up
ara

Kaçan Ayna

Kaçan Ayna Konusu ve Özeti

Kaçan Ayna
Düşsel Konçerto Cilt: 1 kitabının da yazarı Giovanni Papini tarafından kaleme alınan Kaçan Ayna kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Dost Kitabevi Yayınları yayınevinden 0 yılında 9757501581002 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kaçan Ayna isimli kitap 117 sayfadan oluşuyor. Kaçan Ayna kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Dost Kitabevi Yayınları
ISBN: 9757501581002
Sayfa: 117 sayfa
Kişilerin, sırasıyla canlandırdıkları kurmacaların dışında yaşamadıkları olgusunu öne sürerek eleştirebiliriz. Papini'yi. Bu, yazarımızın onulmaz bir biçimde bir ozan olduğunu, kahramanlarının birçok değişik ad altında, onun kendi beninin yansımaları olduklarını söylemenin bir başka biçimidir. Papini'nin hak etmediği bir biçimde unutulmuş olduğundan kuşku duyuyorum. Bu kitaptaki öyküler, insanın melankoliye ve alacakaranlığa eğilimli olduğu bir çağın ürünleridir, ama melankoli ile alacakaranlık yitip gitmiş değildir, günümüzde sanat onları değişik kılıklara bürüse de.-Jorge Luis Borges-
Kenan

Kenan

@enron

Giovanni Papini
Gençliğinde özgürlükçü, kilise karşıtı aykırı bir İtalyan iken 1930'lardan itibaren katolikliğe yönelmesi dahası Mussolini ve Faşizme beslediği sempati; muhtemeldir ki onu ikinci dünya savaşından sonra biraz kenara itmiş. Herhalde bedelini ödemiş olacak ki daha sonra tekrar gün yüzüne çıktı, derler.

Binlerce yıldır sorulan soru.
Camus, Sartre, Puslu Kıtalar Atlası.
Temaları benzer olsa da biraz farklı açılardan hep aynı sorunun (10 soru) cevabını arayışla geçen 10 öyküden oluşuyor kitap. Biraz karamsar(ll. Dünya Savaşı)
Bazıları pek öyküye de benzemiyor aslında bunun incelemeye benzememesi gibi.

Havuzda İki Yansı:
Kendimizi bildiğimiz "an" ya da bu yazıyı okuduğunuz "an" en bilge düşünceleri, en yüce ve en doğru duyguları taşıdığınızı düşündüğünüz an'dır.
Yeter ki o an'ın üstünü örtecek zaman geçmeyegörsün.
İnsan büyüdüğünü ne zaman anlar veya olgunlaştığını? Çok matah bir soru olmasa da burada ve daha birçok yerde sıklıkla sorulur: Büyüdüğünüzü ne zaman anlarsınız? diye.
Yıllar önce üniversitede bir hocamız da sormuştu bu soruyu. "Aynı somut ya da soyutluklarla ilgili artık aynı şekilde düşünemediğimde" diye cevap vermiştim ya da buna benzer bir şeydi.
O zamanlar çok da anlam yüklememiştim bu söze.
Aynı bedende, eğer varsa aynı ruhta binlerce "ben" taşıyoruz ve hiçbiri aynı değil ve dua edelim ki hepsini aynı anda yaşatamıyoruz.
Zira çekilmez hayatımıza çekilmez ben'lerle dolu yeni halkalar eklerdik.
Peki en doğru "ben" hangisidir ya da ben kimdir, kimim?
Bizi bugüne getiren geçmişteki ben/benler olduğuna göre ona herhangi bir suçluluk atfedebilir miyiz? Onu sevmeme hakkımız var mı? Öldürsek kötü mü?

Zihinsel Bir Ölüm:
Yaşam nedir? Niçin? Nereye gidiyoruz? Yaşamaya değer mi?
Minvalinde sorgulamalarla varoluşsal bir sıkıntının girdabına sokuyor bizi bu denemede.
Anlamlı cevaplar bulamadığımızda tek seçenek ölmek midir? Belki de hepsinin cevabı ölümde gizlidir ya da zıtlıklarda.
Bedensel bir ölüm değil elbette kastedilen.
Her şeyden vazgeçmek, bırakmak ama yine de erişebilmek en yücesine. Sefiliz ama mutluyuz. Ölüyoruz ama mutluyuz. Ölüyoruz ama ölmüyoruz.

