up
ara

Çile

Çile Konusu ve Özeti

Çile
Yahudilik-Masonluk Dönmelik kitabının da yazarı Necip Fazıl Kısakürek tarafından kaleme alınan Çile kitabı Şiir, Cumhuriyet Dönemi türünde okuyucusu ile buluşuyor. Büyük Doğu Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789758180127 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Çile isimli kitap 497 sayfadan oluşuyor. Kitap Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Çile kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Büyük Doğu Yayınları
ISBN: 9789758180127
Sayfa: 497 sayfa
Çile
Gaiblerden bir ses geldi: Bu adam,
Gezdirsin boşluğu ense kökünde!
Ve uçtu tepemden birdenbire dam;
Gök devrildi, künde üstüne künde...
Pencereye koştum: Kızıl kıyamet!
Dediklerin çıktı, ihtiyar bacı!
Sonsuzluk, elinde bir mavi tülbent,
Ok çekti yukardan, üstüme avcı.
Ateşten zehrini tattım bu okun.
Bir anda kül etti can elmasımı.
Sanki burnum, değdi burnuna (yok)un,
Kustum, öz ağzımdan kafatasımı.
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol - Isparta

Şiir kelimesini görenler, hemen buraya iki dakikacık göz atıversinler. En başta diyorum bu kitabı mutlaka okuyun, okutun. Çok şiir kitabı okumayan biriyim. Yalan olmasın Necip Fazıl’ı bugüne kadar hiç okumamıştım zaten okuduğum ikinci şiir kitabı. Kitapçıya gittiğimde birden gözüme çarptı. Farklı türde bir kitap okumak istiyorum dedim ve aldım. Çok mutluyum iyi ki almışım. Kesinlikle okumaya değer, tanışılmaya değer bir insan Necip Fazıl.

Gelelim yazara; şiir denilince akla gelen isimlerin başında zaten. Üslubuyla ilgili yorum yapmama gerek yok. Kitapla ilgili de diyeceğim çok şey yok ama içerisinden biraz bilgi vereceğim. En önemli ve en güzel şiirlerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir kitap. Kitabı konulara bölmüş yazar. Allah, insan, kadın, dekor, vb. konulara göre şiirlerle oluşmakta. Yazarın Türkçesi çok güzel, çok dolgun ve anlamlı. Zekâsı zaten muazzam. O kadar uyumlu, kafiyeli ki şiirler, kitabı okurken hayret edeceksiniz bu güzel kelimeleri nasıl bu kadar güzel kondurmuş diye. Tavsiyem kesinlikle yavaş yavaş sindirerek okumanız yoksa iki günde biter sizde hiçbir şey anlamazsınız. Ben her bölümü farklı farklı zamana bölerek ve düşünerek; uzun uzadıya okudum. Zaten okudukça düşündüren, düşündüklerinizi aklınızda anlamlandıracak bir eser. Hayatta çektiği onca çile kitaba da ismi vermiş.

Şiiri seviyorsanız ve bu kitabı okumadıysanız kaybınız var diyebilirim. Ben bu kadar güzel olacağını düşünmemiştim. Başka kitaplarını da almayı düşünüyorum. Kesinlikle önyargısız okuyun. Fikir ayrılığı ve şairin ideolojisi yüzünden okumamazlık yapmayın diye tavsiyede bulunabilirim. Kütüphanenizde olması gereken, zaman zaman sıkılınca göz atacağınız bir başyapıt. Benim beğendiğim kitaplar arasında yer alacak bundan sonra.

“Bir cümbüştür kopsa da, gece, yakamozlarda;
Münzevi balıklarız ayrı kavanozlarda...”

Herkese iyi okumalar…
ataç ikon Çile
kitaba 10 verdi
0 yorum
okunmuş kütüphane

okunmuş kütüphane

@okunmuskutuphane - Konya

Üstad Necip Fazıl'ın şiir kitabı Çile'yi ikinci defa okudum. Şiilerini zaman zaman okuduğumda hep zevk aldığım bir şair Necip Fazıl. Neredeyse bütün şiirleri ruhuma dokunmuştur ve halen de dokunmaktadır Üstad'ın.
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
Kitap şiirleri konularına göre ayırmış. Ölüm, kadın, Allah, insan, korku ve tabiat gibi. Bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Şahsen ben aşk şiirlerini daha çok severim. Ama bu kitapta çok fazla aşk şiiri yok. Hatta neredeyse yok. Ama buna rağmen diğer şiirleri de severek okudum.
Bence bir şair hece ölçüsü ile yazmayı tercih ettiğinde duygularını aktarması biraz zor olur. Sonuçta duygularını bir kalıp ile aktarması ona göre de kelimelerini bulması gerekir. Serbest şiirler duygu yoğunluğu daha fazla olan şiirlerdir bence. Ancak Üstad'da bu yok. Şiirlerin yanılmıyorsam hepsi hece ölçüsü ile yazılmış ve buna rağmen mısraların ruha dokunması yani duygu yoğunluğu eksik kalmamış. Necip Fazıl'a neden Üstad deniyor şimdi daha iyi anlıyorum. Belirtmeden geçemeyeceğim Necip Fazıl bir şair olmasının yanında bir fikir adamı aynı zamanda.
Bazı şairlerin günümüzdeki en büyük sorunu anlaşılamamaktır bana göre. Necip Fazıl'da kapalı ve dil bakımından yoğun bir anlatım yok. Yani anlaşılması kolay ve bu çok güzel bir şey. Bu arada kitapta şiirlerin yanı sıra çok miktarda beyit ve Üstad'ın şiirleri ilgili yazıları mevcut. Bu yazılar kitabın son bölümünde verilmiş.
Ara sıra şiirlerini zevkle okuduğum ve kitabı ile de bu zevki taçlandırdığım bir şair Necip Fazıl. Çile de mutlaka okunması gereken bir kitap. İyi okumalar.
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
ataç ikon Çile
kitaba 10 verdi
0 yorum
RT.D.

RT.D.

@312 - İstanbul

İlk şiirlerini on dokuz yaşında kağıda döken, henüz yirmi dört yaşındayken ikinci şiir kitabı "Kaldırımlar" ile edebiyat dünyasında adını duyuran, Ağaç ve Büyük Doğu adlı dönemin önemli edebiyat dergilerinin sahibi, Çile, Sakarya Türküsü, Büyük Doğu Marşı ve Kaldırımlar gibi muazzam şiirlerin şairi, Necip Fazıl Kısakürek.

Asla boyun eğmeyen bir fikir adamı, her iktidar döneminde düşüncelerinden dolayı suçlanıp, yargılanan, birçok kez hapse giren bir dava eri.

Ve bu büyük şairin her satırında durup düşünmenizi sağlayan, sizi etkisi altına alan, üslubuna, içtenliğine, düşünce yapısına hayran bırakan güzel şiirlerinin toplandığı kitabı, Çile.

Okunmasını kesinlikle tavsiye ediyorum. Ama nasıl? Yavaş yavaş, hani derler ya sindire sindire, tadını çıkararak; her bir şiiri duyumsayarak okumak gerek...

...Ve son olarak diyor ki Necip Fazıl bir şiirinde;
"Bir bölünmez ki, insan, onu zaman bölüyor;
İnsan her an dirilip, her saniye ölüyor..."
ataç ikon Çile
kitaba 10 verdi
1 yorum
timaz mohsenzadeh (@timazmohsenzadeh)
selam. mesaj bolumunuz kapali oldugundan dolayi burada yazdigim icin kusura bakmayin. Harlan Coben'den Karanlik Fotograf kitabi'ni ariyordum, sizin yarim biraktiginizi gordum. baskisi bitmis ve bu kitabi bayagi aradim bulamadim. paylasma ya takas yapma sansiniz var mi? tesekkurler.
26.06.16 beğen cevap
Emin Aydın

Emin Aydın

@kursunasker

Açıkçası Necip Fazıl Kısakürek bugüne kadar hiç okumadığım bir şairdi.Kitabı alırken bu sebeple ayrı bir hevesim vardı,çünkü öyle bir kitaplığa sahip olayım istiyorum ki mesela Ömer Hayyam ile Necip Fazıl bir rafta dursunlar yani zıtlıklar bir arada uyum yakalasın.En çok korktuğum şey,kitaplığımın baştan aşağı aynı akıma mensup yazarları ağırlamasıdır bu konuda,bu yüzden benim kitaplığım farklılıkları barındırmaktadır,demokratik bir yapısı vardır ve her görüş kendine yer bulabilir.
Necip Fazıl ın bu kitabı kitaplığıma katılan farklı bir üslup oldu.Bambaşka bir akım, bambaşka bir çizgi...Ama kesinlikle okumaya değer, tanışılmaya değer bir insan Necip Fazıl. Şiirlerinde zekasını kullanmayı başarmış bir isim bence.Ve onun kitapları raflarıma eklenmeye devam edecek.
Tüm kitaplarım, kitaplığımda bir ağaç gibi hür ve bir orman gibi kardeşçesine varlıklarını sürdürecekler diye umuyorum.
.
ataç ikon Çile
kitaba 8 verdi
1 yorum
Mert Aydın (@ernestoecevit)
Bence sadece necip fazıl kitaplarından oluşan bir kitaplık oluştursanız,zaten zıtlıkları bir arada bulundurmuş olursunuz.
21.01.16 beğen cevap
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi - Mersin

