up
ara

Osmanlılar Geliyor

Osmanlılar Geliyor Konusu ve Özeti

Osmanlılar Geliyor
Çanakkale Savaşı Günlüğü: Gün Gün, Saat Saat Çanakkale kitabının da yazarı İsmail Bilgin tarafından kaleme alınan Osmanlılar Geliyor kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Timaş Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9786050805000 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Osmanlılar Geliyor isimli kitap 384 sayfadan oluşuyor. Osmanlılar Geliyor kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9786050805000
Sayfa: 384 sayfa Basım Tarihi: 1970
Osmanoğullarının doğduğu topraklardan, Söğüt'ten de öncesine, Süleyman Şah'ın kutlu göçüne gidiyoruz. Atasından devraldığı şanlı mirası, dünyaya meydan okuyacak bir medeniyet olması duasıyla Anadolu topraklarına eken Ertuğrul Gazi'nin hikâyesi bu. Kıtlıktan ve Moğol istilalarından kurtulmak için yola çıkılıyor önce. Fırat Nehri'nden, Karacahisar Kalesi'nden geçiliyor. Yunus Emre'den Hacı Bektaş Veli'ye, Ahmet Yesevi'den Şeyh Edebali'ye kadar devrin tüm âlimleri ziyaret ediliyor. Şehitler de veriliyor yolda, zaferler de kazanılıyor. Nihayet Söğüt'te bir devir kapanıp bir yenisi açılıyor. Kalemiyle bu topraklar uğruna mücadele vermiş atalarımızın hislerine tercüman olan İsmail Bilgin, okuyucularını bu defa Osmanlı Devleti'nin kuruluşuna misafir ediyor. Osmanlılar Geliyor, asırlar boyu yaşayan bir medeniyet ağacının filizlendiği yılları, yolları, yerleri anlatan; her şeyin başladığı Kayı Boyu'nun hikâyesini dile getiren destansı bir tarihin romanı."İstedim ki, Kayı'nın göçünü bir tamam anlatayım. Ben söyledim yazdılar. Nasıl yazdılar bilmem. Amma sözlerim yazıya geçti. Okuyasınız, bilesiniz. Bilesiniz, öğrenesiniz. Öğrenip unutmayasınız. Ne ki asla unutturmayasınız. İmdi Allah diyerek söze başlayalım."
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

Osmanlılar Geliyor kitabını Kayı Boyu'nun Horasan'dan Söğüt'e göçünü Dede Korkut gibi, olayları görmüş geçirmiş bir bilgenin ağzından anlatan bir tarihî roman türü olarak okudum.Yazar kitapta Süleyman Şah'tan Osman Gazi'ye kadar yaşanmış olayları başarılı bir kurgu ile anlatmış.Kayı'ların yaşam biçimlerinden inanışlarından törelerinden bahsetmiş.Göç sırasında yaşadıkları zorlukları, ölümleri, doğumları, ayrılıkları,kazanmış oldukları zaferleri anlatmış.Yunus Emre'den Hacı Bektaş Veli'ye, Ahmet Yesevi'den Şeyh Edebali'ye kadar devrin tüm âlimleri ktapta konu edilmiş.Atalarımın destansı hikayelerini hüzünlenerek okudum.Okurken bir o kadar da gurur duydum.
"Ahir zamanda hanlık geri Kayı'ya deye,kimse ellerinden almaya,ta ki ahir zaman olup kıyamet kopuncaya kadar...."AMİN
ataç ikon Osmanlılar Geliyor
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum

Osmanlılar Geliyor - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Funda YILDIZ

Funda YILDIZ

@fundayildiz0

- "Nedir ilginç olan Sultanım? lütfedip açıklarsanız..."
- "Bu kerestenin yapıldığı çam ağacını yere yıkan baltanın sapı da çamdan değil mi?"
-"Evet efendim"
-"Tıpkı içimizdeki aymazların hainlerin bu koca devleti yıkmak için çalışanlara alet olmaları gibi...Ne benzerlik ama ! "
ataç ikon Osmanlılar Geliyor
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum