up
ara

1844 El Yazmaları

1844 El Yazmaları Konusu ve Özeti

1844 El Yazmaları
Hegel'in Hukuk Felsefesinin Eleştirisi kitabının da yazarı Karl Marx tarafından kaleme alınan 1844 El Yazmaları kitabı Sosyoloji, Tarih türünde okuyucusu ile buluşuyor. Birikim Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789755160191 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan 1844 El Yazmaları isimli kitap 182 sayfadan oluşuyor. Kitap Toplum Davranışlarını Daha İyi Anlamak İsteyenler İçin En İyi Sosyoloji Kitapları listesinde de yeralmaktadır. 1844 El Yazmaları kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Birikim Yayınları
ISBN: 9789755160191
Sayfa: 182 sayfa
1843-46 Marx'ın klasik iktisatçılarla ilk tanıştığı yıllardır; bu süre içinde Marx, burjuva iktisadının kavramlarını burjuva iktisadına karşı kullanmak diye tanımlayabileceğimiz bir yöntemle uzun, bir kısmı kaybolmuş defterler doldurur. 1844 El Yazmaları burjuva politik iktisadını ve burjuva iktisat sistemini eleştiren "genç" Marx'ın ilk iktisadi araştırmalarının müsveddeleridir. 1932 yılına kadar yayımlanmayan bu müsveddeler ücretli biçimi altındaki insan emeğinin yabancılaşmasının bir olgusal analizidir. Burada Rousseau'nun, Feurbeach, Proudhon ve Hegel'den gelen etkiler ile Marx'ın ekonomistleri ilk okuması (Adam Smith, Ricardo Sismondi, Say...) sıkı sıkıya biraradadır. Sosyal bilimci, tarihçi ve devrimci olarak hiç kuşkusuz en etkili sosyalist düşünür olan Marx'ın fikriyat evriminin ilk çalışmalarıdır 1844 El Yazmaları.
Nuh Kapan

Nuh Kapan

@ezelimaglup

Marxin genclik donemi eseri olup daha sosyal konulara deginmektedir. Hegel ve Feuerbachtan alintilarin bol oldugu eser Marxin yabancilasmasini anlamayi kolaylastiracaktir.
ataç ikon 1844 El Yazmaları
kitaba 6 verdi
4 beğen · 0 yorum

1844 El Yazmaları - S41

4. SERMAYELERİN BİRİKİMİ VE
KAPİTALİSTLER ARASINDAKİ REKABET

"Sermayelerdeki artış, ücretleri yükseltir ve kapitalistlerin kârını düşürme eğilimindedir; bunun nedeni arasındaki rekabettir."(Aynı yerde, s. 78.)
Misafir tarafından eklenmiştir.
HANIMCI BEYZADE

HANIMCI BEYZADE

@koraycem

“Emek, zenginler için harika şeyler, ama işçi için yoksulluk üretir. İşçi saraylar üretir, ama işçi için ahırlar üretir. Güzellik üretir, ama işçi için çirkinlik üretir”
ataç ikon 1844 El Yazmaları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Serkan Akçam

Serkan Akçam

@serkanakcam

Komünist işçiler bir araya geldiklerinde, kuram, propaganda vb. ilk amaçlarıdır. Ama aynı zamanda, bir araya gelmelerinin sonucu olarak, yeni bir gerekseme kazanırlar ve araç gibi görünen şey amaç olur. Fransız işçilerinin bir araya geldikleri yerlerde bu pratik süreci en yüce sonuçlarıyla görürsünüz. Sigara, içki içmek, yemek, vb. artık temas etme ya da bir araya gelme amaçları değildir. Arkadaşlık, birlikte olmak, konuşmak -ki bunların da amacı toplumdur- onlara yeter; insanların kardeşliği onlar için laf değildir, hayatın bir olgusudur ve onların çalışmayla sertleşmiş bedenlerinden insanın soyluluğunun ışıkları fışkırır.
ataç ikon 1844 El Yazmaları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Sevgi yalnız bir insana bağlılık değildir. Bir tutumdur. Kişinin yalnız bir sevgi nesnesine değil, bütünüyle dünyaya bağlılığını gösteren bir kişilik yapısıdır. Kişi yalnız bir tek kimseyi seviyor, başka her şeye karşı ilgisiz kalıyorsa sevgisi sevgi değil, genişletilmiş bencilliktir.
ataç ikon 1844 El Yazmaları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
HANIMCI BEYZADE

HANIMCI BEYZADE

@koraycem

Politik iktisat, proleterin herhangi bir beygir gibi çalışmasını sağlayacak kadar kazanması gerektiği önerisini getirebilir. işçiyi çalışmadığı zaman bir insan olarak düşünmez, bu düşünceleri, ceza kanununa, doktorlara, dine, istatistiğe, siyasete ve yoksullar evine bırakır.
ataç ikon 1844 El Yazmaları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
22
KİTAP
Toplum Davranışlarını Daha İyi Anlamak İsteyenler İçin En İyi Sosyoloji Kitapları
Üniversitelerin sosyoloji bölümlerinde okuyan öğrencilerin ya da sosyolojiye ilgi duyanların okuması gereken, toplumsal araşt...