up
ara

Hikayem Paramparça

Hikayem Paramparça Konusu ve Özeti

Hikayem Paramparça
Hikayem Paramparça kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750511189
Sayfa: 176 sayfa
"Annemin öldüğünü anlatma, onun etkisi altında olduğum için kendisini sevdiğimi düşünmesin."
"Tamam Galip."
"Karanlıkta uyuyamadığım için gece lambasını açık bıraktığımı anlatma, beni ottan boktan korkan biri zannetmesin."
"Tamam Galip."
"İlk defa âşık olduğumu anlatma, beni bu konularda tecrübesiz biri zannetmesin."
"Tamam Galip."
"Geçen sene el frenini çekmeyi unutup Kartal'ı boklu dereye yuvarladığımızı anlatma. Malının kıymetini bilmeyen biri olduğumu düşünmesin."
"Tamam Galip."
"Babamın orospu çocuğu olduğunu anlatma. Onu bizzat ben anlatmak istiyorum."
"Tamam Galip."

Gecenin ilk müşterisi olan, sabahçı kahvelerinde, çorbacılarda ayılan genç adamlar. Bazen en anlamsız yüzü yaşamanın ve bazen yel değirmenini arayan içli bir hatıra. Henüz ölmemişler ve ölümle tanışmamışlara yazılmış hikâyeler... Namluya sürülmüş küfür... Büyümemiş bir çocuk... Pati yapan arabalar, yutkuna yutkuna dinlenen şarkılar ve hayattan meseleler. Kutlanan yenilgiler, "hayat kerpiçten bir gökdelen sevgili kardeşim, yanlış bir parantezde yaşıyoruz. Bırak konuşalım, iki çift laf edelim, yüz yüze bakıyoruz..."

Emrah Serbes, hayatı kendine katık eden, sokaktan çağlayan bir sesle yeraltının dumanını anlatıyor bize. Bitmez bir ergen öfkesiyle kuyuya düşmüş çocuklara sesleniyor.

Emrah Serbes'ten parça parça anlar, parça parça anılar, paramparça hikayler...
Aeternus

Aeternus

@ibrahimbuker

romanlarda anlattılar filmlerde öpüştüler. anneannemin fısıldadığı öyküler var bir de durağına hiç uğramamış otobüsler. başkaları sevişirken gıcırdayan yatak yaylarına kulak kabarttın mı hiç. apartman önlerinde çekirdek çitleyen çocuklara dikkat ettin mi. yüksek sesle konuşan alçakları dinledin mi yeterince. o zaman çoraplarını çıkar çünkü aynı saftayız.

anlatıla anlatıla yalama olmuş hatıralar var çok şükür. başka hatıraların arasına karışıp bambaşka hatıralara dönüşen hatıralar. ve hiç yaşanmamış hatıralar var bence en güzelleri. o zaman ellerini ceplerinden çıkar çünkü kahve söyledik.

gitmek istemediğin şehirlerden geliyorum geceleri. rüyalarında kuruyan nehirlerden geliyorum. bir kaplumbağanın kalbiyle geliyorum. bir kaplumbağanın kalbini sökersen o kalp bir saat daha atar. bir dere elli sene sonra taşar bir telefon yüz yıl çalar. ne öğrendik bu aşktan: insan bir gün herkesi unutabilir. o zaman hayaletlere inan çünkü onlar hep dokunabilir.
ataç ikon Hikayem Paramparça
kitaba puan vermedi
0 yorum
Ay Nur

Ay Nur

@lavinnia - Yozgat

Emrah Serbes, bu kitabıyla yine kıyıda köşede kalmışları, hayata alışamamışları, ölmeden önce ölmüşleri, yenilmişleri, kaybetmişleri, yazmış. Kaleminde yine karamsarlık görüyoruz. Fakat acılarıyla, yalnızlığıyla dalga da geçiyor aynı zamanda. Farklı bir üslubu var Emrah Serbes'in. Bu kitabına da üslubunu yansıtmış. Bu kitapta kısa denemeler de, anılar da, paramparça hikayeler de resimler eşliğinde karşımıza çıkıyor. Bütün yazıları çok güzel olmasa da mutlaka beğenebileceğiniz satırlarla karşılaşıyorsunuz. Ben okurken keyif aldım. ''Erken Kaybedenler'' kadar güzel bir eserdi benim için. Emrah Serbes'in kalemini sevenlere tavsiye ederim...
ataç ikon Hikayem Paramparça
kitaba 7 verdi
0 yorum
Fatih S.

Fatih S.

@fsalim54 - İstanbul

Kitabın afillifilintalar.com'da yayınlanan yazılarından oluştuğunu kitabı bitirdikten sonra öğrendim. Daha önce bu siteye girip yazıları okumaya çalıştım ancak kitap kadar zevk vermedi bana. Demek ki kitabın, kağıdın ve kitap kokusunun ayrı bir okuma motivasyonu olduğunu böylece öğrenmiş oldum...

Kitabın içeriği ise çokta abartılacak veya bu kadar okunacak kadar iyi olmadığı kanaatindeyim. Bazı diyaloglar ve cümleler sırf ''afilli'' bir cümle yazmak için fazlasıyla kasılmış görünüyor. Bu da diyalogları zorlama ve yapay yapıyor...

Okunabilir bir kitap. Özellikle duygusal bir devrinizdeyseniz.
ataç ikon Hikayem Paramparça
kitaba 6 verdi
0 yorum
Yasmin Şahin

Yasmin Şahin

@tiyatrocuyasmin - Ankara

Emrah Serbes'in ilk kitabıydı bu okuduğum. Ve neden okumakta bu kadar geç kalmışım ki dedim. Kısa kısa hikayelerinden - yazılarından oluşuyordu kitap. Öyle güzel, öyle etkileyici kısımlar vardı ki hiç bitmesin istedim ama bitti maalesef. Hatta sonundaki Galip hikayesi son noktayı koymuş gibi. Hüzünlü ve düşündürücü hikayeler aslında. Altı çizili bir sürü alıntım oldu kitapta. Ben böyle kitapları seviyorum. Kısa, öz, her hikayede seni başka biryerlere sürükleyen, anlatımı - anlaması kolay. Sevdim hem de çok.
ataç ikon Hikayem Paramparça
kitaba 10 verdi
0 yorum
Büşra Öcalan

Büşra Öcalan

@busraocalan

Emrah Serbes'in okuduğum ilk kitabı. Edebi yönden zayıf bir kitap. Emrah Serbes bu kitabında duygularını olduğu gibi okuyucuya aktarmış fakat yine de bazı cümlelerin zorlama olduğunu düşünüyorum. Kitabı okuduğunuzda yazarını tasvir edebileceğiniz tarzda yazılmış. Çok abartılacak bir yanı olduğunu düşünmüyorum. Kitapta yer alan altı çizilecek yerlerin neredeyse tamamı internetin her köşesinde geziyor. Ama kitabın kapanış hikayesi olan "Galip İşhanı" mutlaka okunmalı.
ataç ikon Hikayem Paramparça
kitaba 6 verdi
0 yorum

Hikayem Paramparça - S41

Kurtuluş Parkı'nda yaprak dökümü... Hava açık... Yıldızlar yere yakın... Taş atsak bir ikisini düşürebiliriz. "Neden olmaz," diye soruyorum. "Mutsuz oluruz," diyorsun. "Herkes mutlu olacak diye bir kural yok, biz de mutsuz olalım."
Burcu S. tarafından eklenmiştir.
Arzu Gökçay

Arzu Gökçay

@arzugokcay - İzmir

Sen gülünce ben de hemen gülüyorum. Sen ağlayınca ben de hemen bir sigara yakıyorum. Sen pazara çıkınca ben de en azından balkona çıkıyorum. Sen bir şey sorunca biraz düşünüp cevap veriyorum ama çoğu zaman yine yanlış oluyor, kimi zamansa susarak boş bırakıyorum o soruyu. Sen tartışmak isteyince bildiğim her şeyi unutuyorum. Sen unuttun mu deyince zaten bildiğim bir şeyi tekrar hatırlıyorum. Senin varlığın bana yapılmış enteresan bir şaka sanki. Aslında ben hâlâ bu şakaya nasıl karşılık vermem gerektiğini arıyorum.
ataç ikon Hikayem Paramparça
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Selin Doğan

Selin Doğan

@selindogan0

Kendimizi özgür zannediyoruz oysaki sadece ipimizi biraz uzun bırakmışlar. Sınırlara gelince fark ediliyor bu. Dışarı çıkmak isterken kendini cama vurup duran yarı delirmiş karasinekler gibiyken. Sadece geceleri, yapayalnız ve yalınayakken anlaşılabilecek şeyler var.
ataç ikon Hikayem Paramparça
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Engin Şahinşah

Engin Şahinşah

@enginsahinsah - Düzce

Babam fabrikadan aldığı maaşın yarısıyla yirmi sene boyunca taksit ödeyip İnan Yapı Kooperatifi'nden bir daire sahibi oldu. Taksitlerin bittiği ay deprem oldu, ev yıkıldı. Tek yumrukla nakavt. Her zaman böyle olur. Mutlu olmak için bir sürü faktörün bir araya gelmesi gerekir. Mutsuzluk için tek neden yeter.
ataç ikon Hikayem Paramparça
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Betül Tantalkaya

Betül Tantalkaya

@tantalkaya

Galip, "Ben âşık oldum kardeşim," dedi.
"Farkındayım," dedim.
"İlk defa âşık oldum."
"Onu da biliyorum."
"Ne yapacağım?"
"Hiçbir şey," dedim. "Oturup çorbanı içeceksin."
"Hayır," dedi. "Nuran Hemşire için ne yapabilirim?"
"Hiçbir şey yapamazsın. Belki şarkı sözlerine biraz daha dikkat edebilirsin bu aralar."
ataç ikon Hikayem Paramparça
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Deniz Göktürk

Deniz Göktürk

@denizgokturk - İstanbul

Bir sürü doğru şey söyledik ama hiç burnumuz kısalmadı.
ataç ikon Hikayem Paramparça
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
72
KİTAP
Ma vié - Benim Tarzım Kitaplar
Her yanı ile sizi tasvir eden, veya sizi anlatan bir kitap varsa yeri bu listededir. ...
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
45
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken En Güzel Yerli Romanlar
Türk edebiyatının mutlaka okunması gereken en başarılı romanlarını bu listede topluyoruz. Sen de okuduğun en güzel yerli roma...
heisenberg

heisenberg

@abdurrahmanyuksel - Kayseri

 paylaşım fotoğrafı
Elinden bir şey gelmemenin acısını iniş takımları olmayan melekler bilir. Bir arabanın farlarına kilitlenip kalmış sincaplar bilir, suyun dibine ağır ağır çöken taşlar bilir. Matkapla göğsünün ortasına açılmış bir pencere düşün, perdeyi aralayıp kendi yarandan bakıyorsun dünyaya, eskisi gibi acımıyor ve de asıl bu acıtıyor.
ataç ikon Hikayem Paramparça
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 yorum
Elsa Rose (@elsarosee)
Bu alıntı kitaptan mı?
12.04.19 beğen 1 cevap
heisenberg (@abdurrahmanyuksel)
Evet tavsiye ederim güzel kitaptır
12.04.19 beğen 1 cevap