up
ara

Adı Aylin Kitap İncelemeleri

İLKNUR İLÇİN İLKER

İLKNUR İLÇİN İLKER

@kitapseverkaradut - Denizli

Sevgili yazarımızla tanışmam Adı Aylin 'le başladı. hatta aldığım ilk romandı ilk okul 5. sınıftım :) o kadar çok etkilenmiştim ki küçücük yaşta kooskoca beyaz sarayda bir Türk kızı :) okunması gereken bir kitap :) hadi iyi okumalar :)
ataç ikon Adı Aylin
kitaba puan vermedi
0 yorum
Ayşe Kulin kitaplarından ilk bunu okudum.
1-2 kitabını daha okudum merak ettiğimden dolayı ama benlik bir yazar değil, ağır biraz.
ataç ikon Adı Aylin
kitaba 7 verdi
0 yorum
renin kılıç

renin kılıç

@reninkilic - Adana

Ayşe Kulin'in ilk okuduğum kitaplardan bir tanesi.. bu kitap sayesinde diğer kitaplarını da okumaya başlamıştım. Her bir kitabında farklı hayatlar olaylar var sizi içine çeken. Ama bu kitabı bir başka idi.. Bir kadın istedikten sonra neler yapabileceğini ve nerelere gelebileceğini çok güzel anlatmış.Ve hayatın size hiç beklenmedik sürprizlerinide..
ataç ikon Adı Aylin
kitaba 10 verdi
0 yorum
Satıgül Yüksek

Satıgül Yüksek

@gulunkitapligi - İstanbul

Kitabın ilk çeyreğindeki karakter yoğunluğundan başım döndü, çok fazla insan kalabalığı vardı bana göre, zaten bir süre sonra kim kimin nesiydi hatırlamadım bile :)

Aylin Radomisli Cates'in hayatında başarılı olduğu tek şey mesleği, onun dışında neye dokunsa küle çevirmiş maalesef : (

Yakınlarından ve arkadaşlarından özür dilerim ama bence Aylin, hayatı boyunca ne istediğini bilmeyen, şımarık, aykırı olacağım diye hata üstüne hata yapan ve battıkça batan bir kadın, kendisi oldukça iyi bir psikiyatr ama en çok kendisinin bir doktora ihtiyacı varmış, keşke tedavi görseydi...

Kitabın ilk kısımlarında Osmanlı' zamanından yani büyük babalarından başlayarak soy ağacı hakkında bilgilendiriliyoruz, sonra ailesi, çocukluğu, gençliği, okul yılları, arkadaşları, zenginliği, şaşalı hayatı derken, yetişkin Aylin'le tanışıyoruz, sonrasında ise bolca, Aylin'in, aldattığı kocalarını , genç ve yaşlı sevgililerini okuyoruz, bu yaşlı sevgililerin bazılarının sadece flört olduğu söyleniyor ama bu da durumu kurtaramıyor maalesef, kitapta benim en sinir olduğum olaylardan biri üçüncü kocası Mişel' le olan evliliklerinde yaptığı hareket, evliliklerinden bunaldığını söyleyip, adam kendisinden biraz uzak dursun diye, kocasına bir sevgili arayışına çıkıyor, arkadaşlarına, kocama birini ayarlayın da beni az rahat bıraksın diyor, bu nasıl bir fantezidir anlamadım..

Aylin'in ölüm anı hakkında akıllarda soru işareti hala devam ediyor, nasıl çözülemedi bilmiyorum, nette biraz araştırınca Aylin ve yakınlarının, Fethullah Gülen'le olan dostluklarından, Beyaz Saray tanışıklıklarına kadar kafa karıştıran bazı durumlar var..

Bu arada Ömer Koç'u Papaz kıyafeti içinde düşündüm de, yok yok düşünemedim :))

Olayların kaleme alınışı fena değil, ama okumasanız da bir şey kaybetmezsiniz bana göre : )
ataç ikon Adı Aylin
kitaba 4 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Uzun yıllar önce okuduğum bir kitaptır. Kitapta en çok Aylin'in adla pes etmeyişine hayran kaldım. Başına ne gelirse gelsin bir şekilde kurtulmayı başardı. Ama ne yazık ki hayatı birileri tarafından acımasız bir şekilde son verildi. O satırları okurken uzuldugumü hatırlıyorum. Hem genç sayılabilecek bir yaşta hayatını kaybetmesi. Hem de böyle bir insanın insanlığa çok fazla yararı olacağını düşünüyordum.
ataç ikon Adı Aylin
kitaba 8 verdi
0 yorum
tersokur

tersokur

@tersokur

Özel kadın, Aylin.
Okuduğum ilk Ayşe Kulin, kitabı olmadığından diline ve kalemine bir aşinalık aynı zamanda da içimde özel bir sevgi var. Ama bunun dışında gerçekten Ayşe Kulin, kelimelerine yine dans ettirmiş ve akıp giden cümlelerle kısa zamanda elimde sayfalar tükendi. Hatta Aylin'in Osmanlı tarafından geldiğini anlatan yani dedelerini anlatan sayfalar da en az Aylin'in hayatı kadar akıcıydı.

Başlangıç olarak Aylin'in sonunu okuyorsunuz ve bu durum her kitabın önce sonunu okuyan benim için nefis bir durumdu. O bölümü okuduktan hemen sonra Aylin Radomisli'yi araştırmaya başladım ve araştırdıkça içimi sonu görünmeye bir merak duygusu sardı.

Aylin'in uçsuz bucaksız aşklarını ve flörtlerini hayretle okudum. Bir kadının gönlünün bu kadar fazla kişiye yer vermesi başlarda garip geldi. Ama Aylin gibi ben de her adamı farklı bir şekilde benimsedim. Bu da Aylin'in içindeki çılgın ve durdurulamaz halinin okuyucuya iyi yansıtılmasıyla alakalı diye düşünüyorum. Tüm aşklarına rağmen Aylin'in samimiyetinden şüphe duymadım. Her adamla en güzel ve en özel anları yaşadı ve ben buna hayran oldum. Yaşadığı yıllardaki özgür ve her istediğini yapabilen bir kadına saygı da duydum.

Genç yaşında nasıl prenses olduysa 50 yaşında da Amerikan Askeri oldu ve ben daha da fazlasını istedim. Okuduğum kadın 50 yaşındayken bile ben hala onun hayallerinin sadece bir kısmını gerçekleştirdiğini biliyordum. Zaten Aylin 50 yaşında askeriyeye girdiğinde bile benim gözümde en fazla 20 yaşındaydı.

Yaptıklarına hayran olmamak elde değil. Azmine ve hayallerine saygı duyuyordum ve o paradan daha önemli olan güzel kalbini sevgiye boğmak isterdim.

Ayşe Kulin'in kalemi sayesinde ben Aylin'i o yanlış olarak düşünülen hareketleriyle bile çok sevdim. Benimsedim. Böyle güçlü bir kadının kalbindeki o güzellik beni kendisine hayran bıraktı. Aylin'i gerçek hayatında tanımayı çok isteyerek kitabın sonuna geldim.

Kesinlikle bir kadının neler yapabileceğini ve yapacaklarının sonu olmadığını gösteren, Ayşe Kulin'in imzasıyla bize eşsiz bir anlatımla sunulan kitabı her kadının okuması gerekiyor. Aylin Radomisli, daha çok insan tarafından tanınmalı...
ataç ikon Adı Aylin
kitaba 9 verdi
0 yorum
mrt kry

mrt kry

@mrtkry

İlk başta kitabın pek bana göre olmadığını düşünüyordum, fakat boş bir zamanımda öyle bir göz atmak için aldığım kitabı elimden bırakamadım. Gerçekten çok güzel bir anlatım ve hayranlık uyandıran bir hayat hikayesi. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri diye düşünüyorum.
ataç ikon Adı Aylin
kitaba 10 verdi
0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner - Antalya

Ayşe Kulin'in okuduğum ilk kitabı. 17 yaşındaki kızın öyküsünü anlatılıyor. Yazım beni etkilemişti
ataç ikon Adı Aylin
kitaba 10 verdi
0 yorum
Serap

Serap

@serapp - Ankara

Gerçek hayat hikayesinden yola çıkılarak yazılmış bir kitap. Yirmi beş yaşına kadar hayatında türlü hatalar yapan sonrasında ise tıp fakültesine girerek iyi bir psikiyatrist olan ama bu başarısını ne yazık ki özel hayatında gösteremeyen ve en nihayetinde de evinin önünde esrarengiz bir şekilde öldürülen Aylin'in hayatının neredeyse tüm detaylarıyla anlatıldığı bir romandır kendisi.
ataç ikon Adı Aylin
kitaba 8 verdi
1 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
Ve yaşanmış bir hikayedir aynı zamanda...
19.09.15 beğen cevap
Mişel Erdoğan

Mişel Erdoğan

@miselerdogan

Cesaretiyle,azmiyle,hayata bakış açısıyla hep aklımın bi köşesinde kalan ve hiç unutmıyacağım bir yaşam öyküsü daha çocuk denecek yaşta tanışmıştım Aylinle iyikide tanımışım iyiki okumuşum mutlaka okunması gereken ve derine işlenen bir hayat hikayesi.
ataç ikon Adı Aylin
kitaba 10 verdi
0 yorum
Mine Güneyce

Mine Güneyce

@mineguneycee - Bilecik

Hayatında istediği her şeyi yapmak için kararlı ve azimli olması beni bu kitabı bir çırpıda bitirme isteği uyandırdı doğrusu.Kitaptakilerin gerçek olmasında da bunun büyük payı var.Hem Aylin'in deli dolu geçen hayatı hem yazarın akıcılığıyla birleşerek olağanüstü bir eser çıkmış diyor ve şiddetle okumanızı tavsiye ediyorum.
ataç ikon Adı Aylin
kitaba 10 verdi
0 yorum
Reyhan Kurt

Reyhan Kurt

@kitapkurduu - Antalya

Kitap gerçekten çoook güzel heyecanlı kısa sürede bitirdiğim nadir kitaplardan
ataç ikon Adı Aylin
kitaba 6 verdi
0 yorum
Bir önceki yoruma o kadar çok katılıyorum ki... Kitabın karakteri Aylin'in maceralarını bir an önce bilmek için kitabı hemen bitirmek istedim. Bu kitabın bana çok şey kattığına eminim ve herkese tavsiye ederim.
ataç ikon Adı Aylin
kitaba 8 verdi
0 yorum
VEDAT YAPRAK

VEDAT YAPRAK

@vedatyaprak

ben ekmek alırkan bile karar veremiyom onumu alsam, bunu mu alsam
Adı Aylin yazarın okuduğum tek kitabı yazar Ayşe Kulin çevresindeki kişileri yazarak maşallah epey bi kitap yazıyo helala olsun valla.
Aylin hanıma gelince; kararlılığı süper, ben ekmek alırkan bile karar veremiyom onumu alsam, bunu mu alsam.Kahramanımız o ülkeye gidiyo geliyo, öbürüne gidiyo, evleniyo boşanıyo,bu işlemi 4 kere filan tekrar ediyo. pisikolok oluyo, asker oluyo,prenses bilem oluyo helal olsun.okuyun güzel
ataç ikon Adı Aylin
kitaba 6 verdi
0 yorum
Uzun zaman önce okuduğum ve tüm yaşantımda etkisini hissettiğim, cesaretine , ikilemde kaldığındaki kararlı tercihlerine hayran kaldığım Aylin... Tüm yaşadıklarına rağmen mutluluğu yakalayamadığını düşündüğüm yine de hareketli yaşantısının beni çektiği Aylin...Kesinlikle okunmalı... Hatta tekrar okunmalı...
ataç ikon Adı Aylin
kitaba 10 verdi
0 yorum
/ 4