İlk kez beş sene önce tamamını okumuş, sonraları ara ara diğer şiirlerini tek tek tatmıştım. Şimdi ise yeniden baştan sona okudum. Yani herkesin bildiği bir şeyi söylemek istiyorum bu cümlelerle: Her insanın harcı olmayan şiir meselesinde Necip Fazıl neredeyse baş köşede. Çünkü dil harika, dilin onun elinde bir oyun hamuru gibi, bir çömlek gibi şekil alışı takdire şayan. Ama rahatsız olduğum birtakım şeyler de var ki söylemeden geçemem. Yıllardır NFK denince düşünüp durduğum, beni rahatsız eden bir şey: Onun kavgaşar, saldırgan, “öteki” üslubu. Ne denirse densin, yoruyor bu.

Fakat yine de mutlaka okumanızı isterim, şiir sevenler olarak. Bir örnekle taçlandırayım bunu:

“Bir fikir ki sıcak yarada kezzap,
Bir fikir ki beyin zarında sülük...”
ataç ikon Çile
kitaba 8 verdi
0 yorum

Çile - S41

YAKINLIK
İnsan, yaklaştığınca yaklaştığından ayrı;
Belli ki; yakınımız yoktur Allahtan gayrı...
(1972)
Ece tarafından eklenmiştir.
RT.D.

RT.D.

@312 - İstanbul

Tam otuz yıl saatim işlemiş ben durmuşum;
Gökyüzünden habersiz, uçurtma uçurmuşum...
ataç ikon Çile
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
RT.D.

RT.D.

@312 - İstanbul

Ölen ölüyor, bense ölümü yaşıyorum!
ataç ikon Çile
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Can

Can

@canae - Elazığ

Ey genç adam , yolumu adım adım bilirsin !
Erken gel , beni evde bulamayabilirsin !
ataç ikon Çile
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
RT.D.

RT.D.

@312 - İstanbul

Bir kalbim var ki benim, sevdiğinden burkulur:
Kahredenden ziyade, sevilenden korkulur...
ataç ikon Çile
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
RT.D.

RT.D.

@312 - İstanbul

Bu nasıl bir dünya, hikayesi zor;
Mekanı bir satıh, zamanı vehim.
Bütün bir kainat muşamba dekor,
Bütün bir insanlık yalana teslim.
ataç ikon Çile
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
162
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
209
KİTAP
Asla Unutmak İstemediğimiz Kitaplar
Asla unutmak istemediğimiz, aklımızın bir köşesinde hep dursun dediğimiz en etkileyici kitapları bu listede paylaşıyoruz....
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
312
KİTAP
Tavsiye Ettiğim Kitaplar
Kitap tavsiyesi arayanlar buraya! Herhangi bir kitap türüne bağlı kalmaksızın beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavs...
72
KİTAP
İslam Temalı Edebiyat Kitapları
İslam ve müslümanlık üzerine yazılmış veya içerisinde islam temaları barındıran romanlar bu listede. Lütfen sadece akıcı olan...
Şahin Sevim

Şahin Sevim

@sahinsevim - Eskişehir

 paylaşım fotoğrafı
Elimde, sükutun nabzını dinle,
Dinle de gönlümü alıver gitsin!
Saçlarımdan tutup, kor gözlerinle,
Yaşlı gözlerime dalıver gitsin!Yürü, gölgen seni uğurlamakta,
Küçülüp küçülüp kaybol ırakta
Yolu tam dönerken arkana bak da,
Köşede bir lahza kalıver gitsin!Ümidim yılların seline düştü,
Saçının en titrek teline düştü,
Kuru yaprak gibi eline düştü,
İstersen rüzgara salıver gitsin!
(1923)
ataç ikon Çile
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ece akkaya

ece akkaya

@eceakkaya - Kayseri

 paylaşım fotoğrafı
??
ataç ikon Çile
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum