up
ara
‹ Tüm Koku İncelemeleri

Koku Kitap İncelemeleri

Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

Bu kitabı beş sene önce elime ilk kez aldığımda, tesadüfen, o günün akşamında aynı şeyden bahsettiğinden bihaberken filmini (Koku: Bir Katilin Hikâyesi) izlemiştim. Ama daha sonra, kitap öylece kütüphanemde dururken tam anlamıyla okuma fırsatım olmamıştı hiç. Şimdi, sakin kafayla okuduğum bu kitabın ardından rahatlıkla bir şeyler söyleyebilirim: İyi ki okumuşum. Yazarın, tek karakter üzerinden ilerleyerek sembolik bir şekilde takıntılı bir insanı ele alması, aforizma niteliğinde tespitleri ve sıkıcı olmanın yanından bile geçmeyen usta işi betimlemeleri... Her şeyiyle harikaydı kısacası. Üstelik, yazarın "toplumsala" yönelttiği eleştirilerinin Grenouille'ün koku/parfüm konusundaki işbilirliğinden hiçbir farkı da yoktu.

İçeriği öne çıkaran bir inceleme yapmak istemiyorum kitap için, ama içeriğini okumuş olsanız dahi hiç sıkılmayacağınızı iddia edebilirim. Kitapta nelerin döndüğünü anlayabilmek için okuyabileceğiniz birden fazla incelemeyi bulabilirsiniz birçok yerde. Tabii şunu söyleyebilirim: Roman, karakterin yolculuğunun haricinde, genel anlamıyla fazla "hırslı", alabileceğinden daha fazlasına talip olan insanların sonunda hiçlikte yok olmasını konu ediniyor. Grenouille'ün geçip gittiği her yerde bu ayrıntıya rastlayabilirsiniz. Buna rağmen, tek bir hedefe yoğunlaşan karakterin bu esnadaki duruşu ayrıca manidardır.

Sevgi, kabullenilmemişlik, eksik olana sahip olma arzusu; özellikle bu üç kavrama odaklı okursanız ciddi anlamda verim alabileceğiniz bir eserle karşı karşıyasınız. İyi okumalar.
ataç ikon Koku
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum