dirençlik sayılmaz ki. Hepimizin yaşamları kısıtlandı. Körü körüne bir bekleyiş içindeyiz. Katlanmak her geçen gün zorlaşıyor. İnsanca tepkiler vermekten vazgeçmeye dayanıklılık diyorsanız, gerçekten de dayanıklı değilim öyleyse. Artık, nereye gönderileceksem gitmek istiyorum; hapishane ya da her neresiyse.”

Müdür;

“Oğlum sana iyi davranıyorlar değil mi? Aşağıda sana sıcak yemek söyleyeyim, biraz beslen, kendine gel. Senin sinirlerin bozulmuş, böyle olmaz.”

O sırada kapı açıldı. Bir polis,

“Müdürüm çözüldü, ötmeye başladı,” dedi.

Müdür hemen yerinden kalkıp hızla dışarı çıktı.

Ben Uğur’la odada yalnız kaldım. Yıllar sonra ilk kez karşılaşıyorduk. Aramızda bir dostluk, arkadaşlık olmadığı gibi gençliğimizde yumruk yumruğa kavga etmişliğimiz bile vardı. Soğuk bir hava ve yapmacık jestler aramızda dolandı.

“Tarık, benden istediğin bir şey var mı?”

“Yok sağol.”

“Ben TRT Genel Müdürü olacağım; nezaket ziyaretine geldim. Dışarıda herhangi birisine söylemek istediğin bir şey varsa yardımcı olabilirim.”

“Yok, teşekkür ederim.”

s. 77.
ataç ikon Anne Kafamda Bit Var
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Sahnenin devamında, topallayarak karımın babasının evine geliyordum. Babayı çok yaşlı ve gözleri görmeyen birisinin oynaması gerekiyordu. Prodüksiyon amiri, Bingöl'den bir dilenci getirmişti, seksen yaşında bir adam. Tek sözcük Türkçe bilmiyordu. Oysa senaryoda söyleyeceği sözler vardı. Ne yapacağımızı şaşırmıştık. Ben içeri girince, bana,
"Hoş geldin Seyit," diyecekti.
Çalışıyorduk, ama olmuyordu.
Sonunda Şerif, adama,
"Baba, ne istersen söyle, çaresi yok," dedi.
Adam, uzun uzun Kürtçe bir şeyler söyledi,
İkinci repliği,
"Ne düşünüyorsun Seyit?" olacaktı.
Gene uzun uzun konuştu.
"Yahu baba, neler söylüyorsun sen?"
Adam konuştu, konuştu, bir türlü susmadı.
"Ne söylüyor, Türkçe'ye çevirin," dedim.
Meğer adamcağız, sürekli aynı şeyleri yineleyerek, "Jandarmalar geldi, beni karakola götürdüler, jandarmalar geldi, beni karakola götürdüler, bana dayak attılar, bana dayak attılar..." deyip duruyormuş.
ataç ikon Anne Kafamda Bit Var
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Dışarıya baktım. Sokaklardan, caddelerden geçiyorduk. Bir sürü araba, üst üste insanlar, kalabalık. Herkes birbirinin yaşamından habersiz, bir yol tutturmuş gidiyordu, kimse kimsenin umurunda değildi; kimse böyle bir çaba içinde de değildi. Derin bir nefret duydum. Hapse girmek istiyorum, çünkü bu kalabalığı hiç sevmiyorum,” dedim içimden. Sinirlerim bozulmuştu. Selimiye’nin kapısından çıktığımdan beri büyüyen boşluk sonunda en üst düzeyine ulaşmıştı.
ataç ikon Anne Kafamda Bit Var
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Büyük kapının dışında durdum. Ne yana gideceğimi kestiremiyordum.
Boşlukta öylece yürüyormuşum gibi geliyordu. Dışarıda olmak ne mutluluk vermişti bana, ne de sevinç. Hiçbir şey yapmak istemiyordum. Zaten ne yapacağımla ilgili hiç bir fikrim yoktu. Heyecan ve merakla geçirdiğim o gergin tutukluluk süresinin ardından birden sinirlerim boşalmış, her şey anlamsızlaşmıştı.
ataç ikon Anne Kafamda Bit Var
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Ertesi gün hücrede sıcak su akıyor dendi.
Haftalar sonra ilk kez yıkanmaya karar verdim. Kafam bit kaynıyordu. Benden başka kimsenin duş yapmaya niyeti yoktu, herkes yerinde oturuyordu. Tuvalete doğru yöneldim. Çocuklar banyo yapacağımı anladılar, şaşkınca baktılar. Birisi, “Aman Tarık Abi, sakın banyo yapma, yanarsın, dedi.
Abi soğuk su yoktur, yalnızca sıcak su. Haşlanırsın. Soğuk suyu açmıyorlar.
ataç ikon Anne Kafamda Bit Var
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
757
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
107
KİTAP
Başyapıt Niteliği Taşıyan Önemli Kitaplar
Tüm dünyada yüzbinlerce okur tarafından beğenilerek okunmuş, çığır açan başyapıt niteliğinde kitaplar. Okurken asla pişman ol...
547
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
FanatikCimBomlu

FanatikCimBomlu

@azaleakyc

Tarık Akan.. paylaşım fotoğrafı
Tarık Akan..
Tarık Akan'ın yazmıs oldugu Anne Kafamda Bit Var adlı kitabından bir kare..
ataç ikon Anne Kafamda Bit Var
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
FanatikCimBomlu

FanatikCimBomlu

@azaleakyc

Kitaplığımda bir muhteşem aktör Tarık Akan  paylaşım fotoğrafı
Kitaplığımda bir muhteşem aktör Tarık Akan
En sevdiğim aktör, yapımcı ve yazar. Gerek oyunculuğuyla, gerek duruşuyla, gerek tavırları ve yakışıklılığıyla en sevdiğim...
Kitabını cok önceden görmüs ama bulamamısdım. Ve en nihayet festivalde elime aldığım ilk kitap bu oldu.
Bir solukta bitirdim.
Çoğu kimsenin bilmediği bi hayat...
Mutlaka okuyun!

(ö. 16 eylül 2016)
ataç ikon Anne Kafamda Bit Var
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon