up
ara

Gülistan

Gülistan Konusu ve Özeti

Gülistan
Bustan kitabının da yazarı Şirazlı Şeyh Sadi (Şirazî) tarafından kaleme alınan Gülistan kitabı Roman, Roman türünde okuyucusu ile buluşuyor. Antik Kitap yayınevinden 0 yılında 9789944184137 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Gülistan isimli kitap 208 sayfadan oluşuyor. Kitap Her Müslümanın Okuması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Gülistan kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Antik Kitap
ISBN: 9789944184137
Sayfa: 208 sayfa
Gülistan, şiirle nesrin ve öğütle iç konuşmanın iç içe geçtiği, şiirsel bir anlam bahçesidir. Sadi'nin tüm elerinde olduğu gibi Gülistan'da da toplumcu ve ahlakçı tutumun izlerini görürüz. İnsanın kendine ve ötekine acı vermeden nasıl yaşayabileceği sorusunu sürekli yedeğinde taşır. Doğulu kıssa geleneğinin özelliklerini yansıtan Sadi öykücüdür, fakat şiirle masal arasında akar onun öyküleri. Ve belki de buradan gelen gücüyle yediden yetmişe herkese seslenir.
okunmuş kütüphane

okunmuş kütüphane

@okunmuskutuphane

Kitap kolay okunabilen bir kitap. Çeşitli yayınevlerinden çokca baskısı var. Benim elimdeki Akçağ Yayınevi'nin 2011 basım tarihli olanı. Kitap 279 sayfa ancak öyle okuması uzun sürecek bir kitap değil. Bu kitaba başlayınca Nizamülmülk'ün Siyasetname isimli eseri direk aklıma geldi. Burada bu kitapla ilgili yorumlarımı bulabilirsiniz. Kitap hem kısa hikayeler ve hikayeler ile bağlantılı beyitlerden oluşuyor. Hikayelerin ve beyitlerin konusu tüm hayatımızı kapsıyor. Örneğin evlilik, cimrilik, adalet, alçak gönüllülük, devlet yönetimi, bilgelik, ana-baba-evlat ilişkileri gibi. Bence Siyasetname daha çok devlet yöneticilerine ışık tutabilecek bir kitap ancak bu kitap sadece yönetime değil, hayatın tüm alanlarına ilişkin öğütler ve ibretlik hikayeler veriyor. Bu kitaptaki hikayelerin etkileyiciliği Siyasetname'ye göre biraz zayıf. İnsanlar bir hikaye okurken şaşkınlığa uğrayacakları, etkilenecekleri, üzülecekleri veya sevinecekleri bir olay ararlar. Yani şahsen ben de durum bu. İşte bu kitapta hikayelerin çoğu sizi etkilemekten uzak. Ama öğütleyici kısmına bir şey denilemez. Zaten kitabın yazılış amacı da bu. Doğruluk yolunda insanlara öğüt vermek. İşte hikayelerin bu durumu yüzünden kitabın son 50-60 sayfasını okumadım ancak biraz göz gezdirdim. Bir de kitabın çeviri olmasından dolayı hikayeler arasında ve sonunda verilen beyitler şiirselliğini biraz kaybetmiş. Buna yapacak bir şey yok tabi. Örnek olması açısından bir hikaye ve altındaki beyitleri buraya aktarıyorum. Sonuç itibari ile yazılış amacı ve öğütleri ile güzel ancak alıyım bir çırpıda bitireyim diyebileceğiniz bir kitap değil. Bir başucu kitabı olabilir. Her gün bir kaç hikaye okuyabilirsiniz. Başucu kitabı olarak tavsiyemdir. İyi okumalar.

DİLENCİNİN SÖZLERİ
Bir dilenci meydanda herkese "ey serveti bol geçim kaygısı çekmeyen insanlar beni dinleyin" biye bağırıyormuş. İnsanlar dilenciyi dinlemeye başlamışlar. Dilenci kendisini dinleyen insanlara "yeterince insaflı olsaydınız ve çevrenizdeki insanlara yeterince yardım yapsaydınız, ve biz de kanaat olsaydı, elimizde ki ile yetinebilseydik dünyada dilenmek gibi bir adet olmayacaktı" demiş.

Ey kanaat,
Beni zengin edecek olan sensin.
Çünkü en güzel nimet,
En büyük zenginlik sana sahip olmaktır.
Şudur Lokman'ın sabır hazinesi ki
Bilge olmak, sabrı bulmaktır.

Diğer kitap incelemelerim için profilimdeki blogumu ziyaret edin.
ataç ikon Gülistan
kitaba 7 verdi
2 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Gülistan
Kitap kısa öykülerden oluşuyor. Kısa ve öz hikayelerin verdikleri mesajlar oldukça önemli ve yararlı bence.

