up
ara

Kadından Kentler Kitap İncelemeleri

Batuuu

Batuuu

@batuuu

Mungan'ın kaleminden okuduğum ilk eser.Eseri birinin tavsiyesi üzerine almıştım..Kitap farklı kadınların hayat hikayelerini anlatmakla beraber çoğunlukla karamsar bir havada geçmekte olup özellikle hüzün , özlem yalnızlık gibi duyguları yoğun bir şekilde barındırıyor.

Yazar bu kitabında , türlü türlü kadınların, karşılaştıkları farklı olaylar karşısında verdikleri tepkiler, iç dünyalarında nelerin yaşanıp bittiği, neye üzülüp neye sevindikleri ayrı ayrı işlemiş.

Keyifle okuyabileceğiniz bir eser...
ataç ikon Kadından Kentler
7.8 (63 oy)
8 yorum
Bearded Angler (@beardedangler)
Batu abiiii. Bu murathan mungan, eşcinsel olması hasebi ile, eserlerin de sıklıkla kadınları eleştirdiği, yer yer aşağladığı, subliminal olarak da, bir kadını sevip, onunla sevişmeyi istemek yerine amerikan mutfak tezgahını sevin_okşayın! Dediği söylenir. Sen katılır mısın bu varsayıma? Okuduğun kitap da mutfak tezgahı olarak değilse bile, abajur sevgisinin kadın sevmekten evla olduğunu, altdan alta pompalamış mıdır? Sence kadına hak verdiği noktalar ile hak vermediği noktalar çok mu farklı? Ya da aynı sonuca iki farklı cevap vetecek kadar hedonis biri mi abim???
02.08.19 beğen 1 cevap
Pınar (@dreamerr)
Ekleyelim bakalım... okunacaklara 🎈
02.08.19 beğen 1 cevap
Bearded Angler (@beardedangler)
Batu abi bak kızarım şimdi sana haa. Taaa burdan uzanıp kulacıklarını çekecem şimdi. Ne demek bilmiyordum? Ne demek sana sıklıkla oku dendi diye okuyorum...? Sen tanımafığın birinin evine gider misin? Ya da ben senin dedenin arkadaşıyım diyenin verdiği lolipopu alır mısın? 😖😖😖 Yanlış batu abi yanlış! İnsan önce muhatabını tanımalı. Ohhh iyi valaa! Her gördüğüm sakallıyı dedem diye sahipleneyim! Her gördüğüm hatun ile sevişme hülyasına dalayom! Bu mu yani? Bu kadar mı? Okuduğun, fikrine zaman ayırdığın insanı, o senin aklını karıştırmadan, doğrularını ya da yanlışlarını sana sorgulatmadan, sen onu sorgulamalısın! Sorgula ki, hem adam ne diyor? Onu anla. Hem de, kendini anlamak için kendine fırsat tanı abim. Birilerinin sana bır şey oku diye samimi öneri de bulunmasına hemen balıklama dalma yahu. Elalemin takım taklavatıyla gerdeğe girme. BAK KINADIM ŞİMDİ SENİ... 🤨🤨🤨🤨
02.08.19 beğen cevap
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner

Büyüleyici bir hikaye. Sevgi, boşanmak, çay bahçesi ve tarih anlatılmış.
ataç ikon Kadından Kentler
7.8 (63 oy)
0 yorum
Ypnck

Ypnck

@yapincak

Kütüphanemde kaybolmuş bir kitaptı elime aldığımda. 2008 de almışım. Kızdım kendime önce nasıl atladım diye. Başlayınca okumaya şunu düşündüm iç sesimle. Doğru zaman buymuş. Mungan ustaca kaleme almış öyküleri, kadın öykülerini çok güzel anlatabildiğini düşünüyorum. Hiç hissettirmedi bana yazarın erkek olduğunu. Her hikayedeki kadın gerçekti ve bazen bendi. Kitabı bitirmeden inceleme yazmak istemem de bundandır belkide...
Edinin...
ataç ikon Kadından Kentler
7.8 (63 oy)
0 yorum
Merve Arslanalp

Merve Arslanalp

@mervearslanalp5

Murathan Mungan'ın ilk okuduğum kitabıydı. genel olarak melankolik bir anlatım dili var. içinde birçok kentten kadının hikayeleri mevcut. kendini okutturuyor bir şekilde. ayrıca kitabın adı gerçekten çok hoş
ataç ikon Kadından Kentler
7.8 (63 oy)
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Her kentten bir kadın öyküsü anlatılmış. İlginç öyküler var ama çok da okunası değil bence...
ataç ikon Kadından Kentler
7.8 (63 oy)
0 yorum
Nur Ylmaz

Nur Ylmaz

@zennur

Nedense iç karartıcıydı ya da bana öyle geldi bilemiyorum belki okuduğum andaki psikolojimdend.i
ataç ikon Kadından Kentler
7.8 (63 oy)
0 yorum
zeyn gok

zeyn gok

@zeyngok

Bu kitabı çıkar çıkmaz almıştım. Sahilde deniz kenarında 1 günde de bitirdim. Murathan Mungan'ı seven insanlar için gerçekten güzel bir kitap. Kitapta ki hikayelerin hepsi isminden de belli olduğu gibi kadınlara ait. Taşradan kente tüm kadın hikayeleri. Kadın erkek ilişkileri , kadınların yaşadıklarını çok güzel anlatmış murathan mungan. Diğer kitaplarını tavsiye ederken bu kadar rahat herkes okuyabilir diyemem ama bu kitabı merak eden herkese okumasını tavsiye edebilirim .
ataç ikon Kadından Kentler
7.8 (63 oy)
0 yorum
Münüfe Karakimseli

Münüfe Karakimseli

@munufekarakimseli

Doğudan batıya, taşradan büyük kentlere tüm Türkiye'den farklı hayat şartlarına sahip kadınların kısa hikayelerinin anlatıldığı kitap Türkiye'deki kadın profili hakkında yerinde tespit edilmiş bilgiler veriyor. Okunulası bir kitap.
ataç ikon Kadından Kentler
7.8 (63 oy)
0 yorum
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

11 Mayıs 2008 Anneler günü. Sabah kahvaltısında ilk sürpriz büyük oğlumdan geldi. Bana kitap almış, hediye ettiği ilk kitap - Kadından Kentler. Tüm aile fertlerime o da ayak uydurdu sanırım. Bulgaristan’dan ayrılırken ailem bana söz vermişti; yeni büyük kitaplık oluşturmaya. Özel günlerimde, bana genelde kitap hediye ederler.

Yeni çıkan kitaplara bakmıştım, Murathan Mungan’ın “Kadından Kentler”i görmüştüm ve okumak istemiştim. Oğlum doğru bir seçimi yapmış olması beni gerçekten çok mutlu etti.

Kitap on altı hikâyeden oluşuyor.

Türkçe orijinal okumaktan çok büyük keyif alıyorum.Kendimi tekrar ediyorum, ama duyduğum bu hazdan söz edemeden olamıyorum.

Murathan Mungan’ı ilk defa okudum.Kadın ruhuna gerçekten çok iyi bürünmüş.Erkek yazarları kadınları ne kadar iyi tanıyor.Kadını anlatmak daha cazibeli olmalı.

Şimdi düşündüm de, ana kahramanlar (roman veya hikâyelerin) genelde kadınlar oluyor, yani daha renkli ve ilginç olanlar bizleriz.

Tanıdık mekanları,olayları ve kişileri okumak hoşuma gitti diyebilirim. Murathan Mungan’ın tasvirleri de güzeldi.

Ama hikâyelerde beni huzursuz eden bir şey oldu. Karanlık bir yanları var…
Hele bir “Trabzon Burması var” içim daraldı.

Kendimi bildim bileli hikâye okumaktan pek hoşlanmıyorum. Nedenini bilmiyorum.

Bir de hikâyelerin sonu çok belirsiz. Bu düşüncem, ilk hikâyeyi devrettiğimde oluştu.
Son hikâyede de durum değişmedi
ataç ikon Kadından Kentler
7.8 (63 oy)
0 yorum
Gökçe Al

Gökçe Al

@gokceal

Türkiye'nin en batısından en doğusuna kadınları anlatıyor. Herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap.
ataç ikon Kadından Kentler
7.8 (63 oy)
0 yorum
Handan Yazkı

Handan Yazkı

@handanyazki

Geçen sene okudum.Kadınların hayatlarından kesitler anlatan kitap insanımızı tanımamıza yardımcı oluyor. Türkiye de
kadın cehreleri .....
ataç ikon Kadından Kentler
7.8 (63 oy)
0 yorum