up
ara

Adı Aylin

Adı Aylin Konusu ve Özeti

Adı Aylin
Türkan kitabının da yazarı Ayşe Kulin tarafından kaleme alınan Adı Aylin kitabı Biyografi, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Everest Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789752890435 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Adı Aylin isimli kitap 398 sayfadan oluşuyor. Kitap Filmi de Çekilen Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Adı Aylin kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752890435
Sayfa: 398 sayfa
"Aylin Radomisli Cates, 19 Ocak 1995 Perşembe günü, evinin bahçesinde, o sabah evini temizlemeye gelen hizmetçisi tarafından, kendi arabasının altında ölü bulundu. Üstünde ve etrafta nasıl öldüğüne dair hiçbir iz yoktu. Bir hırsızın saldırısına uğramış değildi. Bir katille boğuşmamıştı. Elbisesi yırtılmamış, tırnakları kırılmamıştı. Çorapları bile kaçmamıştı. Kaptıkaçtı tipi arabası, parke taşı döşeli dümdüz avluda, aklın alamayacağı bir nedenle kayarak, dört parmak yüksekliğindeki seti atlamış, meyil aşağı inmiş, ön tekerlekleri yolda, arka tekerlekleri duvara takılı durmuştu. Aylin, arabanın altına çaprazlamasına girmiş, sırtüstü yatıyordu. Üstünde abiye bir gri döpiyes, yakasında yarım ay biçiminde bir elmas broş, parmağında tek taş yüzük vardı. Otopsi raporuna göre, iki gün önce, salı gecesi ölmüştü. Türkiye'nin tartışmasız en ünlü kitaplarından biri Adı: Aylin, prenseslikten Amerikan ordusuna uzanan baş döndürücü bir hayatın romanı..."
tersokur

tersokur

@tersokur

Özel kadın, Aylin.
Okuduğum ilk Ayşe Kulin, kitabı olmadığından diline ve kalemine bir aşinalık aynı zamanda da içimde özel bir sevgi var. Ama bunun dışında gerçekten Ayşe Kulin, kelimelerine yine dans ettirmiş ve akıp giden cümlelerle kısa zamanda elimde sayfalar tükendi. Hatta Aylin'in Osmanlı tarafından geldiğini anlatan yani dedelerini anlatan sayfalar da en az Aylin'in hayatı kadar akıcıydı.

Başlangıç olarak Aylin'in sonunu okuyorsunuz ve bu durum her kitabın önce sonunu okuyan benim için nefis bir durumdu. O bölümü okuduktan hemen sonra Aylin Radomisli'yi araştırmaya başladım ve araştırdıkça içimi sonu görünmeye bir merak duygusu sardı.

Aylin'in uçsuz bucaksız aşklarını ve flörtlerini hayretle okudum. Bir kadının gönlünün bu kadar fazla kişiye yer vermesi başlarda garip geldi. Ama Aylin gibi ben de her adamı farklı bir şekilde benimsedim. Bu da Aylin'in içindeki çılgın ve durdurulamaz halinin okuyucuya iyi yansıtılmasıyla alakalı diye düşünüyorum. Tüm aşklarına rağmen Aylin'in samimiyetinden şüphe duymadım. Her adamla en güzel ve en özel anları yaşadı ve ben buna hayran oldum. Yaşadığı yıllardaki özgür ve her istediğini yapabilen bir kadına saygı da duydum.

Genç yaşında nasıl prenses olduysa 50 yaşında da Amerikan Askeri oldu ve ben daha da fazlasını istedim. Okuduğum kadın 50 yaşındayken bile ben hala onun hayallerinin sadece bir kısmını gerçekleştirdiğini biliyordum. Zaten Aylin 50 yaşında askeriyeye girdiğinde bile benim gözümde en fazla 20 yaşındaydı.

Yaptıklarına hayran olmamak elde değil. Azmine ve hayallerine saygı duyuyordum ve o paradan daha önemli olan güzel kalbini sevgiye boğmak isterdim.

Ayşe Kulin'in kalemi sayesinde ben Aylin'i o yanlış olarak düşünülen hareketleriyle bile çok sevdim. Benimsedim. Böyle güçlü bir kadının kalbindeki o güzellik beni kendisine hayran bıraktı. Aylin'i gerçek hayatında tanımayı çok isteyerek kitabın sonuna geldim.

Kesinlikle bir kadının neler yapabileceğini ve yapacaklarının sonu olmadığını gösteren, Ayşe Kulin'in imzasıyla bize eşsiz bir anlatımla sunulan kitabı her kadının okuması gerekiyor. Aylin Radomisli, daha çok insan tarafından tanınmalı...
ataç ikon Adı Aylin
kitaba 9 verdi
8 beğen · 0 yorum
Satıgül Yüksek

Satıgül Yüksek

@gulunkitapligi

Kitabın ilk çeyreğindeki karakter yoğunluğundan başım döndü, çok fazla insan kalabalığı vardı bana göre, zaten bir süre sonra kim kimin nesiydi hatırlamadım bile :)

Aylin Radomisli Cates'in hayatında başarılı olduğu tek şey mesleği, onun dışında neye dokunsa küle çevirmiş maalesef : (

Yakınlarından ve arkadaşlarından özür dilerim ama bence Aylin, hayatı boyunca ne istediğini bilmeyen, şımarık, aykırı olacağım diye hata üstüne hata yapan ve battıkça batan bir kadın, kendisi oldukça iyi bir psikiyatr ama en çok kendisinin bir doktora ihtiyacı varmış, keşke tedavi görseydi...

Kitabın ilk kısımlarında Osmanlı' zamanından yani büyük babalarından başlayarak soy ağacı hakkında bilgilendiriliyoruz, sonra ailesi, çocukluğu, gençliği, okul yılları, arkadaşları, zenginliği, şaşalı hayatı derken, yetişkin Aylin'le tanışıyoruz, sonrasında ise bolca, Aylin'in, aldattığı kocalarını , genç ve yaşlı sevgililerini okuyoruz, bu yaşlı sevgililerin bazılarının sadece flört olduğu söyleniyor ama bu da durumu kurtaramıyor maalesef, kitapta benim en sinir olduğum olaylardan biri üçüncü kocası Mişel' le olan evliliklerinde yaptığı hareket, evliliklerinden bunaldığını söyleyip, adam kendisinden biraz uzak dursun diye, kocasına bir sevgili arayışına çıkıyor, arkadaşlarına, kocama birini ayarlayın da beni az rahat bıraksın diyor, bu nasıl bir fantezidir anlamadım..

Aylin'in ölüm anı hakkında akıllarda soru işareti hala devam ediyor, nasıl çözülemedi bilmiyorum, nette biraz araştırınca Aylin ve yakınlarının, Fethullah Gülen'le olan dostluklarından, Beyaz Saray tanışıklıklarına kadar kafa karıştıran bazı durumlar var..

Bu arada Ömer Koç'u Papaz kıyafeti içinde düşündüm de, yok yok düşünemedim :))

Olayların kaleme alınışı fena değil, ama okumasanız da bir şey kaybetmezsiniz bana göre : )
ataç ikon Adı Aylin
kitaba 4 verdi
1 beğen · 0 yorum
zeynep

zeynep

@biradetkoala

"Ölüm diye bir şey yok bu ummanda
Umutsuzluk da yok, hüzün de, kaygı da...
Bu umman sonsuz aşk ve sevgi dolu
İyiliğin, cömertliğin ummanı bu."

Bitmeyen bir azmin hikayesi... Kimi zaman çok akıcı oluyor "acaba şimdi n'olcak? Niye böyle yaptı?" gibisinden cümleler kurdum. Kimi zaman da "Bu kadar ani sıkıcı olmaması gerekirdi" dedim. Yer yer kapıldım gittim Aylin'in dünyasına; Bir bir mankenden prensese, psikiyatrdan yarbaya yükselişine kadar..
Gerçekten çok akıcı bir kitap ve fazlasıyla sürükleyici bir ömür.
Soru işaretleriyle dolu bir final.
Ancak kitap bittiğinde Aylin'le bütünleştiğimi fark ettim...
ataç ikon Adı Aylin
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
KaramelZeze

KaramelZeze

@karamelzeze

Ayşe Kulin'in Sevdalinka ve Nefes Nefese isimli kitaplarını okuduktan sonra Aylin bana daha bir sıradan geldi. Kitap baştan sona Aylin karakterinin aşkları, gelgitleri, okul durumları ile devam etti. Hatta Aylin sayısız kez aşık oldu, sevindi, güldü, ağladı, yoruldu. Diğer iki kitapta ülke, toplum, aşk, annelik, tarih olduğu için Adı: Aylin'e maalesef ki yüksek puan veremeyeceğim. Okunursa bir şey kaybedilmez ama önceliğim Sevdalinka ve Nefes Nefese'dir. Tüm kitapları için Değerli Ayşe Kulin'e bir kez daha sevgilerimle:)
ataç ikon Adı Aylin
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum
VEDAT YAPRAK

VEDAT YAPRAK

@vedatyaprak

ben ekmek alırkan bile karar veremiyom onumu alsam, bunu mu alsam
Adı Aylin yazarın okuduğum tek kitabı yazar Ayşe Kulin çevresindeki kişileri yazarak maşallah epey bi kitap yazıyo helala olsun valla.
Aylin hanıma gelince; kararlılığı süper, ben ekmek alırkan bile karar veremiyom onumu alsam, bunu mu alsam.Kahramanımız o ülkeye gidiyo geliyo, öbürüne gidiyo, evleniyo boşanıyo,bu işlemi 4 kere filan tekrar ediyo. pisikolok oluyo, asker oluyo,prenses bilem oluyo helal olsun.okuyun güzel
ataç ikon Adı Aylin
kitaba 6 verdi
4 beğen · 0 yorum

Adı Aylin - S41

"Ne demek o öyle?"
"Ben saat üçten beri Bayan Tansever'im anne?"
Leyla Hanım bu işe kızsın mı, sevinsin mi bilemedi. Zoraki damadı son derece zengin bir babanın tek oğluydu. Üstelik çok iyi bir tahsil görmekteydi ve istikbali parlaktı.
...
eda_h tarafından eklenmiştir.
renin kılıç

renin kılıç

@reninkilic

Hiç olmazsa ben elimden geleni yapmıştım. Hayallerimin peşinden gitmiştim. İleride bir gün, aşk nedir diye sorarlarsa bana, Işık adında biri, diyecektim, ilk görüşte vurulduğum, peşine düştüğüm, yaklaştığım ama hiçbir zaman kavuşamadığım...
ataç ikon Adı Aylin
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
9 beğen · 0 yorum
Reyhan Çatıkkaşlı

Reyhan Çatıkkaşlı

@reyhancatikkasli

...Peşinden koştuğu gerçek zenginliğin, dış dünyanın görkemli vitrinlerinde değil de insanların iç alemlerinde bulunduğunu öğrenecekti.
ataç ikon Adı Aylin
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Dünyalı

Dünyalı

@dunyaliperizan

Hayata katlanamayabilirdim, bu bendeki aşk olmasa.
ataç ikon Adı Aylin
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
tersokur

tersokur

@tersokur

İnsanlar doğru ve yanlışları kendileri bulmak zorundalar. (100)
ataç ikon Adı Aylin
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Özge İ.

Özge İ.

@ozgeikikardes

Hayatta gri renkler vardır. Hiçbir şey siyah beyaz değildir. Hele sevgiler hiç değildir.
ataç ikon Adı Aylin
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
338
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
757
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
164
KİTAP
Kadınların Okuması Gereken Kitaplar
Kadınları, yaşam tarzlarını, duygularını ve erkeklerden farklarını anlatan, her kadının içinde kendisinden bir parça bulacağı...
265
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
11
KİTAP
Anı, Biyografi ve Gerçek Hayat Hikayeleri
Kurgu karakterlerden sıkılan ve gerçek kişiler hakkında okumalar yapmak isteyenler için anı, biyografi ve gerçek hayat hikaye...
Esranın Dünyası

Esranın Dünyası

@esranindunyasi

Kitap ve kahve ? paylaşım fotoğrafı
Kitap ve kahve ?
Bulduğum her boşlukta 1 sayfa bile olsa okumak gerekir ❤
ataç ikon Adı Aylin
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 0 yorum beğen ikon