Hasta Beyefendinin Son Ziyareti:
Evren, dünya, insanlar, hayvanlar, somutlar, soyutlar, akıllı cep telefonlarının şarj aletleri...
Bütün bunların hepsi "sen" olduğun için varsa ya da bunların hepsi senin zihninde ise. Veya biz, tamamen bütün benliğimizle bir başkasının zihninde isek. Yokoluşumuz onun uyanışına bağlı, varlığımız onun düşüne.
"Varım, çünkü beni düşleyen biri var; uyuyan, uykusunda düş gören, benim devindiğimi, yaşadığımı gören, şu anda benim bütün bunları söylediğimi düşünde gören biri.”

Sen Kimsin:
Bildiğim ben'i, beni bildiklerini düşündüğüm diğerleri artık bilmediklerini söylerse ne olur?
Deliririz, sineriz.
Dıştaki tüm uyarıcılardan gelen sen kimsin? Sorusu, sesleri çılgın kalabalıklar içinde giderek kısılır, kısılır ve kesilir. Ancak asıl sorun bundan sonra başlar. Kimsenin artık tanımadığı ben'i, ben gerçekten tanıyor muyum? Ve işte şimdi soruyu sorması gerekenle soruyu cevaplayacak kişi başbaşa kalır: Ben.

Kaçan Ayna:
Kitaba ismini veren bu öyküde ise bu sefer kendisi dışına çıkarak evrensel bir soruna değiniyor.
Sürekli koşmamıza rağmen olmak istediğimiz yer ile olduğumuz yer arasındaki azalmayan mesafeye değinir.
Statümüz, mesleğimiz, rengimiz fark etmeksizin koşuyoruz. Nereye? Yarına. Bugüne eklediğimiz yarın, sonra bir diğer yarın. Ulaşmak mümkün değil. Suretimizi en iyi şekilde gördüğümüz aynaya koşuyoruz. Sorun şu ki; aynı hızda ayna da koşuyor. Koşmaya devam, yetişemedik, öldük.

Gereksiz uzunluğu burada bitirelim.
Keyifli okumalar.
ataç ikon Kaçan Ayna
kitaba 9 verdi
9 beğen · 0 yorum
Fehmi Çapraz

Fehmi Çapraz

@fhmcprz

Bir gün size oldukça gizemli
biri gelir ve sizden önümüzdeki bir yılınızı ödünç almak ister.Yaşınız 23 olsun.Birdenbire 25 yaşında olacak yaşamadığınız 24.yaşınızı gerekçelerini sunan bu kişiye ödünç verecek ama bu ödünç verdiğiniz yılınızı istediğiniz zaman parça parça kullanabileceksiniz.Ne zaman ve nasıl kullanır,son alacağınız 1 gününüzü ne için ayırırdınız?Yine mükemmel bir eseri Olan GOG’un da yazarı Gıovannı Papını kitabın son öyküsünde bunu işlemiş.İnsanın ihtiraslarını/Tutkularını/zaaflarını kısacık öyküsüne sığdırmış.
Okumanızı hatta okumadan evvel bu durumu kendi adınıza süzgeçten geçirmenizi tavsiye ederim.
Kitaba adını veren “Kaçan Ayna”öyküsü ise ayrı bir güzellik taşıyor.
ataç ikon Kaçan Ayna
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Gürkan  Metin

Gürkan Metin

@gurkanmetin

Kaçan Ayna veya Yitik Zaman
Kitaptaki hikayelerin herbirinde,gerçekdışı görünen konusal bağlamla paralel olarak,içsel dünyaya ilişkin,derin bir felsefe yatmakta.Aynı hikayeleri ve daha fazlasını iki ciltlik "Düşsel Konçerto" kitabında okuyacağım için kendimi şanslı hissediyorum.
ataç ikon Kaçan Ayna
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

Kaçan Ayna - S41

Ayakkabı tamircisi bir kapıcı, başını elindeki ayakkabıdan kaldırmaksızın, hiçbir duygu belirtisi göstermeden yanıtladı sorumu:
" En üst katta, sağda."
Yer yer balgam lekeleri, örümcek ağları bürümüş merdivenden çıktım. Merdiven başına çıkınca kapıyı çaldım.
fidd dann tarafından eklenmiştir.
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Ruh her şey olabilir, ruh her şeydir, istemdir, dünyanın efendisidir. Ölmek istemek yeter, ama ciddi olarak, güçlü bir biçimde, sürekli olarak istemek, o zaman ölüm yavaş yavaş içimize yerleşir, her yanımıza işler, öyle ki, tek bir soluk öteye savurabilir bizi. İstemek, bu durumda, istememektir. Yaşamak için hiç durmadan isteriz, ölmek içinse hep daha az istemek, yalnızca istememek gerekir. Yaşamın tümü çabalardan oluşur: Artık hiçbir şey için, hiçbir biçimde çaba harcamazsak, yaşam boşalır kendiliğinden söner böylece her şeyi kabul etmekle her şeyi reddetmek denkleşir, birbiriyle kaynaşır, tek bir şey olur.
ataç ikon Kaçan Ayna
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Doğa Sev

