up
ara
‹ Tüm Koku İncelemeleri

Koku Kitap İncelemeleri

Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

Dostlar Merhaba… Uzun süredir uzun ve çok daha detaylı inceleme yapmamıştım. Bu kitap gerçekten çok hoşuma gitti. İlk olarak yazardan söz edeyim Guvercin adlı uzun öykünün de sahibi. O hikâyeyi okurken de betimlemelerine hayran kalmıştım yazarın; okumadıysanız tavsiye ederim. Neyse; yazarın dili muazzam, harika bir akıcılık, kendine çekicilik, betimlemeler, tasvirler harika. Roman ilk sayfasından itibaren etkisi altına alıyor. Elimden bırakmak istemedim. İlginç ve şimdiye kadar okumadığım bir türde çok farklı bir hikâyesi var. Kitapta olaylar ve olayların okuyucudaki etkisi daha ilk sayfadan itibaren başlıyor. Kitap su gibi aktı gerçekten. Ruhsal Zekâ adlı kitapla beraber okumayı düşünüyordum ki o bir anda elimde kaldı gitti.

Yazar o kadar başarılı ki diğer tüm romanlar gibi görsel öğeleri tarif etmemiş diğer bir duyu organımız olan burunla ( koku almak ) üzerine bir roman yazmış. Ve bunu o kadar güzel başarmış ki gerçekten zoru başarmış, farklılığını kanıtlamış. Okurken burnunuzu çekip duracaksınız. Roman içerisindeki meyvelerin, bitkilerin kokuları hissedeceksiniz.

Kahramanın iç dünyasını ve dönüşümünü etkileyici bir dille aktarmış. Fazla detaya girmemek adına, spoiler vermemek adına içerikle ilgili detaylı yorum yapmak istemiyorum. Sıra dışı bir bebeklik, çok farklı bir çocukluk sonrasındaki gençlik yılları ve ilk işe girmesi. Parfümcülükten ilerleyen bir hikaye ve cinayetler… Kokuya karşı duyarlılık ve tutku.

Maceralarla dolu, farklı, fantastik, çılgın ve heyecan dolu bir katil romanı. Okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Hiç beğenmeyen birisi bile bu kitabı elinden bırakamamış. Diğer yorumlara da bakın mutlaka. Beklentiyi artırmak istemem kesinlikle ama çok güzel bir roman. Filmi varmış mutlaka filmini de izleyeceğim. Sürçü lisan ettiysem affola. Mutlu ve iyi okumalar...

Kitabın son bölümünü de ise söyle bir not var; bilgilendirmek adına ve çok hoşuma gittiği için paylaşmak istedim....

KOKU

Patrick Süskind, Almanya’da ilk yayımlanışında tam anlamıyla olay yaratan, aylarca liste başlarında kalan Koku adlı bu romanı, gerçekte alışılagelmiş çoksatarlarm oldukça dışında kalan, toplum eleştirisini sergileyen bir kitap. Romana konu olan olay, 18’inci yüzyılda Fransa’da geçer. Kitabın kahramanı Jean-Babtiste Grenouille ise tüm insancıl duyumlardan ve duygulardan yoksun, yalnızca kokulara karşı görülmedik ölçüde duyarlı, istediği kokuları üretebilmek için cinayet işlemekten kesinlikle çekinmeyen bir katildir. Herkesin ve her şeyin kokusunu almakta, tüm kokuları üretmekte gerçek bir dahi olan bu genç adam, kendi kokusunun olmadığını, bulunduğu yerlerde insanların insan kokusu alamadıklarını anladığı gün dünyasını yitirir. Kendisi için tek çıkar yol, başkalarına sanki insanmış izlenimi verecek kokular sürünmektir. Toplum içinde bireyselliğini hiçbir zaman edinememiş, kendi benliğinin dışında her şeyi yaratabilmiş dâhiyi sergileyen bu görkemli alegorinin olağanüstü bir akıcılıkla erişilen son bölümü, benzeri herhalde Kafka’da görülebilecek bir insanlık tragedyasının simgesidir.

AHMET CEMAL
ataç ikon Koku
kitaba 10 verdi
7 beğen · 0 yorum