up
ara

Zar Adam

- The Dice Man

Zar Adam Konusu ve Özeti

Zar Adam
Psikiyatrist Luke Rhinehart gündelik hayatından sıkılmıştır. Kendini dinini oluşturur. Zarlar! Hayatına nasıl yön vereceğine zarlara sormaya başlar.
Çevirmen: Enver Günsel
Yayınevi: Pegasus
ISBN: 9786055943394
Sayfa: 464 sayfa Basım Tarihi: 2007
Gündelik hayatından monotonluğundan sıkılmış psikiyatrist Luke Rhinehart Manhattan'da eşi ve iki çocuğuyla yaşamaktadır. Hem Batı hem de Doğu felsefelerinin hayatın anlamı alternatiflerinden tatminsizlik yaşayarak basit zar atışlarıyla kendi dinini oluşturarak hayatını sonsuza kadar değiştirir. Rhinehart ve hastaları kısa zaman içinde ebedi kurtuluşlarının tek yolunun her şeyi zarların kararına bırakmak olduğuna inanmaya başlarlar. Luke, seks, uyuşturucu ve terapi hakkındaki zar atışlarıyla yeni dinini muhafazakar davranış ve ahlak çöküntüsünün esprili bir birleşimine dönüştürür. O bu düşünceyle kendi yaşantısını ve dünyayı değiştirmeyi amaçlamaktadır..Amerikan psikoanalitik kültürünün fütursuz bir parodisi ve rahat okunan Zar Adam kitabı eğlenceli, mizahi, şok edici ve altüst edici..."Hafızalardan silinmeyecek bir kitap. Çok zekice kurgulanmış."-Time Out-"Olağanüstü eğlenceli. Gelecekte hayatınızı değiştirebilecek kışkırtıcı fikirlerle dolu, çok tehlikeli."-Forth Star, Telegram-"Etkileyici bir şekilde yazılmış olağandışı bir roman. Ancak o tehlikeli bir roman olabilir. Okuyucular gözlerinden yaş gelene kadar gülecekler."-David Slavitt-"Çok sayıda eğlenceli öğenin olduğu bir cehennem. Rhinehart bir yazar olarak üstün bir performans sergilemiş."-New York Herald-"Eğlenceli ve iyi yazılmış. Yalnızca ilk 30 sayfası çağdaş nihilizm düşüncesinin zekice bir özeti. Zarla yaşamın belirlenmesinin popüler olacağına kuşku yok."-Time-
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

ZAR DİNİ
Kütüphanemde değişiklik olsun diye zamanında almıştım bu kitabı. Kitabın konusu ve işlenişi bir psikiyatrın tamamen sıkılmışlığı üzerine gelişiyor. Herhangi bir sebeple bastırılmış ya da bastırılmak zorunda kalan duygularımızı zar atarak ortaya çıkarmaya mecbur bırakan bir zar adamdan bahsediliyor. Topluma göre ya da ahlaki değerlere göre şekillenen görünen dünyamızın haricinde içeride sakladığımız iç dünyamızın bu şekilde dışavurumunu yansıtıyor Rhinehart. Bu sistemini de ZAR DİNİ olarak adlandırıyorlar. Kitabın akıcılığı yok bana göre. Dili çok sade, dişe dokunur, akıllarda yer eden betimlemesi yok lakin işlediği konu itibariyle bazı noktalarda haklı. Sırf insanlar ne der dürtüsüyle çoğu yapmak istediğimiz şeylerimizi yapamıyoruz kendimizi kısıtlıyoruz ve belki de bir daha çıkarmaya cesaret edemeyeceğimiz bir dünyamızı içimize gömüyoruz. Belki o iç dünya, yansıttığımız dünyadan daha iyi gelecektir bize bilemeyiz. Lakin iç dünyamızın da bir sınırı olmalı isteklerimizin yani. Sırf zar adam öldür dedi diye adam öldürmek bir istek değildir. Ya da eşini aldat demek ya da çocuklarına da bu zar adam oyununu aşılamak. İnsanlara zarar vermeyi planlayan, başkalarının iç dünyasını yıkıma uğratmayı hedef alan hiçbir istek bastırılmış dünyamız olamaz benim gözümde. Bu bastırılmışlığı daha çok felsefik ve psiko-sosyolojik yaklaşımla ele alırken cinsellik öğesini araç olarak seçiyor. Kitap bana ne kattı tartışılır. Zar adamın yaptığına benzer bir uygulamayı ben kitaplarım için yapıyorum. Kitaplığımda illa ki okumak istemeyeceğim ama okumak zorunda olduğum, bilgi edinmek zorunda olduğum türler de mevcut. Bana kalırsa o türleri okumayı olabildiğince ertelerim. Ama öyle ya da böyle o konularda da bilgi sahibi olmalıyım bu yüzden kitap kavanozu yaptım kendime içinden bir kitap seçip hangisi çıkarsa ona razı oluyorum yani mecbur kılıyorum her türden de okumaya kendimi. Zar Adam da bir nevi böyle. Kendini tatmadığı tüm duygulara mecbur bırakıyor. Bu duyguların kime ne şekilde zarar verdiğini düşünmeden salt monotonluğundan kurtulmak gayesiyle. Bu şekilde de çevresine de yayıyor bu zar virüsünü. Bir parça zar çetesi oluşturuyor sonucunda da. Okunmasa da olur. Pek bir artısı olmayan zaman öldürmelik bir kitap bana göre.
ataç ikon Zar Adam
kitaba 2 verdi
0 yorum
kitap pınarım

kitap pınarım

@kitappinarim

Kitap hakkında yorum yapmak pek kolay değil. İlginç bir konusu var; ancak konu, anlatılanların gölgesinde kalmış gibi. Roman kahramanımız insanlığın tüm hallerini kendisinde barındırdığının farkında; ancak o, diğer insanlardan farklı olarak her şeyi yapmak, gerçekleştirmek istiyor. Hayatın getirdiği sınırlamaları kabul etmiyor. Hemen her durum için zarlardan medet umuyor ya da daha doğrusu olumsuz diye nitelenecek davranışların sorumluluğunu zarlara yüklüyor. Belki de bu sebeple, yaşadığı gelgitlerden ötürü, romanda kopukluklar ve birkaç yerde de mantık hataları var. Bunlar muhtemelen bilerek yapılmıştır diye düşünüyorum (ya da öyle düşünmek istiyorum). Zar Adam’ı hakkıyla değerlendirmek için Amerikan toplumunun, özellikle romanın yazıldığı dönemdeki, yaşayışı hakkında bilgi sahibi olmak ve romanı İngilizce aslından okumak gerektiği kanısındayım. Çünkü kullanılan bazı isim ve ifadelerden anlaşıldığı üzere romanın orijinalinde sözcük oyunlarına epey yer verilmiş gibi. Kitabın arkasında verilen yorumlar da bu yönde. Kitabın Amerikan toplumunu biraz da ironik bir şekilde ele aldığını düşünüyorum.
Yine de birkaç alıntı dışında kitabı beğendiğimi söyleyemem. Dolayısıyla “Zar Adamın Peşinde”n gitmeyi düşünmüyorum.
Yazarın 464 sayfada anlatmaya çalıştığını bence Faruk Nafiz şu dizesinde daha anlamlı ve estetik bir şekilde dile getirmiş: “Yetmiyor bir ömür bin bir murada”.
ataç ikon Zar Adam
kitaba puan vermedi
0 yorum
Merve Eyüboğlu

Merve Eyüboğlu

@dreamshive

Şu ana kadar okuduğum kitaplar içinde diyebilirim ki en olayını anlamadığım ve garip olandı.Ana karakterin zarları tanrılaştırıp yavaş yavaş çevresindekileri de kendi içinde bulunduğu duruma düşürmesi falan...İlginçti.Adam zaten psikolog olduğu ve insan psikolojisinden anladığı için çevresindekileri kendi yoluna çekmesi de kolaydı.
Aslında sağlam bir kitap olduğunu kabul etmem gerekse de içerikteki bazı şeyler bu kitabı sevmemi önlüyor.Mesela kitabın direkt olarak okuyucuya yönelik olarak yazılmış bir bölümü vardı.Sanırım kitabı okuduğumuza göre zihnimizde yer ettiği ve onu bir daha unutamayacağımızdan bahseden kısa bir bölümdü.Kitabın artık bir parçamız olduğunu ve bizi yönlendirebileceğini söylüyordu hatırladığıma göre.İşte o bölümü okuduktan sonra itiraf etmeliyim ki donup kaldım,kitabı kapattım ve bir süre boyunca elime almaya cesaret edemedim.Neden bilmiyorum ama o bölüm beni korkuttu açıkçası.Ama yine de kitabı bitirdim tabii ki.
Sonuç olarak bu kitabı herkes okumasın.Farklı şeylere açık ve zihni normalden biraz daha farklı çalışanlar okusun.O zaman zevk alınabilecek bir kitap olabilir sanırım.
ataç ikon Zar Adam
kitaba 2 verdi
0 yorum
Burcu Öksüz 26/8/2013 15:13

toplumun kişilik konusunda dikta ettiği zorbalıklara karşı bir başkaldırı..kişilik araştırması...
hayatında hep doğru olanı ve kendisine söylenen yapılması gerekenleri yapmış biri luke...bay doğru diyebiliriz..toplumda yüksek statüye erişmiş,başarıya doymuş bir doktor..fakat artık ne bilimsel çalışmaları ne makaleleri ne de düzenli aile hayatı onu heyecanlandırmakta yetersiz kalmakta..yavaş yavaş düşünceleri değişmekte...insanı engelleyen bi dikta olarak ahlakı görmeye başlar...yanlış ve doğru birlikte gelişmeli,tek doğru veyahut tek yanlış olmamalıdır...aksi halde ahlak,insanı kısıtlar ve amaçsızlığa sürükler..baskı altında,toplumun ittiği doğru kabul edilen hedefe ulaşıldığında yapılan işler bi süre sonra heyecan vermez...bir şeyi yapmakla yapmamak birbirinden farklı görünmez hale gelir..bunu yenmek içinse alışılmışın ve bunun sonucunda beklenenin dışına çıkılan davranışlar sergiler luke..delilikle itham edilir..luke a eşlik edenler de vardır...
sorgulayıcı,düşündürücü,şaşırtan ve eğlendiren bir kitap..egosu yüksek bi yazar luke rhinehart :)
ataç ikon Zar Adam
kitaba puan vermedi
0 yorum
poetic.poe

poetic.poe

@poeticpoe

Hayatımda zorlanarak okuduğum nadir kitaplardandır. Prensip olarak okuduğum kitabı ve izlediğim filmi ne kadar kötü olursa olsun bitiririm ve varsa serisini de tamamlarım. Ancak Zar Adam'ın ikinci kitabını gördüğümde onun bundan ne kadar kötü olabileceğini düşünmek bile istemedim. Buna önyargı diyebilirsiniz belki evet ama şöyle de bir şey var ki ilk kitabı okuduktan sonra benle çoğu kişinin aynı fikri paylaştığına eminim. Bence çok özensizce yazılmış sırf kar amacı taşıyan ve ilgi çekici olması için fazla zorlanmış bir kitap. Evet, baş kahramanın amacı, yöntemi alışılagelmedik fakat roman kurgu olarak anlamsızlık silsilesinden başka bir şey değil.
ataç ikon Zar Adam
kitaba 2 verdi
1 yorum
Aykut Aksu (@huni)
Harika bir kitabı kaçırmışsın anlamına geliyor bu. İkinci kitap gerçekten çok değerliydi. Yazarın sonra yazdığı hiç bir kitap 5 para etmez ama Zar Adamın peşinde yi okumaman kötü olmuş. Yönteminin alışılageldik olmaması benim için ilgi çekici kısmıydı. Sapkın ama farklı bir yöntem. Ancak ilk kitabın ortasına kadar bende çok kötü olduğunu düşünmüştüm. Ta ki zarı atmaya başlayana kadar. Bence ikinci kitabı almalısın ve Zar köyünü görmelisin :D
11.11.14 beğen cevap

Zar Adam - S41

''Sanırım Eric'i bu hastaneye getirmekle onun üzerindeki yetkinizi devrettiğinizi anlıyorsunuz Rahip Cannon.''
Seda Nur Sever tarafından eklenmiştir.
kitap pınarım

kitap pınarım

@kitappinarim

Ona bakarak, “İnsan Nirvana’ya sürüklenmez.” dedim. “Sürüklenme Nirvana’dır.”
ataç ikon Zar Adam
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Meral Mumcu

Meral Mumcu

@dedikidedi

Hepimizde normal kişilik tarafından baskı altında tutulan ve nadiren açığa çıkan azınlık dürtüleri vardır.
ataç ikon Zar Adam
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
kitap pınarım

kitap pınarım

@kitappinarim

Bir çocuk bir meseleyi çözmeye çalışırken başarılı olup olmayacağını bilir, bunu ona söyleyecek bir yetişkine ihtiyacı yoktur. Oyun küplerinden ev inşa eden bir çocuk onu fazla yüksek yaptığı zaman yıkılacağını ve bunun bir başarısızlık olduğunu bildiği gibi, yıkılacağı zamanı bilmenin başarı olduğunu da bilir.
ataç ikon Zar Adam
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
kitap pınarım

kitap pınarım

@kitappinarim

İnsanın değiştirilmesi için, onun hakkında hüküm verecek olan çevrenin değişmesi gerekir.
ataç ikon Zar Adam
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Emre 1083

Emre 1083

@emre1083

Eğer bir şeyler yazmıyorsan, düşünmüyorsun demektir; eğer düşünmüyorsan da ölmüşsün demektir.
ataç ikon Zar Adam
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
195
KİTAP
Zaman kaybı olan kitaplar
Bitse de kurtulsam dediğiniz, okuduktan sonra kendinize bir şey katmadığını düşündüğünüz, zamanımı keşke başka bir kitaba ver...