Doğa Sev

@dogasev

"İnsanlar; yaşamı ölüm için yitiriyoruz, gerçek olanı, imgelemsel olan için tüketiyoruz, günlere, salt bizi onlara benzer başka günlere taşımaktan başka bir değeri olmayan günlere götürdükleri için değer veriyoruz.. İnsanlar; yaşamınızın tümü, sizin kendi kendinizi lanetlemek için tasarladığınız korkunç bir oyundur; sizin bu kaçan aynaya doğru koşuşunuza yalnızca şeytanlar güler!"
ataç ikon Kaçan Ayna
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Kaç kez zavallı ruhumu özene bezene fırçaladım, kaç kez beynime yeni bir renk verdim! Kaç kez yüreğimin karışıklıklarına yeni düzen verdim! Kendime yeni giysiler yaptırdım, yeni ülkelere yolculuk ettim, yeni kentlerde kaldım, ama içimin derinliklerinde kalan, hep kalan bir şeyin varlığını duyumsadım, ben olan, her zaman benim kendim olan, yüzeyde ses, hava bakımından değişen ama sonsuza dek yorulmak, eğilmek bilmez bir bekçi gibi kalan bir şey. Onun çevresinde nesneler gözden yitiyorlar, ama o bunun ayrımına varmıyor bile; çevresindeki nesneler beliriyorlar, ama o gerilemiyor...
ataç ikon Kaçan Ayna
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Demek ki istediğim var olmamak değil, bir başka biçimde varolmak, bir başkasında varolmak için umarsız, karşı konulmaz bir istek duyuyorum. Aynı zamanda, olduğum kişi olmamak için umarsızca bir istek duyuyorum, çünkü ben öyle biriyim ki, hiçbir zaman sahip olamayacağım bir şeye sahip olmak istiyorum. Kendim olmamak istiyorum, çünkü hiçbir zaman kendim olmamayı başaramayacağımı biliyorum
ataç ikon Kaçan Ayna
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Ruhunu insanlara veremeyen kişi en azından yaşamını vermelidir.
ataç ikon Kaçan Ayna
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Bur Cu

Bur Cu

@burcua

 paylaşım fotoğrafı
“Her insan, yalnızca öngördüğü, beklediği, umduğu şey için yaşar. Bütün yaşamı, öyle bir biçimde kurulmuştur ki, her ânın onu izleyen bir ânı hazirladığını, her saatin ondan sonra gelecek bir saati, her günün, ardından gelecek bie günü hazırladığını bildiği ölçüde onun için bir değeri vardır. Bütün yaşamı, düşlerden, ideallerden, tasarılardan, beklentilerden oluşur - bütün şimdiki zamanı, geleceğinin çevresindeki düşüncelerden oluşur. Olan, şimdi var olan her şey belirsiz, karışık, yetersiz, ikincil görünür bize, kendi kendimizi ancak bütün bu şimdi var olan şeylerin bir önsözden, geleceğin güzel romanının uzun, sıkıcı bir önsözünden başka bir şey olmadığını düşünerek avuturuz kendimizi. Bütün insanlar, bilerek ya da bilmeyerek, bu inançla yaşarlar. Ansızın biri onlara bir saat içinde tümünün öleceğini söyleyecek olsa, yaptıkları, yapmış oldukları her şeyin onlar için hiçbir hazzı, hiçbir tadı, hiçbir değeri olmazdı. Geleceğin aynası olmasa, güncel gerçeklik aşağılık, iğrenç, anlamsız görünürdü. Yeniden karşılaşmalara, utkulara, yükselişlere, terfilere, çoğalışlara, ele geçirmelere, unutmalara umut bağlatan yarın olmasaydı, insanlar yaşamaya razı olmazlardı. Yarının uzak kokusu olmasa, bugünün kara ekmeğini yemezlerdi.”

Gıovannı Papını - Kaçan Ayna
ataç ikon Kaçan Ayna
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
22 beğeni · 0 yorum beğen ikon