up
ara

Yılanı Öldürseler

Yılanı Öldürseler Konusu ve Özeti

Yılanı Öldürseler
Yılanı Öldürseler kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750807046
Sayfa: 102 sayfa
Hasan aile onuru uğruna akrabaları ve köylülerin baskısıyla annesini öldürmek zorunda kalır. Dokuz yaşında işlediği bu cinayeti hiçbir zaman aklı almayacak, kabullenmeyecek ve anlamlandıramayacaktır. Toplumsal cinnetin bir çocuğu katil olmaya sürüklemesinin romanı Yılanı Öldürseler kurban kavramına odaklanır.

"Zengin yaratısı, Yaşar Kemal'i herkese seslenen zaman ötesi büyük klasiklere yaklaştırmaktadır."
- Michel I. Makarius, Jeune Afrique, (Fransa)

"Yılanı Öldürseler'deki derinlik hem ekonomik ve toplumsal yanları gösterilerek işlenen temanın anlamsal yoğunluk taşıması, hem de roman kişilerinin karakteristik özelliklerinin başarıyla işlenmesinden kaynaklanır."
- Feridun Andaç, Yazınsal Gerçekçiliğin Boyutları-

''Yaşar Kemal'in sanatı, kimi yerlerde acı, kimi yerde şiirsel dokunuşlarlar keskin, haşin, kontrollü, sertçe boyanmış.''
-The Listener-
Mehmet

Mehmet

@yoldas

Göçebelikten yeni çıkmış Çukurova'nın Anavarza kayalıklarının çevresine yerlemiş bir köyde geçiyor hikayemiz. Köyün dağlarını, kayalarını, kuşlarını, böceklerini okuyucunun dünyasında canlı tutmayı çok iyi başarmış büyük usta. Bölge insanın gündelik yaşamı ve kültürel özelliklerini öylesine zengin ve etkili bir dille anlatmış ki, köy hayatını çok fazla bilmesem de özlemini duyduğum bir çok anı yaşatmış oldu Yaşar Kemal. Köz ateşinde pişen çayın, yer sofrasında içilen tarhananın, sabahın ilk ışıklarında henüz gün yeni doğarken yayığın ilk tereyağını tandır ekmeğine sürüp yedikten sonra, bacası tüten, dumanı yükselen köy evlerinin arasından yavaş yavaş geçip, at üstünde, pamukların, buğdayların, çeltik tarlaların etrafında dolanırken pamuk tarlalarında çalışan işçiler sohbet edip buram buram Anadoluyu koklamak ne de güzel oldu. Yedi sekiz yıl önce tek katlı bir evimiz vardı, bahçesiyle, evin yapısıyla, çardağıyla şehrin göbeğinde köy hayatının huzurunu yaşamayı başarabiliyorduk, maalesef kentsel rantın kurbanı oldu oda, tıpkı insanlık gibi. Buraya kadar yazılanlar madalyonun güzel tarafı, maalesef bir de insanlar var madalyonun kirli tarafı.

Madalyonun diğer tarafında insan var, insanlık yok. Ataerkil toplum yapısına sahip bir köyde, ahlaksızların var ettiği ahlak anlayışı, namussuzların var ettiği namus anlayışı, hurafelerle harmanlanıp cehaletle birleşince, ortaya çıkan töreler,örfler, adetler dokuz yaşında bir çocuktan ana katili yaratabilir. Bölge halkının beynindeki kemikleşmiş yargıların varlığını günümüzün entelektüel yaşamında da sürdürüyor olması ne acı. Ataerkil toplumda kadına yüklenen anlamların kemikleşmiş yargıların kırılamadığı günümüzde asıl suçluların Esme'yi namlunun ucuna itmesi kendi ahlaksızlıklarını gizleme noktasında oldukça etkilidir. Çünkü bu toplumda susan bir kadın vardır. Tecavüze uğrasa da susan, konuşamayan kendi içinde yaşayan, tecavüzcüsüyle evlendirilen kadın. Hasan, dünyanın en masum, dünyanın en büyük canavarı. Esme dünyanın en ahlaklı, dünyanın en ahlaksız kadını. Dokuz yaşındaki bir çocuktan katil yaratan bir toplumunun akıttığı ve durdurulamadığı bir zehir vardır bu toplumda. Yaşar Kemal yılan metaforu üzerinden toplumun akıtmış olduğu zehrin bir çocuktan nasıl katil yaratıldığını ince ince ve oldukça etkili bir kurguyla işlemiştir. Çocukluğunu yaşayamadan kendine ait olmayan bir nefretin bedelini ödeyen Hasan'lar ve Esme'ler ancak bu kadar etkili ve gerçekçi anlatılabilirdi. Abidin Dino' nun harika desenlerinin sayfaların arasında yerini alması da ayrıca bir güzellik katmış kitaba.

Yaratılan baskın erkek karakterinin karşısında kadının pasifliği gerçeğini alt üst eden bir çıkış, başkaldırıyı insan en azından kitaplarda görmek istiyor. Her sayfasında bir çıkış bekledim ama maalesef ki görmedim.
ataç ikon Yılanı Öldürseler
kitaba puan vermedi
0 yorum
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

İlk kez Yaşar Kemal okudum arkadaşlar. Büyük yazara haksızlık yapmışım, azıcık da olsa suçlandım… Kitapla ilgili konuşacak olursam kitap kısacık bir roman 112 sayfadan oluşuyor. İçindeki resimleri çıkarırsak 90 sayfa ya vardır ya yoktur. Resimler demişken kitabın resimlerini Abidin Dino yapmış. Hem de ne yapmış. Çok güzel ve çok değişik tarzda.

Yazara gelirsek Yaşar Kemal’ in üslubu da Aytmatov gibi harika. Roman gözünüzün önünde canlanıyor. Kendine has Anadolu diliyle mükemmel bir betimleme. Sürükleyici bir anlatımı var. Yazarın toplumu iyi bildiği aşikâr; zaten konudan bu anlaşılıyor. Toplumdaki insan psikolojisini, toplum baskısını ve töreyi ( Kan Davası ) üstüne basa basa çok iyi anlatmış. Bu konulardan hariç içinde ahlak kuralları, namus, din, kadının yeri, babanın önemi ve aile şerefi gibi öğeler de yer alıyor.

Konuya geçtiğimizde ise bir çocuğun aile ve toplum baskısıyla bir katil olması, töre cinayeti işlemesini ele alıyor. Çocuğun cinayet için gelgitleri öyle güzel ki... Köy yerinde dul kalan çok çok güzel bir kadının çilesini okuyacaksınız. Kadının töreyi bildiği halde çocuğunu öylesine çok sevmesi, her şeye rağmen töreyi umursamazlığı.. Harika bir anne sevgisini anlatıyor. Hüzünlü bir hikaye. Elbette ki tavsiye ediyorum. Zaten minicik bir kitap hemen bitecek emin olun. İnceleme sonu alıntım ise;
“Bir adamın kıymeti parayla ölçülür mü, bir adamın değeri dünya malıyla ölçülmez, ölçülmez ama, gözü kör olsun biz adam öldürmeyi zanaat edinmişiz, ne yazık, onun için para vereceksin”
ataç ikon Yılanı Öldürseler
kitaba 8 verdi
0 yorum
T. Dmrc

T. Dmrc

@demirci3557

Öldürmeye neden meyleder insanoğlu; çok meraklı olduğu doğurduğuna yer açılsın diye mi? Bunca savaş, soykırım, kin, doğal afetler yetmezmiş de bir de gelenekler, örfler icat edilmiş. Onlarda sinsice ama esasen daha faal bir şekilde dünyanın amacına hizmet etsin, doğanı eksiltsin diye mi? Bin bir acıyla ezilerek üstelik...

Ahh ayarsız toplum-u-muz ahhh... Bazı bazı hatta çokça modern çağ eleştirilerine düşmüyor değilim. Ama çok değil bir kaç kuşak öncemiz belki hala yaşayan gelenekleriyle travma merkezi olmuşlar. Toplum ve ötekilerin baskısından ne zaman çıkacak insan?
Toplum travma geçiriyor romanda. Kurbanını seçmiştir. O denli içten anlatılmış ki bir ara bende onlar gibi düşünmeye başladım. Kurtulsa şu Hasan oğlan dedim. Hasan dağda taşta uçan kaçan tüm börtü böceği annesini öldürmemek için hortlayan babası niyetiyle vuruyordu değil mi? Eskilerin deyimiyle del olmuştu oğlan.

Yaşar Kemal zekası, dili, benliği, acıları ile gerçekten büyük bir yazar.
ataç ikon Yılanı Öldürseler
kitaba 9 verdi
0 yorum
Fethi Uzun

Fethi Uzun

@fethiuzun

İlk kez Yaşar Kemal okudum... Büyük bir eksilik....

#SPOİLER
Bir çocuğun aile ve toplum baskısıyla bir katil olması, töre cinayeti işlemesini ele alıyor. Çocuğun cinayet için gelgitleri öyle güzel ki... Köy yerinde dul kalan çok çok güzel bir kadının çilesini okuyacaksınız. Kadının töreyi bildiği halde çocuğunu öylesine çok sevmesi, her şeye rağmen töreyi umursamazlığı.. Harika bir anne sevgisini anlatıyor.

Toplumsal baskının ne kadar güçlü olduğunun en iyi örneklerinden biri olan eser, üstadın yalın dili ve sayfalardaki resimlerle bir çırpı da okunup bitiyor ve arkasında Hasan'ın hayatının ne derece acımasız olduğunun boşluğunu bırakıp, zihnimizdeki yerini alıyor...

Bu hikayesinde kan davalarını ele almış sevgili Yaşar Kemal. Öylesine gerçekçi anlatıyor ki insan okurken "BATSIN KANINIZ DA DAVANIZ DA! YETER!" dedirtiyor. Ortada kalmış Hasan'ı da olaya karıştırmaları, beynini yıkamaları da ayrı bir köpürtüyor insanı.
ataç ikon Yılanı Öldürseler
kitaba 9 verdi
0 yorum
Aygül Dursun

Aygül Dursun

@okuyanhemsiree

Kitapta ne okudun derseniz ; toplumsal cinnet okurum derim.
9 yaşında annesini öldüren ve bunun farkında olmayan Hasan ‘ın hikayesi. Annesini öldürene kadar geçen zaman kitapta anlatılıyor. Toplumun insana neler yaptırabileceği, kişinin karar mekanizması üzerinde ne kadar etkili olacağı, toplumda dışlanma , töre, aile baskısı , kan davası gibi kavramları üstüne basa basa anlatmış Yaşar Kemal. Kitap zaten kısa, resimleri çıkarıcak olursak 80-90sayfa gibi bir şey kalır sanırım. Bu kadar az sayfada doyurucu bir kitap yazmış , pek çok konu üzerinde durmuş.
Küçük Hasan ‘ın adım adım cinayete sürüklenişinde köyde Hasan ‘ın yanıbaşında hissediyor insan kendini. Betimlemeler, üslup çok çok başarılı.
Cengiz Aymatov, Hasan Ali Toptaş severlerin Yaşar Kemal’i severek okuyacağını düşünüyorum. Yazım tarzları, üslupları çok benziyor.
ataç ikon Yılanı Öldürseler
kitaba puan vermedi
0 yorum

Yılanı Öldürseler - S41

Köy uyumuştu.Bir tek horoz üç kere öttü,o da sustu.Bir köpek delirmiş gibi durmadan uluyordu.Esme oldum olası köpek ulumalarından korkardı.Bir köpek uluması duysa tüyleri diken diken olur,dualar okurdu.
Merve SEZGİNER tarafından eklenmiştir.
elif

elif

@elif7

"Hasan, sen oğlum değil misin? Sen benim zürriyetimden olmadın mı Hasan? Kurtaramaz mısın babanı? İşte önümde yüzlerce kırmızı yılan, bunlar yılan değil, kanı yerde kalmış insanlar. Öldürülmüşler de öçleri alınmamış. Kırmızı yılan olaraktan hortlamışlar. Beni bunlara çoban yaptılar Zebaniler. Benim de kanım yerde kalırsa beni de böyle güttürecekler. Babanın bu haline nasıl dayanıyorsun Hasan? Oğlum değil misin? Acımıyor musun bana? Ben kırmızı bir yılan olup kıyamete kadar böyle sürünmeye layık mıyım Hasanım, yavrum.... Aaaah, yılanı öldürseler, yılanı öldürseler Hasan.... Aaah, Hasan."
(SAYFA 92)
ataç ikon Yılanı Öldürseler
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

"Hasan, sen oğlum değil misin? Sen benim zürriyetimden olmadın mı Hasan? Kurtaramaz mısın babanı? İşte önümde yüzlerce kırmızı yılan, bunlar yılan değil, kanı yerde kalmış insanlar. Öldürülmüşler de öçleri alınmamış. Kırmızı yılan olaraktan hortlamışlar. Beni bunlara çoban yaptılar Zebaniler. Benim de kanım yerde kalırsa beni de böyle güttürecekler. Babanın bu haline nasıl dayanıyorsun Hasan? Oğlum değil misin? Acımıyor musun bana? Ben kırmızı bir yılan olup kıyamete kadar böyle sürünmeye layık mıyım Hasanım, yavrum.... Aaaah, yılanı öldürseler, yılanı öldürseler Hasan.... Aaah, Hasan."
ataç ikon Yılanı Öldürseler
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
H. G.

H. G.

@hayris

'Hasan hiç bir seyden korkmuyordu. Ölüm onun için bir cennet bahçesiydi. Sustalısını elinden almamışlardı. Hasan gibi insanlara her şeyini göze almış, ölümün öte yanına düşmüş, ölümün tarlasında, ölümde yaşayan yürekli insanlara yaklaşmak, kim olursa olsun, candarma, eşkıya, katil olsun, isterse en yürekli olsun kolay değildi. Hasana ancak, Hasan gibi yaşamın ötesine, ölüme düşmüş insanlar yaklaşabilirler, onunla aynı ipte oynayabilirler.
ataç ikon Yılanı Öldürseler
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mehmet

Mehmet

@yoldas

İnsan bu düşmanlık içinde boğulur.

YKY - Sayfa - 12
ataç ikon Yılanı Öldürseler
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Queen

Queen

@queenoftragedies

Hasan hep kayalıkların kokusunu anımsar. Bir de bir geceyi, karanlığı, karanlıkta barut kokusunu... Barut kokusu ovada, toprakta başkadır, gecede kayalıklarda başkadır...
(...)
Anavarza göğünde kanlı kartallar döner. İyi anımsıyor. Onun her zaman en korkunç anısıdır bu kurşunlu gece, bu yankılar, bu sabah sabah kartalların süzülmeleri.
ataç ikon Yılanı Öldürseler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
37
KİTAP
Psikolog ve Psikiyatristlere Tavsiye Kitaplar
Psikologların ve psikiyatristlerin mutlaka okuması gereken kitaplar. Psikoloji öğrencileri, tıp öğrencileri de faydalanabilir...
249
KİTAP
Kısacık, Okunası Kitaplar
Kısa ama etkili kitaplar bu listede. Sayfa sayısına bakmayın. Kısa ama yoğun kitaplar. Az zamanınız mı var? Kısacık bir kitap...
122
KİTAP
Mutlaka okunması gereken yerli kitaplar
Türk yazarlar tarafından kaleme alınmış yerli kitaplar bu listede. En iyi yerli kitapları okurken kendinizden çok şey bulacak...
Elsa Rose

Elsa Rose

@elsarosee

 paylaşım fotoğrafı
Canım Yaşar Kemal... 🌸🦋
ataç ikon Yılanı Öldürseler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum