up
ara

Figan Kitap İncelemeleri

Reyhan Kurt

Reyhan Kurt

@reyhankurt

Figan
Benim 64 sayfalık hikayelerden çıkıp, romana başlama serüvenim bu insanla başladı. Her kitabını beğenerek, özenerek, sonunda üzülerek okudum. Hatta kendi karalamalarımı bile ona benzetme çabasındaydım sürekli, sonuçsuz kalsa da. Bu kitabı da savaş yıllarında çekilen eziyetler, görülen zulümler, katlanılan hasretleri anlatıyor. Hemen hemen her sayfasında ağlayacağınıza emin olduğum bu kitabı size nasıl anlatabilirim ki? Yari uzakta düsman kollarında, bebegi halsiz düşmüs kollarında, düşmana meydan okuyan, ırzına dokunulmasından haya eden, çırpınan kadınların romanı bu. Kurtuluş Savaşı'nın sadece ilkokulda derslerini işlediğimiz, kongrelerden, üstü örtmeli savas anlatımlarından, itilaftan, ittifaktan ibaret olmadığını göreceksiniz. Bu memleket ne şartlar altında alınmiş, bunları gösterecek.
ataç ikon Figan
kitaba 10 verdi
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
06.08.16 beğen cevap
İsrafil Sarıtürk

İsrafil Sarıtürk

@israfilsariturk

Ermenilerin kurtuluş savaşı döneminde Anadolu insanına neler çektirdiğini , sırtımızı döndüğümüzde nasıl hainleştiklerini , geride bırakılan çocuklara analara bacılara yani namusumuza ne denli işkenceler yaptıklarını Ahmet Günbay Yıldız'ın diliyle mükemmel bir şekilde anlatan bir kitap . Şiddetle tavsiye ediyorum ;)
ataç ikon Figan
kitaba 10 verdi
0 yorum
DND

DND

@dnd

Osmanlı dönemindeki Türkler ve Ermeniler arasındaki malum, acı tablo dile getirilmiştir. Şunu diyebilirim ki; Ahmet Günbay'ın kalemi çok akıcı, bu kitabı da hiç sıkılmadan okumuştum. Okurken o dönemde yapılan işkenceler, yaşanan olaylar karşısında gözyaşlarına hakim olmak pek mümkün değil...
ataç ikon Figan
kitaba puan vermedi
0 yorum
Nihat ÖZMEN

Nihat ÖZMEN

@nihat7

Bir Erzurumlu olarak kitabı her elime aldığımda ağladığım kitap.
ataç ikon Figan
kitaba 10 verdi
0 yorum
Hatice Kılıç

Hatice Kılıç

@mahsunaktas7773

Ahmet Günbay Yıldız'ın çok begendiğim kitaplardan birisi . . harikaydı ve zevk duyarak okudm. . kitapçılara yolunuz düşerse almadan dönmeyin. .
ataç ikon Figan
kitaba 4 verdi
0 yorum
Büşra İşcan

Büşra İşcan

@papatyaaaaaaaam

Savaş yıllarına dair etkileyici bir roman.
ataç ikon Figan
kitaba 10 verdi
0 yorum