Kitap her yaştan insanın okuyacağı türden bir kitap olması itibariyle her okuyanın kitaptan kendine göre istifade edebileceğini özellikle belirtmek istiyorum.
Her öykünün ardından o öykünün vermek istediği ders kısa bir şekilde belirtilmiş. Ama verilmek istenen dersler biraz önce de belirtmiş olduğum gibi her insanın ihtiyaç duyacağı konulardan oluşuyor ve bu açıdan bu kitabın okunmasını tavsiye ediyorum...
ataç ikon Gülistan
kitaba 10 verdi
7 beğen · 0 yorum
Hayâlet

Hayâlet

@suveydaa

Aslında küçük hikayelerden oluşan öğüt verici bir kitap.. Hikayeler kısa olduğu için konuların anlaşılması biraz zor oluyor dolayısıyla.. Belki kitap orjinal değildi ya da çeviri iyi yapılmamış olabilir.. Hikayeler kısa olduğu için okurken konu dağınıklığı çok oluyor ve dolayısıyla okunması biraz zorlaşıyor gibi.. Kitap bittiğinde de aklınızda bir şey kalmıyor..
ataç ikon Gülistan
kitaba puan vermedi
7 beğen · 0 yorum
Bilal Hüseyin

Bilal Hüseyin

@bilalhuseyin

Aslında tarihi eser niteliğinde önemli bir kitap. İçeriğinde kısa kısa hikmetli hikayeler mevcut. Yazıldığı zamanı ve mekanı göz önünde bulundurursak bir başyapıt. Ancak hikayeler birbirine çok benziyor. Hikayelerin %70'inin kahramanları "Padişah, Vezir ve halktan birisi".
(İçinde yazarın benliğini kabarttığı hikayeler de yok değil :)
ataç ikon Gülistan
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum
Büşra Bayırlı

Büşra Bayırlı

@busrabayirli

içinde beğendiğim hikayeler olmasına rağmen genel olarak pek ısınamadım ben bu kitaba :( belki yayın evinin belki sadeleştirilirken anlam farklılıklarına yol açtığından belki de benden kaynaklı bir durum. Hangisi olduğunu bilmiyorum ama ilerleyen zamanlarda farklı bir yayın evinin baskısını alıp okumayı düşünüyorum
ataç ikon Gülistan
kitaba 4 verdi
0 beğen · 0 yorum

Gülistan - S41

Sultan Oğulmış'ın sarayının kapısında bir çavuşun oğlu dururdu. Yaşı küçük olmasına rağmen kemal ve azamet ziyası parlardı. Kavrayışlı, zeki, kabiliyetli ve sezgisi kuvvetliydi.
özge yüksel tarafından eklenmiştir.
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Olgunluğun ve üstünlüğün yoksa, dilini ağzında sakla.
İnsanı maskara eden dilidir..!
ataç ikon Gülistan
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 beğen · 0 yorum
Yiğit Çırak

Yiğit Çırak

@yigitcirak

Kendi ekmeğini yiyip oturmak, altın kemer bağlayıp bir kişinin karşısında ayakta durmaktan iyidir.
ataç ikon Gülistan
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

Lokman Hekim’e
“Güzel ahlakı kimden öğrendin?” diye sordular.
“Ahlaksızlardan” dedi.
ataç ikon Gülistan
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

Arkadaş!
“Filan kişi öldü,” diye ölümün duyurulmadan iyilik yap ve hayatın değerini bil.
ataç ikon Gülistan
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Özge Gürbüz

Özge Gürbüz

@ozgeistanbul

İş bitiren yalan, fitne çıkaran doğrudan iyidir...

Ne söyleyeyim diye düşünmek, niçin söyledim diye pişman olmaktan daha iyidir.

Iraktan tiryak yetişinceye kadar , yılanın soktuğu ölürmüş.

Dostuna o kadar kuvvet verme ki sana düşmen olacak olursa, seni mağlup edemesin.
ataç ikon Gülistan
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
101
KİTAP
Her Müslümanın Okuması Gereken Kitaplar
Her müslümanın mutlaka okuması gereken, İslamla ve müslümanlıkla ilgili doğru bilgiler veren en iyi kitaplar listelenmektedir...
4
KİTAP
İran Edebiyatının En İyi Eserleri
Samed Behrengi, Füruğ Ferruhzad, Sohrab Sepehri ve daha fazlası... İran edebiyatının en ünlü yazarlarının mutlaka okunması ge...
72
KİTAP
İslam Temalı Edebiyat Kitapları
İslam ve müslümanlık üzerine yazılmış veya içerisinde islam temaları barındıran romanlar bu listede. Lütfen sadece akıcı olan...