up
ara

Koku

Koku Konusu ve Özeti

Koku
Koku kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Tevfik Turan
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789755100593
Sayfa: 260 sayfa
XVIII. yüzyıl Fransa. Kitabın kahramanı Jean-Baptiste Grenouille, tüm insancıl duyumlardan ve duygulardan yoksun, yalnız kokulara karşı görülmedik ölçüde duyarlı, istediği kokuları üretebilmek için cinayet işlemekten bile çekinmeyen bir katildir. Herkesin, her şeyin kokusunu almak, dilediği tüm kokuları üretmek konusunda gerçek bir dâhi olan bu genç adam, kendi kokusunun olmadığını, bulunduğu yerlerde insanların kendisinden çıkan kokuyu alamadıklarını anladığı gün dünyasını yitirmiştir. Tek çıkar yol, başkalarına sanki insanmış izlenimi verecek kokular sürünmektir. Toplum içinde bir birey olarak var olamamış, ama kendi benliği dışında her istediğini yaratabilmiş bir dâhiyi sergileyen bu görkemli alegorinin olağanüstü bir akıcılıkla erişilen son bölümü, benzeri herhalde ancak Kafka'nın eserinde görülebilecek bir insanlık tragedyasının anlatısıdır.
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

Dostlar Merhaba… Uzun süredir uzun ve çok daha detaylı inceleme yapmamıştım. Bu kitap gerçekten çok hoşuma gitti. İlk olarak yazardan söz edeyim Guvercin adlı uzun öykünün de sahibi. O hikâyeyi okurken de betimlemelerine hayran kalmıştım yazarın; okumadıysanız tavsiye ederim. Neyse; yazarın dili muazzam, harika bir akıcılık, kendine çekicilik, betimlemeler, tasvirler harika. Roman ilk sayfasından itibaren etkisi altına alıyor. Elimden bırakmak istemedim. İlginç ve şimdiye kadar okumadığım bir türde çok farklı bir hikâyesi var. Kitapta olaylar ve olayların okuyucudaki etkisi daha ilk sayfadan itibaren başlıyor. Kitap su gibi aktı gerçekten. Ruhsal Zekâ adlı kitapla beraber okumayı düşünüyordum ki o bir anda elimde kaldı gitti.

Yazar o kadar başarılı ki diğer tüm romanlar gibi görsel öğeleri tarif etmemiş diğer bir duyu organımız olan burunla ( koku almak ) üzerine bir roman yazmış. Ve bunu o kadar güzel başarmış ki gerçekten zoru başarmış, farklılığını kanıtlamış. Okurken burnunuzu çekip duracaksınız. Roman içerisindeki meyvelerin, bitkilerin kokuları hissedeceksiniz.

Kahramanın iç dünyasını ve dönüşümünü etkileyici bir dille aktarmış. Fazla detaya girmemek adına, spoiler vermemek adına içerikle ilgili detaylı yorum yapmak istemiyorum. Sıra dışı bir bebeklik, çok farklı bir çocukluk sonrasındaki gençlik yılları ve ilk işe girmesi. Parfümcülükten ilerleyen bir hikaye ve cinayetler… Kokuya karşı duyarlılık ve tutku.

Maceralarla dolu, farklı, fantastik, çılgın ve heyecan dolu bir katil romanı. Okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Hiç beğenmeyen birisi bile bu kitabı elinden bırakamamış. Diğer yorumlara da bakın mutlaka. Beklentiyi artırmak istemem kesinlikle ama çok güzel bir roman. Filmi varmış mutlaka filmini de izleyeceğim. Sürçü lisan ettiysem affola. Mutlu ve iyi okumalar...

Kitabın son bölümünü de ise söyle bir not var; bilgilendirmek adına ve çok hoşuma gittiği için paylaşmak istedim....

KOKU

Patrick Süskind, Almanya’da ilk yayımlanışında tam anlamıyla olay yaratan, aylarca liste başlarında kalan Koku adlı bu romanı, gerçekte alışılagelmiş çoksatarlarm oldukça dışında kalan, toplum eleştirisini sergileyen bir kitap. Romana konu olan olay, 18’inci yüzyılda Fransa’da geçer. Kitabın kahramanı Jean-Babtiste Grenouille ise tüm insancıl duyumlardan ve duygulardan yoksun, yalnızca kokulara karşı görülmedik ölçüde duyarlı, istediği kokuları üretebilmek için cinayet işlemekten kesinlikle çekinmeyen bir katildir. Herkesin ve her şeyin kokusunu almakta, tüm kokuları üretmekte gerçek bir dahi olan bu genç adam, kendi kokusunun olmadığını, bulunduğu yerlerde insanların insan kokusu alamadıklarını anladığı gün dünyasını yitirir. Kendisi için tek çıkar yol, başkalarına sanki insanmış izlenimi verecek kokular sürünmektir. Toplum içinde bireyselliğini hiçbir zaman edinememiş, kendi benliğinin dışında her şeyi yaratabilmiş dâhiyi sergileyen bu görkemli alegorinin olağanüstü bir akıcılıkla erişilen son bölümü, benzeri herhalde Kafka’da görülebilecek bir insanlık tragedyasının simgesidir.

AHMET CEMAL
ataç ikon Koku
kitaba 10 verdi
0 yorum
Masuminciler

Masuminciler

@masuminciler

Jean-Baptiste Grenouille, annesinin doğum sonrası onu ölüme terk etmesiyle zor bir hayata başlar. İlk sütannesinin kokusunun olmadığını keşfetmesiyle rahibe geri getirdiği bebeğe bakmak için başka bir sütanne bulunur. Bu kadın sütanneliği meslek edinmiş ve aynı anda birden fazla bebeğe kendi evinde ücret karşılığı bakmaktadır. Ücret aldığı 8 yıl boyunca çocuğa bakar ancak ücret kesilince çocuğu çalışması için bir tabakçının yanına verir. Zor şartlarda yaşamaya devam eden Grenouille'nin hayatı parfümcü Baldini ile tanışmasıyla değişir.

Tüm nesneleri kokularından tanıyan ve diğer insanlardan farklı olan Grenouille, Baldini'den çok şey öğrenir. Hayali ise parfümcüler şehri Grasse'a gitmektir. 7 yıllık mağara yaşamının ardında kendi kokusunun olmadığını fark eder ve dünyası yıkılır. Kendisi için insan kokusu adını verdiği bir koku yapar ve hayalinin şehrine gitmek için yola koyulur. Grasse'a vardığında duyduğu bir koku onu çok başka bir yola sokacaktır.

Bu romanı nasıl anlatabilirim bilmiyorum ama benim için ölmeden okunması gereken 100 roman arasına kesinlikle girer :) Büyük beklenti ve merakla başladığım beklediğimden fazlasını veren ender romanlardan biriydi. Dışlanmışlık ve sevgisizlik bir insana neler yaptırabilir bu romanda anlama imkanımız oluyor. Psikopatlık diye düşündüm okurken ama karaktere acıdım da. Birbirinden çok farklı duyguları aynı anda hissettiriyor ki bu bu roman her okuyuşta ayrı keyif vereceğini düşündürdü bana. Hele kendi kokusu olmadığını fark ettiğindeki o hayal kırıklığı, yaptıklarından hiç pişman olmaması, yazar tüm bu hisleri öyle güzel aktarmış ki keyif almamak imkansız.

http://masumkedi87.blogspot.com.tr/2014/02/koku-patrick-suskindyorum.html
ataç ikon Koku
kitaba 8 verdi
0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

Bu kitabı beş sene önce elime ilk kez aldığımda, tesadüfen, o günün akşamında aynı şeyden bahsettiğinden bihaberken filmini (Koku: Bir Katilin Hikâyesi) izlemiştim. Ama daha sonra, kitap öylece kütüphanemde dururken tam anlamıyla okuma fırsatım olmamıştı hiç. Şimdi, sakin kafayla okuduğum bu kitabın ardından rahatlıkla bir şeyler söyleyebilirim: İyi ki okumuşum. Yazarın, tek karakter üzerinden ilerleyerek sembolik bir şekilde takıntılı bir insanı ele alması, aforizma niteliğinde tespitleri ve sıkıcı olmanın yanından bile geçmeyen usta işi betimlemeleri... Her şeyiyle harikaydı kısacası. Üstelik, yazarın "toplumsala" yönelttiği eleştirilerinin Grenouille'ün koku/parfüm konusundaki işbilirliğinden hiçbir farkı da yoktu.

İçeriği öne çıkaran bir inceleme yapmak istemiyorum kitap için, ama içeriğini okumuş olsanız dahi hiç sıkılmayacağınızı iddia edebilirim. Kitapta nelerin döndüğünü anlayabilmek için okuyabileceğiniz birden fazla incelemeyi bulabilirsiniz birçok yerde. Tabii şunu söyleyebilirim: Roman, karakterin yolculuğunun haricinde, genel anlamıyla fazla "hırslı", alabileceğinden daha fazlasına talip olan insanların sonunda hiçlikte yok olmasını konu ediniyor. Grenouille'ün geçip gittiği her yerde bu ayrıntıya rastlayabilirsiniz. Buna rağmen, tek bir hedefe yoğunlaşan karakterin bu esnadaki duruşu ayrıca manidardır.

Sevgi, kabullenilmemişlik, eksik olana sahip olma arzusu; özellikle bu üç kavrama odaklı okursanız ciddi anlamda verim alabileceğiniz bir eserle karşı karşıyasınız. İyi okumalar.
ataç ikon Koku
kitaba 10 verdi
0 yorum
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

Etkileyici, fantastik ve sıra dışı bir kurgu. Müthiş bir hayal gücü. Grenouille’ nin kendi ruhunun içindeki yolculuk.Ben sarsıldım okurken ve zaman zaman daraldım. Benim sevdiğim masallardan olmasa da kitabın konusu beni heyecanlandırdı.

Denizin kokusunu kelimelerle bu kadar güzel anlatmış ki Yazar, ben bayıldım. Sizlerle paylaşmak istedim.” Deniz, içinde suyu, tuzu ve soğuk bir güneşi zaptetmiş, şişkin bir yelken gibi kokuyordu. Yalın bir kokusu vardı bu denizin, ama aynı zamanda büyük ve kendine özgü bir koku … balığımsı, tuzumsu, suyumsu, yosumsu…”
Hayretler içinde bir sürü koku tarifleri okudum ve bir kısmını hissetmeye başardım.Çok çok başarılı bir anlatım.Kokular, evet ben çok önemsiyorum.Parfümler…tutkularımdan biri. Satın almayı ve kullanmayı seviyorum.
Kitap beni bambaşka, gerçek dışı diyarlara götürdü.Ve bu yolculuğum çarpıcı bir son ile nihayetlendi.
Kolay unutamıyacağım bir roman.Patrick Süskind hikayesinde İstanbul’ dan söz etmesi çok hoşuma gitti.” Allah bilir koku bakımından hiç de yoksul olmayan İstanbul’ da bile tutuldu”
Ben de çok sık kullanıyorum:” Benim ülkemin değişik, hiçbir şeye benzemeyen, mükemmel tatları ve kokuları var.”

Görüşümü bitirirken, ben yine de gerçekçi olan hikayeleri okumaktan daha çok hoşlanıyorum sanki. Kurgu dahi olsalar gerçekte yaşanabilecek olaylar beni daha çok cezp ediyor.
ataç ikon Koku
kitaba 8 verdi
0 yorum
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Sıradışı bir adamın sıradışı hikayesi
Öncelikle kitaba bayıldım bayıldım. Kesinlikle okuduğum en çarpıcı, en ilginç, en sıradışı romandı. Büyük bir keyif aldım. Çok akıcı ve sürükleyici. 260 sayfayı 48 saatte bitirdim. 48 saat içinde 2 kez denize, 1 kez düğüne, 1 kez de bir akrabaya oturmaya gittiğimi var sayarsak ne ara okudum da bitti anlamadım. Kitap çok sürükleyici ve heyecanlı olduğu için vakit bulmak için 5-10 dklık araba yolculuklarında, bir şeyler atıştırırken hattaa ve hattaa WC de bile okudum. ? ?

Kitabın içeriğinden çok fazla bahsedip de okumaya niyeti olanların hevesini kaçırmak istemiyorum. Kısaca; koku algısı diğer insanlardan daha hassas ve diğer duyuları ve insani yetileri çok da gelişmemiş bir adamın doğumundan ölümüne kadar ki süreci okuyacaksınız. Bu kadar diyim sonundan monundan bahsetmeyeceğim.

Kesinlikle kitap tavsiye ederken önereceğim kitaplar arasına girdi. Bana bir kitap tavsiye et diyen herkese adını vereceğim. Tabii başka kitaplar da var önerebileceğim neyse... bu kadar beğenip de 9 puan vermiş olmamı yadırgayabilirler neden 10 değil çünkü içeriğinde tasvip etmediğim birkaç nokta vardı. Onun dışında tekrardan belirtmeliyim ki bana böyle kitaplarla gelin. Okudukça merakım artsın. Her dakika okumak isteyeyim. Sonunu son ana kadar kestiremedim. Her dakikası aksiyondu benim için. Daha da konuşup lafı uzatmayayım. Herkese tavsiye Ederim. Ediyorum. Ettim.
ataç ikon Koku
kitaba 9 verdi
5 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Kitabı okumuştum Gülcan ama asıl önemlisi,biri sinemada olmak üzere iki defa da filmini izlemiştim."(...) bayıldım bayıldım" diyorsun ya bir defa da film için bayıl!
07.08.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
Olur abi seni mi kırcam. ?
07.08.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ne oldu Gülcan @gulcann KOKU filmi? !
18.08.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
İzlemedim daha abi ?
18.08.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Bana da denk geldi bu sayfa! Karşıma çıktı! :D
18.08.17 beğen cevap

Koku - S41

Bu eskiden tanıdığı bir koku olabilirdi ya da bir çeşitlemesi, ama yepyeni bir şey de olabilirdi, o zamana kadar görmek şöyle dursun, kokusunu aldıkları ile en ufak benzerliği bile olmayan bir şey: örneğin ütülenmiş ipeğin kokusu, yaban kekiği çayının kokusu, gümüş işlemeli bir parça brokarın kokusu, ender bir şarabın şişesinden çıkan mantarın kokusu, bir bağa tarağın kokusu. Böyle henüz tanımadığı kokuların peşindeydi Grenouille, oltayla balık tutan birinin coşkusu ve sabrıyla avlıyor, içinde biriktiriyordu.
Burcu S. tarafından eklenmiştir.
Esra Koral

Esra Koral

@esrakrl

"İnsanın felaketi, sessizce odasında, ait olduğu yer olan odasında oturmak istememesinden gelir," der Pascal.
ataç ikon Koku
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Oguz Uzman

Oguz Uzman

@mavidebirenk

Çünkü koku, soluğun kardeşiydi. Onunla birlikte insanların içine giriyordu, yaşamak istiyorlarsa karşı duramıyorlardı. Hem de tam orta yerlerine giriyordu koku, doğrudan kalplerine ve orada akla karayı ayırır gibi ayırıyordu ilgiyle aşağılamayı, iğrentiyle zevki, aşkla nefreti. Kokulara egemen olan insan kalbine egemen olurdu.
ataç ikon Koku
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Onu en çok rahatlatan şey, insanlardan uzaklaşmak olmuştu... "
ataç ikon Koku
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

...Yaşamaya sırf inat, sırf kötülük olsun diye karar vermişti.
ataç ikon Koku
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

İçini açığa vurmak istiyordu, başka bir şey değil, dış dünyanın verebileceği her şeyden harikulade bulduğu içini açığa vurmak.
ataç ikon Koku
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
Kahve Kitap Kurabiye

Kahve Kitap Kurabiye

@kahvekitapkurabiye

Dünya değil ; İnsanlar !!! paylaşım fotoğrafı
Dünya değil ; İnsanlar !!!
" Onu en çok rahatlatan şey, insanlardan uzaklaşmak olmuştu. Paris’te,dünyanın başka herhangi bir şehrinde olduğundan çok daha fazla insan bir araya sıkışmış yaşıyordu. Altı, yedi yüz bin insan yaşıyordu Paris’te. Caddeler kıvıl kıvıl insan, evler bodrum'larından çatı katlarına kadar tıklım tıklım insan doluydu. Hemen hemen hiçbir köşe, bir tek taş, bir karışçık toprak yoktuParis’teki insan kokusu sinmemiş olsun.Kendisini Paris’te on sekiz yıldır, havanın fırtına öncesi ağırlığıyla bunalta şeyin aslında bu koyu insan kokusu olduğunu ancak şimdi, kokudan kurtulmaya başladığında anlamıştı Grenouille. Bugüne kadar hep, büzülüp uzaklaşması gereken şeyin genel olarak dünya olduğunu sanmıştı. Oysa dünya değildi,insanlardı. Öyle görünüyordu ki dünyada, insanları boşalmış bir dünyada pekâlâ yaşanabilirdi. "
ataç ikon Koku
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kahve Kitap Kurabiye

Kahve Kitap Kurabiye

@kahvekitapkurabiye

 paylaşım fotoğrafı
Tevafuk bu ya ;

"17 Temmuz 1738 günü doğdu Jean-Paul Baptiste Grenoille ... "
ataç ikon Koku
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
8 yorum
Vüsat (@vayacondios)
İlk okuduğumda çarpmıştı beni bu kitap. Kalbi olan herkes, sadece harekete geçme nedenini dikkate alır, davranışlarının sonuçlarını bir an için unutursa Grenoille'e hak verir. Unutulmaz bir karakter.
17.07.18 beğen 1 cevap
Büdü (@bsrdnmz)
Liseye giderken filmini izledim ve birçok şeyi anlamamıştım. Daha sonra tez çalışmaları sırasında kitap üzerinde çalışma yaptım. Özellikle giriş bölümü öyle detaylı anlatılmıştır ki insanı o ana götürür. Kokular birbiri ardına burnunuzda belirir.
17.07.18 beğen 1 cevap
moonlight

moonlight

@moonlight35

 paylaşım fotoğrafı
Temmuz ayı güzel geçecek gibi , o halde başlayalım ilk kitaptan okumaya ?✨
ataç ikon Koku
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hannidex

Hannidex

@hannidex

 paylaşım fotoğrafı
Ayaklarımıza kara sular inene kadar gezdiysek ve yolda "Açım aç" diyen @Grimalkin'i de doyurmak için bir yere oturduysak bu fırsatı kaçıramazdım.??

Aynı zamanda @Grimalkin'i sonunda doyduğu için tebrik ediyorum.Biraz daha bir yere oturmasaydık kendisi kaldırıma oturup her an çantasını kemirmeye başlayabilirdi. ??? Ondan korkun !!
ataç ikon Koku
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
20 yorum
grimalkin stone (@grimalkin)
Her daim her yerde her zaman aç olan biri vardır kiiii işte o benim ?Ayrıca canım çanta kemirmek derken?Yanımda etli butlu piliçler varken çantaya mı kaldım? Hah!? ?
07.05.18 beğen 1 cevap
Uzm. Serdar T. (@lizbon)
Kemirgen
07.05.18 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
OOO muhteşem bir kitap, okuduğum kitaplar arasında beni en çok etkileyen ve şaşırtan kitaptır. Keyifli okumalar. ?
07.05.18 beğen 1 cevap